Brazil 1984

Copa Brasil - 1984 [Brazilian Championship]

Participants


Teams selected by record on previous state championship
 
São Paulo (6 berths)
Associação PORTUGUESA de Desportos (São Paulo)
Esporte Clube SANTO ANDRÉ
SANTOS Futebol Clube
SÃO PAULO Futebol Clube
Sociedade Esportiva PALMEIRAS (São Paulo)
Sport Club CORINTHIANS Paulista (São Paulo)
 
Rio de Janeiro (5)
AMÉRICA Futebol Clube (Rio de Janeiro)
BANGU Atlético Clube (Rio de Janeiro)
BOTAFOGO de Futebol e Regatas (Rio de Janeiro)
Clube de Regatas FLAMENGO (Rio de Janeiro)
FLUMINENSE Football Clube (Rio de Janeiro)

Rio Grande do Sul (2)
Grêmio Esportivo BRASIL (Pelotas)
Sport Club INTERNACIONAL (Porto Alegre)

Bahia (2)
Esporte Clube BAHIA (Salvador)
Associação Esportiva CATUENSE (Alagoinhas)

Ceará (2)
FERROVIÁRIO Atlético Clube (Fortaleza)
FORTALEZA Esporte Clube

Goiás (2)
Associação Atlética ANAPOLINA (Anápolis)
GOIÁS Esporte Clube (Goiânia) 

Minas Gerais (2)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)

Paraná (2)
Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba)
CORITIBA Football Club (Curitiba)

Pernambuco (2)
Clube NÁUTICO Capibaribe (Recife)
SANTA CRUZ Futebol Clube (Recife)

Alagoas (1)
Clube de Regatas Brasil - CRB (Maceió)

Amazonas (1)
NACIONAL Futebol Clube (Manaus)

Distrito Federal (1)
BRASÍLIA Esporte Clube

Espírito Santo (1)
RIO BRANCO Atlético Clube (Cariacica)

Maranhão (1)
MOTO CLUBE (São Luís)

Mato Grosso (1)
Clube Esportivo OPERÁRIO Varzeograndense (Várzea Grande)

Mato Grosso do Sul (1)
OPERÁRIO Futebol Clube (Campo Grande)

Pará (1)
TUNA LUSO Brasileira (Belém)
 
Paraíba (1)
TREZE Futebol Clube (Campina Grande)

Piauí (1)
AUTO ESPORTE Clube (Teresina)

Rio Grande do Norte (1)
ABC Futebol Clube (Natal)

Santa Catarina (1)
JOINVILLE Esporte Clube

Sergipe (1)
Associação Desportiva CONFIANÇA (Aracaju)

Team qualified according to CBF's historical ranking

Clube de Regatas VASCO DA GAMA (Rio de Janeiro-RJ)
GRÊMIO Football Portoalegrense (Porto Alegre-RS)

First Phase

Group A

Round 1
[Jan 29]
Vasco da Gama  2-3  São Paulo
  [Roberto Dinamite (2); Agnaldo (2), Oscar]
Fortaleza      0-0  Tuna Luso

Round 2 
[Feb 1]
Nacional-AM    1-1  Tuna Luso
  [Fernandinho; Quaresma]
[Feb 2]
Vasco da Gama  1-0  Fortaleza
  [Marcelo]

Round 3 
[Feb 5]
São Paulo      5-0  Fortaleza
  [Renato (2), Paulo Roberto Costa, Jaiminho, Pianelli]
Nacional-AM    0-3  Vasco da Gama
  [Geovani, Cláudio José, Marcelo]

Round 4 
[Feb 8]
Nacional-AM    1-1  São Paulo
  [Bendelak; Agnaldo]
Tuna Luso      1-1  Vasco da Gama
  [Ondino; Roberto Dinamite]

Round 5 
[Feb 11]
Fortaleza      3-2  Nacional-AM
  [Tangerina, Luisinho, Vágner; Pedro Basílio (own goal), Peu]
[Feb 12]
Tuna Luso      0-0  São Paulo

Round 6 
[Feb 15]
Vasco da Gama  1-0  Nacional-AM
  [Geovani]
Fortaleza      1-0  São Paulo
  [Evilásio]

Round 7 
[Feb 18]
São Paulo      1-1  Nacional-AM
  [Marcão; Almir] 
[Feb 19]
Vasco da Gama  9-0  Tuna Luso
  [Arthurzinho (4), Marcelo (3), Geovani, Aírton]

Round 8 
[Feb 22]
São Paulo      3-1  Tuna Luso
  [Pianelli (2), Marcão; Jorginho]
Nacional-AM    0-0  Fortaleza

Round 9 
[Feb 25]
São Paulo      3-2  Vasco da Gama
  [Marcão, Márcio Araújo, Jaminho; Arthurzinho, Geovane] 
[Feb 26]
Tuna Luso      2-1  Fortaleza
  [Tiago, Mariolino; Luisinho]

Round 10
[Feb 29]
Tuna Luso      1-0  Nacional-AM
  [Luís Carlos]
Fortaleza      2-1  Vasco da Gama
  [Tangerina, Luisinho; Marquinho Carioca]

Table
 1-São Paulo          8  4  3  1  16- 8  11  Qualified 
 2-Vasco da Gama      8  4  1  3  20- 9   9  Qualified 
 3-Fortaleza          8  3  2  3   7-11   8  Qualified 
-------------------------------------------
 4-Tuna Luso          8  2  4  2   6-15   8  Repescagem
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5-Nacional-AM        8  0  4  4   5-11   4

Group B

Round 1
[Jan 29]
Bahia          2-0  Atlético-MG
  [Beijoca (2)]
Bangu          1-0  Treze
  [Luisinho]

Round 2
[Feb 1]
CRB            0-0  Bangu
[Feb 2]
Treze          1-1  Bahia
  [Levi; Toninho Taino]

Round 3
[Feb 5]
Atlético-MG    4-1  Treze
  [Éverton (2), Reinaldo, Catatau; Volnei]
CRB            1-0  Bahia
  [Paulo César (own goal)]

Round 4
[Feb 8]
Bahia          2-0  Bangu
  [Toninho Taino, Osni]
[Feb 9]
Atlético-MG    4-0  CRB
  [Éverton (3), Éder]

Round 5
[Feb 12]
Bangu          0-1  Atlético-MG
  [Reinaldo]
Treze          1-2  CRB
  [Volnei; Coca, Nau] 

Round 6
[Feb 15]
Atlético-MG    6-0  Bahia
  [Éverton (2), Nelinho, Luizinho, Reinaldo, Catatau]
Bangu          0-0  CRB

Round 7
[Feb 19]
Atlético-MG    1-1  Bangu
  [Reinaldo; Fernando Macaé]
Bahia          2-1  Treze
  [Beijoca, Osni; Puma]

Round 8
[Feb 22]
CRB            1-2  Atlético-MG
  [Joãozinho Paulista; Éverton, Edivaldo]
Treze          1-0  Bangu
  [Ricardo]

Round 9
[Feb 26]
Bangu          2-2  Bahia
  [Paulinho Criciúma, Marinho; Osni, Toninho Taino]
CRB            1-2  Treze
  [Aluísio (own goal); Edmar, Ricardo]

Round 10
[Feb 29]
Bahia          0-0  CRB
Treze          0-0  Atlético-MG

Table
 1-Atlético-MG        8  5  2  1  18- 5  12  Qualified
 2-Bahia              8  3  3  2   9-11   9  Qualified 
 3-CRB                8  2  3  3   5- 9   7  Qualified 
-------------------------------------------
 4-Treze              8  2  2  4   7-11   6  Repescagem
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5-Bangu              8  1  4  3   4- 7   6

Group C

Round 1
[Jan 29]
ABC            3-1  Confiança
  [Silva (2), Dedé; Albertinho]
Santos         1-1  Fluminense
  [Serginho; Washington]

Round 2
[Feb 1]
Ferroviário    0-0  Fluminense
[Feb 2]
Confiança      0-2  Santos
  [Ronaldo (2)]

Round 3
[Feb 5]
Ferroviário    1-0  Confiança
  [Jorge Veras]
ABC            0-2  Santos
  [Lino, Serginho]

Round 4
[Feb 8]
Fluminense     1-0  ABC
  [Assis]
[Feb 9]
Santos         2-0  Ferroviário
  [Pita, Ronaldo]

Round 5
[Feb 11]
Fluminense     1-0  Confiança
  [Assis]
[Feb 12]
Ferroviário    0-3  ABC
  [Marinho, Vassil, Silva]

Round 6
[Feb 15]
Santos         4-1  ABC
  [Serginho (2), Ronaldo, Pita; Silva]
Confiança      4-1  Ferroviário
  [Gílson Lopes (3), Luís Carlos; Betinho]

Round 7
[Feb 19]
Confiança      0-2  Fluminense
  [Washington, Assis]
ABC            0-0  Ferroviário

Round 8
[Feb 22]
ABC            1-2  Fluminense
  [Marinho; Leomir, Washington]
[Feb 23]
Ferroviário    0-5  Santos
  [Ronaldo (2), Gérson (2), Serginho Dourado]

Round 9
[Feb 26]
Confiança      0-1  ABC
  [Silva]
Fluminense     0-1  Santos
  [Gersinho]

Round 10
[Feb 29]
Santos         3-0  Confiança
  [Ronaldo, Lino, Gersinho]
Fluminense     2-0  Ferroviário
  [Wilsinho (2)]

Table
 1-Santos             8  7  1  0  20- 2  15  Qualified 
 2-Fluminense         8  5  2  1   9- 3  12  Qualified 
 3-ABC                8  3  1  4   9-10   7  Qualified 
-------------------------------------------
 4-Ferroviário        8  1  2  5   2-16   4  Repescagem 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5-Confiança          8  1  0  7   5-14   2

Group D

Round 1
[Jan 29]
Catuense       0-1  Santo André
  [Rota]
Grêmio         2-0  Náutico
  [Osvaldo, Renato Gaúcho]

Round 2
[Feb 1]
Santo André    1-0  Grêmio
  [Élcio]
Coritiba       4-1  Catuense
  [Petróleo, Vavá, Lela, Carlinhos Maracanã; Vavá (own goal)]

Round 3
[Feb 5]
Náutico        3-2  Coritiba
  [Baiano (3); Élvio, Douglas Onça]
Grêmio         3-0  Catuense
  [Osvaldo (2), Tarciso]

Round 4
[Feb 8]
Santo André    1-0  Coritiba
  [Rota]
[Feb 9]
Catuense       1-1  Náutico
  [Zanata; Paulinho]

Round 5
[Feb 12]
Náutico        2-1  Santo André
  [Paulinho, Baiano; Jones]
Coritiba       1-3  Grêmio
  [Pedrinho Gaúcho; Tarciso, Júlio César, Osvaldo]

Round 6
[Feb 15]
Náutico        2-0  Catuense
  [Baiano, Ademir Lobo]
Grêmio         4-4  Santo André
  [Tarciso (2), Renato Gaúcho, Neto (own goal); Arnaldo, Marajó, Jaime Bôni, 
   Esquerdinha]

Round 7
[Feb 18]
Coritiba       1-2  Náutico
  [Élcio; Silmar, Ferreira]
[Feb 19]
Santo André    1-1  Catuense
  [Gérson Lopes; Jorge Luís]

Round 8
[Feb 22]
Catuense       0-2  Coritiba
  [Petróleo, Élcio]
[Feb 23]
Náutico        0-0  Grêmio

Round 9
[Feb 26]
Catuense       1-2  Grêmio
  [Cássio; Guilherme, Bonamigo]
Coritiba       1-2  Santo André
  [Édson; Jones (2)]

Round 10
[Feb 29]
Santo André    1-0  Náutico
  [Arnaldo]
Grêmio         5-0  Coritiba
  [Paulo César, Tarciso, Jorge Leandro, Luís Eduardo, Guilherme]

Table
 1-Santo André        8  5  2  1  12- 8  12  [2 1 1 0  5- 4  3] Qualified
 2-Grêmio             8  5  2  1  19- 7  12  [2 0 1 1  4- 5  1] Qualified 
 3-Náutico            8  4  2  2  10- 8  10  Qualified 
-------------------------------------------
 4-Coritiba           8  2  0  6  11-17   4  Repescagem 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5-Catuense           8  0  2  6   4-16   2

Group E

Round 1
[Jan 28]
Flamengo       1-0  Palmeiras
  [Tita]
[Jan 29]
Brasília       0-2  Operario-MS
  [Lima, Cardim]

Round 2
[Jan 31]
Palmeiras      3-1  Goiás
  [Luís Pereira, Reinaldo Xavier, Jorginho; Carlos Alberto] 
[Feb 2]
Brasília       0-2  Flamengo
  [Nunes, Adílio]

Round 3
[Feb 5]
Goiás          0-0  Flamengo
Operário-MS    1-1  Palmeiras
  [Lima; Luís Pereira]

Round 4
[Feb 8]
Flamengo       3-2  Operário-MS
  [Tita, Mozer, Nunes; Lima, Marcinho]
Goiás          4-1  Brasília
  [Nei (2), Cacau, Sávio; Cássio]

Round 5
[Feb 12]
Palmeiras      4-0  Brasília
  [Jorginho (2), Reinaldo Xavier, Vágner] 
Operário-MS    2-0  Goiás
  [Nenê, Lima]

Round 6
[Feb 15]
Brasília       0-2  Goiás
  [Sávio, Hílton]
[Feb 16]
Operário-MS    1-1  Flamengo
  [Edinho; João Paulo]

Round 7
[Feb 19]
Palmeiras      1-1  Flamengo
  [Cléo; Tita] 
Operário-MS    4-2  Brasília
  [Lima (2), Nenê, Dionísio; Júnior, Brecha]

Round 8
[Feb 22]
Brasília       1-3  Palmeiras
  [Santos; Denys, Reinaldo Xavier, Cléo]
Goiás          2-1  Operário-MS
  [Gílson Jáder, Hílton; Adílson]

Round 9
[Feb 25]
Flamengo       3-0  Brasília
  [Nunes (2), Adílio]
[Feb 26]
Goiás          0-1  Palmeiras
  [Robertinho]

Round 10
[Feb 29]
Palmeiras      2-2  Operário-MS
  [Cléo, Reinaldo Xavier; Nenê, Adílson]
Flamengo       2-2  Goiás
  [Adílio, Andrade; Cacau (2)]

Table
 1-Flamengo           8  4  4  0  13- 6  12  Qualified 
 2-Palmeiras          8  4  3  1  15- 7  11  Qualified 
 3-Operário-MS        8  3  3  2  15-11   9  Qualified 
-------------------------------------------
 4-Goiás              8  3  2  3  11-10   8  Repescagem 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5-Brasília           8  0  0  8   4-24   0

Group F

Round 1
[Jan 29]
Cruzeiro       1-2  América-RJ
  [Ademar; Luisinho (2)]
Atlético-PR    1-0  Rio Branco
  [Augusto]

Round 2
[Feb 1]
Brasil         1-0  Cruzeiro
  [Bira]
América-RJ     1-0  Atlético-PR
  [Luisinho]

Round 3
[Feb 4]
Cruzeiro       1-3  Rio Branco
  [Ademar; Dé (2), Arildo]
[Feb 5]
América-RJ     1-1  Brasil
  [Luisinho; Zezinho]

Round 4
[Feb 8]
Rio Branco     1-0  Brasil
  [Arildo]
Atlético-PR    3-2  Cruzeiro
  [Paulo Marcos (2), Nivaldo; Carlos Alberto Seixas, Joãozinho]

Round 5
[Feb 12]
Rio Branco     2-1  América-RJ
  [Arildo (2); Gílson]
Brasil         1-1  Atlético-PR
  [Amauri; Joel]

Round 6
[Feb 15]
Brasil         3-1  Rio Branco
  [Valdoir, Amauri, André; Vítor]
[Feb 16]
América-RJ     1-1  Cruzeiro
  [Douglas (own goal); Douglas]

Round 7
[Feb 19]
Rio Branco     1-5  Cruzeiro
  [Arildo; Carlos Alberto Seixas (2), Gílson (2), Tostão]
Atlético-PR    0-1  América-RJ
  [Gílson]

Round 8
[Feb 22]
Cruzeiro       4-0  Brasil
  [Tostão (2), Aílton, Eduardo]
Rio Branco     1-3  Atlético-PR
  [Arildo; Mossoró, Binga, Vânder]

Round 9
[Feb 26]
Brasil         1-1  América-RJ
  [Ivanir; Gílson] 
Cruzeiro       2-2  Atlético-PR
  [Eduardo, Ademar; Binga, Renato Sá]

Round 10
[Feb 29]
América-RJ     3-1  Rio Branco
  [Gilcimar, Luisinho, Rick Richard; Arildo]
Atlético-PR    0-0  Brasil

Table
 1-América-RJ         8  4  3  1  11- 7  11  Qualified 
 2-Atlético-PR        8  3  3  2  10- 8   9  Qualified 
 3-Brasil (Pelotas)   8  2  4  2   7- 9   8  Qualified
-------------------------------------------
 4-Rio Branco         8  3  0  5  10-17   6  Repescagem 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5-Cruzeiro           8  2  2  4  16-13   6

Group G

Round 1
[Jan 29]
Anapolina      0-0  Operário-MT
Joinville      0-0  Internacional

Round 2
[Feb 1]
Internacional  5-0  Anapolina
  [André Luís (2), Kita, Silvinho, Mílton Cruz]
[Feb 3]
Corinthians    0-0  Operário-MT

Round 3
[Feb 5]
Corinthians    1-0  Anapolina
  [Paulinho]
Operário-MT    1-0  Joinville
  [Mosca]

Round 4
[Feb 8]
Operário-MT    2-2  Internacional
  [Zé Dias, Valdir; Kita (2)]
[Feb 9]
Joinville      2-1  Corinthians
  [Nardela, Cadala; Zenon]

Round 5
[Feb 12]
Anapolina      1-0  Joinville
  [Mateus]
Internacional  1-1  Corinthians
  [Juninho (own goal); Ataliba]

Round 6
[Feb 15]
Joinville      2-1  Operário-MT
  [Ricardo (own goal), Nardela; Adalberto] 
Anapolina      1-1  Internacional
  [Fernando; Silvinho]

Round 7
[Feb 19]
Corinthians    2-1  Joinville
  [Sócrates, Casagrande; Vanderlei]
Internacional  2-0  Operário-MT
  [Geraldão, André Luís]

Round 8
[Feb 22]
Operário-MT    0-4  Corinthians
  [Eduardo, Casagrande, Zenon, Sócrates] 
[Feb 23]
Joinville      0-0  Anapolina

Round 9
[Feb 26]
Corinthians    0-0  Internacional
Operário-MT    6-1  Anapolina
  [Mosca (4), Zé Dias, Bife; Mateus]

Round 10
[Feb 29]
Internacional  1-1  Joinville
  [Geraldão; Jorge Luís]
Anapolina      0-0  Corinthians

Table
 1-Corinthians        8  3  4  1   9- 4  10  Qualified 
 2-Internacional      8  2  6  0  12- 5  10  Qualified 
 3-Operário-MT        8  2  3  3  10-11   7  [2 1 0 1  2- 2  2] Qualified
-------------------------------------------
 4-Joinville          8  2  3  3   6- 7   7  [2 1 0 1  2- 2  2] Repescagem 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5-Anapolina          8  1  4  3   3-13   6

Group H

Round 1
[Jan 29]
Santa Cruz     0-0  Portuguesa
Auto Esporte   4-2  Moto Clube
  [Sima (2), Paulo César, Israel; Raimundinho (2)]

Round 2
[Feb 1]
Portuguesa     0-1  Botafogo
  [Helinho]
Auto Esporte   0-1  Santa Cruz
  [Henágio]

Round 3
[Feb 5]
Moto Clube     0-1  Portuguesa
  [Mendonça]
Botafogo       0-1  Santa Cruz
  [Valença]

Round 4
[Feb 8]
Santa Cruz     3-1  Moto Clube
  [Eraldo, Celso, Carlinhos Sousa; Zé Roberto] 
[Feb 9]
Botafogo       2-0  Auto Esporte
  [Té, Alemão]

Round 5
[Feb 12]
Moto Clube     1-1  Botafogo
  [Zé Roberto; Alemão]
Portuguesa     5-0  Auto Esporte
  [Tite (2), Heriberto, Mendonça, João Batista]

Round 6
[Feb 15]
Auto Esporte   1-2  Botafogo
  [Josimar (own goal); Helinho, Otávio]
Moto Clube     2-2  Santa Cruz
  [Dias Pereira, Tião; Henágio, Jarbas]

Round 7
[Feb 18]
Portuguesa     0-0  Santa Cruz
[Feb 19]
Moto Clube     0-1  Auto Esporte
  [Paulo César]

Round 8
[Feb 22]
Botafogo       0-1  Moto Clube
  [Cândido]
Auto Esporte   3-2  Portuguesa
  [Sima (2), Bega; Tite, Marinho Rã]

Round 9
[Feb 25]
Botafogo       0-0  Portuguesa
[Feb 26]
Santa Cruz     3-1  Auto Esporte
  [Henágio, Iva, Gabriel; Sima]

Round 10
[Feb 29]
Portuguesa     2-0  Moto Clube
  [Mendonça, Jorginho]
Santa Cruz     1-2  Botafogo
  [Iva; Julião (own goal), Berg]

Table
 1-Santa Cruz         8  4  3  1  11- 6  11  Qualified 
 2-Botafogo           8  4  2  2   8- 5  10  Qualified 
 3-Portuguesa         8  3  3  2  10- 4   9  Qualified 
-------------------------------------------
 4-Auto Esporte       8  3  0  5  10-17   6  Repescagem
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5-Moto Clube         8  1  2  5   7-14   4

Repescagem
[Mar 2]
Tuna Luso      0-1  Treze
  [Volnei]
Coritiba       3-1  Ferroviário
  [Carlinhos Maracanã (3); Betinho]
Goiás          2-1  Rio Branco
  [Cacau, Zé Ronaldo; Carlos Rubens]
Joinville      2-0  Auto Esporte
  [Ademir, Zé Augusto]

Second Phase

Group I

Round 1
[Mar 11]
Goiás          2-2  São Paulo
  [Washington, Zé Ronaldo; Renato, Marcão]
Bahia          1-1  Fluminense
  [Osni; Wilsinho]

Round 2
[Mar 14]
Bahia          0-0  São Paulo      
Fluminense     3-0  Goiás
  [Assis, Leomir, Washington]

Round 3
[Mar 18]
São Paulo      0-2  Fluminense
  [Washington, Rogério] 
Goiás          2-0  Bahia
  [Timoura, Washington]

Round 4
[Mar 21]
Fluminense     3-1  Bahia
  [Leomir, Washington, Assis; Osni]
[Mar 22]
São Paulo      3-2  Goiás
  [Sídnei (2), Pianelli; Cacau, Nei]

Round 5
[Mar 25]
Bahia          1-2  Goiás
  [Osni; Nei, Sávio] 
Fluminense     0-0  São Paulo

Round 6 
[Apr 1]
São Paulo      2-0  Bahia
  [Jaiminho, Oscar] 
Goiás          3-0  Fluminense
  [Hílton, Sávio, Washington]

Table
 1-Fluminense         6  3  2  1   9- 5   8  Qualified 
 2-Goiás              6  3  1  2  11- 9   7  Qualified 
-------------------------------------------
 3-São Paulo          6  2  3  1   7- 6   7
 4-Bahia              6  0  2  4   3-10   2

Group J

Round 1
[Mar 11]
Vasco da Gama  3-1  Atlético-MG
  [Marquinho Carioca (2), Mário; Reinaldo]
Grêmio         1-0  Joinville
  [Luís Eduardo]

Round 2
[Mar 14]
Grêmio         0-0  Vasco da Gama
Joinville      1-1  Atlético-MG
  [Albeneir; Léo (own goal)]

Round 3
[Mar 18]
Joinville      1-0  Vasco da Gama
  [Léo]
Atlético-MG    0-1  Grêmio
  [Osvaldo]

Round 4
[Mar 21]
Atlético-MG    3-1  Joinville
  [Oliveira, Léo (own goal), Reinaldo; Albeneir] 
[Mar 22]
Vasco da Gama  1-0  Grêmio
  [Roberto Dinamite]

Round 5
[Mar 25]
Grêmio         1-0  Atlético-MG
  [Caio]
Vasco da Gama  6-0  Joinville
  [Arthurzinho (2), Mário, Roberto Dinamite, Mauricinho, Edevaldo]

Round 6
[Apr 1]
Atlético-MG    1-0  Vasco da Gama
  [Marcus Vinícius] 
Joinville      1-0  Grêmio
  [Carlos Silva]

Table
 1-Vasco da Gama      6  3  1  2  10- 3   7  [2 1 1 0  2- 1  3] Qualified 
 2-Grêmio             6  3  1  2   3- 2   7  [2 0 1 1  1- 2  1] Qualified 
-------------------------------------------
 3-Atlético-MG        6  2  1  3   6- 7   5  [2 1 1 0  4- 2  3]
 4-Joinville          6  2  1  3   4-11   5  [2 0 1 1  2- 4  1]

Group K

Round 1
[Mar 11]
Santos         1-1  Fortaleza
  [Lino; Vágner] 
CRB            1-0  Palmeiras
  [Joãozinho Paulista]

Round 2
[Mar 14]
CRB            0-0  Santos
Palmeiras      0-1  Fortaleza
  [Vágner]

Round 3
[Mar 17]
Palmeiras      2-2  Santos
  [Robertinho, Baltazar; Serginho, Camargo]
[Mar 18]
Fortaleza      1-0  CRB
  [Luisinho]

Round 4
[Mar 21]
Santos         2-0  CRB
  [Lino, Serginho]
Fortaleza      3-3  Palmeiras
  [Tangerina, Betinho, Evilásio; Reinaldo Xavier, Márcio, Baltazar]

Round 5
[Mar 25]
Santos         2-3  Palmeiras
  [Serginho (2); Reinaldo Xavier (2), Toninho Carlos (own goal)]
CRB            0-0  Fortaleza

Round 6
[Mar 30]
Fortaleza      1-4  Santos
  [Evilásio; Serginho (2), Ronaldo, Pita]
Palmeiras      7-0  CRB
  [Jorginho (3), Reinaldo Xavier (2), Vágner, Márcio]

Table
 1-Santos             6  2  3  1  11- 7   7  [2 1 1 0  5- 2  3] Qualified 
 2-Fortaleza          6  2  3  1   7- 8   7  [2 0 1 1  2- 5  1] Qualified
-------------------------------------------
 3-Palmeiras          6  2  2  2  15- 9   6
 4-CRB                6  1  2  3   1-10   4

Group L

Round 1
[Mar 11]
Atlético-PR    5-0  ABC
  [Renato Sá, Nivaldo, Paulo Marcos, Sóter, Capitão] 
Santo André    0-1  Operário-MS
  [Nenê]

Round 2
[Mar 14]
Atlético-PR    3-2  Santo André
  [Binga, Capitão, Nivaldo; Jones (2)]
ABC            2-2  Operário-MS
  [Silva, Marinho; Lima (2)]

Round 3
[Mar 18]
Operário-MS    1-0  Atlético-PR
  [Nenê]
ABC            2-4  Santo André
  [Silva, Marinho; Esquerdinha, Sôni, Rota, Jones]

Round 4
[Mar 21]
Santo André    0-0  Atlético-PR
Operário-MS    1-0  ABC
  [Lima]

Round 5
[Mar 25]
Santo André    2-0  ABC
  [Barbosa (2)]
Atlético-PR    1-0  Operário-MS
  [Binga]

Round 6
[Apr 1]
ABC            1-0  Atlético-PR
  [Neinha]
Operário-MS    0-2  Santo André
  [Gérson Lopes, Barbosa]

Table
 1-Atlético-PR        6  3  1  2   9- 4   7  Qualified 
 2-Santo André        6  3  1  2  10- 6   7  Qualified 
-------------------------------------------
 3-Operário-MS        6  3  1  2   5- 5   7  * - Qualified (as best 3rd place)
 4-ABC                6  1  1  4   5-14   3

Group M

Round 1
[Mar 10]
Flamengo       3-0  Brasil
  [Adalberto, Andrade, Bebeto] 
[Mar 11]
Portuguesa     0-0  Internacional

Round 2
[Mar 14]
Brasil         1-0  Internacional
  [Chico Fraga]
[Mar 15]
Portuguesa     0-1  Flamengo
  [Odirlei (own goal)]

Round 3
[Mar 18]
Internacional  4-0  Flamengo
  [Silvinho (2), Mílton Cruz, Rubén Paz] 
Brasil         0-1  Portuguesa
  [Marinho Rã]

Round 4
[Mar 21]
Brasil         1-0  Flamengo
  [Chico Fraga]
Portuguesa     1-0  Internacional
  [Tite]

Round 5
[Mar 24]
Internacional  1-1  Brasil
  [Kita; André] 
Flamengo       1-1  Portuguesa
  [Nunes; Mendonça]

Round 6
[Apr 1]
Flamengo       2-0  Internacional
  [Mozer, Dunga (own goal)]
Portuguesa     4-1  Brasil
  [Tite, Marinho Rã, Gérson Sodré, Leiz; Hélio]

Table
 1-Portuguesa         6  3  2  1   7- 3   8  Qualified 
 2-Flamengo           6  3  1  2   7- 6   7  Qualified 
-------------------------------------------
 3-Brasil (Pelotas)   6  2  1  3   4- 9   5
 4 Internacional      6  1  2  3   5- 5   4

Group N

Round 1
[Mar 11]
Operário-MT    1-1  Botafogo
  [Mosca; Amarildo] 
América-RJ     0-1  Coritiba
  [Carlinhos Maracanã]

Round 2
[Mar 14]
América-RJ     3-1  Operário-MT
  [Luisinho (2), Gílson; Bife]
[Mar 15]
Botafogo       3-1  Coritiba
  [Cláudio Adão, Berg, Helinho; Lela]

Round 3
[Mar 18]
Botafogo       0-0  América-RJ
Coritiba       2-0  Operário-MT
  [Lela (2)]

Round 4
[Mar 21]
Operário-MT    1-4  América-RJ
  [Mosca; Luisinho (2), Gilcimar, Laércio (own goal)]
Coritiba       1-1  Botafogo
  [Vavá; Abel]

Round 5
[Mar 24]
América-RJ     2-1  Botafogo
  [Gílson, Moreno; Cláudio Adão]
[Mar 25]
Operário-MT    2-0  Coritiba
  [Luisão, Dito]

Round 6
[Apr 1]
Botafogo       0-1  Operário-MT
  [Mosca]
Coritiba       3-2  América-RJ
  [Lela (2), Carlinhos Maracanã; Gilberto, Moreno]

Table
 1-Coritiba           6  3  1  2   8- 8   7  [2 2 0 0  4- 2  4] Qualified
 2-América-RJ         6  3  1  2  11- 7   7  [2 0 0 2  2- 4  0] Qualified 
-------------------------------------------
 3-Operário-MT        6  2  1  3   6-10   5
 4-Botafogo           6  1  3  2   6- 6   5

Group O

Round 1
[Mar 11]
Santa Cruz     1-1  Treze
  [Iva; Jangada] 
Corinthians    4-0  Náutico
  [Ataliba (3), Eduardo]

Round 2
[Mar 14]
Santa Cruz     1-1  Corinthians
  [Iva; Casagrande]
Treze          0-1  Náutico
  [Manguinha]

Round 3
[Mar 18]
Treze          0-0  Corinthians
Náutico        1-1  Santa Cruz
  [Baiano; Marco Antônio]

Round 4
[Mar 21]
Corinthians    1-0  Santa Cruz
  [Ataliba]
Náutico        1-0  Treze
  [Ferreira]

Round 5
[Mar 24]
Corinthians    1-1  Treze
  [Biro-Biro; Puma] 
[Mar 25]
Santa Cruz     2-0  Náutico
  [Henágio, Jarbas]

Round 6
[Apr 1]
Náutico        5-1  Corinthians
  [Mirandinha (2), Hêider, Newmar, Paulinho; Casagrande]
Treze          0-1  Santa Cruz
  [Eraldo]

Table
 1-Náutico            6  3  1  2   8- 8   7  Qualified 
 2-Corinthians        6  2  3  1   8- 7   7  [2 1 1 0  2- 1  3] Qualified 
-------------------------------------------
 3-Santa Cruz         6  2  3  1   6- 4   7  [2 0 1 1  1- 2  1]
 4-Treze              6  0  3  3   2- 5   3

Third Phase

Qualified to Third Phase from Taça CBF

UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia-MG)

First Stage

Group P

Round 1
[Apr 7]
Fluminense     1-0  Santo André
  [Wilsinho]
[Apr 8]
Operário-MS    1-1  Portuguesa
  [Nenê; Heriberto]

Round 2
[Apr 11]
Portuguesa     1-1  Santo André
  [Mendonça; Marco Antônio]
Operário-MS    0-0  Fluminense

Round 3
[Apr 15]
Portuguesa     0-1  Fluminense
  [Delei]
Santo André    1-1  Operário-MS
  [Rota; Lima]

Round 4 
[Apr 18]
Santo André    0-0  Portuguesa
Fluminense     2-0  Operário-MS
  [Assis (2)]

Round 5 
[Apr 21]
Fluminense     4-2  Portuguesa
  [Romerito (2), Tato, Wilsinho; Mendonça, Heriberto] 
[Apr 22]
Operário-MS    1-0  Santo André
  [Biro-Biro]

Round 6
[Apr 25]
Portuguesa     3-2  Operário-MS
  [Gérson Sodré (2), Roberto César; Vandinho, Lima
Santo André    1-1  Fluminense
  [Esquerdinha; Delei]


Table
 1-Fluminense         6  4  2  0   9- 3  10  Qualified
 2-Portuguesa         6  1  3  2   7- 9   5  [2 1 1 0  4- 3  3] Qualified 
-------------------------------------------
 3-Operário-MS        6  1  3  2   5- 7   5  [2 0 0 1  3- 4  1]
 4-Santo André        6  0  4  2   3- 5   4

Group Q

Round 1
[Apr 8]
Fortaleza      1-1  Coritiba
  [Evilásio; Lela] 
Uberlândia     0-0  Vasco da Gama

Round 2
[Apr 11]
Uberlândia     1-0  Fortaleza
  [Geraldo Touro] 
Vasco da Gama  1-0  Coritiba
  [Roberto Dinamite]

Round 3
[Apr 15]
Coritiba       1-0  Uberlândia
  [André]
Vasco da Gama  2-0  Fortaleza
  [Roberto Dinamite, Marquinho Carioca]

Round 4
[Apr 18]
Coritiba       0-0  Vasco da Gama  
Fortaleza      0-2  Uberlândia 
  [Geraldo Touro (2)]

Round 5
[Apr 22]
Fortaleza      1-5  Vasco da Gama
  [Tangerina; Arthurzinho (4), Roberto Dinamite]
Uberlândia     1-1  Coritiba
  [Vivinho; Lela]

Round 6
[Apr 25]
Vasco da Gama  1-0  Uberlândia
  [Roberto Dinamite]
Coritiba       2-1  Fortaleza
  [Carlinhos Maracanã, Lela; Vavá (own goal)]

Table
 1-Vasco da Gama      6  4  2  0   9- 1  10  Qualified
 2-Coritiba           6  2  3  1   5- 4   7  Qualified 
-------------------------------------------
 3-Uberlândia         6  2  2  2   4- 3   6
 4-Fortaleza          6  0  1  5   3-13   1

Group R

Round 1
[Apr 8]
Flamengo       3-0  América-RJ
  [Edmar, Adílio, Bebeto]
[Apr 9]
Santos         4-2  Náutico
  [Serginho (2), Gersinho, Paulo Isidoro; Mirandinha, Baiano]

Round 2
[Apr 12]
América-RJ     1-1  Santos
  [Luisinho; Gersinho] 
Flamengo       2-0  Náutico
  [Edmar, Tita]

Round 3
[Apr 15]
Santos         0-1  Flamengo
  [Tita]
Náutico        3-1  América-RJ
  [Baiano, Édson Gaúcho, Hêider; Luisinho]

Round 4
[Apr 18]
América-RJ     0-0  Flamengo
Náutico        1-0  Santos
  [Paulinho]

Round 5
[Apr 22]
Flamengo       2-2  Santos
  [Mozer, Bebeto; Paulo Róbson, Lino]
América-RJ     1-1  Náutico
  [Luisinho; Sinvaldo]

Round 6
[Apr 25]
Santos         1-0  América-RJ
  [Lino]
Náutico        2-1  Flamengo
  [Gérson, Édson Gaúcho; Bebeto]

Table
 1-Flamengo           6  3  2  1   9- 4   8  Qualified 
 2-Náutico            6  3  1  2   9- 9   7  Qualified 
-------------------------------------------
 3-Santos             6  2  2  2   8- 7   6
 4-América-RJ         6  0  3  3   3- 9   3

Group S

Round 1
[Apr 8]
Atlético-PR    1-1  Corinthians
  [Amauri; Édson Boaro]
Goiás          1-1  Grêmio
  [Carlos Magno; De León]

Round 2
[Apr 11]
Grêmio         2-1  Corinthians
  [Renato Gaúcho, Tarciso; Dicão]
Goiás          0-0  Atlético-PR

Round 3
[Apr 14]
Corinthians    5-0  Goiás
  [Sócrates (4), Casagrande]
[Apr 15]
Grêmio         1-1  Atlético-PR
  [Tarciso; Augusto]

Round 4
[Apr 18]
Corinthians    0-0  Grêmio
[Apr 19]
Atlético-PR    2-1  Goiás
  [Renato Sá, Nivaldo; Cacau]

Round 5
[Apr 22]
Atlético-PR    1-4  Grêmio
  [Augusto; Renato Gaúcho (2), Osvaldo, Caio]
Goiás          0-1  Corinthians
  [Sócrates]

Round 6
[Apr 25]
Grêmio         2-0  Goiás
  [China, Caio]
Corinthians    2-0  Atlético-PR
  [Casagrande (2)]

Table
 1-Grêmio             6  3  3  0  10- 4   9  Qualified 
 2-Corinthians        6  3  2  1  10- 3   8  Qualified 
-------------------------------------------
 3-Atlético-PR        6  1  3  2   5- 9   5
 4-Goiás              6  0  2  4   2-11   2

Quarterfinals

[Apr 29 and May 6]
Coritiba       2-2   0-5  Fluminense
  [Vavá, Lela; Washington, Romerito]
  [Washington (2), Assis, Renê, Romerito] 
Flamengo       2-0   1-4  Corinthians
  [Élder, Bebeto] 
  [Paulinho (own goal); Biro-Biro, Wladimir, Édson Boaro, Ataliba]
[May 1 and 5]
Portuguesa     2-5   3-4  Vasco da Gama
  [Gérson Sodré, Mendonça; Arthurzinho (2), Roberto Dinamite (2), Mário]
  [Pires (own goal), Toquinho, Ramirez; Roberto Dinamite (3), Arthurzinho]
[May 1 and 6]
Náutico        2-3   1-3  Grêmio
  [Édson Gaúcho, Baiano; Caio, Tarciso, César]
  [Mirandinha; Édson Gaúcho (own goal), Osvaldo, Tarciso]

Semifinals

First Leg
[May 12 and 19]
Grêmio         1-0   0-3  Vasco da Gama
  [Tarciso]
  [Roberto Dinamite (2), Marquinho Carioca]
[May 13 and 20]
Corinthians    0-2   0-0  Fluminense
  [Assis, Tato] 

Final


[May 24 and 28]
Vasco da Gama  0-1   0-0  Fluminense
  [Romerito]

VASCO 0 X 1 FLUMINENSE
Local: Estádio do Maracanã (RJ)
Data: 24/05/1984
Árbitro: Luís Carlos Félix (RJ)
CRVG: Roberto Costa; Edvaldo, Ivan, Daniel González e Aírton; Pires, Arturzinho e
Mário (Geovani); Mauricinho (Jussiê), Roberto Dinamite e Marquinho.
Técnico: Edu Coimbra.
FFC: Paulo Vítor; Aldo, Duílio, Ricardo Gomes e Renato; Jandir, Delei (Renê) e
Assis; Romeiro, Washington (Wilsinho) e Tato.
Técnico: Carlos Alberto Parreira.
Gol: Romerito, aos 23'.
Renda: Cr$ 316.125.000,00
Público: 63.156 pagantes.

FLUMINENSE 0 X 0 VASCO
Local: Estádio do Maracanã (RJ)
Data: 27/05/1984
Árbitro: Romualdo Arpi Filho (SP)   
Cartões amarelos: Roberto Dinamite, Romerito, Daniel González, Aldo, Mário e Jandir.
FFC: Paulo Vítor; Aldo, Duílio, Ricardo Gomes e Branco; Jandir, Delei e Assis;
Romerito, Washington e Tato.
Técnico: Carlos Alberto Parreira.
CRVG: Roberto Costa; Edvaldo, Ivan, Daniel González e Aírton; Pires, Arturzinho
e Mário; Mauricinho, Roberto Dinamite e Marquinho.
Técnico: Edu Coimbra.
Renda: Cr$ 638.160.000,00
Público: 128.381 pagantes.  

Fluminense FC (Rio de Janeiro) are the 1984 Brazilian champions

Final Table
 1-Fluminense        26 15  9  2  37-13  39 Qualified to Copa Libertadores 1985
 2-Vasco da Gama     26 14  5  7  51-20  33 Qualified to Copa Libertadores 1985
 3-Grêmio            24 14  6  4  39-19  34
 4-Corinthians       24  9 10  5  31-19  28
 5-Flamengo          22 11  7  4  32-20  29
 6-Náutico           22 10  4  8  30-31  24
 7-Portuguesa        22  7  8  7  29-25  22
 8-Coritiba          22  7  5 10  26-36  19
 9-Santos            20 11  6  3  39-16  28
10-Santo André       20  8  7  5  25-19  23
11-Atlético-PR       20  7  7  6  24-21  21
12-América-RJ        20  7  7  6  25-23  21
13-Operário-MS       20  7  7  6  25-23  21
14-Goiás             20  6  5  9  24-30  17
15-Fortaleza         20  5  6  9  17-32  16
16-Uberlândia         6  2  2  2   4- 3   6
17-São Paulo         14  6  6  2  23-14  18
18-Santa Cruz        14  6  6  2  17-10  18
19-Atlético-MG       14  7  3  4  24-12  17
20-Palmeiras         14  6  5  3  30-16  17
21-Botafogo          14  5  5  4  14-11  15
22-Internacional     14  3  8  3  17-10  14
23-Brasil (Pelotas)  14  4  5  5  11-18  13
24-Operário-MT       14  4  4  6  16-21  12
25-Joinville         14  4  4  6  10-18  12
26-Bahia             14  3  5  6  12-21  11
27-CRB               14  3  5  6   6-19  11
28-ABC               14  4  2  8  14-24  10
29-Treze             14  2  5  7   9-16   9
30-Tuna Luso          8  2  4  2   6-15   8
31-Auto Esporte       8  3  0  5  10-17   6
32-Rio Branco         8  3  0  5  10-17   6
33-Cruzeiro           8  2  2  4  16-13   6
34-Bangu              8  1  4  3   4- 7   6
35-Anapolina          8  1  4  3   3-13   6
36-Moto Clube         8  1  2  5   7-14   4
37-Ferroviário        8  1  2  5   2-16   4
38-Nacional-AM        8  0  4  4   5-11   4
39-Confiança          8  1  0  7   5-14   2
40-Catuense           8  0  2  6   4-16   2
41-Brasília           8  0  0  8   4-24   0

Obs: The table doesn't compute the points attained in the "Repescagem".

1983 

1984 (2nd Level)

1984 (2nd Level - State Qualifying Tournaments)

1985

list of champions.

list of 2nd division champions.


About this document

Source: [pla]

Thanks to Pedro Varanda (florianovaranda@ig.com.br) and Alexandre Magno Barreto Berwanger (ambberwanger@yahoo.com.br).

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com), Julio Bovi Diogo (juliodiogo@atribuna.com.br) and Marcelo Leme de Arruda (mrsssf@terra.com.br)
Last updated: 12 Aug 2008

(C) Copyright Ricardo Pontes, Julio Bovi Diogo, Marcelo Leme de Arruda and RSSSF 1999/2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.