Futsal 2014 - Women

Liga Futsal Feminina
Women's Brazilian Futsal League

2014
10ª edição*
10th edition

* Última edição realizada/Last edition

Franquias/Franchises

Total: 14
ACE Kurdana/Cotia (São Paulo-SP)
Apofucri/Inter de Lages (Lages-SC)1
Aquarius/Telêmaco Borba (Telêmaco Borba-PR)2
Associação Sabesp/AD São Bernardo (São Bernardo do Campo-SP)
Barateiro Futsal/FME (Brusque-SC)
Blumenau/FURB/Vasto Verde (Blumenau-SC)3
Hidráulica Brasil/Fara (Goiânia-GO)
Jaguaré/CA Taboão da Serra (Bebedouro-SP)
Kindermann/Uniarp/Adami (Caçador-SC)
Londrina Futsal Feminino (Londrina-PR)
Nacional Gás/Unifor (Fortaleza-CE)
São Caetano Futsal (São Caetano do Sul-SP)3
Unochapecó/NTozzo/Aurora (Chapecó-SC)
São José/Instituto Buzzo Sports (São José dos Campos-SP)

1-Jogou com a franquia da Unesc de Criciúma, de propriedade da associação Apofucri
1-Played with the franchise of Unesc from Criciúma, owned by the association Apofucri

2-Convidado e sediante
2-Invited and home team

3-Desconhecida a origem da vaga
3-Unknown the origin of the place

Regulamento / Regulation

Pela primeira vez, a competição toda ocorreu numa única sede. As quatorze franquias foram divididas em três grupos, sendo dois de cinco e um de quatro equipes, com jogos dentro dos respectivos grupos em turno único. As duas melhores de cada chave mais as duas melhores terceiras passaram aos mata-matas, disputados em partidas únicas até se conhecer a campeã. Em caso de empate nos mata-matas, prorrogação com vantagem para a melhor campanha.

For the first time, the full League occurred at only one venue. The fourteen franchises were divided into three groups, two of five and one of four teams, with matches inside each poll in a single round-robin system. The top two from each group plus the two best between the third-placed teams went on to the playoffs, played in single matches until they know the champion. In case of tie in the playoffs, there would be an extra time with advantage for the best campaign.

Venue: Telêmaco Borba (PR)

Gr. A
Aquarius/Telêmaco Borba (PR), Unochapecó/NTozzo/Aurora (SC), São Caetano Futsal (SP), Londrina Futsal Feminino (PR)

Gr. B
Nacional Gás/Unifor (CE), Kinderman/Uniarp/Adami (SC), Associação Sabesp/AD São Bernardo (SP), Apofucri/Inter de Lages (SC), São José/Instituto Buzzo Sports (SP)

Gr. C
Barateiro Futsal/FME (SC), ACE Kurdana/Cotia (SP), Jaguaré/CA Taboão da Serra (SP), Blumenau/FURB/Vasto Verde (SC), Hidráulica Brasil/Fara (GO)

Matchday 01 [Aug 15]

Unochapecó/NTozzo/Aurora 4-2 Londrina Futsal Feminino

Nacional Gás/Unifor 3-1 São José/Instituto Buzzo Sports
Kinderman/Uniarp/Adami 6-4 Apofucri/Inter de Lages

Barateiro Futsal/FME 6-0 Hidráulica Brasil/Fara
ACE Kurdana/Cotia 3-3 Blumenau/FURB/Vasto Verde

Matchday 02 [Aug 16]

São Caetano Futsal 3-4 Aquarius/Telêmaco Borba

Apofucri/Inter de Lages 3-3 A. Sabesp/AD São Bernardo
São José/Instituto Buzzo Sports 7-2 Kinderman/Uniarp/Adami

Hidráulica Brasil/Fara 4-3 ACE Kurdana/Cotia
Blumenau/FURB/Vasto Verde 3-4 Jaguaré/CA Taboão da Serra

Matchday 03 [Aug 17]

Unochapecó/NTozzo/Aurora 4-0 São Caetano Futsal
Aquarius/Telêmaco Borba 5-2 Londrina Futsal Feminino

Apofucri/Inter de Lages 0-2 Nacional Gás/Unifor
Kinderman/Uniarp/Adami 2-2 A. Sabesp/AD São Bernardo

ACE Kurdana/Cotia 1-2 Jaguaré/CA Taboão da Serra
Blumenau/FURB/Vasto Verde 2-7 Barateiro Futsal/FME

Matchday 04 [Aug 18]

Londrina Futsal Feminino 1-6 São Caetano Futsal

A. Sabesp/AD São Bernardo 0-1 Nacional Gás/Unifor
São José/Instituto Buzzo Sports 5-1 Apofucri/Inter de Lages

Hidráulica Brasil/Fara 1-7 Blumenau/FURB/Vasto Verde
Jaguaré/CA Taboão da Serra 0-4 Barateiro Futsal/FME

Matchday 05 [Aug 19]

Aquarius/Telêmaco Borba 0-6 Unochapecó/NTozzo/Aurora

Nacional Gás/Unifor 1-1 Kinderman/Uniarp/Adami
A. Sabesp/AD São Bernardo 1-7 São José/Instituto Buzzo Sports

Barateiro Futsal/FME 7-1 ACE Kurdana/Cotia
Jaguaré/CA Taboão da Serra 4-1 Hidráulica Brasil/Fara

Standings

Group A
1-Unochapecó/NTozzo    3  3  0  0  14- 2  +12  7,00   9  Qualified
2-Aquarius/Telêmaco    3  2  0  1   9-11  - 2  0,81   6  Qualified
-------------------------------------------------------
3-São Caetano          3  1  0  2   9- 9    0  1,00   3
4-Londrina Futsal      3  0  0  3   5-15  -10  0,33   0

Group B
1-Nacional Gás/Unifor  4  3  1  0   7- 2  + 5  3,50  10  Qualified
2-São José/Buzzo       4  3  0  1  20- 7  +13  2,86   9  Qualified
3-Kindermann/Uniarp    4  1  2  1  11-14  - 3  0,78   5  Qualified
-------------------------------------------------------
4-Sabesp/São Bernardo  4  0  2  2   6-13  - 7  0,46   2
5-Apofucri/Inter Lages 4  0  1  3   8-16  - 8  0,50   1

Group C
1-Barateiro Futsal     4  4  0  0  24- 3  +21  8,00  12  Qualified
2-Jaguaré/Taboão       4  3  0  1  10- 9  + 1  1,11   9  Qualified
3-Blumenau/Vasto Verde 4  1  1  2  15-15    0  1,00   4  Qualified
-------------------------------------------------------
4-Hidráulica/Fara      4  1  0  3   6-20  -14  0,30   3
5-Kurdana/Cotia        4  0  1  3   8-16  - 8  0,50   1

Mata-matas
Playoffs

Quarter-finals

Cruzamentos determinados pelo índice técnico geral
Matches determined by the overall point average

[Aug 20]
Barateiro Futsal/FME 6-0 Blumenau/FURB/Vasto Verde
Unochapecó/NTozzo/Aurora 2-1 Kindermann/Uniarp/Adami
Nacional Gás/Unifor 2-1aet* Aquarius/Telêmaco Borba
*0-0ft; 1-2et
São José/Instituo Buzzo Sports 1-2aet* Jaguaré/CA Taboão da Serra
*0-0ft; 1-2et

Semi-finals

Cruzamentos, vencedores 1º x 4º jogo e 2º x 3º
Matches, winners 1st v 4th game and 2nd x 3rd

[Aug 21]
Barateiro Futsal/FME 5-1 Jaguaré/CA Taboão da Serra
Unochapecó/NTozzo/Aurora 3-0 Nacional Gás/Unifor

Third place playoff

[Aug 22]
Jaguaré/CA Taboão da Serra 2-6 Nacional Gás/Unifor

Final

[Aug 22]
Barateiro Futsal/FME 4-2 Unochapecó/NTozzo/Aurora
 [Amandinha (2), Nega, Jéssika; Amanda, Taty]

Barateiro Futsal/FME (Brusque-SC) foi a campeã da Liga Futsal Feminina 2014
Barateiro Futsal/FME (Chapecó-SC) was the 2014 Women's Brazilian Futsal League champion

Posições finais
Final standings

 1- Barateiro Futsal     7  7  0  0  39- 6  +33  6,50  21  Champion
 2- Unochapecó/NTozzo    6  5  0  1  21- 7  +14  3,00  15  Runner-up
 3- Nacional Gás/Unifor  7  5  1  1  15- 8  + 7  1,88  16  3rd place playoff winner
 4- Jaguaré/Taboão       7  4  0  3  15-21  - 6  0,71  12  3rd place playoff loser
---------------------------------------------------------
 5- São José/Buzzo       5  3  0  2  21- 9  +12  2,33   9  Quarter-finals
 6- Aquarius/Telêmaco    4  2  0  2  10-13  - 3  0,77   6  Quarter-finals
 7- Kindermann/Uniarp    5  1  2  2  12-16  - 4  0,75   5  Quarter-finals
 8- Blumenau/Vasto Verde 5  1  1  3  15-21  - 6  0,71   4  Quarter-finals
---------------------------------------------------------
 9- São Caetano          3  1  0  2   9- 9    0  1,00   3  Group Stage
10- Hidráulica/Fara      4  1  2  3   6-20  -14  0,30   3  Group Stage
11- Sabesp/São Bernardo  4  0  2  2   6-13  - 7  0,46   2  Group Stage
12- Apofucri/Inter Lages 4  0  1  3   8-16  - 8  0,50   1^ Group Stage
12- Kurdana/Cotia        4  0  1  3   8-16  - 8  0,50   1^ Group Stage
14- Londrina Futsal      3  0  0  3   5-15  -10  0,33   0  Group Stage

^A posição correta é desconhecida
^The correct position is unknown

2015


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Silva for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Author: Ricardo Silva (rlbsilva1979@uol.com.br).
Last updated: 06 Jul 2020.

(C) Copyright Ricardo Silva, RSSSF and RSSSF Brazil 2011.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.