Minas Gerais State League 2021 - U-20

Campeonato Mineiro Júnior 2021

Participants:

AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
AMÉRICA Futebol Clube (Teófilo Otoni) [1]
ARAGUARI Atlético Clube (Araguari) [2]
Associação Desportiva INTERNACIONAL DE MINAS (Itaúna)
ATLÉTICO Clube Três Corações (Três Corações) [3]
BETIM Futebol (Betim)
BÉTIS Futebol Clube (Ouro Branco)
BOSTON City Futebol Clube Brasil Eireli (Manhuaçú)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte) [4]
Clube Atlético SERRANENSE (Nova Serrana) 
COIMBRA Esporte Clube Ltda (Contagem)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte) 
FIGUEIRENSE Esporte Clube (São João del Rei)
GUARANI Esporte Clube (Divinópolis)
IPATINGA Futebol Clube (Ipatinga)
MINAS BOCA Futebol Ltda (Sete Lagoas) [5]
NACIONAL Atlético Clube (Muriaé)
POUSO ALEGRE Futebol Clube (Pouso Alegre)
SANTARRITENSE (Santa Rita do Sapucaí)
TUPI Foot Ball Club (Juiz de Fora)

[1] Play in Brumadinho
[2] Play in Belo Horizonte
[3] Play in Contagem
[4] Play in Vespasiano
[5] Play in Belo Horizonte


FIRST PHASE:

(Top 2 from each group are qualified to Quarter finals)
(Os 2 primeiros de cada grupo estão classificados para as Quartas de Finais)

GROUP A


Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Atlético	8  6  2  0  22- 2  20  Qualified
2.Nacional	8  4  3  1  12- 5  15  Qualified 
--------------------------------------
3.Figueirense	8  4  1  3  12-11  13
4.Araguari	8  1  1  6   9-20   4
5.Guarani	8  0  3  4   4-21   3

Round 1 
[May 15]
Guarani		1-1	Nacional
[May 18]
Araguari	0-1	Atlético

Round 2 
[May 22]
Nacional	0-1	Figueirense
[May 23]
Atlético	6-0	Guarani

Round 3 [May 29]
Figueirense	0-2	Atlético
Guarani		1-1	Araguari

Round 4 
[Jun 5]
Atlético	2-2	Nacional
[Jun 6]
Araguari	1-3	Figueirense

Round 5 [Jun 12]
Figueirense	0-0	Guarani
Nacional	1-0	Araguari

Round 6 [Jun 19]
Atlético	5-0	Araguari
Nacional	1-0	Guarani

Round 7 
[Jun 23]
Guarani		0-3	Atlético
[Jun 26]
Figueirense	1-2	Nacional

Round 8 
[Jul 4]
Araguari	6-0	Guarani
[Jul 21]
Atlético	3-0	Figueirense

Round 9 
[Jul 7]
Nacional	0-0	Atlético
[Jul 9]
Figieirense	4-1	Araguari

Round 10 [Jul 17]
Araguari	0-5	Nacional
Guarani		2-3	Figueirense

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Atlético	8  6  2  0  22- 2  20  Qualified
2.Nacional	8  4  3  1  12- 5  15  Qualified 
--------------------------------------
3.Figueirense	8  4  1  3  12-11  13
4.Araguari	8  1  1  6   9-20   4
5.Guarani	8  0  3  4   4-21   3


GROUP B


Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Coimbra	8  5  2  1  19- 5  17  Qualified
2.Minas	Boca	8  3  3  2  14-11  12  Qualified
-------------------------------------
3.Inter		8  3  2  3   9- 8  11
4.Santarritense	8  2  2  4  11-13   8
5.Tupi		8  2  1  5   8-21   7

Round 1 [May 15]
Tupi		2-0	Inter
Coimbra		2-0	Minas

Round 2 [May 22]
Inter		0-2	Coimbra
Minas		0-1	Santarritense

Round 3 [May 29]
Coimbra		2-1	Tupi
Santarritense	1-1	Inter

Round 4 [Jun 5]
Inter		0-0	Minas
Tupi		0-3	Santarritense

Round 5 [Jun 12]
Minas		2-2	Tupi
Santarritense	1-1	Coimbra

Round 6 
[Jun 18]
Minas		3-3	Coimbra
[Jun 19]
Inter		3-0	Tupi

Round 7 [Jun 26]
Coimbra		1-2	Inter
Santarritense	2-3	Minas

Round 8
[Jul 3]
Inter		2-0	Santarritense
[Jul 5]
Tupi		0-5	Coimbra

Round 9 [Jul 10]
Santarritense	2-3	Tupi
Minas		2-1	Inter
 [Match interrupted with 8 minutes to go and completed on September 9th]

Round 10 [Jul 17]
Tupi		0-4	Minas
Coimbra		2-0	Santarritense

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Coimbra	8  5  2  1  19- 5  17  Qualified
2.Minas	Boca	8  3  3  2  14-11  12  Qualified
-------------------------------------
3.Inter		8  3  2  3   9- 8  11
4.Santarritense	8  2  2  4  11-13   8
5.Tupi		8  2  1  5   8-21   7

GROUP C


Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Cruzeiro	8  5  2  1  22- 5  17  Qualified
2.Serranense	8  5  1  2   9- 8  16  Qualified
--------------------------------------
3.Boston	8  4  0  4   8-10  12
4.Atlético-TC	8  3  1  4   6-10  10
5.Betim		8  1  0  7   4-16   3

Round 1 [May 15]
Boston		2-1	Betim
Serranense	1-1	Cruzeiro

Round 2 
[May 21]
Cruzeiro	5-0	Atlético-TC
[May 22]
Betim		0-1	Serranense

Round 3 
[May 29]
Serranense	0-1	Boston
[May 30]
Atlético-TC	2-0	Betim

Round 4 [Jun 5]
Betim		0-5	Cruzeiro
Boston		2-1	Atlético-TC

Round 5 
[Jun 12]
Cruzeiro	2-0	Boston
[Jun 13]
Atlético-TC	0-1	Serranense

Round 6 
[Jun 18]
Cruzeiro	5-1	Serranense
[Jun 19]
Betim		0-1	Boston

Round 7 
[Jun 23]
Atlético-TC	0-0	Cruzeiro
[Jun 26]
Serranense	2-0	Betim

Round 8 
[Jul 2]
Betim		1-2	Atlético-TC
[Jul 3]
Boston		1-2	Serranense

Round 9 
[Jul 7]
Cruzeiro	1-2	Betim		[in Sete Lagoas]
[Jul 11]
Atlético-TC	1-0	Boston

Round 10 [Jul 21]
Boston		1-3	Cruzeiro
Serranense	1-0	Atlético-TC

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Cruzeiro	8  5  2  1  22- 5  17  Qualified
2.Serranense	8  5  1  2   9- 8  16  Qualified
--------------------------------------
3.Boston	8  4  0  4   8-10  12
4.Atlético-TC	8  3  1  4   6-10  10
5.Betim		8  1  0  7   4-16   3


GROUP D



Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.América	8  8  0  0  23- 4  24  Qualified
2.Pouso Alegre	8  5  0  3  16-11  15  Qualified
--------------------------------------
3.Ipatinga	8  4  0  4  12-14  12
4.Bétis		8  2  0  6   5-13   6
5.América-TO	8  1  0  7   5-19   3

Round 1 [May 15]
América		5-0	Ipatinga
Bétis		0-1	Pouso Alegre

Round 2 [May 23]
Ipatinga	2-1	América-TO
Pouso Alegre	1-2	América

Round 3 [May 29]
América-TO	1-5	Pouso Alegre
América		2-0	Bétis

Round 4 
[Jun 5]
Bétis		1-0	América-TO
[Jun 6]
Pouso Alegre	0-2	Ipatinga

Round 5 
[Jun 12]
América-TO	0-5	América
[Jun 13]
Ipatinga	1-0	Bétis

Round 6 [Jun 20]
Ipatinga	1-2	América
Pouso Alegre	2-0	Bétis

Round 7 [Jun 26]
América-TO	1-0	Ipatinga
América		3-1	Pouso Alegre

Round 8 
[Jul 4]
Pouso Alegre	2-1	América-TO
[Jul 7]
Bétis		1-2	América

Round 9 
[Jul 10]
América-TO	1-2	Bétis
[Jul 11]
Ipatinga	2-4	Pouso Alegre

Round 10 [Jul 21]
Bétis		1-4	Ipatinga
América		2-0	América-TO

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.América	8  8  0  0  23- 4  24  Qualified
2.Pouso Alegre	8  5  0  3  16-11  15  Qualified
--------------------------------------
3.Ipatinga	8  4  0  4  12-14  12
4.Bétis		8  2  0  6   5-13   6
5.América-TO	8  1  0  7   5-19   3


QUARTERFINALS

[Aug 11]
Minas Boca	0-4	América
Pouso Alegre	0-1	Cruzeiro
Nacional	0-4	Atlético
[Sep 9]
Serranense	0-0	Coimbra

[Sep 15]
Coimbra		1-1	Serranense	[p.k. 1-3]
Atlético	2-0	Nacional
Cruzeiro	4-0	Pouso Alegre	[in Betim]
América		1-0	Minas Boca

SEMIFINALS

[Sep 22]
Serranense	0-4	América
[Sep 23]
Atlético	0-1	Cruzeiro	[in Belo Horizonte]
[Sep 29]
América		0-0	Serranense
[Sep 30]
Cruzeiro	1-1	Atlético	[in Betim]

FINALS

[Oct 20]
Cruzeiro	 -	América		[in Betim]

[Oct 27]
América		 -	Cruzeiro


2019

2022

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br)
Last updated: 01 Octp 2021.

(C) Copyright Claudio Freati, RSSSF SF Brazil 2021.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.