Paraná State League 1971

Campeonato Paranaense de Futebol 1971 - Divisão Especial

Participants (20)

Esporte Clube Água Verde - Curitiba
Grêmio Esportivo e Recreativo de Apucarana - Apucarana
Astorga Futebol Clube - Astorga
Clube Atlético Paranaense - Curitiba
Clube Atlético Cambé - Cambé
Caramuru Esporte Clube - Castro
Cascavel Futebol Clube - Cascavel
Colorado Esporte Clube - Curitiba
Coritiba Foot Ball Club - Curitiba
Grêmio Esportivo Maringá - Maringá
Grêmio Esportivo Oeste - Guarapuava
Jandaia Esporte Clube - Jandaia do Sul
Londrina Esporte Clube - Londrina
Atlético Esportivo e Recreativo Mourãoense - Campo Mourão
Nacional Atlético Clube - Rolândia
Atlético Clube Paranavaí - Paranavaí
Associação Pontagrossense de Desportos - Ponta Grossa
Rio Branco Sport Club - Paranaguá
Clube Atlético Seleto - Paranaguá
União Bandeirante Futebol Clube - Bandeirantes

ZONA SUL

1º Turno

23/jan Água Verde          4-1 Grêmio Oeste
24/jan Cascavel            1-2 Atlético
24/jan Pontagrossense      1-0 Caramuru
24/jan Colorado            4-0 Seleto
24/jan Rio Branco          1-1 Coritiba
30/jan Atlético            1-0 Rio Branco
30/jan Grêmio Oeste        0-0 Cascavel
31/jan Caramuru            0-1 Colorado
31/jan Coritiba            2-0 Pontagrossense
31/jan Seleto              2-3 Água Verde
06/fev Colorado            3-0 Cascavel
07/fev Coritiba            2-1 Água Verde
07/fev Rio Branco          0-0 Seleto
07/fev Caramuru            0-2 Grêmio Oeste
07/fev Pontagrossense      1-1 Atlético
13/fev Água Verde          2-1 Caramuru
14/fev Atlético            1-0 Colorado
14/fev Cascavel            1-0 Rio Branco
14/fev Seleto              0-2 Pontagrossense
14/fev Grêmio Oeste        1-2 Coritiba            O Grêmio Oeste desistiu do campeonato e seus pontos foram cancelados
20/fev Rio Branco          0-1 Colorado
20/fev Coritiba            2-0 Seleto
21/fev Cascavel            2-1 Caramuru
21/fev Pontagrossense      0-0 Água Verde
27/fev Água Verde          6-0 Cascavel
28/fev Colorado            1-0 Coritiba
28/fev Seleto              1-1 Atlético
28/fev Caramuru            1-1 Rio Branco
06/mar Atlético            4-1 Caramuru
07/mar Colorado            1-1 Água Verde
07/mar Rio Branco          1-4 Pontagrossense
07/mar Cascavel            0-1 Coritiba
14/mar Atlético            4-3 Coritiba
14/mar Caramuru            0-0 Seleto
14/mar Pontagrossense      3-0 Cascavel
16/mar Rio Branco          2-5 Água Verde
20/mar Coritiba            4-0 Caramuru
21/mar Água Verde          1-1 Atlético
21/mar Seleto              1-0 Cascavel
21/mar Pontagrossense      1-1 Colorado


2º Turno

27/mar Coritiba            4-0 Rio Branco
28/mar Atlético            3-2 Cascavel
28/mar Seleto              0-1 Colorado
28/mar Caramuru            1-1 Pontagrossense
31/mar Colorado            1-0 Caramuru
03/abr Atlético            2-2 Pontagrossense
04/abr Seleto              1-1 Rio Branco
04/abr Água Verde          0-0 Coritiba
04/abr Cascavel            1-2 Colorado
07/abr Pontagrossense      0-0 Rio Branco
08/abr Coritiba            0-0 Cascavel
10/abr Caramuru            0-4 Água Verde
11/abr Atlético            1-0 Colorado
11/abr Pontagrossense      4-1 Seleto
11/abr Rio Branco          2-2 Cascavel
14/abr Água Verde          5-0 Seleto
14/abr Caramuru            1-2 Coritiba
17/abr Água Verde          3-0 Rio Branco
18/abr Coritiba            0-0 Atlético
18/abr Seleto              2-2 Caramuru
18/abr Cascavel            2-0 Pontagrossense
21/abr Caramuru            1-2 Atlético
21/abr Cascavel            3-1 Seleto
24/abr Atlético            2-1 Seleto
25/abr Colorado            0-0 Coritiba
25/abr Cascavel            1-1 Água Verde
25/abr Rio Branco          1-0 Caramuru
28/abr Atlético            2-1 Água Verde
29/abr Colorado            3-2 Pontagrossense
02/mai Colorado            4-0 Água Verde
02/mai Caramuru            2-2 Cascavel
05/mai Pontagrossense      2-2 Coritiba
05/mai Atlético            2-0 Rio Branco
08/mai Colorado            2-1 Rio Branco
09/mai Água Verde          1-1 Pontagrossense
09/mai Seleto              0-2 Coritiba

Classificação por renda. Os 5 primeiros classificaram-se para a fase final.
1. Coritiba 		Cr$ 547.672 00
2. Atletico 		Cr$ 512.312.00
3. Ferroviario 		Cr$ 384.685,00
4. Ponta-grossense	Cr$ 295.456,00
5. Agua Verde 		Cr$ 289.401,00
6. Cascavel 		Cr$ 286.370,00


			J	V	E	D	GP	GC	SG	PG
1.Atlético		16	11	5	0	29	15	14	27 
2.Colorado		16	11	3	2	25	8	17	25 
3.Coritiba		16	8	6	2	23	9	14	22 
4.Água Verde		16	7	5	4	34	19	15	19 
5.Pontagrossense	16	5	8	3	24	17	7	18 
------------------------------------------------------------------------------------
6.Cascavel		16	5	3	8	19	28	-9	13
7.Rio Branco		16	1	6	9	10	28	-18	8
8.Seleto		16	1	5	10	10	32	-22	7
9.Caramuru		16	0	5	11	11	30	-19	5


ZONA NORTE

1º Turno
24/jan Mourãoense          1-3 União Bandeirante
24/jan Maringá             4-2 Jandaia
24/jan Nacional            1-1 Paranavaí
24/jan Apucarana           0-1 Cambé
24/jan Londrina            4-0 Astorga
31/jan Mourãoense          1-1 Londrina
31/jan União Bandeirante   5-0 Paranavaí
31/jan Maringá             3-1 Apucarana
31/jan Jandaia             1-1 Nacional
31/jan Cambé               1-1 Astorga
07/fev Londrina            1-0 Maringá
07/fev União Bandeirante   5-0 Astorga
07/fev Mourãoense          4-2 Cambé
07/fev Nacional            4-0 Apucarana
07/fev Paranavaí           2-3 Jandaia             O Apucarana desistiu do campeonato e os seus jogos foram cancelados.
14/fev Jandaia             1-1 União Bandeirante
14/fev Londrina            4-0 Cambé
14/fev Astorga             2-2 Maringá
14/fev Nacional            1-0 Mourãoense
18/fev Maringá             0-1 União Bandeirante
21/fev Astorga             0-0 Mourãoense
21/fev Paranavaí           0-0 Londrina
21/fev Cambé               1-1 Nacional
28/fev União Bandeirante   8-2 Nacional
28/fev Jandaia             4-1 Astorga
28/fev Paranavaí           4-1 Cambé
28/fev Mourãoense          2-5 Maringá
07/mar Cambé               1-1 Jandaia
07/mar União Bandeirante   3-1 Londrina
07/mar Maringá             6-0 Nacional
07/mar Paranavaí           3-1 Mourãoense
14/mar Cambé               0-1 Maringá
14/mar Nacional            1-0 Londrina
14/mar Jandaia             1-1 Mourãoense
14/mar Astorga             0-1 Paranavaí
21/mar Cambé               1-1 União Bandeirante
21/mar Maringá             1-3 Paranavaí
21/mar Londrina            4-3 Jandaia
21/mar Nacional            1-0 Astorga

2º Turno

28/mar União Bandeirante   7-1 Mourãoense
28/mar Jandaia             3-1 Maringá
28/mar Paranavaí           2-1 Nacional
28/mar Astorga             1-0 Londrina
31/mar Londrina            4-0 Mourãoense
03/abr Maringá             2-0 Londrina
04/abr Astorga             0-3 União Bandeirante
04/abr Cambé               4-0 Mourãoense
04/abr Jandaia             3-4 Paranavaí
07/abr Paranavaí           0-0 União Bandeirante
10/abr Maringá             5-0 Astorga
11/abr Jandaia             2-3 União Bandeirante
11/abr Mourãoense          0-4 Nacional
11/abr Cambé               2-1 Londrina
14/abr Nacional            1-2 Jandaia
18/abr União Bandeirante   4-2 Maringá
18/abr Londrina            3-1 Paranavaí
18/abr Nacional            2-0 Cambé
18/abr Mourãoense          1-1 Astorga
21/abr Paranavaí           1-0 Maringá
21/abr Astorga             2-1 Cambé
25/abr Nacional            1-3 União Bandeirante
25/abr Maringá             1-0 Mourãoense
25/abr Cambé               0-0 Paranavaí
25/abr Astorga             0-0 Jandaia
29/abr Jandaia             3-0 Cambé
29/abr Londrina            1-1 União Bandeirante
02/mai Londrina            1-1 Nacional
02/mai Paranavaí           2-0 Astorga
02/mai Maringá             7-0 Cambé
02/mai Mourãoense          1-2 Jandaia
05/mai Nacional            0-1 Maringá
09/mai Jandaia             1-1 Londrina
09/mai Astorga             1-2 Nacional
09/mai União Bandeirante   7-0 Cambé
09/mai Mourãoense          1-0 Paranavaí


		        J	V	E	D	GP	GC	SG	PG
1.União Bandeirante	16	12	4	0	55	13	42	28 classificado
2.Paranavaí	        16	8	4	4	24	20	4	20 classificado
3.Maringá	        16	9	1	6	38	19	19	19 classificado
4.Jandaia	        16	6	6	4	32	26	6	18 classificado
5.Londrina        	16	6	5	5	26	17	9	17 classificado
------------------------------------------------------------------------------------
6.Nacional        	16	6	4	6	20	27	-7	16
7.Cambé	                16	2	5	9	14	39	-25	9
8.Astorga	        16	2	5	9	9	32	-23	9
9.Mourãoense	        16	2	4	10	14	39	-25	8


FASE FINAL

1º Turno

15/mai Atlético            2-1 Paranavaí
16/mai Jandaia             1-2 Coritiba
16/mai Colorado            2-0 Água Verde
16/mai Pontagrossense      0-1 União Bandeirante
16/mai Maringá             1-0 Londrina
19/mai Coritiba            3-2 Paranavaí
19/mai Jandaia             0-0 Água Verde
22/mai Colorado            3-1 Pontagrossense
23/mai União Bandeirante   3-1 Atlético
23/mai Londrina            2-0 Jandaia
23/mai Paranavaí           5-3 Água Verde
23/mai Coritiba            1-1 Maringá
26/mai Londrina            2-0 Atlético
26/mai Colorado            1-0 União Bandeirante
26/mai Maringá             2-0 Pontagrossense
29/mai Colorado            0-0 Jandaia
30/mai Coritiba            1-0 Atlético
30/mai Paranavaí           2-3 Maringá
30/mai Pontagrossense      1-0 Água Verde
30/mai União Bandeirante   2-1 Londrina
02/jun Paranavaí           4-2 Colorado
06/jun Pontagrossense      0-1 Coritiba
06/jun União Bandeirante   1-0 Maringá
07/jun Londrina            2-0 Colorado
07/jun Água Verde          1-1 Atlético
07/jun Paranavaí           0-0 Jandaia
09/jun Coritiba            3-2 Água Verde
09/jun Londrina            2-0 Paranavaí
09/jun Jandaia             1-0 União Bandeirante
09/jun Atlético            3-1 Pontagrossense
09/jun Maringá             2-2 Colorado
12/jun Água Verde          0-1 Londrina
13/jun Colorado            1-0 Coritiba
13/jun Maringá             0-0 Atlético
13/jun Pontagrossense      2-0 Jandaia
13/jun União Bandeirante   3-0 Paranavaí
16/jun Coritiba            1-1 União Bandeirante
16/jun Pontagrossense      2-2 Londrina
16/jun Maringá             0-2 Água Verde
17/jun Atlético            6-0 Jandaia
19/jun Água Verde          3-4 União Bandeirante
20/jun Paranavaí           1-1 Pontagrossense
20/jun Jandaia             0-0 Maringá
20/jun Atlético            1-1 Colorado
20/jun Londrina            1-2 Coritiba
23/jun Coritiba            5-1 Jandaia

2º Turno

23/jun Paranavaí           3-1 Atlético
23/jun União Bandeirante   0-0 Pontagrossense
23/jun Londrina            2-0 Maringá
26/jun Água Verde          3-0 Jandaia
27/jun Paranavaí           0-2 Coritiba
27/jun Atlético            0-0 Londrina
27/jun União Bandeirante   1-1 Colorado
27/jun Pontagrossense      1-1 Maringá
30/jun Atlético            2-2 União Bandeirante
30/jun Água Verde          2-1 Paranavaí
30/jun Maringá             1-1 Coritiba
30/jun Jandaia             0-2 Colorado
04/jul Jandaia             0-3 Londrina
07/jul Pontagrossense      0-0 Colorado
07/jul Coritiba            2-1 Atlético
07/jul Maringá             1-0 Paranavaí
07/jul Londrina            0-0 União Bandeirante
10/jul Atlético            1-0 Água Verde
10/jul Coritiba            3-0 Pontagrossense
10/jul Maringá             0-1 União Bandeirante
11/jul Colorado            1-1 Londrina
11/jul Jandaia             0-1 Paranavaí
14/jul Pontagrossense      1-0 Atlético
14/jul Colorado            1-0 Maringá
15/jul Coritiba            1-0 Água Verde
15/jul Paranavaí           0-1 Londrina
15/jul União Bandeirante   1-0 Jandaia
17/jul Atlético            2-1 Maringá
17/jul Jandaia             1-1 Pontagrossense
17/jul Paranavaí           0-3 União Bandeirante
17/jul Londrina            3-0 Água Verde
18/jul Coritiba            0-0 Colorado
22/jul Colorado            4-1 Água Verde
25/jul Colorado            1-0 Paranavaí
25/jul União Bandeirante   1-1 Coritiba
25/jul Londrina            3-0 Pontagrossense
31/jul Colorado            0-0 Atlético
01/ago União Bandeirante   4-1 Água Verde
01/ago Pontagrossense      1-0 Paranavaí
01/ago Maringá             0-1 Jandaia
01/ago Coritiba            2-1 Londrina
       Água Verde           -  Pontagrossense - Cancelado
       Água Verde           -  Grêmio Maringá - Cancelado
       Jandaia              -  Atlético - Cancelado


			J	V	E	D	GP	GC	SG	PG
1.Coritiba		18	12	5	1	31	14	17	29 campeão
2.União Bandeirante	18	10	6	2	28	13	15	26
3.Londrina		18	10	4	4	27	10	17	24
4.Colorado		18	8	8	2	22	13	9	24
5.Atlético		17	5	6	6	21	19	2	16
6.Maringá		17	4	6	7	13	17	-4	14
7.Pontagrossense	17	4	6	7	12	21	-9	14
8.Paranavaí		18	4	2	12	20	31	-11	10
9.Jandaia		17	2	5	10	5	28	-23	9
10.Água Verde		16	3	2	11	18	31	-13	8

1970

1972

list of champions

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Moacir Dalpiaz de Souza, dates supplied by the book "Futebol do Paraná - 100 Anos de História", by Heriberto Ivan Machado and Levi Mulford Chrestenzen. for the Rec.Sport.Soccer StatisticsFoundation and RSSSF Brazil

Author: Moacir Dalpiaz de Souza, dates supplied by the book "Futebol do Paraná - 100 Anos de História", by Heriberto Ivan Machado and Levi Mulford Chrestenzen. (moacirdalpiaz11@gmail.com)
Thanks to Rodrigo Oliveira for correcting club names
Last updated: Abr 11 2020

(C) Copyright Moacir Dalpiaz de Souza, dates supplied by the book "Futebol do Paraná - 100 Anos de História", by Heriberto Ivan Machado and Levi Mulford Chrestenzen., RSSSF and RSSSF Brazil 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.