State Championship S�o Paulo 2000 Third Level (S�rie A-3)


Participants 
  
Atl�tico Sorocaba (Sorocaba)
Associa��o Ferrovi�ria de Esporte (Araraquara)
Bandeirante EC (Birig�i)
Gar�a FC (Gar�a)
Independente FC (Limeira)
AA Internacional (Bebedouro)
Jaboticabal Atl�tico (Jaboticabal) 
Mar�lia AC (Mar�lia)
EC Corinthians (Presidente Prudente)
Nacional AC (S�o Paulo) 
EC Noroeste (Bauru)
Olimpia FC (Olimpia)
EC S�o Bento (Sorocaba) 
EC Taubat� (Taubat�)
Uni�o FC (Mogi das Cruzes)
EC XV de Novembro (Ja�)

First Phase

Group 1
  
Round 1
[Jan 23]
Noroeste           4-0  Corinthians
Gar�a              1-0  Bandeirante

Round 2
[Jan 26]
Corinthians        1-2  Gar�a
Noroeste           5-3  Bandeirante
 
Round 3
[Jan 30]
Gar�a              1-1  Noroeste
Bandeirante        0-1  Corinthians
 
Round 4
[Feb 6]
Noroeste           1-2  Gar�a
Corinthians        1-0  Bandeirante

Round 5
[Feb 9]
Gar�a              3-1  Corinthians
Bandeirante        2-0  Noroeste

Round 6
[Feb 13]
Bandeirante        0-0  Gar�a
Corinthians        2-2  Noroeste

Table
 1-Gar�a               6  4  2  0   9- 4  14  Qualified
--------------------------------------------
 2-Noroeste            6  2  2  2  13-10   8
 3-Corinthians         6  2  1  3   6-11   7
 4-Bandeirante         6  1  1  4   5- 8   4

Group 2

Round 1
[Jan 23]
XV de Novembro     1-4  Nacional
Independente       1-1  Atl�tico Sorocaba
  
Round 2
[Jan 26]
Atl�tico Sorocaba  0-0  XV de Novembro
[Jan 27]
Independente       3-1  Nacional

Round 3
[Jan 30]
XV de Novembro     1-3  Independente
Nacional           3-1  Atl�tico Sorocaba
 
ound 4
[Feb 6]
Independente       2-3  XV de Novembro
Atl�tico Sorocaba  2-1  Nacional

Round 5            
[Feb 9]
Nacional           1-0  Independente
XV de Novembro     0-3  Atl�tico Sorocaba

Round 6
[Feb 13]
Nacional           4-1  XV de Novembro
Atl�tico Sorocaba  1-3  Independente
 
Table
 1-Nacional            6  4  0  2  14- 8  12   Qualified
--------------------------------------------
 2-Independente        6  3  1  2  12- 8  10
 3-Atl�tico Sorocaba   6  2  2  2   8- 8   8
 4-XV de Novembro      6  1  1  4   6-16   4

Group 3
  
Round 1
[Jan 23]
S�o Bento          3-0  Uni�o
Taubat�            2-2  Mar�lia

Round 2
[Jan 26] 
Mar�lia            2-0  S�o Bento
Taubat�            5-2  Uni�o  
 
Round 3
[Jan 30]
Uni�o              1-4  Mar�lia
S�o Bento          2-0  Taubat�

Round 4
[Feb 6]
Mar�lia            4-1  Uni�o
Taubat�            2-2  S�o Bento
 
Round 5
[Feb 9]
Uni�o              2-2  Taubat�
S�o Bento          1-1  Mar�lia

Round 6
[Feb 13]      
Uni�o              2-7  S�o Bento
Mar�lia            0-0  Taubat� 
 
Table
 1-Mar�lia             6  3  3  0  13- 5  12  Qualified
--------------------------------------------
 2-S�o Bento           6  3  2  1  15- 7  11
 3-Taubat�             6  1  4  1  11-10   6
 4-Uni�o               6  0  1  5   8-25   1

Group 4

Round 1
[Jan 23] 
Olimpia            2-0  Ferrovi�ria
Jaboticabal        2-1  Internacional

Round 2
[Jan 26]
Olimpia            2-1  Internacional
[Feb 3]
Ferrovi�ria        0-2  Jaboticabal
 
Round 3
[Jan 30]
Internacional      2-1  Ferrovi�ria
Jaboticabal        2-4  Olimpia

Round 4
[Feb 6]
Olimpia            4-0  Jaboticabal
Ferrovi�ria        4-1  Internacional
 
Round 5
[Feb 9]
Jaboticabal        2-3  Ferrovi�ria
Internacional      0-2  Olimpia

Round 6
[Feb 13]
Ferrovi�ria        5-4  Olimpia
Internacional      1-2  Jaboticabal

Table
 1-Olimpia             6  5  0  1  18- 8  15  Qualified
--------------------------------------------
 2-Ferrovi�ria         6  3  0  3  13-13   9
 3-Jaboticabal         6  3  0  3  10-13   9
 4-Internacional       6  1  0  5   6-13   3


First Phase  - Semifinals

[Feb 16 and 20]
Gar�a              2-2   0-1  Olimpia
Mar�lia            0-1   0-3  Nacional

First Phase  - Final

[Feb 23 and 27]
Nacional           1-0   0-3  Olimpia

Olimpia is promoted to Second Level 2000.


Second Phase      

Oeste FC (It�polis) relegated from 2nd level replaces Olimpia
 
Round 1
[Mar 11]
Nacional           2-1  Oeste 
[Mar 12] 
Atl�tico Sorocaba  1-2  Mar�lia   
Jaboticabal        1-1  Independente
Corinthians        1-2  Taubat�
Uni�o              1-2  Gar�a
Ferrovi�ria        0-0  XV de Novembro
Internacional      0-2  S�o Bento
Noroeste           1-1  Bandeirante

Round 2
[Mar 19]
Independente       1-3  Nacional
Oeste              3-1  Uni�o
Bandeirante        1-3  Atl�tico Sorocaba
Mar�lia            3-1  Corinthians
Taubat�            0-2  Jaboticabal
Gar�a              2-1  Ferrovi�ria
XV de Novembro     1-0  Internacional
S�o Bento          1-1  Noroeste

Round 3
[Mar 24]
Bandeirante        0-1  S�o Bento
[Mar 25]
Nacional           1-3  Taubat�
[Mar 26]
Uni�o              1-1  Independente
Corinthians        2-0  Atl�tico Sorocaba
Jaboticabal        2-1  Mar�lia
Internacional      0-3  Gar�a
Ferrovi�ria        1-1  Oeste
Noroeste           2-2  XV de Novembro

Round 4
[Apr 2]
Independente       1-0  Ferrovi�ria
Corinthians        0-1  Jaboticabal
Taubat�            3-2  Uni�o
Oeste              2-0  Internacional
Atl�tico Sorocaba  0-0  S�o Bento
XV de Novembro     1-0  Bandeirante
Gar�a              0-1  Noroeste
Mar�lia            4-1  Nacional

Round 5
[Apr 8]
Nacional           2-1  Corinthians
[Apr 9]
Uni�o              2-0  Mar�lia
Noroeste           0-0  Oeste
Jaboticabal        2-1  Atl�tico Sorocaba
Internacional      4-1  Independente
Bandeirante        1-5  Gar�a
Ferrovi�ria        2-2  Taubat�
S�o Bento          2-0  XV de Novembro

Round 6
[Apr 15]
Taubat�            1-1  Internacional
Independente       3-1  Noroeste
[Apr 16]
Jaboticabal        1-3  Nacional
Corinthians        1-2  Uni�o
Mar�lia            0-1  Ferrovi�ria
Oeste              2-2  Bandeirante
Atl�tico Sorocaba  2-2  XV de Novembro
Gar�a              3-1  S�o Bento

Round 7
[Apr 22]
Nacional           1-0  Atl�tico Sorocaba
Bandeirante        0-0  Independente
Ferrovi�ria        3-1  Corinthians
Noroeste           4-1  Taubat�
[Apr 23]
S�o Bento          0-1  Oeste
Uni�o              1-1  Jaboticabal
XV de Novembro     2-3  Gar�a
Internacional      3-0  Mar�lia

Round 8
[Apr 29]
Nacional           2-2  Uni�o
Taubat�            2-0  Bandeirante
[Apr 30]
Mar�lia            2-1  Noroeste
Atl�tico Sorocaba  0-2  Gar�a
Independente       4-3  S�o Bento
Oeste              1-1  XV de Novembro
Corinthians        0-3  Internacional
Jaboticabal        1-1  Ferrovi�ria

Round 9
[May 7]
S�o Bento          3-2  Taubat�
Internacional      1-1  Jaboticabal
XV de Novembro     0-3  Independente
Noroeste           4-0  Corinthians
Ferrovi�ria        1-1  Nacional
Uni�o              2-2  Atl�tico Sorocaba
Bandeirante        2-7  Mar�lia
Gar�a              2-2  Oeste

Round 10
[May 13]
Nacional           0-1  Internacional
Taubat�            2-0  XV de Novembro
[May 14]
Jaboticabal        2-2  Noroeste
Independente       1-2  Gar�a
Corinthians        2-1  Bandeirante
Uni�o              3-1  Ferrovi�ria
Atl�tico Sorocaba  1-2  Oeste
Mar�lia            3-0  S�o Bento

Round 11
[May 20]
Gar�a              1-1  Taubat�
[May 21]
Noroeste           0-0  Nacional
Internacional      2-1  Uni�o
XV de Novembro     1-0  Mar�lia
Bandeirante        1-0  Jaboticabal
Oeste              0-0  Independente
S�o Bento          3-1  Corinthians
Ferrovi�ria        0-1  Atl�tico Sorocaba

Round 12 
[May 27] 
Nacional           1-0  Bandeirante 
Taubat�            1-2  Oeste 
[May 28] 
Uni�o              2-0  Noroeste 
Ferrovi�ria        0-2  Internacional 
Corinthians        3-2  XV de Novembro 
Mar�lia            4-2  Gar�a 
Jaboticabal        0-1  S�o Bento 
Atl�tico Sorocaba  1-1  Independente 

Round 13 
[Jun 4] 
XV de Novembro     1-3  Jaboticabal 
Internacional      1-0  Atl�tico Sorocaba 
Independente       5-0  Taubat� 
Gar�a              5-1  Corinthians 
S�o Bento          1-1  Nacional 
Bandeirante        3-2  Uni�o 
Noroeste           2-1  Ferrovi�ria 
Oeste              1-0  Mar�lia 

Round 14
[Jun 11]
Nacional           2-0  XV de Novembro
Ferrovi�ria        0-0  Bandeirante
Atl�tico Sorocaba  1-0  Taubat�
Corinthians        0-0  Oeste
Uni�o              2-0  S�o Bento
Internacional      1-1  Noroeste
Mar�lia            2-2  Independente
Jaboticabal        1-1  Gar�a

Round 15
[Jun 19]
Gar�a              2-1  Nacional
XV de Novembro     1-1  Uni�o
S�o Bento          3-2  Ferrovi�ria
Bandeirante        3-0  Internacional
Noroeste           1-0  Atl�tico Sorocaba
Taubat�            2-2  Mar�lia
Independente       1-0  Corinthians
Oeste              4-0  Jaboticabal

Table
 1-Gar�a              15 10  3  2  35-18  33  Qualified
 2-Oeste              15  7  7  1  22-11  28  Qualified
 3-Nacional           15  7  4  4  21-18  25  Qualified
 4-Internacional      15  7  3  5  19-16  24  Qualified
 5-S�o Bento          15  7  3  5  21-20  24  Qualified
 6-Independente       15  6  6  3  25-18  24  Qualified
 7-Mar�lia            15  7  2  6  30-22  23  Qualified
 8-Noroeste           15  5  7  3  21-16  22  Qualified
--------------------------------------------
 9-Jaboticabal        15  5  6  4  18-19  21
10-Uni�o              15  5  5  5  25-22  20
11-Taubat�            15  5  4  6  22-27  19
12-XV de Novembro     15  3  5  7  14-24  14
13-Atl�tico Sorocaba  15  3  4  8  16-19  16
14-Bandeirante        15  3  4  8  15-27  13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
15-Ferrovi�ria        15  2  6  7  14-20  12  Relegated
16-Corinthians        15  3  1 11  14-32  10  Relegated

Quarterfinals
[Jun 25 and Jul 2]
Noroeste           2-2   0-4  Gar�a
Mar�lia            1-1   0-1  Oeste
Independente       0-0   0-0  Nacional
S�o Bento          3-2   1-1  Internacional

Nacional qualified due to better 1st phase record

Semifinals
[Jul 8 and 16]
Nacional           1-0   1-1  Oeste
[Jul 9 and 16]
S�o Bento          2-1   0-2  Gar�a

Final
[Jul 22 and 30]
Nacional           1-1   1-0  Gar�a

Nacional AC (S�o Paulo) are the 2000 S�o Paulo state 3rd level champions
Nacional are promoted to the 2001 S�o Paulo state 2nd level championship





1999

2000 (1st level)

2000 (2nd level)

2000 (4th level)

2000 (5th level)

2001

list of champions

list of 2nd level champions

list of participating teams 2nd level

list of 3rd level champions

list of 4th level champions

list of 5th level champions

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com)
Last updated: 30 Jul 2000

(C) Copyright Ricardo Pontes, RSSSF and RSSSF Brazil 2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.