Brazil 1983 (Taça de Ouro)

TAÇA DE OURO - 1983 [Brazilian Championship]

Participants

Teams selected by record on previous state championship
 
São Paulo (6 berths)
Associação Atlética PONTE PRETA (Campinas)
Associação FERROVIÁRIA de Esportes (Araraquara)
CLUBE Atlético JUVENTUS (São Paulo)
SÃO PAULO Futebol Clube (São Paulo)
Sociedade Esportiva PALMEIRAS (São Paulo)
Sport Club CORINTHIANS Paulista (São Paulo)
 
Rio de Janeiro (5)
AMÉRICA Futebol Clube (Rio de Janeiro)
BOTAFOGO de Futebol e Regatas (Rio de Janeiro)
Clube de Regatas FLAMENGO (Rio de Janeiro)
Clube de Regatas VASCO DA GAMA (Rio de Janeiro)
FLUMINENSE Futebol Clube (Rio de Janeiro)

Rio Grande do Sul (2)
GRÊMIO Foot-Ball Porto Alegrense (Porto Alegre) 
Sport Club INTERNACIONAL (Porto Alegre)

Bahia (2)
Esporte Clube BAHIA (Salvador)
Esporte Clube GALÍCIA (Salvador)

Ceará (2)
FERROVIÁRIO Atlético Clube (Fortaleza)
FORTALEZA Esporte Clube (Fortaleza)

Goiás (2)
GOIÁS Esporte Clube (Goiânia)
VILA NOVA Futebol Clube (Goiânia)

Minas Gerais (2)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)

Paraná (2)
Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba)
COLORADO Esporte Clube (Curitiba)

Pernambuco (2)
Clube NÁUTICO Capibaribe (Recife)
SPORT Clube do Recife (Recife)

Alagoas (1)
Centro Sportivo Alagoano - CSA (Maceió)

Amazonas (1)
Atlético RIO NEGRO Clube (Manaus)

Distrito Federal (1)
BRASÍLIA Esporte Clube (Brasília)

Espírito Santo (1)
RIO BRANCO Atlético Clube (Cariacica)

Maranhão (1)
MOTO CLUBE (São Luís)

Mato Grosso (1)
MIXTO Esporte Clube (Cuiabá)

Mato Grosso do Sul (1)
Esporte Clube COMERCIAL (Campo Grande)

Pará (1)
PAYSANDU Sport Club (Belém) 
 
Paraíba (1)
TREZE Futebol Clube (Campina Grande)

Piauí (1)
Sociedade Esportiva TIRADENTES (Teresina)

Rio Grande do Norte (1)
AMÉRICA Futebol Clube (Natal)

Santa Catarina (1)
JOINVILLE Esporte Clube (Joinville)

Sergipe (1)
Clube Sportivo SERGIPE (Aracaju)

Team qualified due to record on 1981 Taça de Prata

CAMPO GRANDE Atlético Clube (Rio de Janeiro-RJ)

Team qualified according to CBF's historical ranking

SANTOS Futebol Clube (Santos-SP)


First Phase

Group A

Round 1
[Jan 23]
Flamengo       2-0  Santos
  [Baltazar, Zico]
Moto Clube     1-1  Paysandu
  [Newton; Careca]

Round 2
[Jan 26]
Santos         3-1  Moto Clube
  [Serginho (3); Newton] 
Rio Negro      1-0  Paysandu
  [Tiquinho]

Round 3 
[Jan 29]
Flamengo       1-1  Moto Clube 
  [Zico; Newton]
Rio Negro      0-1  Santos
  [Serginho]

Round 4
[Feb 2]
Rio Negro      1-1  Flamengo
  [Tiquinho; Zico] 
[Feb 3]
Paysandu       1-2  Santos
  [Mesquita; Paulo Isidoro, Serginho]

Round 5
[Feb 5]
Moto Clube     0-0  Rio Negro
Paysandu       2-3 Flamengo
  [Cabinho, Edésio; Zico, Leandro, Baltazar]

Round 6
[Feb 9]
Moto Clube     1-5  Flamengo
  [Sarará; Adílio (2), Baltazar (2), Zico]
Santos         3-0  Rio Negro
  [Paulo Isidoro, João Paulo, Serginho]

Round 7
[Feb 19]
Santos         4-1  Paysandu
  [Serginho (3), João Paulo; Careca] 
Flamengo       7-1  Rio Negro 
  [Cocada (2), Adílio, Robertinho, Leandro, Zico, Baltazar; Aluísio]

Round 8
[Feb 23]
Flamengo       3-2  Paysandu
  [Baltazar (3); Mesquita, Careca]
Rio Negro      1-0  Moto Clube
  [Aluísio]

Round 9
[Feb 27]
Santos         3-2  Flamengo
  [Serginho (2), Serginho Dourado; Robertinho, Édson]
Paysandu       2-1  Moto Clube
  [Guaraci (own goal), Evandro; Sarará]

Round 10
[Mar 6]
Moto Clube     1-1  Santos
  [Antônio Carlos; Serginho Dourado]
Paysandu       3-0  Rio Negro
  [Edésio, Careca, Cabinho]

Table 
 1-Santos          8  6  1  1  17- 8  13  Qualified
 2-Flamengo        8  5  2  1  24-11  12  Qualified 
 3-Rio Negro       8  2  2  4   4-15   6  Qualified 
----------------------------------------
 4-Paysandu        8  2  1  5  12-15   5  Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-Moto Clube      8  0  4  4   6-14   4  To Taça de Prata

Group B

Round 1
[Jan 23]
Atlético-PR    0-1  Grêmio
  [Osvaldo]
Campo Grande   0-1  Ponte Preta
  [Chicão]

Round 2
[Jan 26]
Joinville      1-0  Grêmio
  [Zé Carlos Paulista]
[Jan 27]
Ponte Preta    2-4  Atlético-PR
  [Édson Boaro, Nívio; Peu (2), Miro Oliveira, Washington]

Round 3
[Jan 29]
Grêmio         2-0  Ponte Preta 
  [Tita, Osvaldo]
Joinville      1-3 Campo Grande
    [Reginaldo; Lulinha, Carlos Antônio, Luisinho]

Round 4
[Feb 2]
Campo Grande   0-0  Atlético-PR
Joinville      0-0  Ponte Preta

Round 5
[Feb 5]
Atlético-PR    4-1  Joinville
  [Washington (2), Sóter, Peu; Reginaldo]
Grêmio         4-0  Campo Grande
  [Silmar, Lambari, Tita, De León]

Round 6
[Feb 9]
Grêmio         1-1  Joinville
  [Osvaldo; João Carlos] 
[Feb 10]
Atlético-PR    1-3 Ponte Preta
  [Capitão; Mário Sérgio, Edinho, Ângelo]

Round 7
[Feb 19]
Campo Grande   1-0  Joinville
  [Luisinho]
Ponte Preta    1-1  Grêmio
  [Nívio; César]

Round 8
[Feb 23]
Joinville      2-0  Atlético-PR
  [Valdo, Palmito]
Campo Grande   0-0  Grêmio

Round 9
[Feb 27]
Ponte Preta    2-0  Campo Grande
  [Nívio, Jorge Mendonça]
Grêmio         1-2  Atlético-PR
  [Leandro; Capitão, Washington]

Round 10
[Mar 6]
Atlético-PR    1-1  Campo Grande
  [Capitão; Luisinho]
[Mar 7]
Ponte Preta    3-1  Joinville
  [Nívio (2), Luís Sílvio; João Carlos]

Table 
 1-Ponte Preta     8  4  2  2  12- 9  10  Qualified
 2-Grêmio          8  3  3  2  10- 5   9  Qualified
 3-Atlético-PR     8  3  2  3  12-11   8  Qualified
----------------------------------------
 4-Campo Grande    8  2  3  3   5- 9   7  Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-Joinville       8  2  2  4   7-12   6  To Taça de Prata

Group C

Round 1
[Jan 22]
Galícia        1-1  Sergipe
  [Osmar; Valença] 
[Jan 23]
Sport          0-0  São Paulo

Round 2
[Jan 26]
Galícia        0-0  São Paulo
Sergipe        1-0  América-RN
  [Mica]

Round 3
[Jan 29]
São Paulo      4-0  América-RN
  [Renato (2), Careca, Paulo César]
Sport          2-0  Galícia
  [Joãozinho, Roberto]

Round 4
[Feb 2]
América-RN     1-0  Galícia
  [Iva]
Sergipe        3-1  Sport
  [Luís Carlos (2), Nininho; Joãozinho]

Round 5
[Feb 5]
Sport          1-1  América-RN
  [Mérica; Mário] 
Sergipe        0-0  São Paulo

Round 6
[Feb 9]
América-RN     3-1  Sergipe
  [Roberto (2), Sandoval; Mica] 
[Feb 10]
São Paulo      1-0  Galícia
  [Renato]

Round 7
[Feb 19]
América-RN     0-2  São Paulo
  [Darío Pereyra, Careca]
Galícia        1-1  Sport 
  [Cândido; Édson]

Round 8
[Feb 23]
Sport          4-1  Sergipe
  [Édson (2), Nílson, Jorge Campos; Luís Carlos]
Galícia        0-1  América-RN
  [Paulo Lino]

Round 9
[Feb 26]
São Paulo      3-0  Sergipe
  [Careca, Renato, Zé Sérgio] 
[Feb 27]
América-RN     1-0  Sport
  [Paulistinha]

Round 10
[Mar 6]
São Paulo      3-1  Sport
  [Careca (2), Renato; Joãozinho]
Sergipe        2-0  Galícia
  [Luís Carlos, Valença]

Table 
 1-São Paulo       8  5  3  0  13- 1  13  Qualified
 2-América-RN      8  4  1  3   7- 9   9  Qualified 
 3-Sergipe         8  3  2  3   9-12   8  Qualified
---------------------------------------- 
 4-Sport           8  2  3  3  10-10   7  Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-Galícia         8  0  3  5   2- 9   3  To Taça de Prata 

Group D

Round 1
[Jan 23]
Corinthians    2-1  Fluminense
  [Sócrates (2); Delei]
CSA            4-0  Tiradentes
  [Marciano (2), Rômel, Zezé (Own Goal)]

Round 2
[Jan 26]
Fluminense     1-2  CSA
  [Zezé Gomes; Jacózinho, Marciano] 
[Jan 27]
Fortaleza      1-3 Corinthians
  [Assis Paraíba; Zenon (2), Wladimir]

Round 3
[Jan 29]
Tiradentes     2-1  Corinthians
  [Sabará, Hélio Rocha; Sócrates] 
Fortaleza      0-0  Fluminense

Round 4
[Feb 2]
Tiradentes     1-0  Fluminense 
  [Sabará]
CSA            0-0  Fortaleza

Round 5
[Feb 5]
Corinthians    4-2  CSA
  [Paulo Egídio (2), Ataliba, Biro-Biro; Zé Carlos, Rômel]
Fortaleza      1-1  Tiradentes
  [Rôner; Luís Sérgio]

Round 6
[Feb 9]
Corinthians   10-1  Tiradentes
  [Sócrates (4), Paulo Egídio (2), Biro-Biro, Ataliba, Wladimir, Vidotti;  
   Sabará]
Fluminense     5-1  Fortaleza
  [Cristóvão (2), Jasson (2), Aldo; Beto]

Round 7
[Feb 19]
Fluminense     3-0  Tiradentes 
  [Alexandre, Delei, Branco]
Fortaleza      1-1  CSA
  [Lenílson; Zé Carlos]

Round 8
[Feb 23]
Corinthians    3-1  Fortaleza
  [Alfinete, Ataliba, Sócrates; Paulinho (Own Goal)]
CSA            1-2  Fluminense
  [Josenílton; Jasson (2)]

Round 9
[Feb 27]
CSA            1-2  Corinthians
  [Marciano; Ataliba, Wladimir] 
Tiradentes     4-1  Fortaleza
  [Luís Sérgio (3), Hélio Rocha; Lenílson]

Round 10
[Mar 6]
Fluminense     1-0  Corinthians
  [Cândido]
Tiradentes     2-1  CSA
  [Sabará, Flávio; Rômel]

Table
 1-Corinthians     8  6  0  2  25-10  12  Qualified 
 2-Fluminense      8  4  1  3  13- 7   9  Qualified 
 3-Tiradentes      8  4  1  3  11-21   9  Qualified 
---------------------------------------- 
 4-CSA             8  2  2  4  12-12   6  Playoff 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-Fortaleza       8  0  4  4   6-17   4  To Taça de Prata 

Group E

Round 1
[Jan 23]
Bahia          0-0  Palmeiras
Mixto          1-2  Goiás
  [Tim; Dario (2)]

Round 2
[Jan 27]
Comercial      1-1  Palmeiras
  [Bugre; Carlão] 
[Feb 13]
Goiás          1-1  Bahia
  [Washington; Sena]

Round 3
[Jan 29]
Comercial      2-1  Goiás
  [Bugre, Cido; William]
Mixto          2-0  Bahia
  [Marcinho (2)]

Round 4
[Feb 2]
Palmeiras      1-0  Goiás
  [Carlos Alberto Seixas]
Comercial      2-1  Mixto
  [Bugre (2); Marcinho]

Round 5
[Feb 5]
Palmeiras      4-0  Mixto
  [Jorginho, Carlos Alberto Seixas, Carlos Henrique, Cléo]
Bahia          1-0  Comercial
  [Sabino]

Round 6
[Feb 9]
Bahia          2-1  Mixto
  [Sena, Sabinho; Marcinho]
Goiás          0-1  Comercial
  [Bugre]

Round 7
[Feb 19]
Mixto          1-1  Comercial
  [Bargas; Bugre] 
Goiás          0-2  Palmeiras
  [Carlos Henrique (2)]

Round 8
[Feb 23] 
Comercial      1-0  Bahia 
  [Biro-Biro]
Mixto          0-3 Palmeiras
  [Perivaldo, Jorginho, Cléo]

Round 9
[Feb 26]
Palmeiras      4-0  Bahia
  [Carlos Alberto Seixas (2), Luís Pereira, Enéas] 
[Feb 27]
Goiás          3-1  Mixto
  [Luvanor (2), Dario; Mário Celso]

Round 10
[Mar 5]
Palmeiras      2-1  Comercial
  [Carlos Alberto Seixas, Jorginho; Biro-Biro]
[Mar 6]
Bahia          3-0  Goiás
  [Róbson, Sabino, Léo Oliveira]

Table
 1-Palmeiras       8  6  2  0  17- 2  14  Qualified 
 2-Comercial       8  4  2  2   9- 7  10  Qualified 
 3-Bahia           8  3  2  3   7- 9   8  Qualified 
----------------------------------------
 4-Goiás           8  2  1  5   7-12   5  Playoff 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-Mixto           8  1  1  6   7-17   3  To Taça de Prata 

Group F

Round 1
[Jan 23]
Juventus       0-0  Vila Nova 
Atlético-MG    1-2  América-RJ
  [Reinaldo; Moreno, Luisinho]

Round 2
[Jan 26]
Rio Branco     0-2  América-RJ
  [Luisinho, Moreno]
Juventus       0-0  Atlético-MG

Round 3
[Jan 29]
Rio Branco     1-1  Juventus
  [Londrina; Deodoro]
Vila Nova      1-2  Atlético-MG
  [Marquinhos; Reinaldo, Ricardo Eugênio]

Round 4
[Feb 2]
América-RJ     2-0  Juventus
  [Gil, Donato]
Rio Branco     1-0  Vila Nova 
  [Severino]

Round 5
[Feb 5]
Atlético-MG    2-0  Rio Branco
  [Éder, Nelinho]
América-RJ     3-1  Vila Nova
  [Luisinho (2), Roberto Oliveira (own goal); Jota Maria]

Round 6
[Feb 9]
Juventus       3-2  Rio Branco
  [Ilo (3); Ademir, Vicente]
[Feb 10]
Atlético-MG    4-1  Vila Nova
  [Marcus Vinícius, Heleno, Catatau, Silvestre (own goal); Erivelto]

Round 7
[Feb 19]
Juventus       1-3 América-RJ
  [Trajano; Luisinho, Gilcimar, Gílson]
Vila Nova      2-0  Rio Branco 
  [Falcão, Jota Maria]

Round 8
[Feb 23]
Rio Branco     0-2  Atlético-MG
  [Reinaldo, Marcus Vinícius] 
Vila Nova      3-0  América-RJ 
  [Jota Maria (2), Marquinhos]

Round 9
[Feb 26]
Vila Nova      1-0  Juventus
  [Jota Maria] 
[Feb 27]
América-RJ     1-1  Atlético-MG
  [Gilberto; Catatau]

Round 10
[Mar 6]
Atlético-MG    1-0  Juventus
  [Nelinho]
América-RJ     4-0  Rio Branco
  [Luisinho (2), Gílson, Moreno]

Table
 1-América-RJ      8  6  1  1  17- 7  13  Qualified 
 2-Atlético-MG     8  5  2  1  13- 5  12  Qualified 
 3-Vila Nova       8  3  1  4   9-10   7  Qualified 
----------------------------------------
 4-Juventus        8  1  3  4   5-10   5  Playoff 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-Rio Branco      8  1  1  6   4-16   3  To Taça de Prata 

Group G

Round 1
[Jan 23]
Internacional  2-0  Colorado
  [Geraldão (2)] 
Brasília       3-2  Botafogo-RJ
  [Bife (2), Zé Carlos; Abel, Té]

Round 2
[Jan 26]
Colorado       2-0  Brasília
  [Nílton, Aladim]
[Jan 27]
Botafogo-RJ    0-1  Ferroviária
  [Claudinho]

Round 3
[Jan 29]
Ferroviária    2-0  Colorado
  [Bozó, Douglas Onça]
Internacional  2-0  Brasília
  [Roberto, Geraldão]

Round 4
[Feb 2]
Botafogo-RJ    0-0  Colorado
Ferroviária    2-0  Internacional 
  [Marcão, Douglas Onça]

Round 5
[Feb 5]
Botafogo-RJ    1-0  Internacional
  [Paulo Verdum]
Brasília       0-0  Ferroviária

Round 6
[Feb 9]
Brasília       1-2  Internacional
  [Foca; Rubén Paz (2)]
Colorado       2-0  Ferroviária
  [Jones, César]

Round 7
[Feb 19]
Colorado       3-0  Botafogo-RJ 
  [Freitas, Aladim, André] 
Internacional  0-0  Ferroviária

Round 8
[Feb 23]
Brasília       0-0  Colorado
Ferroviária    2-1  Botafogo-RJ
  [Bozó, Cláudio; Abel]

Round 9
[Feb 26]
Botafogo-RJ    3-0  Brasília
  [Té (3)]
[Feb 27] 
Colorado       2-0  Internacional 
  [Roldão, Caxias]

Round 10
[Mar 6]
Internacional  0-0  Botafogo-RJ
Ferroviária    3-1  Brasília
  [Claudinho, Bozó, Marcão; Santos]

Table
 1-Ferroviária     8  5  2  1  10- 4  12  Qualified 
 2-Colorado        8  4  2  2   9- 4  10  Qualified 
 3-Internacional   8  3  2  3   6- 6   8  Qualified 
----------------------------------------
 4-Botafogo-RJ     8  2  2  4   7- 9   6  Playoff 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-Brasília        8  1  2  5   5-14   4  To Taça de Prata 

Group H

Round 1
[Jan 22]
Cruzeiro       3-1  Náutico
  [Carlinhos, Tostão, Aílton; Baiano]
[Jan 23]
Ferroviário    0-2  Vasco da Gama
  [Dudu, Pedrinho]

Round 2
[Jan 26]
Náutico        3-0  Ferroviário
  [Flávio, Hêider, Porto]
Treze          0-2  Vasco da Gama
  [Roberto Dinamite, Ernâni]

Round 3
[Jan 29]
Cruzeiro       1-1  Ferroviário
  [Edmar; Almir]
Treze          1-4  Náutico
  [Fernando Baiano; Baiano (3), Manguinha]

Round 4
[Feb 2]
Treze          0-4  Cruzeiro
  [Paulo Borges (2), Joãozinho, Palhinha]
Vasco da Gama  1-1  Náutico
  [Elói; Baiano]

Round 5
[Feb 5]
Vasco da Gama  0-0  Cruzeiro
Ferroviário    2-1  Treze
  [Almir (2); Lula]

Round 6
[Feb 9]
Ferroviário    0-3 Cruzeiro
  [Edmar, Tostão, Palhinha]
Náutico        4-0  Treze
  [Hêider, Vílson, Mirandinha, Baiano]

Round 7
[Feb 19]
Cruzeiro       3-1  Treze
  [Edmar (2), Tostão;  Pita] 
Náutico        1-1  Vasco da Gama
  [Mirandinha; Elói]

Round 8
[Feb 23]
Cruzeiro       0-0  Vasco da Gama
Treze          2-1  Ferroviário
  [Wílson, Lula; Iva]

Round 9 
[Feb 27] 
Vasco da Gama  3-0  Ferroviário
  [Elói (2), Pedrinho] 
Náutico        4-0  Cruzeiro
  [Mirandinha (2), Flávio, Manguinha]

Round 10
[Mar 6]
Vasco da Gama  5-2  Treze
  [Roberto Dinamite (2), Elói (2), Pedrinho Gaúcho; Rocha, Esquerdinha]
Ferroviário    1-2  Náutico
  [Betinho; Luisinho (own goal), Mirandinha]

Table
 1-Náutico         8  5  2  1  20- 7  12  Qualified 
 2-Vasco da Gama   8  4  4  0  14- 4  12  Qualified 
 3-Cruzeiro        8  4  3  1  14- 7  11  Qualified
----------------------------------------
 4-Ferroviário     8  1  1  6   5-17   3  Playoff 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-Treze           8  1  0  7   7-25   2  To Taça de Prata 

Playoff

[Mar 9]
Paysandu       1-3 Campo Grande
  [Pingo (2), Luisinho; Edésio]
Sport          2-1  CSA
  [Wílson Carrasco, Joãozinho; Zezinho] 
Goiás          2-2  Juventus                [aet 1-0]
  [Luvanor, Bill, Nei; Deodoro, Fagundes]
Botafogo-RJ    3-1  Ferroviário
  [Abel, Té, Nilo (Own Goal); Almir]

Teams eliminated in the playoff disputed the 1983 Taça de Prata

Qualified from Taça de Prata to the Second Phase
AMERICANO Futebol Clube (Campos-RJ)
BOTAFOGO Futebol Clube (Ribeirão Preto-SP)
GUARANI Futebol Clube (Campinas-SP)
UBERABA Sport Clube (Uberaba-MG)

Second Phase

Group I

Round 1
 [Mar 13]
Santos         4-1  Comercial
  [João Paulo, Pita, Serginho, Paulo Isidoro; Cido]
Guarani        1-0  Cruzeiro
  [Ernâni Banana]

Round 2
[Mar 16]
Cruzeiro       2-0  Comercial
  [Tostão, Palhinha] 
Santos         1-1  Guarani
  [João Paulo; Wílson Gottardo]

Round 3 
[Mar 19]
Cruzeiro       1-1  Santos
  [Palhinha; Serginho Dourado] 
Comercial      1-3 Guarani
  [Bugre; Lúcio (2), Vílson Tadei]

Round 4
[Mar 26]
Guarani        2-2  Santos
  [Lúcio, Vílson Tadei; Pita, Serginho]
Comercial      2-3 Cruzeiro
  [Coldmann, Viana; Edmar (2), Tostão]

Round 5
[Mar 30]
Guarani        1-1  Comercial
  [Éverton; Marco Antônio] 
Santos         5-0  Cruzeiro 
  [Serginho (3), Serginho Dourado, Paulo Isidoro]

Round 6
[Apr 3]
Comercial      2-2  Santos
  [Fernando, Gilberto (Own Goal); Pita, Joãozinho]
Cruzeiro       1-1  Guarani
  [Edmar; Marlon]

Table
 1-Santos          6  2  4  0  15- 7   8  Qualified
 2-Guarani         6  2  4  0   9- 6   8  Qualified
----------------------------------------
 3-Cruzeiro        6  2  2  2   7-10   6
 4-Comercial       6  0  2  4   7-15   2

Group J

Round 1
[Mar 13]
Atlético-MG    2-1  Internacional 
  [Heleno, Rômulo; André Luís]
Sport          2-0  Ponte Preta
  [Denô, Wílson Carrasco]

Round 2
[Mar 17]
Sport          1-1  Atlético-MG
  [Wílson Carrasco; Nelinho]
Ponte Preta    2-2  Internacional
  [Jorge Mendonça (2); Rubén Paz (2)]

Round 3
[Mar 19]
Ponte Preta    2-2  Atlético-MG
  [Édson Boaro, Polozi; Toninho Cerezo, Reinaldo] 
Internacional  0-1  Sport
  [Dêno]

Round 4
[Mar 26]
Internacional  1-0  Ponte Preta
  [Geraldão]
Atlético-MG    2-1  Sport
  [Heleno, Jorge Valença; Augusto]

Round 5
[Mar 30]
Atlético-MG    3-0  Ponte Preta
  [Éder, Toninho Cerezo, Nelinho] 
Sport          1-1  Internacional
  [Wílson Carrasco; Rubén Paz]

Round 6
[Apr 3]
Ponte Preta    2-1  Sport
  [Augusto (own goal), Édson Boaro; Wílson Carrasco]
Internacional  2-1  Atlético-MG
  [Geraldão, Silvinho; Formiga]

Table
 1-Atlético-MG     6  3  2  1  11- 7   8  Qualified 
 2-Sport           6  2  2  2   7- 6   6  Qualified 
----------------------------------------
 3-Internacional   6  2  2  2   7- 7   6
 4-Ponte Preta     6  1  2  3   6-11   4

Group K

Round 1
[Mar 13]
Colorado       1-0  Vila Nova
  [Freitas]
Uberaba        1-4  São Paulo
  [Zé Carlos; Agnaldo (2), Careca, Renato]

Round 2
[Mar 16]
São Paulo      4-0  Vila Nova
  [Careca (3), Zé Mário]
Uberaba        2-3 Colorado
  [Ari Marques (Own Goal), Nei; Nílton, Freitas, Jaiminho]

Round 3
[Mar 19]
São Paulo      4-0  Colorado  
  [Renato (2), Careca, Paulo]
Vila Nova      1-1  Uberaba   
  [Marco Aurélio; Serginho]

Round 4
[Mar 26]
Colorado       1-0  Uberaba   
  [Freitas]
Vila Nova      0-2  São Paulo 
  [Careca (2)]

Round 5
[Mar 30]
Uberaba        4-0  Vila Nova  
  [Joãozinho, Figueroa, Humberto, Edvaldo] 
Colorado       2-2  São Paulo
  [Jones (2); Darío Pereyra, Careca]

Round 6
[Apr 2]
São Paulo      5-1  Uberaba
  [Careca (2), Renato (2), Zé Sérgio; Nei]
Vila Nova      4-1  Colorado
  [Zé Carlos (2), Marquinhos, Falcão; César]

Table
 1-São Paulo       6  5  1  0  21- 4  11  Qualified 
 2-Colorado        6  3  1  2   8-12   7  Qualified
----------------------------------------
 3-Uberaba         6  1  1  4   9-14   3
 4-Vila Nova       6  1  1  4   5-13   3

Group L

Round 1
[Mar 13]
Corinthians    1-1  Vasco da Gama
  [Zenon; Roberto Dinamite]
Campo Grande   0-0  Bahia 

Round 2
[Mar 16]
Bahia          0-0  Corinthians 
Vasco da Gama  3-1  Campo Grande
  [Paulo César (2), Roberto Dinamite; Carlos Antônio]

Round 3
[Mar 19]
Bahia          0-0  Vasco da Gama
[Mar 22]
Campo Grande   1-1  Corinthians
  [Luisinho; Casagrande]

Round 4
[Mar 26]
Campo Grande   2-1  Vasco da Gama
  [Ramírez, Luisinho; Marquinho Carioca]
Corinthians    2-0  Bahia 
  [Zenon, Ismael]

Round 5
[Mar 30]
Bahia          2-0  Campo Grande
  [Edinho, Sena]
[Mar 31]
Vasco da Gama  0-0  Corinthians

Round 6
[Apr 3]
Vasco da Gama  1-1  Bahia
  [Celso; Róbson] 
Corinthians    3-1  Campo Grande
  [Zenon (2), Sócrates; Luisinho]

Table
 1-Corinthians     6  2  4  0   7- 3   8  Qualified 
 2-Vasco da Gama   6  1  4  1   6- 5   6  Qualified 
----------------------------------------
 3-Bahia           6  1  4  1   3- 3   6
 4-Campo Grande    6  1  2  3   5-10   4

Group M

Round 1
[Mar 13]
Americano      2-2  Palmeiras
  [Sérgio Pedro, Manguinho; Vágner, Enéas]
Tiradentes     1-3 Flamengo
  [Flávio; Zico (2), Andrade]

Round 2
[Mar 16]
Tiradentes     0-0  Americano
[Mar 17]
Palmeiras      3-1  Flamengo
  [Batista, Carlos Henrique, Cléo; Adílio]

Round 3
[Mar 19]
Palmeiras      5-1  Tiradentes
  [Carlos Alberto Seixas (3), Carlão, Márcio; Flávio] 
[Mar 21]
Flamengo       3-0  Americano
  [Robertinho (2), Zico]

Round 4
[Mar 26]
Americano      1-0  Tiradentes
  [Oliveira]
Flamengo       1-1  Palmeiras 
  [Baltazar; Jorginho]

Round 5
[Mar 30]
Tiradentes     0-6  Palmeiras 
  [Vágner (3), Carlos Alberto Seixas, Enéas, Jorginho] 
Americano      2-2  Flamengo
  [Amarildo, Sérgio Pedro; Baltazar (2)]

Round 6
[Mar 23]
Flamengo       2-0  Tiradentes
  [Zico (2)]
[Apr 2]
Palmeiras      0-0  Americano 

Table
 1-Palmeiras       6  3  3  0  17- 5   9   Qualified 
 2-Flamengo        6  3  2  1  12- 7   8   Qualified 
----------------------------------------
 3-Americano       6  1  4  1   5- 7   6
 4-Tiradentes      6  0  1  5   2-17   1

Group N

Round 1
[Mar 13]
América-RJ     4-2  Grêmio    
  [Gílson (2), Moreno, Luisinho; Tarciso, Tita] 
Botafogo-RJ    3-1  Sergipe
  [Nunes (2), Alemão; Henágio]

Round 2
[Mar 16]
Sergipe        3-1  América-RJ
  [Mica, Henágio, Valença; Zé Dílson]
Grêmio         1-1  Botafogo-RJ
  [Renato Gaúcho; Geraldo]

Round 3
[Mar 19]
Grêmio         5-0  Sergipe
  [Lambari, Renato Gaúcho, Tita, César, Osvaldo]
[Mar 22]
América-RJ     0-0  Botafogo-RJ

Round 4
[Mar 10]
Sergipe        0-3 Grêmio
  [Tita (3)]
[Mar 26]
Botafogo-RJ    1-2  América-RJ 
  [Té; Gílson (2)]

Round 5
[Mar 30]
Botafogo-RJ    1-1  Grêmio
  [Nunes; Osvaldo] 
América-RJ     4-3 Sergipe
  [Luisinho (2), Gílson, Aírton; Valença(2), Nininho]

Round 6
[Apr 3]
Grêmio         1-1  América-RJ
  [Tarciso; Moreno] 
Sergipe        2-6  Botafogo-RJ
  [Mica (2); Té (2), Geraldo, Lupercínio, Jérson, Róbson (own goal)]

Table
 1-América-RJ      6  3  2  1  12-10   8  Qualified 
 2-Grêmio          6  2  3  1  13- 7   7  Qualified 
----------------------------------------
 3-Botafogo-RJ     6  2  3  1  12- 7   7
 4-Sergipe         6  1  0  5   9-22   2

Group O

Round 1
[Mar 13]
América-RN     1-3 Ferroviária
  [Paulo Lino; Douglas Onça, Marcão, Bozó]
Botafogo-SP    2-0  Atlético-PR
  [Joãozinho Paulista (2)]

Round 2
[Mar 16]
Atlético-PR    1-1  Ferroviária
  [Washington; Marcão] 
Botafogo-SP    1-0  América-RN 
  [Joãozinho Paulista]

Round 3
[Mar 19]
Ferroviária    1-0  Botafogo-SP
  [Marcão]
Atlético-PR    3-2  América-RN 
  [Washington (2), Capitão; Severino, Gílson Lopes]

Round 4
[Mar 26]
Ferroviária    0-0  Atlético-PR
América-RN     0-1  Botafogo-SP
  [Vânder]

Round 5
[Mar 30]
América-RN     0-2  Atlético-PR
  [Assis (2)]
Botafogo-SP    0-0  Ferroviária

Round 6
[Apr 3]
Ferroviária    5-1  América-RN 
  [Marcão (2), Zé Roberto, Pinheirense, Jorginho; Sandoval]
Atlético-PR    2-0  Botafogo-SP
  [Washington, Abel]

Table
 1-Ferroviária     6  3  3  0  10- 3   9  Qualified 
 2-Atlético-PR     6  3  2  1   8- 5   8  Qualified 
----------------------------------------
 3-Botafogo-SP     6  3  1  2   4- 3   7
 4-América-RN      6  0  0  6   4-15   0

Group P

Round 1
[Mar 12]
Fluminense     0-0  Goiás 
[Mar 13]
Rio Negro      1-1  Náutico
  [Aluísio; Baiano]

Round 2
[Mar 16]
Fluminense     1-2  Náutico
  [Jasson; Baiano, Flávio] 
Goiás          2-0  Rio Negro
  [Paulo Néli, Dario]

Round 3
[Mar 19]
Rio Negro      1-0  Fluminense
  [Aluísio]
Náutico        4-0  Goiás
  [Mirandinha (2), Iva, Manguinha]

Round 4
[Mar 26]
Náutico        0-1  Fluminense
  [Wilsinho]
Rio Negro      0-1  Goiás
  [Washington]

Round 5
[Mar 30]
Fluminense     3-1  Rio Negro 
  [Jasson (2), Duílio; Heraldo (own goal)]
Goiás          1-0  Náutico
  [Washington]

Round 6
[Apr 3]
Goiás          1-1  Fluminense
  [Luvanor; Delei] 
Náutico        5-1  Rio Negro
  [Hêider, Mirandinha, Manguinha, Ademir Lobo, Baiano; Berg]

Table
 1-Goiás           6  3  2  1   5- 5   8  Qualified 
 2-Náutico         6  3  1  2  12- 5   7  Qualified 
----------------------------------------
 3-Fluminense      6  2  2  2   6- 5   6
 4-Rio Negro       6  1  1  4   4-12   3

Third Phase

Group Q

Round 1
[Apr 10]
Vasco da Gama  2-2  Palmeiras
  [Roberto Dinamite, Ernâni; Enéas, Barbosa]
Santos         2-2  Náutico
  [Paulo Isidoro, Camargo; Mirandinha, Baiano]

Round 2
[Apr 13]
Palmeiras      0-1  Santos
  [Serginho Dourado]
Náutico        0-1  Vasco da Gama
  [Roberto Dinamite]

Round 3
 [Apr 17]
Santos         1-0  Vasco da Gama
  [Celso (own goal)]
Náutico        3-0  Palmeiras
  [Mirandinha (2), Baiano]

Round 4
[Apr 20]
Vasco da Gama  2-2  Náutico
  [Roberto Dinamite, Elói; Manguinha, Baiano]
Santos         2-2  Palmeiras
  [Serginho, Paulo Isidoro; Barbosa, Carlos Henrique]

Round 5
[Apr 23]
Palmeiras      6-0  Náutico
  [Cléo (2), Carlos Henrique, Carlos Alberto Seixas, Vágner, Batista]
Vasco da Gama  2-0  Santos
  [Elói, Roberto Dinamite]

Round 6
[Apr 30]
Palmeiras      0-0  Vasco da Gama 
Náutico        0-1  Santos 
  [Paulo Isidoro]

Table
 1-Santos          6  3  2  1   7- 6   8  Qualified
 2-Vasco da Gama   6  2  3  1   7- 5   7  Qualified 
----------------------------------------
 3-Palmeiras       6  1  3  2  10- 8   5
 4-Náutico         6  1  2  3   7-12   4

Group R

Round 1
[Apr 10]
Atlético-MG    2-0  América-RJ
  [Reinaldo, Nelinho]
Colorado       2-1  Atlético-PR
  [Jaiminho, Jones; Assis]

Round 2
[Apr 13]
América-RJ     1-2  Atlético-PR
  [Gílson; Assis, Washington] 
Colorado       0-2  Atlético-MG 
  [Formiga, Éder]

Round 3
[Apr 16]
Colorado       4-2  América-RJ
  [Jones (2), Roldão, Caxias; Luisinho, Moreno] 
[Apr 17]
Atlético-PR    0-2  Atlético-MG
  [Marcelo, Éder]

Round 4
[Apr 20]
Atlético-PR    1-1  América-RJ
  [Capitão; Moreno] 
Atlético-MG    1-0  Colorado
  [Marcus Vinícius]

Round 5
[Apr 23]
América-RJ     2-4  Atlético-MG
  [Gilberto, Gilcimar; Renato, Reinaldo, Éder, Nelinho]
[Apr 26]
Atlético-PR    2-1  Colorado
  [Washington, Nivaldo; Jones]

Round 6
[Apr 30]
América-RJ     5-1  Colorado
  [Luisinho (3), Moreno (2); Caxias]
Atlético-MG    1-1  Atlético-PR
  [Rômulo; Peu]

Table
 1-Atlético-MG     6  5  1  0  12- 3  11  Qualified 
 2-Atlético-PR     6  2  2  2   7- 8   6  Qualified 
----------------------------------------
 3-Colorado        6  2  0  4   8-13   4
 4-América-RJ      6  1  1  4  11-14   3

Group S

Round 1
[Apr 9]
Sport          1-0  São Paulo 
  [João Carlos] 
Ferroviária    2-2  Grêmio
  [Marcão, Claudinho; China, Osvaldo]

Round 2
[Apr 13]
Sport          2-2  Grêmio
  [João Carlos, Wílson Carrasco; Tita, Caio]
São Paulo      3-1  Ferroviária
  [Renato, Zé Mário, Careca; Douglas Onça]

Round 3
[Apr 17]
Ferroviária    0-1  Sport 
  [Roberto]
Grêmio         5-1  São Paulo
  [Tita (2), Renato Gaúcho, Caio, Tarciso; De León (Own Goal)]

Round 4
[Apr 20]
Grêmio         2-1  Sport
  [Renato Gaúcho, Tita; Dêno]
Ferroviária    0-4  São Paulo
  [Heriberto, Zé Sérgio, Renato, Careca]

Round 5
[Apr 23]
Sport          4-1  Ferroviária
  [Dêno (2), João Carlos, Marinho Paraense (own goal); Zilinho]
São Paulo      2-2  Grêmio
  [Remi (Own Goal); Tita]

Round 6
[Apr 30]
Grêmio         1-3 Ferroviária
  [Bonamigo; Bozó, Casemiro (own goal), Douglas Onça]
São Paulo      2-0  Sport
  [Heriberto, Darío Pereyra]

Table
 1-São Paulo       6  3  1  2  12- 9   7  Qualified 
 2-Sport           6  3  1  2   9- 7   7  Qualified 
----------------------------------------
 3-Grêmio          6  2  3  1  14-11   7
 4-Ferroviária     6  1  1  4   7-15   3 

Group T

Round 1
[Apr 10]
Guarani        1-1  Corinthians
  [Éverton; Sócrates]
[Apr 11]
Flamengo       2-0  Goiás
  [Robertinho, Zico]

Round 2
[Apr 13]
Corinthians    1-1  Goiás
  [Sócrates; Nei] 
Guarani        0-0  Flamengo

Round 3
[Apr 17]
Flamengo       5-1  Corinthians
  [Zico (2), Adílio, Mozer, Élder; Sócrates]
Goiás          1-1  Guarani
  [Zé Teodoro; Vílson Tadei]

Round 4
[Apr 20]
Corinthians    2-0  Guarani
  [Vidotti (2)] 
Goiás          1-1  Flamengo 
  [Nei; Zico]

Round 5
[Apr 23]
Goiás          2-1  Corinthians
  [Luvanor, Cacau; Sócrates] 
[Apr 25]
Flamengo       2-0  Guarani
  [Adílio, Ronaldo]

Round 6
[Apr 30]
Corinthians    4-1  Flamengo
  [Zenon (2), Sócrates (2); Baltazar]
Guarani        1-2  Goiás
  [Adalberto (Own Goal); Luvanor (2)]

Table
 1-Flamengo        6  3  2  1  11- 6   8  Qualified 
 2-Goiás           6  2  3  1   7- 7   7  Qualified 
----------------------------------------
 3-Corinthians     6  2  2  2  10-10   6
 4-Guarani         6  0  3  3   3- 8   3

Quarterfinals

[May 4 and 7]
Atlético-PR    2-1   0-1  São Paulo
  [Déti, Washington; Renato]
  [Assis]
[May 5 and 8]
Vasco da Gama  1-2   1-1  Flamengo
  [Mozer (Own Goal); Adílio, Júlio César]
  [Zico; Elói]
Goiás          0-0   2-2  Santos
  [Serginho (2); Nei, Luvanor]
Sport          0-0   1-4  Atlético-MG
  [Marcus Vinícius, Catatau, Nelinho, Luizinho; Jorge Campos]

Santos qualified due to better third phase record

Semifinals

[May 12 and 15]
Santos         2-1   0-0  Atlético-MG 
  [Serginho (2); Éder]
Flamengo       3-0   0-2  Atlético-PR
  [Zico (2), Vítor]
  [Washington (2)]

Final

[May 18 and 29]
Santos         2-1   0-3 Flamengo
  [Pita, Serginho; Baltazar]
  [Zico, Leandro, Adílio]

CR Flamengo (Rio de Janeiro) are the 1983 Brazilian champions

Final Table
 1-Flamengo       26 14  7  5  57-30  35 Qualified to Copa Libertadores 1984
 2-Santos         26 13 10  3  45-28  36 Qualified to Copa Libertadores 1984
 3-Atlético-MG    24 14  7  3  41-18  35
 4-Atlético-PR    24 11  6  7  32-28  28
 5-São Paulo      22 13  5  4  47-17  31
 6-Vasco da Gama  22  7 12  3  29-17  26
 7-Goiás          22  7  8  7  21-26  22
 8-Sport          22  7  7  8  27-27  21
 9-Palmeiras      20 10  8  2  44-15  28
10-Corinthians    20 10  6  4  42-23  26
11-América-RJ     20 10  4  6  40-31  24
12-Ferroviária    20  9  6  5  27-22  24
13-Náutico        20  9  5  6  39-24  23
14-Grêmio         20  7  9  4  37-23  23
15-Colorado       20  9  3  8  25-29  21
16-Guarani        12  2  7  3  12-14  11
17-Cruzeiro       14  6  5  3  21-17  17
18-Fluminense     14  6  3  5  19-12  15
19-Internacional  14  5  4  5  13-13  14
20-Ponte Preta    14  5  4  5  18-20  14
21-Bahia          14  4  6  4  10-12  14
22-Botafogo-RJ    14  4  5  5  19-16  13
23-Comercial      14  4  4  6  16-22  12
24-Campo Grande   14  3  5  6  10-19  11
25-Vila Nova      14  4  2  8  14-23  10
26-Sergipe        14  4  2  8  18-34  10
27-Tiradentes     14  4  2  8  13-38  10
28-América-RN     14  4  1  9  11-24   9
29-Rio Negro      14  3  3  8   8-27   9
30-Botafogo-SP     6  3  1  2   4- 3   7
31-Americano       6  1  4  1   5- 7   6
32-Uberaba         6  1  1  4   9-14   3
33-CSA             8  2  2  4  12-12   6
34-Joinville       8  2  2  4   7-12   6
35-Paysandu        8  2  1  5  12-15   5
36-Juventus        8  1  3  4   5-10   5
37-Brasília        8  1  2  5   5-14   4
38-Moto Clube      8  0  4  4   6-14   4
39-Fortaleza       8  0  4  4   6-17   4
40-Mixto           8  1  1  6   7-17   3
41-Ferroviário     8  1  1  6   5-17   3
42-Rio Branco      8  1  1  6   4-16   3
43-Galícia         8  0  3  5   2- 9   3
44-Treze           8  1  0  7   7-25   2

Obs: The points disputed in the playoff didn't count for the final table

1982 
1983 (2nd level)

1984

list of champions.

list of 2nd division champions.


About this document

Source: [pla]

With thanks to Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br), Santiago Reis (santiagos@openlink.com.br), Marcos Lacerda Queiroz (mlq@intergate.com.br) and Renato Ruiz (renator@equatorialsistemas.com.br)

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Pontes (rffp@terra.com.br)
Last updated: 23 Oct 2003

(C) Copyright Ricardo Pontes, RSSSF and RSSSF Brazil 1998/2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.