Brazil 2nd Level 1988
Divisão Especial

Participants
24 clubs

1-Associação Esportiva Catuense (Alagoinhas-BA)
2-Fluminense Futebol Clube (Feira de Santana-BA)
3-Ceará Sporting Club (Fortaleza-CE)
4-Rio Branco Atlético Clube (Vitória-ES)
5-Atlético Club Goianiense (Goiânia-GO)
6-Operário Futebol Clube (Campo Grande-MS)
7-América Futebol Clube (Belo Horizonte-MG) [a]
8-Uberlândia Esporte Clube (Uberlândia-MG)
9-Valeriodoce Esporte Clube (Itabira-MG)
10-Treze Futebol Clube (Campina Grande-PB)
11-Grêmio de Esportes Maringá (Maringá-PR)
12-Londrina Esporte Clube (Londrina-PR)
13-Central Sport Club (Caruaru-PE)
14-Clube Náutico Capibaribe (Recife-PE)
15-Americano Futebol Clube (Campos-RJ)
16-Sociedade Esportiva e Recreativa Caxias do Sul (Caxias do Sul-RS)
17-Esporte Clube Juventude (Caxias do Sul-RS)
18-Esporte Clube Pelotas (Pelotas-RS)
19-Avaí Futebol Clube (Florianópolis-SC)
20-Joinville Esporte Clube (Joinville-SC)
21-Associação Atlética Internacional (Limeira-SP)
22-Associação Atlética Ponte Preta (Campinas-SP)
23-Botafogo Futebol Clube (Ribeirão Preto-SP)
24-Clube Atlético Juventus (São Paulo-SP)

[a] Replacing CSA-AL that withdrew

Matches ended in draws were decided in penalties shootouts.
Wins were worth 3 points, penalties wins 2 and penalties loss 1.

First Phase

Group C

[09 Outubro]
Náutico         2-0  Ceará
   [Cal, Nivaldo]
Central         0-0  Catuense           [pen 4-3]
Treze           1-1  Fluminense         [pen 3-2]

[12 Outubro]
Central         0-0  Ceará              [pen 2-1]
Treze           2-2  Catuense           [pen 6-7]
Náutico         0-0  Fluminense         [pen 6-7]

[15 Outubro]
Fluminense      0-0  Central            [pen 8-7]
Náutico         1-0  Treze
   [Augusto]
[16 Outubro]
Ceará           1-1  Catuense           [pen 4-1]

[19 Outubro]
Ceará           1-0  Treze
Central         0-1  Náutico
   [Nivaldo]
Catuense        1-1  Fluminense         [pen 4-2]

[22 Outubro]
Treze           1-0  Central
Catuense        2-1  Náutico
   [N: Nivaldo]
Fluminense      1-0  Ceará

[26 Outubro]
Catuense        2-0  Ceará
Treze           0-0  Náutico            [pen 5-6]
Central         0-0  Fluminense         [pen 3-1]

[29 Outubro]
Fluminense      3-0  Catuense
Náutico         1-0  Central
   [Fernando Borges]
Treze           0-1  Ceará

[02 Novembro]
Ceará           1-3  Náutico
   [N: Nivaldo(2) e Leo]
Catuense        3-0  Central
Fluminense      1-1  Treze              [pen 3-2]

[05 Novembro]
Central         2-1  Treze
Náutico         3-1  Catuense
   [N: Nivaldo(2) e Marcão]
Ceará           1-2  Fluminense

[09 Novembro]
Ceará           1-1  Central            [pen 5-4]
Catuense        3-1  Treze
Fluminense      1-0  Náutico

Table
1-Náutico            10  6   1/ 1  2  12- 5  21  Qualified
2-Fluminense-BA      10  4   3/ 3  0  10- 4  21  Qualified
3-Catuense           10  4   2/ 2  2  15-12  18  Qualified
4-Ceará              10  2   2/ 1  5   6-12  11  Qualified
-----------------------------------------------
5-Central            10  1   3/ 2  4   3- 8  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6-Treze              10   1  1/ 3  5   7-12   8  Relegated

Group D

[08 Outubro]
Juventus        0-0  Valeriodoce        [pen 3-4]
América         1-1  Ponte Preta        [pen 5-4]
  [Marcinho; Ricardo(og)]
[09 Outubro]
Americano       3-1  Rio Branco

[12 Outubro]
Valeriodoce     1-0  Ponte Preta
  [Mauricinho]
Rio Branco      0-3  Juventus
América         2-1  Americano

[15 Outubro]
Valeriodoce     1-0  América
Ponte Preta     4-0  Rio Branco
  [Roberto Teixeira, Jorge Mendonça, Márcio Luís e Binhão]
Americano        -  Juventus (adiado para 24 Out)

[19 Outubro]
Ponte Preta     1-2  Americano
  [Márcio Luís; Alexandre e Marcinho]
Juventus        0-0  América            [pen 4-1]
Rio Branco      2-1  Valeriodoce

[22 Outubro]
Juventus        0-1  Ponte Preta
  [Sílvio]
Americano       2-0  Valeriodoce
América         2-0  Rio Branco

[24 Outubro]
Americano       1-0  Juventus

[26 Outubro]
Ponte Preta     1-0  América
  [Sílvio]
Rio Branco      1-1  Americano          [pen 4-3]
Valeriodoce     2-1  Juventus

[29 Outubro]
América         1-0  Juventus
[30 Outubro]
Americano       1-1  Ponte Preta        [pen 3-4]
  [Silvano; Jorge Mendonça]
Valeriodoce     4-0  Rio Branco

[02 Novembro]
Juventus        2-2  Americano          [pen 4-3]
América         2-2  Valeriodoce        [pen 2-4]
Rio Branco      1-1  Ponte Preta        [pen 7-6]
  [Arildo Borges; Alexandre]

[05 Novembro]
Ponte Preta     1-1  Juventus           [pen 4-3]
  [Jorge Mendonça; Betinho]
Valeriodoce     1-1  Americano          [pen 3-4]
[06 Novembro]
Rio Branco      0-2  América

[09 Novembro]
Ponte Preta     2-0  Valeriodoce
  [Márcio Luís e Binhão]    
Juventus        2-1  Rio Branco
Americano       0-0  América            [pen 4-5]

Table
1-Ponte Preta        10  4  2/ 2  2  13- 7  18  Qualified
2-Americano          10  4  1/ 4  1  14- 9  18  Qualified
3-América-MG         10  4  2/ 2  2  10- 6  18  Qualified
4-Valeriodoce        10  4  2/ 1  3  12-10  17  Qualified
-----------------------------------------------
5-Juventus           10  2  2/ 2  4   9- 9  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6-Rio Branco-ES      10  1  2/ 0  7   6-23   7  Relegated

Group E

First Stage

[08 Outubro]
Operário        2-1  Uberlândia
[09 Outubro]
Grêmio Maringá  0-2  Internacional
Atlético        0-0  Botafogo           [pen 6-7]

[12 Outubro]
Uberlândia      1-0  Botafogo
Internacional   1-0  Operário
Atlético        3-0  Grêmio Maringá

[15 Outubro]
Botafogo        2-1  Operário
Uberlândia      0-0  Grêmio Maringá     [pen 4-5]
Internacional   2-1  Atlético

[19 Outubro]
Operário        3-3  Atlético           [pen 4-3]
Grêmio Maringá  1-1  Botafogo           [pen 7-6]
Uberlândia      1-1  Internacional      [pen 4-3]

[23 Outubro]
Atlético        4-2  Uberlândia
Botafogo        0-0  Internacional      [pen 3-5]
Operário        2-0  Grêmio Maringá

[26 Outubro]
Atlético        2-2  Operário           [pen 3-5]
Botafogo        4-2  Grêmio Maringá
Internacional   2-1  Uberlândia

[29 Outubro]
Internacional   0-0  Grêmio Maringá    [pen 4-3]
Uberlândia      1-1  Operário          [pen 9-8]
Botafogo        1-0  Atlético

[02 Novembro]
Operário        1-0  Botafogo
Grêmio Maringá  1-0  Uberlândia
Atlético        2-1  Internacional

[05 Novembro]
Uberlândia      1-2  Atlético
Internacional   1-0  Botafogo
Grêmio Maringá  2-1  Operário

[09 Novembro]
Botafogo        2-1  Uberlândia
Grêmio Maringá  1-0  Atlético
Operario        1-1  Internacional      [pen 2-3]

Table
1-Internacional-SP   10  5  3/ 1  1   11- 6  22   Qualified
2-Botafogo-SP        10  4  1/ 2  3   10- 8  16  Qualified
3-Atlético-GO        10  4  0/ 3  3   17-13  15  Qualified
4-Operário-MS        10  3  2/ 2  3   14-13  15  Qualified
-----------------------------------------------
5-Grêmio Maringá     10  3  2/ 1  4   7-13   14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6-Uberlândia         10  1  2/ 1   6   9-15   8  Relegated

Group F

[08 Outubro]
Caxias          2-2  Joinville          [pen 4-3]
  [Ricardo e João Carlos; Lira e Moreno]
Pelotas         2-0  Avaí
[09 Outubro]
Londrina        0-1  Juventude

[12 Outubro]
Pelotas         1-0  Londrina
Caxias          1-1  Avaí               [pen 3-2]
  [Silvio; Marcus Severo]
Joinville       1-0  Juventude

[15 Outubro]
Avaí            4-0  Londrina
[16 Outubro]
Joinville       1-1  Pelotas            [pen 5-4]
Juventude       1-0  Caxias
  [Neni]

[19 Outubro]
Londrina        1-1  Caxias             [pen 6-5]
  [Lola; Claudenir (og)]
Juventude       1-0  Pelotas
  [Feijao 72']
Joinville       1-1  Avaí               [pen 5-4]

[23 Outubro]
Juventude       0-2  Avaí
Pelotas         0-1  Caxias
  [Silvio]
Londrina        1-4  Joinville

[25 Outubro]
Avaí            0-0  Joinville         [pen 1-3]
[26 Outubro]
Caxias          1-0  Londrina
  [Zico]
Pelotas         1-1  Juventude          [pen 3-5]

[29 Outubro]
Pelotas         0-0  Joinville          [pen 4-3]
Caxias          2-1  Juventude
  [Gerson Lopes e Silvio; Batista]
[30 Outubro]
Londrina        2-0  Avaí

[01 Novembro]
Avaí            0-0  Caxias             [pen 5-4]
[02 Novembro]
Londrina        2-0  Pelotas
Juventude       1-3  Joinville

[05 Novembro]
Juventude       0-0  Avaí               [pen 4-3]
Caxias          3-2  Pelotas
  [Gerson Lopes (2) e Ricardo; Omar e Paulo Ricardo]
[06 Novembro]
Joinville       1-1  Londrina           [pen 5-4]

[08 Novembro]
Avaí            2-0  Pelotas
[09 Novembro]
Joinville       3-2  Caxias
  [Moreno, Lira e Geraldo; Gerson Lopes e Silvio]
Juventude       0-1  Londrina
  [Tico 31']

Table
1-Joinville          10  4  4/ 2  0  16- 9  22  Qualified
2-Caxias             10  4  2/ 2  2  13-11  18  Qualified
3-Avaí               10  3  1/ 4  2  10- 6  15  Qualified
4-Juventude          10  3  2/ 0  5   6-10  13  Qualified
-----------------------------------------------
5-Londrina           10  3  1/ 1  5   8-13  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6-Pelotas            10  2  1/ 2  5   8-12  10  Relegated

Second Phase

Group G

[12 Novembro]
Caxias          4-1  Juventude                       
  [Silvio(2), Gerson Lopes e João Carlos; Claudinho]
Operário        3-1  Botafogo

[16 Novembro]
Botafogo        1-1  Caxias             [pen 5-4]
  [Gilson; Silvio]
[17 Novembro]
Juventude       0-2  Operário

[19 Novembro]
Caxias          3-0  Operário          
  [Gerson Lopes e Silvio (2)]    
Botafogo        2-0  Juventude

[22 Novembro]
Caxias          1-0  Botafogo
  [Silvio]
Operário        1-0  Juventude

[24 Novembro]
Operário        2-0  Caxias
  [Silva (2)]
Juventude       1-1  Botafogo           [pen 4-2]

[26 Novembro]
Botafogo        0-1  Operário
Juventude       0-1  Caxias                 
  [Noronha]

Table
1-Operário-MS         6  5  0/ 0  1   9- 4  15  Qualified
2-Caxias              6  4  0/ 1  1  10- 4  13  Qualified
-----------------------------------------------
3-Botafogo-SP         6  1  1/ 1  3   5- 7   6
4-Juventude           6  0  1/ 0  5   2-11   2

Group H

[12 Novembro]
Internacional   5-1  Atlético
Avaí            3-0   Joinville

[16 Novembro]
Joinville       3-0  Internacional
Atlético        4-1  Avaí

[19 Novembro]
Atlético        1-0  Joinville
[20 Novembro]
Avaí            1-3  Internacional

[22 Novembro]
Internacional   0-0  Joinville          [pen 4-3]
Avaí            2-0  Atlético

[24 Novembro]
Internacional   2-1  Avaí
Joinville       1-0  Atlético

[26 Novembro]
Atlético        0-1  Internacional
Joinville       1-0  Avaí

Table
1-Internacional-SP    6  4  1/ 0  1  11- 6  14  Qualified
2-Joinville           6  3  0/ 1  2   5- 4  10  Qualified
-----------------------------------------------
3-Atlético-GO         6  2  0/ 0  4   6-10   6
4-Avaí                6  2  0/ 0  4   8-10   6

Group I

[12 Novembro]
Fluminense      0-1  Americano

[16 Novembro]
Fluminense      1-0  Ponte Preta
   [Quirino]

[19 Novembro]
Americano       0-1  Ponte Preta
   [Monga]

[22 Novembro]
Americano       1-0  Fluminense

[24 Novembro]
Ponte Preta     2-1  Fluminense
   [Jorge Mendonça(2); Osmar Guarnelli(og)]

[26 Novembro]
Ponte Preta     2-1  Americano
   [Tuta e Marcio Luís; Ricardo Eugênio]

Table
1-Ponte Preta         4  3  0/ 0  1   5- 3   9  Qualified
2-Americano           4  2  0/ 0  2   3- 3   6  Qualified
-----------------------------------------------
3-Fluminense-BA       4  1  0/ 0  3    2- 4   3

Obs.: Alleging financial problems, Ceará abandoned the competition.

Group J

[12 Novembro]
América         3-0  Náutico
Catuense        1-1  Valeriodoce        [pen 4-5]

[16 Novembro]
Náutico         2-1  Catuense
   [N: Fernando Borges e Nivaldo]
Valeriodoce     1-0  América

[19 Novembro]
Catuense        0-1  América
Náutico         2-2  Valeriodoce        [pen 1-4]
   [N: Levi e Fernando Borges]

[22 Novembro]
Náutico         2-0  América
   [Fernando Borges e Erasmo]
Valeriodoce     2-1  Catuense

[24 Novembro]
América         3-0  Catuense
Valeriodoce     0-1  Náutico
   [Nivaldo]

[26 Novembro]
América         0-1  Valeriodoce
Catuense        1-2  Náutico
   [N: Erasmo e Augusto]

Table
1-Náutico             6  4  0/ 1  1   9- 7  13  Qualified
2-Valeriodoce         6  3  2/ 0  1   7- 5  13  Qualified
-----------------------------------------------
3-América-MG          6  3  0/ 0   3  7- 4   9
4-Catuense            6  0   0/ 1  5  4-11   1

Third Phase

Group K

[29 Novembro]
Operário        1-1  Valeriodoce        [pen 4-3]
Internacional   3-1  Náutico
   [Na: Erasmo]

[01 Dezembro]
Operário        0-3  Internacional
Valeriodoce     2-4  Náutico
   [Na: Newton(2), Erasmo e Haroldo]

[03 Dezembro]
Valeriodoce     0-2  Internacional
Náutico         2-1  Operário
   [Na: Gena e Bizu]

[05 Dezembro]
Internacional   1-1  Operário           [pen 4-1]
Náutico         2-0  Valeriodoce
   [Nivaldo e Erasmo]

[07 Dezembro]
Valeriodoce     4-0  Operário
Náutico         2-2  Internacional      [pen 6-5]
   [Na: Bizu e Augusto]

[09 Dezembro]
Operário        0-0  Náutico            [pen 3-4]
Internacional   4-2  Valeriodoce

Table
1-Internacional-SP    6  4  1/ 1  0  15- 6  15  Qualified
2-Náutico             6  3  2/ 0  1  11- 8  13  Qualified
-----------------------------------------------
3-Valeriodoce         6  1  0/ 1  4   9-13   4
4-Operário-MS         6  0  1/ 2  3   3-11   4



Group L

[29 Novembro]
Joinville       1-1  Ponte Preta        [pen 4-5]
   [Geraldo; Monga]
Caxias          1-2  Americano
   [Sergio Odilon; Fernando Cruz e Indio]

[01 Dezembro]
Caxias          3-1  Ponte Preta
   [Jairo, Leco e João Carlos; Rildo]
Joinville       3-0  Americano

[03 Dezembro]
Americano       0-0  Ponte Preta        [pen 3-4]
Caxias          2-0  Joinville
   [Caçapa e Gérson Lopes]

[05 Dezembro]
Ponte Preta     2-0  Caxias
   [Wilson e Sorriso(og)]
Americano       0-0  Joinville          [pen 4-5]

[07 Dezembro]
Ponte Preta     3-0  Joinville
   [Jorge Mendonça, Monga e Rildo]
Americano       2-1  Caxias
   [Gilson e Gilmar; Gérson Lopes]

[09 Dezembro]
Joinville       2-1  Caxias
   [Tita 4' e Moreno 43'; Miltão 8']
Ponte Preta     1-2  Americano
   [Tuca; Gilson e Gilmar]

Table
1-Americano           6  3  0/ 2  1   6- 6  11  Qualified
2-Ponte Preta         6  2  2/ 0  2   8- 6  10  Qualified
-----------------------------------------------
3-Joinville           6  2  1/ 1  2   6- 7   9
4-Caxias              6  2  0/ 0  4   8- 9   6

Final Phase

[13 Dezembro]
Ponte Preta     3-2  Internacional 
   [Luiz Müller, Jorge Mendonça e Monga; Edvaldo e China]
Americano       0-0  Náutico            [pen 4-5]

[15 Dezembro]
Internacional   1-0  Americano
Náutico         2-1  Ponte Preta
   [Erasmo e Romildo; Luiz Müller]

[17 Dezembro]
Nautico         1-1  Internacional      [pen 3-4]
   [N: Newton]
[18 Dezembro]
Americano       0-1  Ponte Preta
   [Márcio Luís]

[28 Janeiro 1989]
Internacional   1-1  Ponte Preta       [pen 6-5]
   [Machado; Márcio Luís]
Náutico         2-1  Americano
   [N: Augusto e Júnior Guimarães]

[31 Janeiro 1989]
Ponte Preta     3-0  Americano
   [Monga, Roberto e Jorge Mendonça]
Internacional   1-0  Náutico

[02 Fevereiro 1989]
Americano       1-1  Internacional      [pen 3-4]
Ponte Preta     1-1  Náutico            [pen 3-4]
   [Monga; Barros]


Table
1-Internacional-SP    6  2  3/ 0  1   7- 6  12  Promoted, Qualified
2-Náutico             6  2  2/ 1  1   6- 5  11  Promoted, Qualified
-----------------------------------------------
3-Ponte Preta         6  3  0/ 2  1   10-6  11
4-Americano           6  0  0/ 2  4   2- 8   2

NOTE: At first, Ponte Preta  was declared promoted.  However, as usual, the
tiebreaking criteria of the tournament was unclear.  Náutico contested Ponte
Preta's promotion, alleging that the first tiebreaking criterion was the number of wins in the whole tournament and not the number of wins in the final phase. CBF decided to award the promotion to Náutico.

Final Match

11 Fevereiro 1989
Internacional   2-1  Náutico
Local: Limeira, SP
Juiz: Wilson Carlos dos Santos
Auxiliares: José Henrique Neto e Edson Moreira dos Reis
Renda: NCz$ 7.544,00
Público: 12 325
Gols: Machado e Silvinho (Inter) e Newton (Naútico)
Inter: Silas, China, Edvaldo, Alves e Pecos; Manguinha, Gustavo e Machado;
Gil(Silvinho), Jefferson(Amarildo) e Paulo Matos.
Naútico: Pedrinho, Jorginho, Fernando Borges, Barros e Júnior Guimarães;
Luís Fernando, Nivaldo e Aroldo(Muller); Newton, Marcão(Erasmo) e Augusto.


AA Internacional de Limeira were 1988 Brazilian 2nd Level Champions


Promoted: Internacional SP e Naútico PE
Relegated: Pelotas RS, Uberlândia MG, Rio Branco ES e Treze PB


1989

list of 2nd and 3rd division champions.


About this document

Thanks to Carlos Celso Cordeiro (ccelsocordeiro@oi.com.br).

Prepared and maintained by the RSSSF and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com) , Santiago Reis da Cruz and Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)

Last updated: Setembro 2012

(C) Copyright Ricardo Pontes, Santiago Reis da Cruz, Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.