Brazil 2006 Cup

Participants:
Clubs classified due to CBF Ranking
(between brackets the placing in this ranking):
Grêmio FBPA (Porto Alegre, RS)          [1]
CR Vasco da Gama (Rio de Janeiro, RJ)   [3]
CR Flamengo (Rio de Janeiro, RJ)        [4]
C Atlético Mineiro (Belo Horizonte, MG) [5]
Cruzeiro EC (Belo Horizonte, MG)        [9]
Santos FC (Santos, SP)                 [10]
Fluminense FC (Rio de Janeiro, RJ)     [11]
Botafogo FR (Rio de Janeiro, RJ)       [12]
Guarani FC (Campinas, SP)              [13]
Coritiba FC (Curitiba, RJ)             [14]
(SC Corinthians P [2], São Paulo FC [6], SE Palmeiras [7], SC Internacional [8],
Goiás EC [15] and Paulista FC [68] didn't play due to their participation in Copa Libertadores] 
Clubs classified due to state competitions performance:
SÃO PAULO (3 berths):
EC Santo André (Santo André)
AD São Caetano (São Caetano do Sul)
EC Noroeste (Bauru)
RIO DE JANEIRO (3 berths):
Volta Redonda FC (Volta Redonda)
Americano FC (Campos)
AD Cabofriense (Cabo Frio)
RIO GRANDE DO SUL (3 berths):
C 15 de Novembro (Campo Bom)
EC Novo Hamburgo (Novo Hamburgo)
SC Ulbra (Canoas)
MINAS GERAIS (3 berths):
Ipatinga FC (Ipatinga)
URT (Patos de Minas)
América FC (Belo Horizonte)
PARANÁ (3 berths):
C Atlético P (Curitiba)
Iraty SC (Irati)
Londrina EC (Londrina)
PERNAMBUCO (2 berths):
Santa Cruz FC (Recife)
C Náutico C (Recife)
BAHIA (2 berths):
EC Vitória (Salvador)
EC Bahia (Salvador)
GOIÁS (2 berths):
Vila Nova FC (Goiânia)
Mineiros EC (Mineiros)
SANTA CATARINA (2 berths):
Criciúma EC (Criciúma)
C Atlético Hermann Aichinger (Ibirama)
CEARÁ (2 berths):
Fortaleza EC (Fortaleza)
ADCR ICASA (Juazeiro do Norte)
PARÁ (2 berths):
Paysandu SC (Belém)
C Remo (Belém)
ALAGOAS (2 berths):
ASA (Arapiraca)
CRB (Maceió)
RIO GRANDE DO NORTE (2 berths):
ABC FC (Natal)
ADC Potiguar (Mossoró)
ESPÍRITO SANTO (2 berths):
GE Serra (Serra)
Estrela do Norte FC (Cachoeiro do Itapemirim)
MARANHÃO (2 berths):
S Imperatriz D (Imperatriz)
Moto Clube (São Luís)
DISTRITO FEDERAL (2 berths):
Brasiliense FC (Taguatinga)
Ceilândia EC (Ceilândia)
MATO GROSSO DO SUL (2 berths):
CENE (Campo Grande)
Operário FC (Campo Grande)
PARAÍBA (2 berths):
Treze FC (Campina Grande)
Botafogo FC (João Pessoa)
AMAZONAS (2 berths):
Grêmio A Coariense (Coari)
Nacional FC (Manaus)
SERGIPE (2 berths):
AO Itabaiana (Itabaiana)
CS Sergipe (Aracaju)
PIAUÍ (2 berths):
Parnahyba SC (Parnaíba)
Piauí EC (Teresina)
MATO GROSSO (2 berths):
SE Vila Aurora (Rondonópolis)
CE Operário V (Várzea Grande)
ACRE (1 berth):
Rio Branco FC (Rio Branco)
RONDÔNIA (1 berth):
Vilhena EC (Vilhena)
TOCANTINS (1 berth):
Colinas EC (Colinas do Tocantins)
AMAPÁ (1 berth):
SER São José (Macapá)
RORAIMA (1 berth):
São Raimundo EC (Boa Vista)
Obs.: 1) In each match, the second mentioned team plays the 2nd leg in home.
      2) Away goal rule applied on all phases.
First Round 
[if the away team wins the 1st leg by 2 or more goals of difference, no 2nd leg is played]
 1 ASA (AL) - Flamengo (RJ)                     1-1 (22/02)     1-2 (08/03)
                                                [Denílson 33 ; Ronaldo Angelim 69]
                                                [Cascata 14 ; Renato Silva 22, Peralta 41]
 2 Parnahyba (PI) - ABC (RN)                    0-1 (15/02)     1-5 (22/02)
                                                [Ivan 44]
                                                [Vandico 75 ; Daniel 5, Ivan 35, 45, 65, Barata 84]
 3 Estrela do Norte (ES) - Guarani (SP)         1-1 (15/02)     0-3 (08/03)
                                                [Arpini 4 ; Sandro 40]
                                                [Adeílson 46, Juca 77, Élvis 80]
 4 Potiguar (RN) - Santo André (SP)             2-0 (15/02)     2-1 (08/03)
                                                [Erivélton 41, 90]
                                                [Canindezinho 32, Verona 81 ; Tássio 45]
 5 Atl. Hermann Aichinger (SC) - Atlético (MG)  0-3 (15/02)     n/p (22/02)
                                                [Renato (og) 46, Ramón 63, Zé Antônio 72]
 6 Mineiros (GO) - Americano (RJ)               3-1 (15/02)     2-4 (08/03)
                                                [Castor 3, 29, Marcinho 8 ; Pirão 84]
                                                [Torrinha 61, Marcinho 65 ; Faioli 16, 17, 40, Marcelo Uberaba 45+2]
 7 Vilhena (RO) - Fortaleza (CE)                1-3 (22/02)     n/p (08/03)
                                                [Miro 60 ; Rinaldo 29, Igor 56, Mazinho Lima 76]
 8 Ceilândia (DF) - Bahia (BA)                  0-0 (22/02)     2-1 (08/03)
                                                [Johnes/Jones 45, Betão 90 ; Rafael Basco 89]
 9 Operário (MS) - Botafogo (RJ)                1-2 (15/02)     1-5 (22/02)  [a]
                                                [Reinaldo 73 ; Dodô 35, 69]
                                                [Tiago 2 ; Dodô 18, Lúcio Flávio 39, 41, Rafael Marques 50, Felipe Adão 70]
10 Serra (ES) - Ipatinga (MG)                   1-3 (22/02)     n/p (08/03)
                                                [André 39 ; William 30, Diego Silva 45+1, Enrico 69]
11 ICASA (CE) - Coritiba (PR)                   0-0 (22/02)     1-3 (08/03)
                                                [Marciano 48 ; Jefferson 39, 52, Anderson 61]
12 Rio Branco (AC) - Náutico (PE)               0-1 (22/02)     1-4 (08/03)
                                                [Flávio 68]
                                                [Rosie 44 ; Netinho 18, Danilo Lins 82, Flávio 87, Netinho 90+1]
13 Sergipe (SE) - Santos (SP)                   0-0 (15/02)     0-3 (22/02)
                                                [Cléber Santana 9 ; Magnum 45, Léo Lima 59]
14 URT (MG) - Londrina (PR)                     3-2 (15/02)     1-1 (22/02)
                                                [Carabina 3, Thiago Vieira 17, 48 ; Eduardo 44, Rogério 72]
                                                [Thiago Vieira 29 ; Guilherme 58]
15 São Raimundo (RR) - Brasiliense (DF)         0-2 (22/02)     n/p (08/03)
                                                [Padovani 41, Allan Delon 66]
16 Itabaiana (SE) - Remo (PA)                   0-0 (22/02)     1-4 (08/03)
                                                [Quinho 18 ; Émerson Avilla 3, Daniel 6, Maicon Carioca 36, 60]
17 Botafogo (PB) - Vasco (RJ)                   1-1 (15/02)     0-7 (22/02)
                                                [Neto 57 ; Morais 13]
                                                [Romário 18, 74, 78, Éder 22, Morais 29, Valdiram 80, 82]
18 Ulbra (RS) - Iraty (PR)                      2-4 (15/02)     n/p (22/02)
                                                [Alê Menezes 11, Valdison 90+4 ; André 13, Luís Paulo 25, Russo 61, Mateus 74]
19 Cabofriense (RJ) - São Caetano (SP)          1-1 (22/02)     1-4 (08/03)
                                                [Sorato 22 ; Marcel 27]
                                                [Alex 56 ; Leandro Lima 9, 33, Ânderson Lima 65, Dimba 75]
20 Novo Hamburgo (RS) - Criciúma (SC)           2-2 (15/02)     1-2 (22/02)
                                                [Washington 25, Dudu 69 ; Fernandinho 46 ; Dejair 62]
                                                [Dudu 2 ; Djair 41, 82]
21 Moto Clube (MA) - Atlético (PR)              1-3 (15/02)     n/p (22/02)
                                                [Válger 83 ; Dagoberto 5, Paulo André 7, Ferreira 30]
22 Volta Redonda (RJ) - América (MG)            2-1 (15/02)     1-2 (22/02)     (7-6pen)
                                                [Amílton 35, Sérgio Manoel 83 ; Wellington Paulo 39]]
                                                [Sérgio Manoel 55 ; Euller 45, Adriano 53]
23 Piauí (PI) - Grêmio (RS)                     1-2 (22/02)     0-4 (08/03)
                                                [Joniel 67 ; Lucas 39, Pedro Júnior 52]
                                                [Marcelo Costa 29, Pedro Júnior 75, 83, Herrera 88]
24 15 de Novembro (RS) - Noroeste (SP)          4-1 (22/02)     0-2 (08/03)
                                                [Cris 17, Aldrovani 50, Valdeir 53, 75 ; Luciano Bebê 66]
                                                [Fábio 3, Edmílson 87]
25 Operário (MT) - Fluminense (RJ)              2-3 (22/02)     1-3 (09/03)
                                                [Odil 33, Fabiano 45+1 ; Cláudio Pitbull 26, Lenny 74, Bruno 79]
                                                [Diogo 66 ; Tuta 12, Cláudio Pitbull 34, Evando 79]
26 CENE (MS) - Treze (PB)                       2-1 (22/02)     3-1 (08/03)  [b]
                                                [Hugo 25, Edenílson 90+1 ;  Quico 21]
                                                [Betinho 58, Dionei 63, Kim 71 ; Téo 78]
27 Colinas (TO) - Paysandu (PA)                 0-2 (15/02)     n/p (22/02)
                                                [Sílvio 35, San 46]
28 Grêmio Coariense (AM) - Vila Nova (GO)       2-5 (15/02)     n/p (22/02)
                                                [Zedivan 43, Jair 59 ; Adrianinho 2, 9, Donizete (og) 21, Marques 82, Danilo Santos 90]
29 Nacional (AM) - Cruzeiro (MG)                2-5 (22/02)     n/p (08/03)
                                                [Júnior Negão 31, Luiz Henrique 61 ; Alecsandro 48, 66, Diego 64, Élber 70, Élber 82]
30 São José (AP) - CRB (AL)                     0-1 (22/02)     0-3 (08/03)
                                                [Lenílson 79]
                                                [Welliton 54, Cristiano 70, Everton 76]
31 Vila Aurora (MT) - Santa Cruz (PE)           0-0 (15/02)     0-1 (22/02)
                                                [Alex Oliveira 40]
32 Imperatriz (MA) - Vitória (BA)               1-1 (22/02)     2-5 (08/03)
                                                [Ralf 5 ; Leandro Domingues 42]
                                                [Hélcio 64, Juninho 65 ; Índio 14, Mendes 25, 28, 37, Leandro Domingues 63]

[a] First match postponed to 16/02 due to rain
[b] Second match played in João Pessoa
Second Round (15/03 to 05/04)
[if the away team wins the 1st leg by 2 or more goals of difference, no 2nd leg is played]
33 ABC - Flamengo                               0-1 (22/03)     0-4 (05/04)
                                                [Ronaldo Angelim 78]
                                                [Renato 18, Ramírez 30, Luizão 39 , Renato 87]
34 Potiguar - Guarani                           0-4 (22/03)     n/p (05/04)
                                                [Edmílson 3, 55, 71, Mariano 75]
35 Mineiros - Atlético (MG)                     3-2 (15/03)     1-4 (22/03)
                                                [Castor 21, 34, Bombinha 63 ; Ramon 10, Everton 62]
                                                [Leandro Castán 1, Éder Luís 5, Ramon 62, 88 ; Bombinha 26]
36 Ceilândia - Fortaleza                        1-1 (15/03)     1-3 (05/04)
                                                [Everton 6 ; Rinaldo 16]
                                                [Abimael 72 ; Rinaldo 45+3, 65, 90+2]
37 Ipatinga - Botafogo (RJ)                     3-0 (15/03)     3-1 (23/03)
                                                [Walter 23, Diego Silva 74, 80]
                                                [Léo Silva 7, Léo Medeiros 36, Dênis 44 ; Dodô 11]
38 Náutico - Coritiba                           2-0 (15/03)     0-0 (22/03)
                                                [Netinho 5, 83]
39 URT - Santos	                                1-3 (22/03)     n/p (05/04)
                                                [Ditinho 49 ; Reinaldo 21, 76, Léo Lima 75]
40 Brasiliense - Remo                           3-1 (15/03)     1-0 (22/03)
                                                [Jairo 54, Índio 85, Augusto 90+5 ; Maicon Gaúcho 79]
                                                [Welington Dias 25]
41 Iraty - Vasco                                2-2 (22/03)     1-5 (08/04)
                                                [André 26, Leandro 62 ; Valdiram 51, Abedi 65]
                                                [André 21 ; Morais 29, Valdiram 54, 74, 82, Edílson 90+2]
42 São Caetano - Criciúma                       4-1 (15/03)     0-4 (22/03)
                                                [Leandro Lima 34, Anderson Lima 45, 58, 69 ; Dejair 54]
                                                [Márcio Alemão 24, Marcelo Rosa 26, Athos 61, Delmer 66]
43 Volta Redonda - Atlético (PR)                2-1 (22/03)     0-0 (05/04)
                                                [Sérgio Manoel 32, Orlando 79 ; Erandir 37]
44 15 de Novembro - Grêmio                      1-0 (15/03)     0-1 (23/03)     (6-5pen)
                                                [Rudinei 4]
                                                [Herrera 42]
45 CENE - Fluminense                            3-5 (22/03)     n/p (05/04)
                                                [Dioney 3, 5, Hugo 19 ; Marcão 6, 88, Tuta 15, Romeu 26, Petkovic 56]
46 Vila Nova - Paysandu                         3-1 (22/03)     0-1 (05/04)
                                                [Marques 1, Jajá 67, Ênio 71 ; Rodrigo 46]
                                                [Róbson 21]
47 CRB - Cruzeiro                               0-2 (22/03)     n/p (05/04)
                                                [Francismar 12, Diego 86]
48 Santa Cruz - Vitória                         2-2 (15/03)     2-3 (22/03)
                                                [Tiano 25, Paulinho 85 ; Bida 31, Paulo Matos 85]
                                                [Thiago Gentil 12, Carlinhos Paulista 45+1 ; Fábio 23, Mendes 35, 54]
Third Round
49 Flamengo - Guarani                           5-1 (12/04)     0-1 (19/04)
                                                [Luizão 20, Leonardo Moura 22, Renato 38, Obina 53, Juan 80 ; Bilu 30]
                                                [Juliano 15]
50 Atlético (MG) - Fortaleza                    0-2 (12/04)     3-1 (19/04)
                                                [Alan 11, Preto Casagrande 44]
                                                [Danilinho 25, Marinho 32, Zé Antônio 85 ; Finazzi 64]
51 Ipatinga - Náutico                           3-1 (12/04)     3-1 (19/04)
                                                [Enrico 45, 48, 61 ; Netinho 68]
                                                [André 51, Camanducaia 74, 88 ; Kuki 54]
52 Santos - Brasiliense                         2-1 (12/04)     1-1 (19/04)
                                                [Wendell 10, Cléber Santana 39 ; Carlos Alberto 8]
                                                [Reinaldo 78 ; Joãozinho 23]
53 Criciúma - Vasco                             1-2 (12/04)     0-1 (20/04)
                                                [Alex Sandro 10 ; Ramon 21, Ernani 86]
                                                [Ramon 68]
54 Volta Redonda - 15 de Novembro               1-0 (12/04)     1-2 (19/04)
                                                [Túlio 48]
                                                [Aílson 68 ; Dauri 65, 89]
55 Vila Nova - Fluminense                       2-2 (12/04)     0-4 (19/04)
                                                [André Turatto 21, Marques 55 ; Marcão 24, Marcelo 84]
                                                [Tuta 23, 37 ; Lenny 48, 53]
56 Vitória - Cruzeiro                           2-1 (12/04)     0-4 (19/04)
                                                [Alessandro Azevedo 16, Fábio 55 ; Edu Dracena 86]
                                                [Élber 9, 69, 73, Gil 45+1]
Quarterfinals
57 Flamengo - Atlético (MG)                     4-1 (26/04)     0-0 (03/05)
                                                [Renato 12, 46, Obina 49, Jônatas 82 ; Marinho 57]
58 Santos - Ipatinga                            1-1 (26/04)     1-1 (03/05)     (3-5pen)
                                                [Cléber Santana 84 ; André 37]
                                                [Kléber 22 ; Henrique 41]
59 Volta Redonda - Vasco                        0-0 (27/04)     1-2 (04/05)
                                                [Amaral 51 ; Edílson 29, 55]
60 Cruzeiro - Fluminense                        2-3 (26/04)     0-1 (03/05)
                                                [Élber 55, Wagner 88 ; Petkovic 43, Lenny 51, 69]
                                                [Marcelo 77]
Semifinals
61 Ipatinga - Flamengo                          1-1 (10/05)     1-2 (18/05)
                                                [Camanducaia 90+1 ; Obina 37]
                                                [Camanducaia 10 ; Marcelinho 13, 66]
62 Fluminense - Vasco                           0-1 (10/05)     1-1 (17/05)
                                                [Edílson 76]
                                                [Petkovic 47 ; Valdiram 32]
FINAL
   Flamengo - Vasco                             2-0 (19/07)     1-0 (26/07)
                                                [Obina 60, Luizão 62]
                                                [Juan 27]
FLAMENGO Champions of Copa do Brasil 2006 and classified to Copa Libertadores 2007.
Topscorer: Valdiram (Vasco), 7 goals

2005

2007

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 26 Jul 2006

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2006
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.