VI Copa Brasil - 1980 [Brazilian Championship]

Participants 
Teams selected by record on previous state championship-
  
São Paulo (7 berths)
Associação Atlética PONTE PRETA (Campinas)
Associação PORTUGUESA de Desportos (São Paulo)
GUARANI Futebol Clube (Campinas)
SANTOS Futebol Clube (Santos)
SÃO PAULO Futebol Clube (São Paulo)
Sociedade Esportiva PALMEIRAS (São Paulo)
Sport Club CORINTHIANS Paulista (São Paulo)

Rio de Janeiro (5)
AMÉRICA Futebol Clube (Rio de Janeiro)
BOTAFOGO de Futebol e Regatas (Rio de Janeiro)
Clube de Regatas FLAMENGO (Rio de Janeiro)
Clube de Regatas VASCO DA GAMA (Rio de Janeiro)
FLUMINENSE Futebol Clube (Rio de Janeiro)

Rio Grande do Sul (3)
GRÊMIO Foot-Ball Porto Alegrense (Porto Alegre)
Sport Club INTERNACIONAL (Porto Alegre)
Sport Club SÃO PAULO (Rio Grande)

Bahia (2)
Esporte Clube BAHIA (Salvador)
Esporte Clube VITÓRIA (Salvador)

Ceará (2)
CEARÁ Sporting Clube (Fortaleza)
FERROVIÁRIO Atlético Clube (Fortaleza)

Goiás (2)
ATLÉTICO Clube Goianiense (Goiânia)
VILA NOVA Futebol Clube (Goiânia)

Minas Gerais (2)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
 
Paraná (2)
COLORADO Esporte Clube (Curitiba)
CORITIBA Foot Ball Club (Curitiba)

Pernambuco (2)
Clube NÁUTICO Capibaribe (Recife)
SANTA CRUZ Futebol Clube (Recife)

Alagoas (1)  
Clube de Regatas Brasil - CRB (Maceió)

Amazonas (1)
NACIONAL Futebol Clube (Manaus)

Distrito Federal (1)
Sociedade Esportiva do GAMA (Brasília)

Espírito Santo (1)
Associação DESPORTIVA Ferroviária (Cariacica) 
  
Maranhão (1)
MARANHÃO Atlético Clube (São Luís)
  
Mato Grosso (1)
MIXTO Esporte Clube (Cuiabá)
  
Mato Grosso do Sul (1)
OPERÁRIO Futebol Clube (Campo Grande)

Pará (1)
Clube do REMO (Belém)

Paraíba (1)
BOTAFOGO Futebol Clube (João Pessoa) 

Piauí (1)
Esporte Clube FLAMENGO (Teresina)

Rio Grande do Norte (1)
AMÉRICA Futebol Clube (Natal)

Santa Catarina (1)
JOINVILLE Esporte Clube (Joinville)

Sergipe (1)
Associação Olímpica de ITABAIANA (Itabaiana)

First Phase

Group A 

Round 1  
[Feb 23]
Corinthians    3-2  Joinville
  [Sócrates (2), Gil;  Ademir, Lico]
[Feb 24] 
Colorado       2-0  CRB
  [Jorge Nobre, Mug]
Portuguesa     1-0  Bahia
  [Enéas]
Operário-MS    1-1  Cruzeiro 
  [Volnei;  Édson-Operário (Own goal)] 
Remo           1-3  Botafogo-RJ
  [Bebeto;  Mendonça, Marcelo, Gil]

Round 2
[Feb 27]
Botafogo-RJ    4-0  Portuguesa
  [Marcelo (2), Silva, Édson]
Cruzeiro       0-0  Remo 
CRB            2-0  Joinville
  [Joãozinho Paulista, Mundinho]
Bahia          2-3  Corinthians
  [Osni, Beijoca;  Sócrates, Basílio, Djalma]
[Feb 27] 
Colorado       2-0  Operário-MS
  [Tião Marçal (2)]

Round 3
[Mar 1]
Bahia          1-0  CRB
  [Osni]
Cruzeiro       0-0  Colorado
[Mar 2]
Corinthians    2-0  Botafogo-RJ
  [Sócrates, Geraldo]
Joinville      4-1  Portuguesa
  [Zé Carlos Paulista (2), Naná, Britinho;  Caio]
Operário-MS    0-1  Remo
  [Mesquita]

Round 4
[Mar 5] 
Botafogo-RJ    3-1  CRB
  [Silva (2), Mendonça;  Enéas]
Operário-MS    0-1  Corinthians
  [Geraldo]
Remo           1-1  Bahia
  [Paulinho;  Osni]
Joinville      1-1  Colorado
  [Zé Carlos Paulista;  Jaiminho]
[Mar 12]
Portuguesa     0-3  Cruzeiro 
  [Tião, Joãozinho, Nelinho]

Round 5
[Mar 8]
Cruzeiro       2-1  Joinville
  [Eli Carlos (2);  Vágner]
[Mar 9]
Colorado       1-0  Remo
  [Tião Marçal]
CRB            1-3  Operário-MS
  [Élcio;  Lima (2), Iaúca]
Bahia          3-2  Botafogo-RJ
  [Gilcimar (2), Beijoca;  Mendonça, Ricardo]
Corinthians    0-0  Portuguesa
  
Round 6  
[Mar 12]       
Joinville      3-0  Remo
  [Zé Carlos Paulista (2), Vágner]
[Mar 15] 
Botafogo-RJ    2-0  Colorado 
  [Mendonça, Alcir-Colorado (Own Goal)]
[Mar 16]
Corinthians    3-1  Cruzeiro
  [Sócrates (2), Geraldo; Nelinho]
CRB            4-1  Portuguesa
  [Mundinho, Osmar Barão, Enéas, Joãozinho Paulista;  Caio]
Operário-MS    1-0  Bahia
  [Lima]

Round 7
[Mar 19]
Remo           1-0  Corinthians
  [Jaci] 
Botafogo-RJ    1-1  Operário-MS
  [Mendonça;  Arthurzinho]
Bahia          0-0  Joinville
[Mar 20]
Portuguesa     3-1  Colorado
  [Marinho-Colorado       (Own Goal), Enéas, Caio;  Humberto Ramos]
Cruzeiro       0-0  CRB
  
Round 8
[Mar 23]
Joinville      4-0  Operário-MS
  [Zé Carlos Paulista (2), Jorge Luís, Ademir]
Portuguesa     0-1  Remo
  [Bebeto]
Colorado       1-0  Bahia
  [Jaiminho]
CRB            1-2  Corinthians
  [Américo;  Biro-Biro, Geraldo]
Cruzeiro       2-1  Botafogo-RJ
  [Nelinho, Luís Carlos;  Perivaldo]
  
Round 9
[Mar 30]
Remo           1-0  CRB  
  [Jaci]
Operário-MS    2-1  Portuguesa
  [Cléber, Altimar;  Jorge Luís] 
Bahia          3-0  Cruzeiro
  [Osni (2), Douglas]
Corinthians    4-1  Colorado
  [Sócrates, Wilsinho, Geraldo, Píter;  Carlos Alberto]
Botafogo-RJ    0-0  Joinville

Table
 1-Corinthians     9  7  1  1  18- 8  15  Qualified
 2-Botafogo-RJ     9  4  2  3  16-10  10  Qualified
 3-Colorado        9  4  2  3   9-10  10  Qualified
 4-Remo            9  4  2  3   6- 8  10  Qualified
 5-Cruzeiro        9  3  4  2   9- 9  10  Qualified
 6-Joinville       9  3  3  3  15- 9   9  Qualified
 7-Bahia           9  3  2  4  10- 9   8  Qualified
----------------------------------------
 8-Operário-MS     9  3  2  4   8-12   8
 9-CRB             9  2  1  6   9-13   5
10-Portuguesa      9  2  1  6   7-19   5

Group B
  
Round 1  
[Feb 24]
Palmeiras      1-1  Vitória 
  [Jorginho;  Sivaldo]
Ceará          2-1  Flamengo-PI
  [Gílson (2);  Demir]
Desportiva     1-0  Guarani
  [Luís Cláudio]
América-RN     1-0  Vila Nova
  [Marinho]
Fluminense     2-3  Atlético-MG
  [Robertinho, Mário;  Toninho Cerezo (2), Reinaldo]

Round 2        
[Feb 27] 
Ceará          1-1  América-RN 
  [Gílson;  Paulo César]  
Guarani        1-2  Fluminense
  [Careca;  Robertinho (2)]
Flamengo-PI    0-0  Vitória 
Vila Nova      1-0  Desportiva 
  [Miltão]     
[Feb 27]
Atlético-MG    2-0  Palmeiras
  [Pedrinho, Reinaldo]

Round 3
[Mar 2]
Palmeiras      0-0  Guarani
Vitória        1-1  Fluminense
  [Pita;  Cristóvão]
Vila Nova      0-0  Ceará
América-RN     1-1  Desportiva
  [Marinho;  Botelho]
Atlético-MG    2-0  Flamengo-PI
  [Reinaldo, Palhinha]

Round 4 
[Mar 5]
Fluminense     4-0  Vila Nova
  [Robertinho (2), Cristóvão, Zezé Gomes]
Desportiva     1-4  Atlético-MG  
  [Botelho;  Palhinha (2), Pedrinho (2)]
Guarani        3-0  Flamengo-PI
  [Careca (2), Chiquinho]
Vitória        0-5  Ceará
  [Ivanir (2), Gílson, Carlinhos, Jangada]
[Mar 6]
Palmeiras      4-1  América-RN
  [Baroninho (2), Pedrinho, César;  Paulo César]
 
Round 5
[Mar 9]            
Vila Nova      awd  Vitória                [awarded 0-1, orginally 1-0, V.Nova
  [Amarildo]                                used an ineligible player]
Atlético-MG    2-0  Guarani 
  [Éder (2)]
Flamengo-PI    3-0  América-RN  
  [Carlinhos (2), Caíco] 
Ceará          0-0  Desportiva  
Fluminense     0-0  Palmeiras

Round 6
[Mar 15] 
Palmeiras      4-0  Vila Nova
  [Jorginho (2), Baroninho, Carlos Alberto]
[Mar 16]
Guarani        1-0  Ceará
  [Gomes] 
Flamengo-PI    2-2  Fluminense
  [Jorge, Israel;  Mário, Cristóvão]
América-RN     0-0  Atlético-MG
Vitória        4-2  Desportiva
  [Pita (2), Sena, Sivaldo; Luís Cláudio (2)]
  
Round 7
[Mar 19]       
Atlético-MG    5-1  Vitória
  [Reinaldo (2), Pedrinho, Palhinha, Éder;  Pita]
Desportiva     1-0  Palmeiras
  [Zuza]       
Vila Nova      2-1  Flamengo-PI
  [Triel, Edinho-Flamengo-PI    (Own Goal).
Flamengo-PI: Caíco. 
Fluminense     4-2  Ceará
  [Cristóvão, Mário, Robertinho, Osnir;  Ivanir (2)]
[Mar 20]
Guarani        1-1  América-RN
  [Zenon;  Tarso]

Round 8
[Mar 22]
Fluminense     3-1  Desportiva
  [Zezé Gomes, Mário, Cristóvão;  Botelho]
[Mar 23]
Flamengo-PI    1-4  Palmeiras 
  [Décio Costa;  César (2), Polozi ,Lúcio]
Vitória        8-1  América-RN 
  [Sena (3), Pita (2), Válder, Tatá, Sivaldo;  Tarso]
Ceará          2-1  Atlético-MG
  [Didi, Ivanir;  Palhinha]
Vila Nova      1-1  Guarani
  [Luís Dario;  Careca]
  
Round 9
[Mar 30]
Palmeiras      3-1  Ceará
  [Jorginho, Baroninho, Wílson;  Edmar]
América-RN     0-0  Fluminense
Atlético-MG    3-1  Vila Nova
  [Palhinha (2), Reinaldo;  Zé Ronaldo]
Guarani        2-0  Vitória
  [Careca, Zenon] 
Desportiva     3-1  Flamengo-PI
  [Botelho (2), Dario;  Caíco]

Table
 1-Atlético-MG     9  7  1  1  22- 7  15  Qualified 
 2-Fluminense      9  4  4  1  18-10  12  Qualified
 3-Palmeiras       9  4  3  2  16- 7  11  Qualified
 4-Ceará           9  3  3  3  13-11   9  Qualified
 5-Guarani         9  3  3  3   9- 7   9  Qualified
 6-Vitória         9  3  3  3  16-17   9  Qualified
 7-Desportiva      9  3  2  4  10-14   8  Qualified
----------------------------------------
 8-América-RN      9  1  5  3   6-18   7
 9-Vila Nova       9  2  2  5   5-15   6
10-Flamengo-PI     9  1  2  6   9-18   4
  
Group C 

Round 1   
[Feb 23]
Internacional  1-2  Itabaiana
  [Bira;  João Carlos-Inter (Own Goal), Nílson]
[Feb 24]       
Santos         0-1  Flamengo-RJ
  [Zico]
São Paulo-RS   3-2  Botafogo-PB
  [Néia (2), João Carlos; Marquinhos, Evilásio]
Náutico        0-0  Ferroviário
Mixto          1-3  Ponte Preta
  [Rinaldo;  Ademir (3)]
  
Round 2
[Feb 27]
Botafogo-PB    2-1  Itabaiana
  [Magno, Dão;  Mica]
[Feb 27]
Internacional  3-1  Mixto
  [Bira (2), Valdir Lima;  Advílson]
Ferroviário    1-1  Santos
  [Nilsinho; Rubens Feijão]
[Mar 12]
São Paulo-RS   1-1  Náutico
  [João Carlos;  Reinaldo]
  
Round 3 
[Mar 1]
Náutico        0-1  Botafogo-PB
  [Zé Eduardo] 
[Mar 2] 
São Paulo-RS   1-1  Mixto
  [Marinho;  Elmo]
Itabaiana      0-2  Santos 
  [Aluísio, Nílton Batata]
Ponte Preta    0-0  Ferroviário
Flamengo-RJ    1-0  Internacional
  [Zico]

Round 4
[Mar 5]
Santos         2-1  Ponte Preta
  [Gilberto Costa, Joãozinho; Humberto]
Internacional  3-2  Ferroviário
  [Bira (2), Popéia; Nilsinho (2)]
Itabaiana      2-0  São Paulo-RS
  [Damião, Mica]
Mixto          3-1  Náutico
  [Elmo (2), Brecha;  Marquinhos]
[Mar 6]
Flamengo-RJ    1-2  Botafogo-PB
  [Tita;  Soares, Zé Eduardo]  
 
Round 5
[Mar 8]
Náutico        0-2  Internacional
  [Batista, Cláudio Mineiro]
Ferroviário    2-1  Itabaiana   
  [Almir, Celso;  Misso] 
[Mar 9]
Santos         2-0  São Paulo-RS
  [Joãozinho, Rubens Feijão]
Mixto          0-2  Flamengo-RJ
  [Carlos Henrique, Zico]
[Mar 23]
Ponte Preta    6-2  Botafogo-PB
  [Serginho (2), Orlando Fumaça, Zé Mário, Parraga, Deca-Bota (Own Goal);  Zé
   Eduardo, Nicácio]

Moved Matches
[Mar 12]
Ponte Preta    3-1  Itabaiana
  [Aílton-Itabaiana (Own Goal), Osvaldo, Odirlei;  Mica.
Flamengo-RJ    2-1  Ferroviário
  [Zico (2);  Almir]
  
Round 6
[Mar 16]
Itabaiana      3-2  Mixto
  [Mica, Aílton, Damião; Hilderaldo (2)]
Ferroviário    1-0  São Paulo-RS
  [Nilsinho]
Internacional  1-0  Ponte Preta
  [Bira]
Náutico        2-2  Flamengo-RJ
  [Toninho, Silvano;  Tita, Reinaldo]
Botafogo-PB    0-3  Santos 
  [Aluísio, Joãozinho, Nílton Batata]
  
Round 7 
[Mar 13]
Botafogo-PB    2-1  Internacional
  [Zé Eduardo, Soares;  Bira]
[Mar 19]
Ponte Preta    4-0  São Paulo-RS
  [Osvaldo (2), Zé Mario, Parraga]
Ferroviário    1-2  Mixto  
  [Almir;  Tostão (2)]
[Mar 20]
Flamengo-RJ    5-0  Itabaiana
  [Zico (4), Tita]
[Mar 23]
Santos         4-1  Náutico
  [João Paulo (2), Miro, Aluísio; Reinaldo]

Round 8
[Mar 23]
São Paulo-RS   0-0  Flamengo-RJ
[Mar 26]
Ponte Preta    1-2  Náutico
  [Humberto;  Marquinhos, Reinaldo]
[Mar 27]
Santos         1-0  Internacional
  [Nílton Batata]
Botafogo-PB    2-0  Mixto
  [Dão (2)]

Round 9
[Mar 30]       
Mixto          1-2  Santos  
  [Neto-Santos (Own Goal);  João Paulo, Rubens Feijão]
Internacional  2-1  São Paulo-RS
  [Motor-São Paulo-RS   (Own Goal), Bira;  João Carlos]
Ferroviário    1-1  Botafogo-PB 
  [Almir;  Dão]
Itabaiana      0-5  Náutico
  [Evaristo (3), Paulinho, Reinaldo]
Flamengo-RJ    2-2  Ponte Preta
  [Nunes, Zico;  Serginho, Odirlei]
  
Table
 1-Santos           9  7  1  1  17- 5  15  Qualified
 2-Flamengo-RJ      9  5  3  1  16- 7  13  Qualified
 3-Botafogo-PB      9  5  1  3  14-16  11  Qualified
 4-Internacional    9  5  0  4  13-10  10  Qualified
 5-Ponte Preta      9  4  2  3  20-11  10  Qualified
 6-Ferroviário      9  2  4  3   9-10   8  Qualified
 7-Náutico          9  2  3  4  12-14   7  Qualified
-----------------------------------------
 8-Itabaiana        9  3  0  6  10-22   6
 9-Mixto            9  2  1  6  11-18   5
10-São Paulo-RS     9  1  3  5   6-15   5
  
Group D
  
Round 1
[Feb 23]
Vasco da Gama  1-0  América-RJ 
  [Jorge Mendonça]
[Feb 24]
Gama           2-0  Maranhão
  [Fantato (2)]
Grêmio         0-0  São Paulo-SP
Atlético-GO    1-1  Coritiba
  [Alcino;  Freitas]
Nacional       0-2  Santa Cruz
  [Joãozinho, Amílton Rocha]

Round 2
[Feb 27]
Gama           0-2  Nacional
  [Letiéri, Armando]
Coritiba       2-2  Grêmio
  [Vílson Tadei, Freitas;  Ancheta, Paulo Isidoro]
Santa Cruz     3-1  Atlético-GO
  [Paulo César, Joãozinho, Amílton Rocha;  Celso]
Maranhão       0-1  América-RJ
  [Álvaro]
São Paulo-SP   1-2  Vasco da Gama
  [Serginho;  Orlando, Aílton]

Round 3 
[Mar 1]
América-RJ     2-4  Grêmio
  [Alcides, Porto Real;  Baltazar(2), Paulo Isidoro, Eurico]
São Paulo-SP   2-0  Maranhão
  [Renato, Teodoro]
[Mar 2]
Nacional       0-0  Atlético-GO
Santa Cruz     1-1  Gama
  [Baiano;  Fantato]
Vasco da Gama  0-1  Coritiba
  [Freitas]    
  
Round 4
[Mar 5]
Vasco da Gama  1-0  Nacional
  [Paulinho]
Coritiba       2-0  Maranhão
  [Freitas, Escurinho]
[Mar 6]
Grêmio         0-0  Santa Cruz
América-RJ     0-0  Gama
[Mar 26]
Atlético-GO    0-0  São Paulo-SP
 
Round 5
[Mar 8]
São Paulo-SP   5-3  Coritiba 
  [Teodoro, Serginho, Getúlio, Renato, Zé Sérgio;  Duílio (2), Eduardo]
[Mar 9]
Santa Cruz     2-1  América-RJ
  [Betinho, Tadeu Macrini; Alcides]
Grêmio         3-1  Vasco da Gama
  [Baltazar (2), Jurandir;  Jorge Mendonça]
Gama           1-1  Atlético-GO
  [Fantato;  Alexandre Bueno]
[Mar 12]
Maranhão       0-0  Nacional

Round 6
[Mar 15] 
América-RJ     1-1  Atlético-GO
  [Celso;  Alcino]  
[Mar 16]
Coritiba       2-1  Gama
  [Escurinho, Santos;  Fantato]
Vasco da Gama  2-0  Santa Cruz
  [Jorge Mendonça (2)]
Nacional       2-2  São Paulo-SP
  [Letiéri, Nílton; Serginho, Aílton Lira]
Maranhão       1-1  Grêmio
  [Antônio Carlos;  Baltazar]

Round 7
[Mar 12]       
Atlético-GO    1-0  Vasco da Gama
  [Luís Poiâni]
[Mar 19] 
Grêmio         5-1  Gama
  [Tarciso (2), Baltazar (2), Ancheta;  Santana]
São Paulo-SP   2-0  América-RJ
  [Renato, Zé Sérgio]
Coritiba       3-0  Nacional
  [Freitas (2), Santos]
Santa Cruz     1-1  Maranhão
  [Betinho;  Neco]  
  
Round 8
[Mar 23]
Gama           2-2  São Paulo-SP
  [Fantato, Robertinho;  Serginho, Aílton Lira]
América-RJ     4-0  Nacional
  [Uchoa (2), Alcides, Porto Real]
Grêmio         0-1  Atlético-GO
  [Gilberto]   
Santa Cruz     2-1  Coritiba
  [Frazão, Dario;  Escurinho]
[Mar 26]
Maranhão       0-0  Vasco da Gama
  
Round 9
[Mar 30]
Atlético-GO    5-1  Maranhão
  [Alexandre Bueno (2), Gilberto (2), Alcino;  Djaro]
São Paulo-SP   3-1  Santa Cruz
  [Serginho (2), Aílton Lira;  Valdarez]
Coritiba       1-0  América-RJ  
  [Escurinho]
Nacional       0-3  Grêmio
  [Baltazar (3)]
Vasco da Gama  5-1  Gama
  [Wilsinho (2), Dudu (2), João Luís; Roldão]

Table 
 1-Coritiba        9  5  2  2  16-11  12  Qualified
 2-Grêmio          9  4  4  1  18- 8  12  Qualified
 3-São Paulo-SP    9  4  4  1  17-10  12  Qualified
 4-Vasco da Gama   9  5  1  3  12- 7  11  Qualified
 5-Santa Cruz      9  4  3  2  12-10  11  Qualified
 6-Atlético-GO     9  3  5  1  11- 7  11  Qualified
 7-América-RJ      9  2  2  5   9-11   6  Qualified
----------------------------------------
 8-Gama            9  1  4  4   9-18   6
 9-Nacional        9  1  3  5   4-15   5
10-Maranhão        9  0  4  5   3-14   4
  
Second Phase

Teams qualified from Taça de Prata to Second Phase

AMÉRICA Futebol Clube (São José do Rio Preto-SP)
AMERICANO Futebol Clube (Campos-RJ)
BANGU Esporte Clube (Rio de Janeiro-RJ)
SPORT Clube do Recife (Recife-PE)
  
Group E

Round 1        
[Apr 6]
Corinthians    1-1  Vasco da Gama
  [Píter;  Iva]
Vitória        1-0  Náutico
  [Sena]

Round 2
[Apr 3]
Vasco da Gama  2-0  Vitória
  [Wilsinho, Jorge Mendonça]
[Apr 13]
Náutico        1-2  Corinthians
  [Carlos Alberto Rocha;  Wilsinho, Geraldo]

Round 3
[Apr 9]
Vasco da Gama  2-2  Náutico 
  [Paulinho, Jorge Mendonça;  Evaristo, Cléber]
[Apr 26]       
Corinthians    5-0  Vitória
  [Wladimir, Geraldo, Carlinhos, Sócrates, Píter]
  
Round 4 
[Apr 21]       
Vitória        2-6  Corinthians
  [Pita (2);  Píter (2), Sócrates (2), Geraldo Souto-Vit-(Own Goal), Geraldo]
Náutico        0-1  Vasco da Gama
  [Guina]
  
Round 5
[May 3]
Náutico        2-0  Vitória
  [Reinaldo, Evaristo]
[May 4]
Vasco da Gama  5-2  Corinthians
  [Roberto Dinamite (5);  Caçapava, Sócrates]
  
Round 6
[May 7]
Vitória        0-5  Vasco da Gama 
  [Roberto Dinamite (3), Catinha, Jorge Mendonça]  
Corinthians    3-0  Náutico 
  [Wilsinho, Toninho, Eli]  
 
Table
 1-Vasco da Gama   6  4  2  0  16- 5  10  Qualified
 2-Corinthians     6  4  1  1  19- 9   9  Qualified
----------------------------------------
 3-Náutico         6  1  1  4   5- 9   3
 4-Vitória         6  1  0  5   3-20   2
  
Group F

Round 1
[Apr 6]
Americano      0-1  Ceará
  [Didi]
Botafogo-RJ    3-3  São Paulo-SP
  [Renato Sá, Wesley, Mendonça;  Renato, Serginho, Assis]
  
Round 2
[Apr 13]
Ceará          1-3  Botafogo-RJ
  [Jorge Luís;  Cláudio Adão, Perivaldo, Mendonça]
Americano      0-0  São Paulo-SP 
  
Round 3        
[Apr 17]
São Paulo-SP   2-1  Ceará
  [Assis, Serginho;  Ivanir]
Botafogo-RJ    2-0  Americano
  [Mendonça, Perivaldo]
  
Round 4 
[Apr 20]
São Paulo-SP   3-0  Botafogo-RJ
  [Serginho (2), Getúlio]
[Apr 21]
Ceará          0-0  Americano

Round 5
[Apr 27]       
Americano      1-0  Botafogo-RJ
  [Marinho]
Ceará          3-3  São Paulo-SP
  [Jorge Nei, Edmar, Roberto Bacuri;  Aílton Lira, Zé Sérgio, Getúlio]

Round 6
[May 4] 
São Paulo-SP   4-1  Americano
  [Serginho (2), Renato, Zizinho  Té]
Botafogo-RJ    3-1  Ceará
  [Zuza, Renato Sá, Cláudio Adão; Jorginho]

Group F        
Table
 1-São Paulo-SP    6  3  3  0  15- 8   9  Qualified
 2-Botafogo-RJ     6  3  1  2  11- 9   7  Qualified
----------------------------------------
 3-Ceará           6  1  2  3   7-11   4
 4-Americano       6  1  2  3   2- 7   4

Group G        
  
Round 1
[Apr 6]
Internacional  5-0  Bahia
  [Jair (3), Bira, Batista]
Atlético-GO    0-2  Atlético-MG
  [Palhinha, Éder] 

Round 2
[Apr 9]
Atlético-MG    1-2  Internacional
  [Jorge Valença;  Bira (2)]
[Apr 13]
Bahia          2-1  Atlético-GO
  [Freitas, Douglas;  Gilberto]

Round 3 
[Apr 3]
Atlético-GO    1-4  Internacional
  [Galli;  Bira (2), Mário Sérgio, Falcão]
[Apr 20]
Bahia          0-1  Atlético-MG
  [Pedrinho]   
  
Round 4
[Apr 23]
Internacional  1-3  Atlético-MG
  [Bira;  Toninho Cerezo (2), Fernando Roberto]
[Apr 27]
Atlético-GO    2-1  Bahia
  [Chiquito (2);  Washington Luís]
  
Round 5
[May 4] 
Bahia          1-3  Internacional
  [Severino;  Adílson (2), Batista]
Atlético-MG    3-1  Atlético-GO
  [Éder (2), Pedrinho; Valtair]

Round 6
[May 7]
Internacional  4-0  Atlético-GO
  [Jair (2), Falcão, Batista]  
Atlético-MG    5-1  Bahia
  [Fernando Roberto (2), Pedrinho (2), Éder;  Gilcimar]
  
Table
 1-Internacional   6  5  0  1  19- 6  10  Qualified
 2-Atlético-MG     6  5  0  1  15- 5  10  Qualified
----------------------------------------
 3-Atlético-GO     6  1  0  5   5-16   2
 4-Bahia           6  1  0  5   5-17   2
  
Group H

Round 1
[Apr 5]
Sport          2-1  Botafogo-PB
  [Lola, Nivaldo;  Dão]
[Apr 6]
Cruzeiro       3-1  Fluminense 
  [Luís Carlos, Nélio, Joãozinho;  Cristóvão]

Round 2
[Apr 12]
Fluminense     2-1  Sport
  [Robertinho, Tulica;  Jorge Campos]
[Apr 13]
Botafogo-PB    0-3  Cruzeiro
  [Nelinho, Joãozinho, Luís Carlos]

Round 3
[Apr 16]
Sport          0-1  Cruzeiro
  [Luís Carlos]
[Apr 17]
Botafogo-PB    1-1  Fluminense 
  [Marquinhos;  Tulica]

Round 4 
[Apr 20]
Cruzeiro       1-1  Botafogo-PB  
  [Alexandre;  Dão]
Sport          1-1  Fluminense
  [Jorge Campos;  Ramirez-Sport (Own goal)]
  
Round 5
[Apr 27]
Fluminense     0-0  Cruzeiro
Botafogo-PB    1-1  Sport
  [Cícero-Sport (Own Goal);  Didi Duarte]

Round 6
[May 3]
Cruzeiro       2-0  Sport
  [Tião, Eli Carlos]
Fluminense     4-0  Botafogo-PB
  [Zezé Gomes, Tulica, Robertinho, Cristóvão]
  
Table
 1-Cruzeiro        6  4  2  0  10- 2  10  Qualified
 2-Fluminense      6  2  3  1   9- 6   7  Qualified
----------------------------------------
 3-Sport           6  1  2  3   5- 8   4
 4-Botafogo-PB     6  0  3  3   4-12   3
  
Group I
  
Round 1
[Apr 5]
Santos         4-1  Guarani 
  [Nílton Batata (2), Claudinho, Rubens Feijão;  Zenon]
[Apr 6]
Joinville      1-1  América-RJ  
  [Zé Carlos Paulista;  Porto Real]
  
Round 2
[Apr 13]
Santos         0-1  América-RJ
  [Porto Real]
Guarani        2-0  Joinville  
  [Careca, Frank]  

Round 3
[Apr 20]
América-RJ     1-0  Guarani
  [Neca]
Joinville      2-0  Santos
  [Zé Carlos Paulista, Jorge Luís]
  
Round 4 
[Apr 23]
América-RJ     0-2  Santos
  [Aluísio, João Luís-América (Own Goal)]
Joinville      0-0  Guarani

Round 5        
[Apr 27]
Guarani        1-0  América-RJ
  [Heraldo-América (Own Goal)] 
Santos         2-0  Joinville
  [Rubens Feijão (2)]

Round 6 
[May 4]
América-RJ     2-2  Joinville
  [Uchoa, Porto Real;  Zé Carlos Paulista, Mateus]
Guarani        1-1  Santos
  [Péricles;  Rubens Feijão]

Tiebreaking mathch for second place in Group I
[May 7 - at Parque Antarctica, São Paulo (SP)]
Guarani        3-2 América-RJ
  [Careca, Zé Dilson-Amér. (Own Goal), Uchoa-Amér.(Own Goal);  Porto Real, Nedo]
  
Table
 1-Santos          6  3  1  2   9- 5   7  Qualifed
 2-Guarani         6  2  2  2   5- 6   6  Qualified (tie-breaker)
----------------------------------------
 3-América-RJ      6  2  2  2   5- 6   6
 4-Joinville       6  1  3  2   5- 7   5
  
Round 1
[Apr 6]
Palmeiras      2-3  Bangu
  [Mococa (2);  Luisão (2), Paulo Roberto]
Santa Cruz     0-0  Flamengo-RJ
 
Round 2
[Apr 13]
Bangu          1-1  Santa Cruz
  [Luisão;  Paulo Galvão]
Flamengo-RJ    6-2  Palmeiras
  [Tita (2), Zico (2), Toninho, Nunes;  Baroninho, Mococa]

Round 3
[Apr 16]
Flamengo-RJ    2-1  Bangu
  [Zico, Nunes;  Ademir]
Palmeiras      1-0  Santa Cruz
  [Pedrinho]

Round 4
[Apr 20] 
Bangu          0-1  Palmeiras  
  [Mococa] 
[Apr 21]
Flamengo-RJ    2-1  Santa Cruz
  [Andrade, Júlio César;  Tadeu Macrini]

Round 5 
[Apr 27]
Palmeiras      2-2  Flamengo-RJ
  [Jorginho, Baroninho;  Tita, Carlos Henrique]
Santa Cruz     4-1  Bangu
  [Tadeu Macrini (3), Joãozinho; Dé]

Round 6
[May 4]
Santa Cruz     2-2  Palmeiras
  [Baiano, Betinho;  Lúcio, César]
Bangu          0-3  Flamengo-RJ
  [Tita (3)]   
  
Table
 1-Flamengo-RJ     6  4  2  0  15- 6  10  Qualified
 2-Palmeiras       6  2  2  2  10-13   6  Qualified
----------------------------------------
 3-Santa Cruz      6  1  3  2   8- 7   5
 4-Bangu           6  1  1  4   6-13   3
  
Group K        
  
Round 1
[Apr 6]
Remo           0-1  Coritiba 
  [Escurinho] 
Desportiva     3-1  Ferroviário
  [Cacildo, Botelho, Zuza;  Almir.
 
Round 2
[Apr 12]
Ferroviário    0-0  Remo 
[Apr 13]
Desportiva     0-0  Coritiba

Round 3
[Apr 16]
Coritiba       7-1  Ferroviário
  [Freitas (3), Escurinho (2), Gílson Paulino, João Carlos;  Ricardo]
Remo           5-0  Desportiva
  [Jaci (4), Mego]

Round 4
[Apr 20]
Coritiba       1-0  Remo
  [Freitas]
Ferroviário    0-1  Desportiva
  [Botelho]

Round 5
[Apr 26] 
Ferroviário    1-1  Coritiba  
  
  [Paulo Henrique;  Vílson Tadei]
[Apr 27]
Desportiva     3-1  Remo
  [Botelho, Cacildo, Gilberto; Marcelino]
  
Round 6 
[May 4]
Coritiba       7-1  Desportiva
  [Claudinho (3), Gardel (2), Freitas, Rodinaldo;  Luís Cláudio]
Remo           2-1  Ferroviário
  [Bebeto, Jasson;  Celso]

Table
 1-Coritiba        6  4  2  0  17- 3  10  Qualified
 2-Desportiva      6  3  1  2   8-14   7  Qualified
----------------------------------------
 3-Remo            6  2  1  3   8- 6   5
 4-Ferroviário     6  0  2  4   4-14   2

Group L

Round 1 
[Apr 5]
Grêmio         0-2  Ponte Preta
  [Mauro-Grêmio (Own Goal), Serginho] 
Colorado       5-0  América-SP 
  [Tião Marçal (2), Jorge Lima-América (Own Goal), Caxias, Castor]
 
Round 2
[Apr 13]
Colorado       0-1  Ponte Preta
  [Osvaldo]
América-SP     1-3  Grêmio
  [Marcelo;  Jurandir, Paulo Isidoro, Baltazar]

Round 3
[Apr 16]
Grêmio         3-2  Colorado
  [Paulo Isidoro (2), Tarciso; Buião, Tião Marçal]
Ponte Preta    3-2  América-SP
  [Serginho, Dicá, Osvaldo; Mazola, Rota]

Round 4 
[Apr 20]
América-SP     2-0  Colorado
  [Rota, Mazola]
Ponte Preta    0-1  Grêmio
  [Jurandir]   
  
Round 5
[Apr 27]
Colorado       0-1  Grêmio
  [Baltazar]
América-SP     1-2  Ponte Preta
  [Rota;  Serginho, Toninho Oliveira]
  
Round 6
[May 3]
Ponte Preta    0-2  Colorado
  [Jaiminho, Freitas]
[May 4]  
Grêmio         5-0  América-SP
  [Baltazar (2), Paulo Isidoro (2), Tarciso]
  
Table
 1-Grêmio          6  5  0  1  13- 5  10  Qualified
 2-Ponte Preta     6  4  0  2   8- 6   8  Qualified
----------------------------------------
 3-Colorado        6  2  0  4   9- 7   4
 4-América-SP      6  1  0  5   6-18   2

Third Phase

Group M

Round 1
[May 11]
Vasco da Gama  1-1  Fluminense  
  [Jorge Mendonça;  Edinho]
São Paulo-SP   0-0  Atlético-MG 
 
Round 2
[May 14]
Fluminense     0-2  Atlético-MG
  [Éder, Angelo]
[May 15]
Vasco da Gama  2-1  São Paulo-SP
  [Dudu, Wilsinho;  Leo-Vasco (Own goal)]

Round 3 
[May 18]
São Paulo-SP   3-2  Fluminense
  [Getúlio (2), Zé Sérgio;  Edinho (2)]
Atlético-MG    0-0  Vasco da Gama
  
Table
 1-Atlético-MG     3  1  2  0   2- 0   4  Qualified
----------------------------------------
 2-Vasco da Gama   3  1  2  0   3- 2   4
 3-São Paulo-SP    3  1  1  1   4- 4   3
 4-Fluminense      3  0  1  2   3- 6   1
  
Group N
  
Round 1
[May 11]
Cruzeiro       0-0  Palmeiras
Guarani        1-2  Internacional
  [Zenon;  Cléo, Falcão]

Round 2
[May 14]
Internacional  2-1  Palmeiras
  [Adílson (2);  Mococa]
[May 15]
Cruzeiro       0-2  Guarani
  [Nardela, Capitão]
  
Round 3
[May 18]
Palmeiras      0-0  Guarani
Internacional  1-0  Cruzeiro
  [Cláudio Mineiro]  

Table
 1-Internacional   3  3  0  0   5- 2   6  Qualified
----------------------------------------
 2-Guarani         3  1  1  1   3- 2   3
 3-Palmeiras       3  0  2  1   1- 2   2  
 4-Cruzeiro        3  0  1  2   0- 3   1  

Group O
 
Round 1
[May 10]
Santos         3-0  Ponte Preta
  [Pita, Rubens Feijão, Claudinho]
Flamengo-RJ    3-0  Desportiva
  [Zico (3)]

Round 2
[May 14] 
Ponte Preta    1-1  Flamengo-RJ 
  [Humberto;  Nunes]
[May 15]
Santos         0-0  Desportiva

Round 3
[May 18]
Flamengo-RJ    2-0  Santos
  [Zico (2)]
Desportiva     2-1  Ponte Preta
  [Luís Cláudio, Botelho;  Parraga]

Table
 1-Flamengo-RJ     3  2  1  0   6- 1   5  Qualified
----------------------------------------
 2-Santos          3  1  1  1   3- 2   3
 3-Desportiva      3  1  1  1   2- 4   3
 4-Ponte Preta     3  0  1  2   2- 6   1  

Group P
 
Round 1
[May 11]
Coritiba       1-0  Corinthians
  [Vílson Tadei]
Grêmio         1-0  Botafogo-RJ
  [Kiese]

Round 2   
[May 14]
Coritiba       1-0  Botafogo-RJ
  [Gardel]
Corinthians    5-0  Grêmio
  [Geraldo (2), Sócrates (2), Biro-Biro]
  
Round 3 
[May 17]       
Botafogo-RJ    1-1  Corinthians
  [Gil;  Vaguinho]
Grêmio         1-0  Coritiba
  [Ancheta]

Table
 1-Coritiba        3  2  0  1   2- 1   4  Qualified
----------------------------------------
 2-Grêmio          3  2  0  1   2- 5   4
 3-Corinthians     3  1  1  1   6- 2   3
 4-Botafogo-RJ     3  0  1  2   1- 3   1
 
Semifinals       
 
[May 21 and 25]
Atlético-MG    1-1   3-0  Internacional
  [Reinaldo;  Cléo]
  [Éder (2), Reinaldo]
Coritiba       0-2   3-4  Flamengo-RJ
  [Zico (2)]   
  [Vílson Tadei, Aladim, Luís Freire;  Nunes (2), Carlos Alberto, Anselmo]

Final

[May 28]
Atlético-MG    1-0   2-3  Flamengo-RJ
  [Reinaldo]   
  [Reinaldo (2);  Nunes (2), Zico]

Flamengo wins due to better semifinal record.
CR Flamengo are the 1980 Brazilian champions
01 de julho de 1980
FLAMENGO 3 x 2 ATLÉTICO-MG
Local: Maracanã  (Rio de Janeiro). Público: 154 355
Árbitro: José de Assis Aragão (SP)
Gols: Nunes (Flamengo) aos 7 minutos, Reinaldo (Atlético) aos 8 minutos e Zico (Flamengo)
aos 44 minutos do 1° tempo; Reinaldo (Atlético) aos 21 minutos e Nunes (Flamengo) aos
37 minutos do 2° tempo
 
FLAMENGO: Raul, Toninho, Manguito, Marinho e Júnior, Andrade, Paulo César Carpegiani
(Adílio) e Zico, Titã, Nunes e Júlio César. Téc.: Cláudio Coutinho
ATLÉTICO-MG: João Leite, Orlando (Silvestre), Osmar, Luisinho (Geraldo) e Jorge 
Valença, Chicão, Toninho Cerezo e Palhinha, Pedrinho, Reinaldo e Éder. Téc.: Procópio

Final Table
 1-Flamengo-RJ    22 14  6  2  46-20  34 Qualified to Copa Libertadores 1981
 2-Atlético-MG    22 15  4  3  46-16  34 Qualified to Copa Libertadores 1981
 3-Internacional  20 13  1  6  38-22  27
 4-Coritiba       20 11  4  5  38-21  26
 5-Corinthians    18 12  3  3  43-19  27
 6-Grêmio         18 11  4  3  33-18  26
 7-Santos         18 11  3  4  29-12  25  
 8-Vasco da Gama  18 10  5  3  31-14  25
 9-São Paulo-SP   18  8  8  2  36-22  24
10-Cruzeiro       18  7  7  4  19-14  21
11-Fluminense     18  6  8  4  30-22  20  
12-Ponte Preta    18  8  3  7  30-23  19
13-Palmeiras      18  6  7  5  27-22  19
14-Botafogo-RJ    18  7  4  7  28-22  18
15-Desportiva     18  7  4  7  20-32  18
16-Guarani        18  6  6  6  17-15  18
17-Santa Cruz     15  5  6  4  20-17  16
18-Remo           15  6  3  6  14-14  15
19-Colorado       15  6  2  7  18-17  14
20-Botafogo-PB    15  5  4  6  18-28  14
21-Joinville      15  4  6  5  20-16  14
22-Ceará          15  4  5  6  20-22  13
23-Atlético-GO    15  4  5  6  16-23  13
24-América-RJ     15  4  4  7  14-17  12
25-Vitória        15  4  3  8  19-37  11
26-Bahia          15  4  2  9  15-26  10
27-Náutico        15  3  4  8  17-23  10
28-Ferroviário    15  2  6  7  13-24  10
29-Sport           6  1  2  3   5- 8   4
30-Americano       6  1  2  3   2- 7   4
31-Bangu           6  1  1  4   6-13   3
32-América-SP      6  1  0  5   6-18   2
33-Operário-MS     9  3  2  4   8-12   8
34-América-RN      9  1  5  3   6-18   7
35-Itabaiana       9  3  0  6  10-22   6
36-Vila Nova       9  2  2  5   5-15   6
37-Gama            9  1  4  4   9-18   6
38-CRB             9  2  1  6   9-13   5
39-Mixto           9  2  1  6  11-18   5
40-Portuguesa      9  2  1  6   7-19   5  
41-São Paulo-RS    9  1  3  5   6-15   5
42-Nacional        9  1  3  5   4-15   5
43-Flamengo-PI     9  1  2  6   9-18   4
44-Maranhão        9  0  4  5   3-14   4

N.B. The table doesn't include the extra match between Guarani and América-RJ.
  

1979

1980 (2nd level)

1981

list of champions.

list of 2nd division champions.


About this document

Source: [pla]

Thanks to Marcos Cadore (marcos.cadore@pannet.com.br)

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Ricardo Pontes (rffp@sti.com.br), Julio Bovi Diogo (juliodiogo@atribuna.com.br) and Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 4 Jan 2000

(C) Copyright Ricardo Pontes, Julio Bovi Diogo, Marcelo Leme de Arruda and RSSSF 1999/2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.