Brazil 1990 Championship - Second Level (Segunda Divisão)

Rio Negro-AM forfeited their berth, América-RJ and ABC also declined berths as replacements and hence Botafogo-SP earned 
the remaining berth.

First Phase

Group A

Participants

Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba-PR)
CORITIBA Football Club (Curitiba-PR)
Esporte Clube JUVENTUDE (Caxias do Sul-RS)
BLUMENAU Esporte Clube (Blumenau-SC)
CRICÚMA Esporte Clube (Cricúma-SC)
JOINVILLE Esporte Clube (Joinville-SC)

Round 1
[unknown]
Criciúma          2-1  Joinville
  [Soares (2); Izaías]
[Aug 18]
Coritiba          0-0  Blumenau
Juventude         0-0  Atlético-PR

Round 2
[unknown]
Joinville         0-0  Juventude
[Aug 25]
Coritiba          3-1  Criciúma
  [Tostão, Ronaldo, Moreno; Soares]
[Aug 26]
Blumenau          0-0  Atlético-PR

Round 3
[Sep 1]
Juventude         0-0  Criciúma
[Sep 2]
Joinville         1-1  Blumenau
Coritiba          0-1  Atlético-PR

Round 4
[unknown]
Criciúma          1-0  Blumenau
  [Soares]
[Sep 8]
Juventude         2-0  Coritiba
[Sep 9]
Atlético-PR       0-0  Joinville

Round 5
[unknown]
Blumenau          1-0  Juventude
[Sep 15]
Atlético-PR       0-0  Criciúma
Joinville         4-0  Coritiba

Round 6
[unknown]
Blumenau          1-0  Criciúma
  [Walbert]
[Sep 22]
Coritiba          0-2  Juventude
[Sep 23]
Joinville         1-1  Atlético-PR

Round 7
[Sep 29]
Juventude         2-0  Joinville
Atlético-PR       0-0  Blumenau
[Sep 30]
Criciúma          2-1  Coritiba
  [Jair, Jairo Lenzi; Ronaldo]

Round 8
[Oct 6]
Criciúma          1-0  Juventude
  [Zé Roberto]
Blumenau          0-1  Joinville
Atlético-PR       0-0  Coritiba [Oct 7?]

Round 9
[unknown]
Joinville         0-0  Criciúma
[Oct 13]
Atlético-PR       5-0  Juventude
[Oct 17]
Blumenau          2-0  Coritiba

Round 10
[unknown]
Juventude         0-0  Blumenau
[Oct 20]
Coritiba          2-0  Joinville
[Oct 21]
Criciúma          1-0  Atlético-PR
  [Vanderlei]

Table
 1.Criciúma            10  5  3  2   8- 6  13  Qualified
 2.Blumenau            10  3  5  2   5- 3  11  Qualified
 3.Atlético-PR         10  2  7  1   7- 2  11  Qualified
 4.Juventude           10  3  4  3   6- 7  10  Qualified
---------------------------------------------
 5.Joinville           10  2  5  3   8- 8   9
 6.Coritiba            10  2  2  6   6-14   6

Group B

Participants

RIO BRANCO Football Club (Rio Branco-AC)
Associação Atlética ANAPOLINA (Anápolis-GO)
GRÊMIO de Esportes MARINGÁ (Maringá-PR)
BOTAFOGO Futebol Clube (Ribeirão Preto-SP)
Esporte Clube XV DE NOVEMBRO (Piracicaba-SP)
GUARANI Futebol Clube (Campinas-SP)

Round 1
Anapolina         0-0  Rio Branco-AC
XV de Piracicaba  1-1  Guarani
[Aug 18]
Grêmio Maringá    1-0  Botafogo-SP

Round 2
Guarani           2-0  Rio Branco-AC
Botafogo-SP       1-2  XV de Piracicaba
[Aug 25]
Grêmio Maringá    0-0  Anapolina

Round 3
Rio Branco-AC     1-1  XV de Piracicaba
Anapolina         1-1  Botafogo-SP
[Sep 1]
Guarani           2-0  Grêmio Maringá

Round 4
Rio Branco-AC     1-1  Botafogo-SP
Anapolina         1-2  Guarani
[Sep 8]
XV de Piracicaba  1-1  Grêmio Maringá

Round 5
XV de Piracicaba  3-1  Anapolina
Botafogo-SP       0-0  Guarani
[Sep 15]
Rio Branco-AC     1-1  Grêmio Maringá

Round 6
Rio Branco-AC     3-2  Anapolina
Guarani           0-2  Botafogo-SP
[Sep 22]
Grêmio Maringá    2-0  XV de Piracicaba

Round 7
Botafogo-SP       4-0  Rio Branco-AC
Guarani           4-1  XV de Piracicaba
[Sep 29]
Anapolina         0-0  Grêmio Maringá

Round 8 [9?]
XV de Piracicaba  2-0  Rio Branco-AC
Botafogo-SP       4-0  Anapolina
[Oct 10]
Grêmio Maringá    2-1  Guarani

Round 9 [8?]
Guarani           1-3  Anapolina
XV de Piracicaba  1-0  Botafogo-SP
[Oct 6]
Grêmio Maringá    2-0  Rio Branco-AC

Round 10
Rio Branco-AC     1-0  Guarani
Anapolina         1-1  XV de Piracicaba
[Oct 20]
Botafogo-SP       1-0  Grêmio Maringá

Table
 1.Grêmio Maringá      10  4  4  2   9- 6  12  Qualified
 2.XV de Piracicaba    10  4  4  2  13-12  12  Qualified
 3.Botafogo-SP         10  4  3  3  14- 6  11  Qualified
 4.Guarani             10  4  2  4  13-11  10  Qualified
---------------------------------------------
 5.Rio Branco-AC       10  2  4  4   7-15   8
 6.Anapolina           10  1  5  4   9-15   7

Group C

Participants

Associação Esportiva CATUENSE (Catu-BA)
OPERÁRIO Ferroviário Esporte Clube (Ponta Grossa-PR)
CENTRAL Sport Club (Caruaru-PE)
AMERICANO Futebol Clube (Campos-RJ)
ITAPERUNA Esporte Clube (Itaperuna-RJ)
Clube Atlético JUVENTUS (São Paulo-SP)

Round 1
Catuense          0-0  Central
Americano         0-1  Itaperuna
[Sep 12]
Operário-PR       3-0  Juventus

Round 2
Itaperuna         1-0  Central
Juventus          1-0  Americano
[Aug 25]
Operário-PR       1-1  Catuense

Round 3
Catuense          1-0  Americano
Itaperuna         1-1  Juventus
[Sep 1]
Central           0-0  Operário-PR

Round 4
Catuense          2-1  Itaperuna
Central           1-0  Juventus
[Sep 8]
Americano         1-0  Operário-PR

Round 5
Juventus          1-0  Catuense
[Sep 15]
Operário-PR       3-1  Itaperuna
[Sep 16]
Central           1-1  Americano
   [Geraldo 40''; Carlos 83']


Round 6
Central           1-2  Catuense
Itaperuna         1-0  Americano
[Sep 22]
Juventus          2-0  Operário-PR

Round 7
Americano         0-0  Central
Catuense          3-0  Juventus
[Sep 29]
Itaperuna         1-1  Operário-PR

Round 8
Americano         0-3  Catuense
Juventus          2-1  Itaperuna
[Oct 2]
Operário-PR       2-0  Central

Round 9
Juventus          1-0  Central
Itaperuna         1-1  Catuense
[Oct 13]
Operário-PR       5-1  Americano

Round 10
Americano         1-0  Juventus
[Oct 20]
Catuense          1-1  Operário-PR
[Oct 21]
Central           1-1  Itaperuna
  [Silvio 55'; Cuia 28']
Guarani           6-1  Moto Clube

Table
 1.Catuense            10  5  4  1  14- 6  14  Qualified
 2.Operário-PR         10  4  4  2  16- 8  12  Qualified
 3.Juventus            10  5  1  4   8-10  11  Qualified
 4.Itaperuna           10  3  4  3  10-11  10  Qualified
---------------------------------------------
 5.Central             10  1  5  4   4- 8   7
 6.Americano           10  2  2  6   4-13   6

Group D

Participants

CEARÁ Sporting Club (Fortaleza-CE)
MOTO CLUB (São Luís-MA)
Clube do REMO (Belém-PA)
TREZE Futebol Clube (Campina Grande-PB)
SANTA CRUZ Futebol Clube (Recife-PE)
SPORT Club do RECIFE (Recife-PE)

Round 1
Moto Club         1-1  Remo
Ceará             1-0  Sport
Treze             0-0  Santa Cruz

Round 2
Treze             0-1  Remo
Sport             0-0  Moto Club
Santa Cruz        1-1  Ceará

Round 3
Santa Cruz        1-1  Moto Club
Remo              0-0  Sport
[Sep 01]
Ceará             2-0  Treze
Gols: Santos (2) 69' e 87'

Round 4
Moto Club         3-0  Treze
Remo              2-0  Ceará
Sport             1-1  Santa Cruz

Round 5
Moto Club         1-0  Ceará
Remo              0-1  Santa Cruz
Sport             2-0  Treze

Round 6
Remo              0-1  Moto Club
Treze             1-0  Ceará
Santa Cruz        1-1  Sport

Round 7
Ceará             1-1  Remo
Moto Club         0-0  Sport
Santa Cruz        1-0  Treze

Round 8
Sport             0-0  Remo
Treze             1-1  Moto Club
Ceará             2-1  Santa Cruz

Round 9
Treze             1-3  Sport
[Oct 9]
Ceará             1-0  Moto Club
 [Claudemir 82']
[Oct 11]
Santa Cruz        1-3  Remo
 [Augusto; Luis Carlos (2), Totonho]

Round 10
Remo              1-1  Treze
[Oct 21]
Sport             2-0  Ceará
 [Luis Carlos 42' e Edir 78']
Moto Club         0-0  Santa Cruz

Table
 1.Sport Recife        10  3  6  1   9- 4  12  Qualified
 2.Moto Club           10  3  6  1   8- 4  12  Qualified
 3.Remo                10  3  5  2   9- 6  11  Qualified
 4.Ceará               10  4  2  4   8- 9  10  Qualified 
---------------------------------------------
 5.Santa Cruz          10  2  6  2   8- 9  10
 6.Treze               10  1  3  6   4-14   5


Relegation Table
17.Santa Cruz          10  2  6  2   8- 9  10
18.Joinville           10  2  5  3   8- 8   9
19.Rio Branco-AC       10  2  4  4   7-15   8
20.Central             10  1  5  4   4- 8   7
21.Anapolina           10  1  5  4   9-15   7  Relegated
22.Coritiba            10  2  2  6   6-14   6  Relegated
23.Americano           10  2  2  6   4-13   6  Relegated
24.Treze               10  1  4  5   4-12   6  Relegated

Second Phase

Group E

Round 1
[28 Outubro]
Blumenau          0-0  Guarani
XV de Piracicaba    1-0  Criciúma
  [Gérson]

Round 2
[31 Outubro]
Guarani           1-0  Criciúma
  [Toninho]
XV de Piracicaba  0-0  Blumenau

Round 3
[04 Novembro]
Guarani           2-1  XV de Piracicaba
  [Hélcio e Alberis; Rubem Furtebach]
Criciúma          2-1  Blumenau
  [Grizzo e Soares; Marcelo Vita]

Round 4
Criciúma          1-1  Guarani
Blumenau          4-2  XV de Piracicaba

Round 5
[14 Novembro]
XV de Piracicaba    1-0  Guarani
  [Vagner]
Blumenau          0-0  Criciúma

Round 6
[18 Novembro]
Guarani           2-0   Blumenau
  [Vonei e Pereira]
Criciúma          2-0  XV de Piracicaba
  [Wilson e Everaldo]



Table
 1.Guarani              6  3  2  1   6- 3   8  Qualified
 2.Criciúma             6  2  2  2   5- 4   6  Qualified
---------------------------------------------
 3.XV de Piracicaba     6  2  1  3   5- 8   5
 4.Blumenau             6  1  3  2   5- 6   5

Group F

Round 1 [Oct 28]
Juventude         2-0  Grêmio Maringá
Atlético-PR       2-0  Botafogo-SP

Round 2 [Oct 31]
Grêmio Maringá    0-0  Botafogo-SP
Atlético-PR       0-0  Juventude

Round 3
[unknown]
Botafogo-SP       0-1  Juventude
[Nov 4]
Grêmio Maringá    1-2  Atlético-PR

Round 4
[Nov 11]
Botafogo-SP       3-0  Grêmio Maringá
Juventude         1-0  Atlético-PR

Round 5
[unknown]
Juventude         0-0  Botafogo-SP
[Nov 14]
Atlético-PR       3-1  Grêmio Maringá

Round 6
[Nov 18]
Grêmio Maringá    1-2  Juventude
Gols: Cilinho 82'; Sandro 5', Marcao 53'
Botafogo-SP       1-0  Atlético-PR

Table
 1.Juventude            6  4  2  0   6- 1  10  Qualified
 2.Atlético-PR          6  3  1  2   7- 4   7  Qualified
---------------------------------------------
 3.Botafogo-SP          6  2  2  2   4- 3   6
 4.Grêmio Maringá       6  0  1  5   3-12   1

Group G

Round 1
[Oct 28]
Juventus          1-2  Catuense
Ceará             1-0  Moto Club
Gol: Gerson Sodre 47'

Round 2
Catuense          0-1  Moto Club
[Nov 1]
Ceará             1-0  Juventus
Gol: Lira 61'

Round 3
Moto Club         0-1  Juventus
[Nov 4]
Catuense          1-0  Ceará
Gol: Rivelino (pk) 52'

Round 4
Juventus          1-0  Ceará
Moto Club         1-0  Catuense

Round 5
[Nov 14]
Ceará             1-1  Catuense
Gol: Aloisio 4'; Rivelino (pk) 49' 
Juventus          1-0  Moto Club

Round 6
Catuense          2-1  Juventus
[Nov 18]
Moto Club         2-0  Ceará
Gols: Juari 19' e Ze Roberto 53'

Table
 1.Catuense             6  3  1  2   6- 5   7  Qualified
 2.Moto Club            6  3  0  3   4- 3   6  Qualified
---------------------------------------------
 3.Juventus             6  3  0  3   5- 5   6
 4.Ceará                6  2  1  3   3- 5   5

Group H

Round 1
Remo              0-0  Sport
[Oct 28]
Itaperuna         0-1  Operário-PR

Round 2
[Oct 31]
Operário-PR       1-0  Remo
[Nov 1]
Sport             0-0  Itaperuna

Round 3
Remo              1-1  Itaperuna
[Nov 4]
Operário-PR       2-1  Sport

Round 4
Itaperuna         1-1  Sport
[Nov 11]
Remo              3-1  Operário-PR

Round 5
Itaperuna         2-1  Remo
[Nov 14]
Sport             1-1  Operário-PR

Round 6
Sport             1-0  Remo
[Nov 18]
Operário-PR       0-0  Itaperuna

Table
 1.Operário-PR          6  3  2  1   6- 5   8  Qualified
 2.Sport Recife         6  1  4  1   4- 4   6  Qualified
---------------------------------------------
 3.Itaperuna            6  1  4  1   4- 4   6
 4.Remo                 6  1  2  3   5- 6   4

Sport won the tiebreaking draw to determine 2nd place
                                              
Third Phase

Group I

Round 1
[Nov 21]
Juventude         2-1  Moto Club
  [Baiano 77' e Sandro 87'; Messias 85']
Sport             0-0  Guarani

Round 2
[Nov 24]
Guarani           6-1  Moto Clube
  [Vonei(3), Toninho(2) e Charles; Messias]
Juventude         1-1  Sport
  [Pedro Haroldo 39'; Aílton]*

(*)De acordo com O Pioneiro, o gol do Sport foi de Glauco.

Round 3
[Nov 28]
Guarani           2-0   Juventude
  [Vonei e Zé Carlos]
Moto Clube        0-1  Sport
  [Sérgio Alves]

Round 4
[Dec 2]
Sport             3-2   Moto Clube
  [Sp: Neco, Aílton e Fábio]
Juventude         1-0  Guarani
  [Pedro Haroldo]

Round 5
[Dec 5]
Moto Clube        0-1  Guarani
  [Zequinha(og)]
[Dec 6]
Sport             2-1   Juventude
  [Sérgio Alves 45' e Candeias(og)(*) 72'; Sandro 67']
(*) Diario de PE indica que o gol foi de Ailton

Round 6
[Dec 9]
Moto Club         1-1  Juventude
Guarani           1-1  Sport
  [Hélcio 32'; Sérgio Alves 73']


Table
 1.Sport Recife         6  3  3  0   8- 5   9  Qualified, promoted
---------------------------------------------
 2.Guarani              6  3  2  1  10- 3   8
 3.Juventude            6  2  2  2   6- 7   6
 4.Moto Club            6  0  1  5   5-14   1

Group J

Round 1
[Nov 21]
Operário-PR       1-0  Catuense
Criciúma          1-1  Atlético-PR
  [Soares; Kita]

Round 2
[Nov 24]
Operário-PR       0-0  Criciúma
Atlético-PR       2-0  Catuense

Round 3
[Nov 28]
Catuense          1-0  Criciúma
  [Edson Almeida]
Atlético-PR       0-0  Operário-PR

Round 4
[Dec 2]
Criciúma          5-1  Operário-PR
  [Jair(3), Zé Roberto, Gélson (pk); Dico]
Catuense          2-2  Atlético-PR

Round 5
[Dec 5]
Atlético-PR       1-0  Criciúma
  [André]
Catuense          3-1  Operário-PR

Round 6
[Dec 9]
Operário-PR       2-1  Atlético-PR
  [Eder 59' e Joilton 67'; Kita 33']
Criciúma          4-1  Catuense
  [Jair, Altair, Zé Roberto, Vanderlei; Edson Almeida]

Table
 1.Atlético-PR          6  2  3  1   7- 5   7  Qualified, promoted
---------------------------------------------
 2.Criciúma             6  2  2  2  10- 5   6
 3.Operário-PR          6  2  2  2   5- 9   6
 4.Catuense             6  2  1  3   7-10   5

Finals

[Dec 12 and 16]
Atlético-PR       1-1    0-0  Sport

Sport Recife are the 1990 Brazilian 2nd Level champions due to better season record.

12/12/1990
Atlético PR 1-1 Sport
Local: Pinheirão
Público: 6.914
Renda: Cr$ 3.076.500,00
Juiz: Pedro Carlos Bregalda
Gols: Sport: Alencar 84'; Atlético-PR: Luís Carlos Martins 49'
Atlético-PR: Toinho, Odemilson, Leonardo, Tiao, e Ademar; Valdir, Luis Carlos Martins e Carlinhos; Ratinho (Tico), Kita (Dirceu) e André. Técnico: Julinho
Sport: Paulo Victor; Givaldo, Aílton, Márcio Alcântara e Glauco; Agnaldo, Alencar e Marcus Vinícius; Joécio (Fábio), 
Sérgio Alves e Neco (Assis). Técnico: Roberto Brida.

16/12/1990
Sport 0-0 Atlético-PR 
Local: Ilha do Retiro
Público: 22.712
Renda: Cr$ 9.382.800,00
Juiz: Wilson Carlos dos Santos
Sport: Paulo Victor; Lopes, Aílton, Márcio Alcântara e Glauco; Agnaldo, Alencar e Marcus Vinícius; 
Mirandinha(Joécio), Luís Carlos (Fábio) e Neco. Técnico: Roberto Brida.
Atlético-PR: Toinho, Odemilson, Heraldo, Tiao, e Ademar; Valdir, Luis Carlos Martins e Carlinhos; Ratinho (Dirceu), Kita (Tico) e André. Técnico: Julinho


Sport Recife were the 1990 Brazilian 2nd Level champions due to better season record.

1989

1990 (1st level)

1990 (3rd level)

1991

list of champions

list of 2nd and 3rd division champions


About this document

Source: [pla], Diario de Pernambuco

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda, Julio Bovi Diogo and Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br), Julio Bovi Diogo (juliodiogo@terra.com.br) and Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com)
Last updated: 21 Nov 2013

(C) Copyright RSSSF Brazil and RSSSF 1999/2010
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.