Copa São Paulo Junior 1990

system of punctuation:
wins with three or more goals scored     = 3 points
wins with two or less goals scored       = 2 points
draws with goals scored                  = 1 point
0-0 draws - decided in penalty shoots
    winners                              = 1 point
    losers                               = 0 point
losses                                   = 0 point

First Phase

Group A

Participants
CE Dom Bosco (Cuiabá-MT)               C Náutico Capibaribe (Recife-PE)
Grêmio FBPA (Porto Alegre-RS)          Santo André EC (SP)
CA Juventus (São Paulo-SP)             GE Tiradentes (Brasília-DF)

[Jan 5]
Grêmio             0-0 Náutico             [pen 4-3]
Juventus           6-1 Dom Bosco
Santo André        3-2 Tiradentes

[Jan 7]
Grêmio             0-0 Juventus            [pen 5-6]
Dom Bosco          3-2 Tiradentes
Náutico            1-1 Santo André

[Jan 9]
Juventus           2-1 Náutico
Tiradentes         0-5 Grêmio
Santo André        3-1 Dom Bosco

[Jan 11]
Náutico            3-4 Tiradentes
Grêmio             4-3 Dom Bosco
Juventus           0-1 Santo André

[Jan 13]
Dom Bosco          2-1 Náutico
Santo André        0-2 Grêmio
Juventus           4-2 Tiradentes

Table
 1.Grêmio               5  2/ 1  1/ 1  0  11- 3   9  Qualified
 2.Juventus             5  2/ 1  1/ 0  1  12- 5   9  Qualified
 3.Santo André          5  2/ 1  1/ 0  1   8- 6   9  Qualified
---------------------------------------------------
 4.Dom Bosco            5  1/ 1  0/ 0  3  10-16   5
 5.Tiradentes-DF        5  1/ 0  0/ 0  4  10-18   3
 6.Náutico              5  0/ 0  1/ 1  3   6- 9   1

Group B

Participants
EC Comercial (Campo Grande-MS)         SC Internacional (Porto Alegre-RS)
SC Corinthians Paulista (São Paulo-SP) EC São Bernardo (S.Bernardo do Campo-SP)
Goiás EC (Goiânia-GO)                  Tuna Luso Brasileira (Belém-PA)

[Jan 6]
Internacional      2-0 Goiás
São Bernardo       2-3 Tuna Luso
Corinthians        4-0 Comercial

[Jan 8]
Comercial          1-0 Internacional
Tuna Luso          1-4 Corinthians
Goiás              2-0 São Bernardo

[Jan 10]
Goiás              1-1 Comercial
Internacional      4-1 Tuna Luso
São Bernardo       0-2 Corinthians

[Jan 12]
Tuna Luso          0-2 Goiás
Comercial          2-1 São Bernardo
Corinthians        1-1 Internacional

[Jan 14]
Comercial          0-3 Tuna Luso
São Bernardo       1-4 Internacional
Goiás              0-2 Corinthians

Table
 1.Corinthians          5  2/ 2  1/ 0  0  13- 2  11  Qualified
 2.Internacional        5  2/ 1  1/ 0  1  11- 4   9  Qualified
 3.Tuna Luso            5  2/ 0  0/ 0  3   8-12   6  Qualified
---------------------------------------------------
 4.Goiás                5  0/ 2  1/ 0  2   5- 5   5
 5.Comercial-MS         5  0/ 2  1/ 0  2   4- 9   5
 6.São Bernardo         5  0/ 0  0/ 0  5   4-13   0

Group C

Participants
Botafogo FC (Ribeirão Preto-SP)        CR Flamengo (Rio de Janeiro-RJ)
AA Central Brasileira (Cotia-SP)       Nacional AC (São Paulo-SP)
Criciúma EC (SC)                       Santos FC (SP)

[Jan 6]
Botafogo-SP        1-1 Flamengo
Nacional           1-0 Criciúma
Santos             0-1 Central Brasileira

[Jan 8]
Central Brasileira 0-3 Botafogo-SP
Flamengo           1-0 Nacional
Criciúma           1-1 Santos

[Jan 10]
Botafogo-SP        2-2 Criciúma
Flamengo           2-0 Central Brasileira
Nacional           2-2 Santos

[Jan 12]
Criciúma           1-2 Flamengo
Central Brasileira 0-2 Nacional
Santos             2-2 Botafogo-SP

[Jan 14]
Central Brasileira 1-2 Criciúma
Nacional           0-3 Botafogo-SP
Santos             0-0 Flamengo            [pen 4-5]

Table
 1.Botafogo-SP          5  2/ 0  3/ 0  0  11- 5   9  Qualified
 2.Flamengo             5  0/ 3  2/ 0  0   6- 2   8  Qualified
 3.Nacional-SP          5  0/ 2  1/ 0  2   5- 6   5  Qualified
---------------------------------------------------
 4.Criciúma             5  0/ 1  2/ 0  2   6- 7   4
 5.Santos               5  0/ 0  3/ 1  1   5- 6   3
 6.Central Brasileira   5  0/ 1  0/ 0  4   2- 9   2

Group D

Participants
EC Bahia (Salvador-BA)                 União São João EC (Araras-SP)
CA Bragantino (Bragança Paulista-SP)   Valeriodoce EC (Itabira-MG)
SE Palmeiras (São Paulo-SP)            EC XV de Novembro (Piracicaba-SP)

[Jan 6]
Palmeiras          1-2 Valeriodoce
Bahia              0-1 União São João
XV de Novembro     2-1 Bragantino

[Jan 8]
Bragantino         1-3 Valeriodoce
União São João     0-1 Palmeiras
Bahia              1-1 XV de Novembro

[Jan 10]
Bahia              3-1 Bragantino
Valeriodoce        1-1 União São João
XV de Novembro     1-1 Palmeiras

[Jan 12]
Palmeiras          1-1 Bragantino
Valeriodoce        1-1 Bahia
XV de Novembro     3-1 União São João

[Jan 14]
Palmeiras          0-2 Bahia
Bragantino         1-1 União São João
XV de Novembro     1-0 Valeriodoce

Table
 1.XV de Novembro/Pir   5  1/ 2  2/ 0  0   8- 4   9  Qualified
 2.Bahia                5  1/ 1  2/ 0  1   7- 4   7  Qualified
 3.Valeriodoce          5  1/ 1  2/ 0  1   7- 5   7  Qualified
---------------------------------------------------
 4.Palmeiras            5  0/ 1  2/ 0  2   4- 6   4  [1 1 0 0  1- 0  2]
 5.União São João       5  0/ 1  2/ 0  2   4- 6   4  [1 0 0 1  0- 1  0]
 6.Bragantino           5  0/ 0  2/ 0  3   5-10   2

Group E

Participants
Coritiba FC (Curitiba-PR)              Mogi Mirim EC (SP)
Cruzeiro EC (Belo Horizonte-MG)        AA Ponte Preta (Campinas-SP)
Guarani FC (Campinas-SP)               São Domingos EC (Porto Velho-RO)

[Jan 5]
Mogi Mirim         1-1 Coritiba
Ponte Preta        2-1 Cruzeiro
São Domingos       0-1 Guarani

[Jan 7]
Coritiba           4-0 São Domingos
Ponte Preta        1-0 Mogi-Mirim
Cruzeiro           0-1 Guarani

[Jan 9]
Mogi Mirim         1-2 Cruzeiro
São Domingos       0-3 Ponte Preta
Coritiba           3-1 Guarani

[Jan 11]
Cruzeiro           4-1 Coritiba
Mogi Mirim         5-3 São Domingos
Guarani            0-0 Ponte Preta         [pen 3-1]

[Jan 14]
Coritiba           2-1 Ponte Preta
Guarani            1-2 Mogi Mirim
Cruzeiro           3-0 São Domingos

Table
 1.Coritiba             5  2/ 1  1/ 0  1  11- 7   9  Qualified
 2.Cruzeiro             5  2/ 1  0/ 0  2  10- 5   8  Qualified
 3.Ponte Preta          5  1/ 2  0/ 1  1   7- 3   4  Qualified
---------------------------------------------------
 4.Mogi Mirim           5  1/ 1  1/ 0  2   9- 8   6
 5.Guarani              5  0/ 2  1/ 0  2   4- 5   5
 6.São Domingos-RO      5  0/ 0  0/ 0  5   3-16   0

Group F

Participants
EC Boa Vontade (São Luís-MA)           Rio Branco AC (Cariacica-ES)
Fluminense FC (Rio de Janeiro-RJ)      São Paulo FC (SP)
A Portuguesa de Desport.(São Paulo-SP) CS Sergipe (Aracaju-SE)

[Jan 5]
Fluminense         0-0 Rio Branco          [pen 3-2]
Portuguesa         3-1 Sergipe
Boa Vontade        1-1 São Paulo

[Jan 7]
Sergipe            3-2 Fluminense
Boa Vontade        1-5 Portuguesa
Rio Branco         1-3 São Paulo

[Jan 9]
Fluminense         1-1 Boa Vontade
Rio Branco         2-0 Sergipe
Portuguesa         1-1 São Paulo

[Jan 11]
São Paulo          1-0 Fluminense
Portuguesa         3-1 Rio Branco
Sergipe            1-3 Boa Vontade

[Jan 13]
Sergipe            0-3 São Paulo
Boa Vontade        1-1 Rio Branco
Portuguesa         3-2 Fluminense

Table
 1.Portuguesa           5  4/ 0  1/ 0  0  15- 6  13  Qualified
 2.São Paulo            5  2/ 1  2/ 0  0   9- 3  10  Qualified
 3.Boa Vontade          5  1/ 0  3/ 0  1   7- 9   6  Qualified
---------------------------------------------------
 4.Rio Branco-ES        5  0/ 1  1/ 1  2   5- 7   3  [1 1 0 0  2- 0  2]
 5.Sergipe              5  1/ 0  0/ 0  4   5-13   3  [1 0 0 1  0- 2  0]
 6.Fluminense           5  0/ 0  2/ 0  3   5- 8   2

Grêmio, Corinthians, Botafogo-SP, XV de Novembro, Coritiba and Portuguesa
are byes to the 1/8 finals for winning their groups.

Second Phase

[Jan 16]
São Paulo          2-2 Valeriodoce         [pen 3-1]
Cruzeiro           3-1 Nacional
Internacional      1-0 Ponte Preta        
Juventus           3-1 Boa Vontade
Bahia              1-1 Santo André         [pen 6-7]
Flamengo           3-1 Tuna Luso

Third Phase

[Jan 18]
São Paulo          4-1 Grêmio
Cruzeiro           1-1 Corinthians         [pen 1-4]
Internacional      1-1 Botafogo-SP         [pen 5-3]
Juventus           1-0 XV de Novembro
Santo André        0-0 Coritiba            [pen 4-2]
Flamengo           1-1 Portuguesa          [pen 4-1]

Fourth Phase

Green Group

[Jan 21]
São Paulo          0-0 Santo André         [pen 9-8]
[match interrupted due to rain and ended in Jan 23]

[Jan 25]
Santo André        1-1 Internacional

[Jan 27]
São Paulo          1-1 Internacional

Table
 1.Internacional        2  0/ 0  2/ 0  0   2- 2   2  Qualified
 2.São Paulo            2  0/ 0  2/ 0  0   1- 1   2  Qualified
---------------------------------------------------
 3.Santo André          2  0/ 0  1/ 1  0   1- 1   1

Yellow Group

[Jan 21]
Juventus           2-1 Flamengo

[Jan 23]
Juventus           2-0 Corinthians

[Jan 25]
Corinthians        1-7 Flamengo

Table
 1.Juventus             2  0/ 2  0/ 0  0   4- 1   4  Qualified
 2.Flamengo             2  1/ 0  0/ 0  1   8- 3   3  Qualified
---------------------------------------------------
 3.Corinthians          2  0/ 0  0/ 0  2   1- 9   0

Semifinals

[Jan 29]
Internacional      0-3 Flamengo
Juventus           2-1 São Paulo

Third Place Match

[Jan 31]
São Paulo          1-1 Internacional       [aet 2-1]

FINAL

[Jan 31]
Flamengo           1-0 Juventus

CR Flamengo are the 1990 Copa São Paulo Jr champions

1989

1991

list of champions.


About this document

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 4 Jan 2001

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2001
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.