Brazil 2003 Cup

Paraná Qualifying Match
Participants:
Coritiba FC (Curitiba)
Paraná Clube (Curitiba)

[Feb 2]
Paraná 0-1 Coritiba
National Competition
Participants:
Alegrense FC (Alegre, ES)
CF Amazônia (Porto Velho, RO)
América FC (Natal, RN)
Americano FC (Campos, RJ)
AA Anapolina (Anápolis, GO)
Atlético Cajazeirense D (Cajazeiras, PB)
C Atlético Mineiro (Belo Horizonte, MG)
C Atlético Paranaense (Curitiba, PR)
Atlético Roraima C (Boa Vista, RR)
EC Bahia (Salvador, BA)
Bangu AC (Rio de Janeiro, RJ)
Botafogo FC (João Pessoa, PB)
Botafogo FR (Rio de Janeiro, RJ)
AA Caldense (Poços de Caldas)
Ceará SC (Fortaleza, CE)
CFZ de Brasília SE (Brasília, DF)
EC Comercial (Campo Grande, MS)
AD Confiança (Aracaju, SE)
SC Corinthians Alagoano (Maceió, AL)
AC Coríntians (Caicó, RN)
CRB (Maceió, AL)
Criciúma EC (Criciúma, SC)
Cruzeiro EC (Belo Horizonte, MG)
CE Dom Bosco (Cuiabá, MT)
Figueirense FC (Floianópolis, SC)
CR Flamengo (Rio de Janeiro, RJ)
EC Flamengo (Teresina, PI)
Fluminense FC (Rio de Janeiro, RJ)
Fluminense de Feira FC (Feira de Santana, BA)
Fortaleza EC (Fortaleza, CE)
SE Gama (Gama, DF)
Goiás EC (Goiânia, GO)
EC Guarani (Venâncio Aires, RS)
Guarani FC (Campinas, SP)
SC Internacional (Porto Alegre, RS)
Ipatinga FC (Ipatinga, MG)
Iraty SC (Irati, PR)
AO Itabaiana (Itabaiana, SE)
Ituano FC (Itu, SP)
EC Juventude (Caxias do Sul, RS)
Moto Clube (São Luís, MA)
Nacional FC (Manaus, AM)
C Náutico C (Recife, PE)
CE Nova Esperança (Campo Grande, MS)
CE Operário V (Várzea Grande, MT)
SE Palmeiras (São Paulo, SP)
EC Pelotas (Pelotas, RS)
Clube do Remo (Belém, PA)
Rio Branco AC (Vitória, ES)
Rio Branco EC (Rio Branco, AC)
Ríver AC (Teresina, PI)
Sampaio Corrêa FC (São Luís, MA)
Santa Cruz FC (Recife, PE)
AD São Caetano (São Caetano do Sul, SP)
São Paulo FC (São Paulo, SP)
São Raimundo EC (Manaus, AM)
Sport C Recife (Recife, PE)
Tocantinópolis EC (Tocantinópolis, TO)
Tuna Luso B (Belém, PA)
CR Vasco da Gama (Rio de Janeiro, RJ)
Vila Nova FC (Goiânia, GO)
EC Vitória (Salvador, BA)
Ypiranga Clube (Macapá, AP)

(Corinthians (SP), Grêmio (RS), Paysandu (PA) and Santos (SP) didn't play
due to their participation in Copa Libertadores] 
Obs.: 1) In each match, the second mentioned team plays the 2nd leg in home.
      2) Away goal rule applied on all phases.
First Round 
[if the away team wins the 1st leg by 2 or more goals of difference, no 2nd leg is played]
 1 Anapolina (GO) - Náutico (PE)                1-2 (05/02)     1-3 (19/02)
                                                [Cacá ; Juliano, André Jacaré]
                                                [Baiano ; Maurício, Kuki, Jorge Henrique]
 2 Guarani (RS) - América (RN)                  2-1 (19/02)     0-1 (12/03)
                                                [Paulo Roberto, Gilmar Naiz ; Davi]
                                                [Sandro Gaúcho]
 3 Caldense (MG) - Juventude (RS)               2-1 (19/02)     1-2 (12/03)     [5-3 pen]
                                                [Toinzé (2) ; Filipe Alvim]
                                                [Toinzé ; Michel, Gustavo]
 4 CRB (AL) - Atlético (MG)                     0-1 (05/02)     0-4 (19/02)
                                                [Robson (og)]
                                                [Neguette, Cicinho, Guilherme (2)]
 5 Tuna Luso (PA) - Atlético (PR)               2-2 (19/02)     0-1 (12/03)
                                                [Joaci, Ciro ; Rogério Correa, Kléberson]
                                                [Adriano]
 6 Dom Bosco (MT) - Sport (PE)                  0-5 (19/02)     n/p (12/03)
                                                [Gaúcho, Cléber, Valdir Papel, Nildo, Júnior Amorim]
 7 Corinthians (AL) - Flamengo (PI)             0-1 (06/02)     0-1 (19/02)
                                                [Silvio]
                                                [Silvio]
 8 Fluminense (BA) - Fluminense (RJ)            1-1 (06/02)     0-4 (12/03)
                                                [Obina ; Carlos Alberto]
                                                [Jadílson, Zada, Marcelo, Jadílson]
 9 Tocantinópolis (TO) - Vitória (BA)           1-2 (19/02)     1-0 (12/03)
                                                [Evaldo ; Alecsandro, Samir]
                                                [Adauto]
10 Atlético Roraima (RR) - Nacional (AM)*       4-1 (20/02)     0-2 (12/03)
                                                [Allan, Maycon, Rigoberto, Oziel ; Paulão]
                                                [Torrinha, Leandro]
11 Alegrense (ES) - Criciúma (SC)               2-3 (20/02)     1-5 (12/03)
                                                [Cleiton, Luiz Cláudio; Alonso, Dejair (2)]
                                                [Carlos ; Tico, Cametá, Delmer (2), Paulo César Bayer]
12 Operário (MT) - Palmeiras (SP)               0-1 (05/02)     1-5 (12/03)
                                                [Claudecir]
                                                [Paulo Vinício ; Sérgio Müller (og), Muñoz, Paulo César (og), Pedrinho, Claudecir]
13 Botafogo (PB) - Flamengo (RJ)                1-4 (05/02)     n/p (13/03)
                                                [Batistinha ; Fernando Baiano, Zé Carlos (2), Andrezinho]
14 Confiança (SE) - Ceará (CE)                  1-0 (19/02)     0-2 (12/03)
                                                [Mica]
                                                [Roberto, Garrinchinha]
15 Ypiranga (AP) - Remo (PA)                    1-3 (05/02)     n/p (19/02)
                                                [Adriano ; Márcio Castanhal, Helinho (2)]
16 Comercial (MS) - Internacional (RS)          0-2 (19/02)     n/p (12/03)
                                                [Gavilan, Ismael]
17 Americano (RJ) - Figueirense (SC)            2-1 (19/02)     2-4 (12/03)
                                                [Marcelo Carioca (2) ; Danilo]
                                                [Marcelo Carioca, Ronaldo ; Luciano, Danilo, Josimar, Danilo]
18 CFZ de Brasília (DF) - Fortaleza (CE)        0-0 (05/02)     0-1 (19/02)
                                                [Fabiano]
19 Bangu (RJ) - Gama (DF)                       2-1 (05/02)     0-2 (12/03)
                                                [Luís Renato, Leozinho ; Leonardo Manzi]
                                                [Nen (2)]
20 São Raimundo (AM) - São Paulo (SP)           2-0 (19/02)     0-6 (12/03)
                                                [Guara, Delmo]
                                                [Luís Fabiano (4), Fabiano, Luís Fabiano]
21 Ituano (SP) - Coritiba (PR)                  2-0 (19/02)     0-1 (12/03)
                                                [Élson, Fernando Gaúcho]
                                                [Tcheco]
22 Ipatinga (MG) - Goiás (GO)                   2-1 (05/02)     0-1 (12/03)
                                                [Leonardo Oliveira, Edmundo ; Araújo]
                                                [Danilo]
23 Sampaio Corrêa (MA) - São Caetano (SP)       1-4 (05/02)     n/p (12/03)
                                                [Gílson; Rafael, Zé Carlos, Mateus, Anaílson]
24 CE Nova Esperança (MS) - Botafogo (RJ)       0-2 (05/02)     n/p (13/03)
                                                [Camacho, Almir]
25 Iraty (PR) - Vila Nova (GO)                  0-3 (19/02)     n/p (13/03)
                                                [Mirandinha (2), Leonardi]
26 Pelotas (RS) - Guarani (SP)                  1-2 (05/02)     1-1 (20/02)
                                                [Marco Antônio ; Reinaldo, Rodrigão]
                                                [Éber ; Rodrigão]
27 Coríntians (RN) - Santa Cruz (PE)            2-0 (05/02)     1-2 (13/03)
                                                [Fischer, Nunes]
                                                [Marquinhos ; Milton, Roberto Santos]
28 Rio Branco (ES) - Cruzeiro (MG)              2-4 (19/02)     n/p (14/03)
                                                [Erich, Jaílson ; Alex, Marcelo Batatais, Maurinho, Nem (og)]
29 Atlético Cajazeirense (PB) - Bahia (BA)      1-1 (05/02)     1-4 (12/03)
                                                [Bujica ; Nonato]
                                                [Fabão ; Nonato (3), Danilo]
30 CF Amazônia (RO) - Rio Branco (AC)           3-0 (19/02)     0-2 (12/03)
                                                [Fabrício, Marcelo Souza, Marcão (og)]
                                                [Diogo, Cal]
31 Moto Clube (MA) - Ríver (PI)                 0-1 (19/02)     4-2 (12/03)
                                                [Maradona]
                                                [Magno, Leco, Douglas (og), Tupã; Maradona, Vagner]
32 Itabaiana (SE) - Vasco (RJ)                  0-1 (05/02)     0-4 (12/03)
                                                [Henrique]
                                                [Cadu, Marques, Sousa, Cadu]
* Atlético Roraima lost the points due to have utilized three ineligible players (Oziel, Ediglê
and Niltinho) in the first leg. The classification was awarded to Nacional.
In a new judgement, Nacional also lost the points due to have utilized one ineligible player
(Paulão) in the second leg. The classification was re-awarded to Atlético Roraima.
Second Round (12/03 to 02/04)
[if the away team wins the 1st leg by 2 or more goals of difference, no 2nd leg is played]
33 América (RN) - Náutico                       2-1 (26/03)     1-3 (02/04)
                                                [Sandro Gaúcho, Márcio Silva ; Mabília]
                                                [Cristiano ; Kuki, Jean Carlos, Jorge Henique]
34 Caldense - Atlético (MG)                     0-1 (19/03)     0-4 (26/03)
                                                [Lúcio Flávio]
                                                [Guilherme (2), Alessandro, Guilherme]
35 Atlético (PR) - Sport                        2-3 (19/03)     0-1 (26/03)
                                                [Ilan (2) ; Nildo, Cléber, Valdir Papel]
                                                [Cléber]
36 Flamengo (PI) - Fluminense (RJ)              1-2 (26/03)     0-2 (02/04)
                                                [Sílvio ; Ademílson, Alex Oliveira]
                                                [Marcelo, Eduardo]
37 Atlético Roraima - Vitória                   1-2 (02/04)     1-5 (09/04)
                                                [Vítor ; Allan Delon, Nádson]
                                                [Rigoberto ; Nádson, Alecsandro, Nádson, Allan Delon, Alecsandro]
38 Criciúma - Palmeiras                         1-1 (19/03)     1-2 (26/03)
                                                [Paulo Bayer ; Zinho]
                                                [Juca ; Índio; Thiago Gentil]
39 Ceará - Flamengo (RJ)                        1-0 (26/03)     0-1 (02/04)     [3-4 pen]
                                                [Garrinchinha]
                                                [Zé Carlos]
40 Remo - Internacional                         1-0 (19/03)     1-2 (26/03)
                                                [Irituia]
                                                [Ivan ; André, Sangaletti]
41 Figueirense - Fortaleza                      2-0 (26/03)     1-3 (02/04)
                                                [Roberto, Felipe]
                                                [Zinho ; Wesley, Marcos Paulo, Wesley]
42 Gama - São Paulo                             2-2 (26/03)     1-5 (02/04)
                                                [Gustavo Nery (og), Leonardo Manzi ; Reinaldo, Júlio Baptista]
                                                [Nen ; Luís Fabiano, Gabriel, Kléber, Reinaldo, Fabiano]
43 Ituano - Goiás                               1-1 (27/03)     1-1 (02/04)     [2-4 pen]
                                                [Evandro ; Araújo]
                                                [Evandro ; Araújo]
44 São Caetano - Botafogo (RJ)                  1-2 (19/03)     0-2 (26/03)
                                                [Marcinho ; Fábio, Márcio Gomes]
                                                [Fernando, Leandrão]
45 Vila Nova (GO) - Guarani (SP)*               1-0 (19/03)     1-3 (26/03)
                                                [Mirandinha]
                                                [Clayton ; Reinaldo, Marquinhos, Creedence]
46 Coríntians (RN) - Cruzeiro                   2-2 (26/03)     0-7 (02/04)
                                                [Júnior Bahia, Neto ; Irineu; Aristizábal]
                                                [Edu Dracena, Alex, Tiago, Deivid (2), Alex, Deivid]
47 CF Amazônia - Bahia                          3-3 (19/03)     1-4 (26/03)
                                                [Quintino, Andrade, Ivan ; Nonato (3)]
                                                [Quintino ; Preto, Nonato, Marcelo Souza, Nonato]
48 Moto Clube - Vasco                           0-2 (26/03)     n/p (02/04)
                                                [Sousa, Wellington Monteiro]
* Guarani lost the points due to have utilized one ineligible player (Leandro Guerreiro) in
the first leg. The classification was awarded to Vila Nova.
Third Round
49 Náutico - Atlético (MG)                      1-2 (09/04)     1-3 (01/05)
                                                [Mabília ; Alexandre (2)]
                                                [Kuki ; Lúcio Flávio, Alexandre, Guilherme]
50 Fluminense - Sport                           0-1 (24/04)     1-2 (01/05)
                                                [Valdir Papel]
                                                [Fábio Bala ; Gaúcho, Cléber]
51 Palmeiras - Vitória                          2-7 (23/04)     3-1 (30/04)
                                                [Thiago Gentil, Correa ; Nádson, Zé Roberto, Nádson (2), Dudu Cearense, Marcelo Heleno, Nádson]
                                                [Vágner, Anselmo, Vágner ; Nádson]
52 Flamengo - Remo                              4-0 (23/04)     3-2 (30/04)
                                                [Jean (2), Felipe, Vinícius]
                                                [Jean, Cássio, Felipe ; Gian, Márcio]
53 Figueirense - São Paulo                      0-2 (09/04)     0-1 (01/05)
                                                [Luís Fabiano, Júlio Baptista]
                                                [Reinaldo]
54 Goiás - Botafogo                             2-1 (09/04)     3-2 (01/05)
                                                [Danilo, Caíco ; Almir]
                                                [Danilo, Araújo, Wando ; Camacho, Leandrão]
55 Cruzeiro - Vila Nova                         2-0 (23/04)     2-1 (30/04)
                                                [Deivid, Thiago]
                                                [Aristizábal, Sandro ; Moisés]
56 Bahia - Vasco                                2-1 (23/04)     0-1 (30/04)
                                                [Preto, Jair ; Wellington Paulo]
                                                [Danilo]
Quarterfinals
57 Sport - Atlético (MG)                        4-0 (07/05)     1-3 (14/05)
                                                [Gaúcho, Cléber, Sílvio Criciúma, Valdir Papel]
                                                [Nildo ; Fábio Júnior (2), Juninho]
58 Flamengo - Vitória                           2-1 (07/05)     3-1 (14/05)
                                                [Fernando Baiano, Fernando ; Zé Roberto]
                                                [Jean, Edílson, Jean ; Zé Roberto]
59 Goiás - São Paulo                            0-0 (07/05)     1-1 (15/05)
                                                [Caíco ; Luís Fabiano]
60 Cruzeiro - Vasco                             2-1 (07/05)     1-1 (14/05)
                                                [Aristizábal, Alex ; Marques]
                                                [Alex ; Sousa]
Semifinals
61 Sport - Flamengo                             0-1 (21/05)     0-0 (28/05)
                                                [Edílson]
62 Goiás - Cruzeiro                             2-3 (21/05)     1-2 (28/05)
                                                [Dimba, Araújo ; Aristizábal, Deivid (2)]
                                                [Auecione ; Mota, Augusto Recife]
FINAL
   Flamengo - Cruzeiro                          1-1 (08/06)     1-3 (11/06)
                                                [Fernando Baiano ; Alex]
                                                [Fernando Baiano ; Deivid, Aristizábal, Luisão]
CRUZEIRO champions of Copa do Brasil 2003 and classified to Taça Libertadores da América 2004.
TOPSCORERS:
 9  Nonato (Bahia)
 8  Luís Fabiano (São Paulo)
    Nádson (Vitória)

2002

2004

list of champions


About this document

Thanks to Paulo Torres (paulotf@uai.com.br) for info on Paraná Qualifying Match

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 11 Jun 2003

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.