Brazil 1969 Taça de Prata (Torneio Roberto Gomes Pedrosa)

This tournament was a precursor of the national championship.

Participants

AMÉRICA Futebol Clube (Rio de Janeiro-GB)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte-MG)
Esporte Clube BAHIA (Salvador-BA)
BOTAFOGO de Futebol e Regatas (Rio de Janeiro-GB)
Sport Club CORINTHIANS Paulista (São Paulo-SP)
CORITIBA Football Club (Curitiba-PR)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte-MG)
Clube de Regatas FLAMENGO (Rio de Janeiro-GB)
FLUMINENSE Futebol Clube (Rio de Janeiro-GB)
GRÊMIO de Football Porto-Alegrense (Porto Alegre-RS)
Sport Club INTERNACIONAL (Porto Alegre-RS)
Sociedade Esportiva PALMEIRAS (São Paulo-SP)
Associação PORTUGUESA de Desportos (São Paulo-SP)
SANTA CRUZ Futebol Clube (Recife-PE)
SANTOS Futebol Clube (Santos-SP)
SÃO PAULO Futebol Clube (São Paulo-SP)
Clube de Regatas VASCO DA GAMA (Rio de Janeiro-GB)

First Phase

06.09.1969

FLAMENGO 0 x 0 PORTUGUESA DE DESPORTOS

07.09.1969

BAHIA 1 x 1 SANTA CRUZ
(Manezinho; Luciano)

FLUMINENSE 0 x 3 CRUZEIRO
(Tostão-2 e Dirceu Lopes)

ATLÉTICO MINEIRO 3 x 1 GRÊMIO
(Oldair, Beto e Dario; Alcindo)

CORITIBA 2 x 1 VASCO DA GAMA
(Kosilek e Krieger; Luís Carlos)

INTERNACIONAL 3 x 1 BOTAFOGO
(Valdomiro-2 e Sérgio; Roberto)

10.09.1969

BAHIA 1 x 3 FLUMINENSE
(Mura; Flávio-2 e Samarone)

FLAMENGO 2 x 1 PALMEIRAS
(Arilson e Dionísio; Cardosinho)

PORTUGUESA DE DESPORTOS 2 x 2 AMÉRICA
(Basílio-2; Edu e Mário)

CORITIBA 0 x 2 INTERNACIONAL
(Claudiomiro e Didi)

13.09.1969

VASCO DA GAMA 3 x 1 ATLÉTICO MINEIRO
(Benetti, Alcir e Acelino; Vaguinho)

14.09.1969

SANTA CRUZ 1 x 2 FLUMINENSE
(Ramon; Miguel e Flávio)

FLAMENGO 0 x 3 GRÊMIO
(Alcindo, Flecha e Loivo)

CRUZEIRO 0 x 1 BOTAFOGO
(Roberto)

CORINTHIANS 2 x 2 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Ivair-2; Zé Maria e Lorico)

CORITIBA 2 x 1 SÃO PAULO
(Kosilek e Miranda; Babá)

INTERNACIONAL 3 x 0 PALMEIRAS
(Claudiomiro-2 e Sérgio)

17.09.1969

SANTA CRUZ 2 x 1 FLAMENGO
(Luciano e Fernando Santana; Fio)

BAHIA 1 x 3 CORINTHIANS
(Amorim; Benê, Rivelino e Adnan)

AMÉRICA 2 x 1 FLUMINENSE
(Edu-2; Flávio)

PALMEIRAS 0 x 1 CRUZEIRO
(Tostão)

20.09.1969

PALMEIRAS 2 x 2 AMÉRICA
(César e Edu; Zé Carlos-2)

21.09.1969

SANTA CRUZ 0 x 0 CORINTHIANS

BAHIA 0 x 0 FLAMENGO

VASCO DA GAMA 2 x 2 FLUMINENSE
(Valfrido-2; Denilson e Flávio)

CRUZEIRO 1 x 1 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Tostão; Lorico)

SÃO PAULO 2 x 5 ATLÉTICO MINEIRO
(Gerson-2; Vaguinho-2, Ronaldo, Dario e Oldair)

CORITIBA 3 x 1 BOTAFOGO
(Kosilek-2 e Rinaldo; Jairzinho)

INTERNACIONAL 1 x 0 GRÊMIO
(Sérgio)

24.09.1969

AMÉRICA 0 x 0 INTERNACIONAL

ATLÉTICO MINEIRO 3 x 1 CORITIBA
(Dario, Vaguinho e Oldair; Rinaldo)

CORINTHIANS 2 x 0 CRUZEIRO
(Suingue e Lima)

27.09.1969

BOTAFOGO 2 x 1 AMÉRICA
(Ferretti-2; Antunes)

28.09.1969

SANTA CRUZ 0 x 3 VASCO DA GAMA
(Valfrido, Acelino e Danilo Menezes)

BAHIA 2 x 0 PALMEIRAS
(Zé Eduardo e Carlinhos)

FLUMINENSE 4 x 1 FLAMENGO
(Lula-3 e Flávio; Galhardo-contra)

CRUZEIRO 2 x 1 ATLÉTICO MINEIRO
(Dirceu Lopes-2; Oldair)

CORINTHIANS 3 x 1 INTERNACIONAL
(Benê, Ditão e Suingue; Dorinho)

CORITIBA 2 x 0 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Kosilek e Passarinho)

GRÊMIO 2 x 1 SANTOS
(Davi e Júlio Amaral; 

01.10.1969

SANTA CRUZ 2 x 3 PALMEIRAS
(Luciano e Fernando Santana; César-3)

BAHIA 1 x 1 VASCO DA GAMA
(Zé Eduardo; Everaldo)

AMÉRICA 1 x 2 CRUZEIRO
(Piazza-contra; Evaldo e Dirceu Lopes)

CORINTHIANS 2 x 0 SÃO PAULO
(Paulo Borges e Ivair)

INTERNACIONAL 2 x 1 ATLÉTICO MINEIRO
(Claudiomiro-2; Dario)

05.10.1969

FLAMENGO 3 x 1 VASCO DA GAMA
(Arilson, Doval e Nei; Luís Carlos)

ATLÉTICO MINEIRO 2 x 0 AMÉRICA
(Vaguinho e Dario)

SANTOS 2 x 3 CRUZEIRO
(Edu e Douglas; Dirceu Lopes-2 e Zé Carlos)

CORITIBA 1 x 1 FLUMINENSE
(Paulo Vecchio; Flávio)

GRÊMIO 1 x 0 CORINTHIANS
(Hélio Pires)

08.10.1969

BAHIA 0 x 4 AMÉRICA
(Edu-2 e Antunes-2)

BOTAFOGO 1 x 0 SÃO PAULO
(Roberto)

INTERNACIONAL 3 x 0 SANTOS
(Claudiomiro-2 e Scala)

11.10.1969

FLUMINENSE 2 x 1 GRÊMIO
(Flávio e Samarone; Alcindo)

12.10.1969

SANTA CRUZ 3 x 3 AMÉRICA
(Zé Júlio, Mirobaldo e Luciano; Edu-2 e Mário)

BAHIA 2 x 3 SÃO PAULO
(Carlinhos-2; Téia-2 e Terto)

BOTAFOGO 2 x 0 VASCO DA GAMA
(Renê-contra e Paulo César Lima)

ATLÉTICO MINEIRO 1 x 2 CORINTHIANS
(Vanderlei; Ivair-2)

PALMEIRAS 2 x 1 SANTOS
(César-2; Pelé)

CORITIBA 1 x 1 FLAMENGO
(Paquito; Bianchini)

INTERNACIONAL 1 x 3 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Claudiomiro; Leivinha, Piau e Zé Maria)

15.10.1969

SANTA CRUZ 1 x 1 SÃO PAULO
(Luciano; Téia)

BAHIA 2 x 1 CRUZEIRO
(Artur e Carlinhos; Rodrigues)

FLAMENGO 1 x 3 ATLÉTICO MINEIRO
(Dionísio; Lola-3)

SANTOS 6 x 2 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Pelé-4, Edu e Lima; Leivinha e Tatá)

18.10.1969

PORTUGUESA DE DESPORTOS 2 x 1 SÃO PAULO
(Marinho e Tatá; Nenê)

FLUMINENSE 2 x 0 PALMEIRAS
(Flávio e Marco Antônio)

19.10.1969

SANTA CRUZ 3 x 1 ATLÉTICO MINEIRO
(Osvaldo, Mirobaldo e Luciano; Oldair)

VASCO DA GAMA 0 x 0 AMÉRICA

CRUZEIRO 2 x 2 FLAMENGO
(Zé Carlos e Darci Menezes; Bianchini e Nei)

CORITIBA 0 x 0 BAHIA

GRÊMIO 0 x 0 BOTAFOGO

22.10.1969

BOTAFOGO 2 x 1 ATLÉTICO MINEIRO
(Paulo César Lima e Zequinha; Dario)

SÃO PAULO 1 x 0 FLUMINENSE
(Zé Roberto)

CORITIBA 1 x 3 SANTOS
(Krieger; Pelé-2 e Edu)

INTERNACIONAL 3 x 2 BAHIA
(Claudiomiro-2 e Gilson Porto; Sanfillipo e Carlinhos)

25.10.1969

VASCO DA GAMA 1 x 2 CORINTHIANS
(Fidélis; Ivair e Rivelino)

ATLÉTICO MINEIRO 3 x 1 BAHIA
(Dario-3; Carlinhos)

PORTUGUESA DE DESPORTOS 1 x 1 GRÊMIO
(Lorico; Alcindo)

26.10.1969

FLUMINENSE 0 x 0 SANTOS

CRUZEIRO 2 x 0 SÃO PAULO
(Dirceu Lopes e Gilberto)

PALMEIRAS 3 x 0 BOTAFOGO
(Cardosinho-2 e Edu)

CORITIBA 2 x 0 AMÉRICA
(Paquito e Passarinho)

INTERNACIONAL 1 x 2 FLAMENGO
(Lamas; Bianchini e Dionísio)

29.10.1969

SANTA CRUZ 0 x 0 PORTUGUESA DE DESPORTOS

BOTAFOGO 0 x 2 CORINTHIANS
(Paulo Borges e Rivelino)

SANTOS 1 x 1 AMÉRICA
(Luís Carlos; Edu)

GRÊMIO 1 x 0 CORITIBA
(Alcindo)

01.11.1969

SANTA CRUZ 2 x 1 BOTAFOGO
(Osvaldo e Mirobaldo; Ferretti)

BAHIA 2 x 1 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Eliseu e Zé Maria-contra; Lorico)

FLAMENGO 1 x 4 SANTOS
(Bianchini; Manicera-contra, Manuel Maria, Edu e Pelé) 

CORINTHIANS 2 x 0 FLUMINENSE
(Ivair e Dirceu Alves)

CORITIBA 1 x 1 CRUZEIRO
(Nilson; Evaldo)

INTERNACIONAL 2 x 0 VASCO DA GAMA
(Claudiomiro e Lamas)

02.11.1969

ATLÉTICO MINEIRO 0 x 1 PALMEIRAS
(César)

SÃO PAULO 2 x 2 GRÊMIO
(Zé Roberto-2; Alcindo-2)

04.11.1969

CORINTHIANS 4 x 1 SANTOS
(Rivelino-2, Ivair e Suingue; Edu)

05.11.1969

BAHIA 2 x 1 BOTAFOGO
(Eliseu e Artur; Ferretti)

VASCO DA GAMA 0 x 0 GRÊMIO

CRUZEIRO 1 x 0 INTERNACIONAL
(Darci Menezes)

SÃO PAULO 2 x 1 PALMEIRAS
(Babá e Roberto Dias; Jaime)

07.11.1969

CORINTHIANS 2 x 2 AMÉRICA
(Rivelino e Paulo Borges; Edu-2)

08.11.1969

PORTUGUESA DE DESPORTOS 2 x 2 ATLÉTICO MINEIRO
(Basílio e Marinho; Vanderlei e Dario)

09.11.1969

BAHIA 1 x 0 GRÊMIO
(Artur)

BOTAFOGO 3 x 1 FLAMENGO
(Paulo César Lima, Humberto e Jairzinho; Paulo Henrique)

CRUZEIRO 1 x 0 VASCO DA GAMA
(Evaldo)

SANTOS 1 x 1 SÃO PAULO
(Rildo; Nenê)

CORITIBA 1 x 3 PALMEIRAS
(Oromar; Edu, Ademir da Guia e Madureira)

INTERNACIONAL 1 x 1 FLUMINENSE
(Claudiomiro; Flávio)

12.11.1969

SANTA CRUZ 0 x 4 SANTOS
(Pelé-2, Edu e Manoel Maria)

FLUMINENSE 2 x 2 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Flávio e Denilson; Leivinha e Tatá)

PALMEIRAS 1 x 0 VASCO DA GAMA
(Jaime)

CORITIBA 2 x 3 CORINTHIANS
(Nilson e Paquito; Rivelino, Benê e Suingue)

GRÊMIO 0 x 2 AMÉRICA    [finished at 65' due to lack of electricity]
(Mário-2)

15.11.1969

BOTAFOGO 3 x 0 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Paulo César Lima, Afonsinho e Roberto)

PALMEIRAS 1 x 0 CORINTHIANS
(Ademir da Guia)

16.11.1969

SANTA CRUZ 0 x 0 INTERNACIONAL

BAHIA 1 x 1 SANTOS
(Baiaco; Jair Bala)

AMÉRICA 1 x 1 FLAMENGO
(Sarão; Doval)

ATLÉTICO MINEIRO 2 x 0 FLUMINENSE
(Oldair e Beto)

SÃO PAULO 3 x 0 VASCO DA GAMA
(Toninho Guerreiro, Paraná e Fernando-contra)

GRÊMIO 1 x 1 CRUZEIRO
(Paíca; Dirceu Lopes)

19.11.1969

VASCO DA GAMA 1 x 2 SANTOS
(Benetti; Renê-contra e Pelé)

SÃO PAULO 4 x 1 FLAMENGO
(Zé Roberto-2 e Toninho Guerreiro-2; Nei)

GRÊMIO 3 x 1 SANTA CRUZ
(Flecha e Davi-2; Fernando Santana)

22.11.1969

VASCO DA GAMA 0 x 1 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Alfinete)

PALMEIRAS 4 x 1 GRÊMIO
(César-3 e Edu; Flecha)

23.11.1969

BOTAFOGO 1 x 0 FLUMINENSE
(Roberto)

ATLÉTICO MINEIRO 2 x 0 SANTOS
(Lola e Dario)

CORINTHIANS 0 x 0 FLAMENGO

CORITIBA 0 x 1 SANTA CRUZ
(Osvaldo)

INTERNACIONAL 1 x 1 SÃO PAULO
(Edson; Gerson)

25.11.1969

PALMEIRAS 2 x 0 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(César e Jaime)

26.11.1969

AMÉRICA 4 x 0 SÃO PAULO
(Edu-3 e Suquinha)

CRUZEIRO 4 x 0 SANTA CRUZ
(Dirceu Lopes-2, Zé Carlos e Palhinha)

SANTOS 0 x 0 BOTAFOGO

Tables

Group A
 1-Corinthians    16 10  4  2  29-13  24  Qualified
 2-Cruzeiro       16  9  4  3  25-14  22  Qualified
 3-Internacional  16  8  4  4  24-15  20 
 4-América        16  4  8  4  25-20  16
 5-Santos         16  5  5  6  27-24  15
 6-Santa Cruz     16  4  6  6  17-27  14
 7-Portuguesa     16  3  8  5  19-27  14
 8-Flamengo       16  3  6  7  17-30  12

Group B
 1-Palmeiras      16  9  1  6  24-19  19  Qualified
 2-Botafogo       16  8  2  6  19-18  18  Qualified
 3-Atlético       16  8  1  7  31-23  17
 4-Fluminense     16  5  5  6  20-21  15
 5-Grêmio         16  5  5  6  17-19  15
 6-Bahia          16  5  5  6  19-25  15
 7-Coritiba       16  5  4  7  19-22  14
 8-São Paulo      16  5  4  7  22-27  14
 9-Vasco da Gama  16  2  4 10  13-23   8

Final Phase 

30.11.1969

BOTAFOGO 2 x 2 CRUZEIRO
(Afonsinho e Rogério; Evaldo e Zé Carlos)

CORINTHIANS 0 x 0 PALMEIRAS

03.12.1969

CRUZEIRO 1 x 1 PALMEIRAS
(Palhinha; César)

CORINTHIANS 1 x 0 BOTAFOGO
(Ivair)

07.12.1969

CRUZEIRO 2 x 1 CORINTHIANS
(Evaldo e Dirceu Lopes; Rivelino)

PALMEIRAS 3 x 1 BOTAFOGO
(Ademir da Guia-2 e César; Ferretti)

Table
 1-Palmeiras       3  1  2  0   4- 2   4  Champions
 2-Cruzeiro        3  1  2  0   5- 4   4
 3-Corinthians     3  1  1  1   2- 2   3
 4-Botafogo        3  0  1  2   3- 6   1

Palmeiras and Cruzeiro qualified to the 1970 Libertadores Cup.

Title Match
PALMEIRAS 3 x 1 BOTAFOGO
Local: Estádio Cícero Pompeu de Toledo (Morumbi).
Data: 07/12/1969.
Árbitro: Armando Marques (SP).
Renda: Cr$ 51.210,00
Público: 8.210 pagantes.
SEP: Leão; Eurico, Baldochi, Nélson, Zeca, Dudu, Ademir da Guia, Cardoso (Copeu),
Jaime, César, Pio (Serginho).
Técnico: Rubens Minelli.
BFR: Cao; Luiz Carlos, Chiquinho Pastor, Moisés (Ademir), Waltencir, Leônidas, Afonsinho,
Jairzinho, Humberto, Ferretti, Torino (Zequinha).
Técnico: Zagallo.  
Gols: Ademir da Guia aos 11' e 44', César 27' e Ferretti 56'.

FORMAÇÕES BÁSICAS DAS EQUIPES PARTICIPANTES

AMÉRICA: Helinho (Jonas), Sérgio (Djair), Alex, Aldeci (Mareco) e Zé Carlos; Badeco e Renato;
         Antunes (Mário), Edu (Jeremias), Tadeu e Sarão. Técnicos: Flávio Costa (set/nov) e
         Edsel Fernandes (nov).

ATLÉTICO MINEIRO: Mussula (Careca), Humberto Monteiro, Grapete (Normandes), Vânder (Vantuir) e
                  Cincunegui; Oldair (Vanderlei) e Amauri (Carlinhos); Vaguinho, Dario (Laci),
                  Lola (Ronaldo) (Beto) e Tião (Caldeira). Técnico: Yustrich.

BAHIA: Jurandir (Marco Aurélio), Mura, Zé Oto, Adevaldo e Paes (Nildon); Amorim (Baiaco) e
       Eliseu; Zé Eduardo (Canavieira), Sanfillipo, Carlinhos (Paulistinha) e Manezinho (Oto
       Valentim) (Artur). Técnicos: Marinho Rodrigues (set/out) e Fleitas Solich (out/nov).

BOTAFOGO: Cao (Ubirajara Motta), Moreira, Chiquinho Pastor, Moisés (Leônidas) e Waltencir; Carlos
          Roberto e Afonsinho (Nei Conceição); Zequinha (Rogério) (Ademir), Roberto (Ferretti),
          Jairzinho (Humberto) e Paulo César Lima (Torino). Técnico: Zagallo.

CORINTHIANS: Lula (Alexandre), Polaco, Ditão, Luís Carlos (Mendes) e Miranda (Pedro Rodrigues);
             Dirceu Alves (Tião) e Rivelino; Paulo Borges (Buião), Ivair (Tales), Benê (Lima) e
             Suingue (Adnan). Técnico: Dino Sani.

CORITIBA: Joel, Augusto (Modesto), Nico (Berto), Charrão e Nilo; Paulo Vecchio e Nair (Paulista)
          (Lucas); Passarinho (Oromar), Paquito (Kosileck), Krieger e Nilson (Rinaldo).
          Técnico: Francisco Sarno.

CRUZEIRO: Raul, Raul Fernandes (Lauro), Mário Tito (Darci Menezes) (Moraes), Fontana e Neco
          (Vanderlei); Piazza (Zé Carlos) e Dirceu Lopes; Marco Antônio (Gilberto) (Natal),
          Palhinha (Evaldo) (Ricardo), Tostão (Hilton Oliveira) e Rodrigues. Técnico: Gerson
          dos Santos.

FLAMENGO: Sidney, João Carlos (Murilo), Onça (Brito) (Manicera), Tinho (Washington) e Tinteiro;
          Alves e Liminha; Doval, Bianchini (Luís Cláudio), Dionísio (Nei) e Rodrigues Neto
          (Arilson). Técnico: Tim.

FLUMINENSE: Félix (Jorge Vitório), Oliveira, Galhardo, Assis e Marco Antônio; Denilson (Silveira)
            e Lulinha (Cláudio Garcia); Cafuringa, Samarone, Flávio (Mickey) e Lula.
            Técnico: Telê Santana.

GRÊMIO: Arlindo, Espinosa (Renato), Ari Ercílio (Di), Áureo e Everaldo; Jadir e Júlio Amaral
        (Paíca); Davi (Hélio Pires) (Flecha), Joãozinho (Tupanzinho), Alcindo e Volmir (Loivo).
        Técnico: Sérgio Moacir Torres.

INTERNACIONAL: Gainete (Valdir) (Schneider), Laurício (Edson Madureira), Scala, Pontes (Valmir)
               e Jorge Andrade (Sadi); Carbone (Tovar) e Dorinho (Bráulio) (Lamas); Valdomiro,
               Claudiomiro (Didi), Sérgio e Canhoto (Gilson Porto). Técnico: Daltro Menezes.

PALMEIRAS: Leão, Eurico, Baldochi, Nelson (Minuca) e Zeca (Dé); Dudu e Ademir da Guia; Edu
           (Copeu) (Cardosinho), César, Jaime (Zé Carlos) e Pio (Serginho). Técnico: Rubens
           Minelli.

PORTUGUESA DE DESPORTOS: Orlando (Rogério), Zé Maria, Marinho, Guaraci e Américo (Alfinete)
                         (Geraldino); Lorico e Basílio; Ratinho (Valdomiro), Paes, Leivinha
                         e Rodrigues (Piau). Técnico: Aymoré Moreira.

SANTA CRUZ: Pedrinho (Aloísio), Gena, Rivaldo (Zé Carlos), Zé Júlio (Birunga) e Vilanova; Zito e
            Luciano (Joel); Cuíca (Osvaldo), Fernando Santana (Mirobaldo), Ramon (Facó) (Erb) e
            Givanildo. Técnicos: Gradim e Duque.

SANTOS: Agnaldo (Gilmar) (Jair), Carlos Alberto Torres, Ramos Delgado, Djalma Dias e Turcão
        (Joel Camargo); Clodoaldo e Lima (Negreiros); Manoel Maria (Luís Carlos), Douglas (Jair
        Bala) (Coutinho), Pelé e Abel (Edu). Técnico: Antonio Fernandes (Antoninho).

SÃO PAULO: Picasso, Tadeu (Cláudio Deodato), Jurandir, Vilela e Tenente; Lourival (Carlos
           Alberto) e Nicanor (Nenê) (Edson); Terto, Babá (Toninho Guerreiro), Zé Roberto e
           Toninho II (Paraná). Técnico: Diede Lameiro.

VASCO DA GAMA: Andrada (Pedro Paulo), Fidélis (Ferreira), Moacir, Fernando (Renê) e Eberval;
               Benetti (Buglê) e Alcir (Valinhos); Luís Carlos (Nado) (Ismael), Valfrido,
               Danilo Menezes e Acelino (Adilson). Técnicos: Paulinho de Almeida (set/out) e
               Célio de Souza (out/nov).

1968

1970

list of champions.

list of champions 1967-70.

list of topscorers.

list of 2nd division champions.


About this document

Source: [KlA 98]

Thanks to Alexandre Magno Barreto Berwanger (ambberwanger@yahoo.com.br) and Pedro Varanda (florianovaranda@ig.com.br).

Prepared and maintained by Ricardo Pontes, Mauro Prais, José Ricardo Caldas e Almeida and Marcos Galves Moreira for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Pontes (rffp@erra.com.br) and Mauro Prais (mauro.prais@ieee.org), José Ricardo Caldas e Almeida (josericardo.almeida@terra.com.br) and Marcos Galves Moreira.
Last updated: 18 Oct 2009

(C) Copyright Ricardo Pontes, Mauro Prais, José Ricardo Caldas e Almeida, Marcos Galves Moreira, RSSSF and RSSSF Brazil 1998/2009
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.