Brazil 1992 Championship - Second Level (Divisão Classificatória)

Inicialmente, a competição seria disputada por 24 clubes. Em 7 de janeiro de 1992, a CBF mudou o nome da disputa, 
passando de Divisão Intermediaria para Divisão Classificatória, uma vez que 12 clubes se classificariam para a Série A de 1993.
A CBF anunciou ainda que 32 clubes participariam, sendo "os dois rebaixados, 22 primeiros da Divisão Intermediaria de 1991 e 
oito clubes indicados pelas Federações sem representante". Assim, 8 vagas foram criadas para as seguintes federações: MG, AM, DF,
MT, MS, PI, SE e PB. Foi definido que teríamos 4 grupos de 8, tendo como cabeças de chave: Grêmio, Coritiba, Santa Cruz e Vitória. 
 
Dos participantes anunciados nesse dia não disputaram os seguintes clubes: Novorizontino(SP), River (PI), Sergipe (SE), 
Dom Bosco (MT), Nacional (AM) e Sampaio Correa (MA). Estes clubes foram substituídos, respectivamente, por São José(SP), Picos (PI), 
Confiança(SE), Operário VG (MT), Criciúma(SC)(1) e União São João(SP)(1). 
 
Como a Divisão Classificatória não foi subsidiada pela CBF, alguns destes desistentes preferiram disputar Série B 1992 
(na pratica, a Terceira Divisão).
 

(1) Nacional/AM e Sampaio Correa/MA desistiram pouco antes do inicio da competição. Como nenhum clube do AM e MA estava
disposto a substituí-los, a CBF indicou o Criciúma (Campeão da Copa do Brasil 1991) e o União São João (aparentemente pelo
titulo do Torneio Benedito Teixeira 1991) para as vagas.
 
 
Before the start of the tournament, CBF decided that the tournament would promote 12 teams instead of 2, as
it had been done since 1988.
 

Definição Estadual dos oito indicados (MG, AM, DF, MT, MS, PI, SE e PB):

PB:
 
A Federação definiu que o representante seria definido em duas partidas entre Campinense e Auto Esporte.
Os dirigentes dos clubes não concordaram e um sorteio deu a vaga à Campinense.
 
 
First Phase

Group I
 
Participants
 
Centro Sportivo Alagoano - CSA (Maceió-AL)
CEARÁ Sporting Club (Fortaleza-CE)
FORTALEZA Esporte Clube (CE)
CAMPINENSE Clube (Campina Grande-PB)
CENTRAL Sport Club (Caruaru-PE)
SANTA CRUZ Futebol Clube (Recife-PE)
Sociedade Esportiva PICOS (Picos-PI)
ABC Futebol Clube (Natal-RN)
 
[Feb 9]
CSA             2-0  Ceará
  [Café 33' e Chico 36']
Fortaleza       2-1  Central
  [Luiz Carlos 54', Argeu 67'; Sérgio Alves 51']
Santa Cruz      4-0  Campinense
  [Pessanha 24', Marcelo 55', Serginho 75' e Wallace 85']
Picos           0-0  ABC
 
[Feb 12]
ABC             0-0  Ceará
Campinense      0-2  Fortaleza
  [Luiz Carlos 50', Mazinho 56']
Santa Cruz      1-0  Central
Picos           1-0  CSA
 
[Feb 16]
Central         4-1  Ceará
  [Sérgio Alves(3) 30', 52' e 83', Geraldo 77'; Claudio Adao 80']  (According to Diario PE, Central's last goal was scored by Tenente)
CSA             3-1  Fortaleza
  [Piti (3) 8', 22' e 57' ; Mazinho 43']
ABC             0-1  Santa Cruz
  [Malhado 82']
Picos           0-0  Campinense
 
[Feb 19]
Ceará           0-0  Campinense
ABC             2-2  Fortaleza
  [Alberto (og) 47' e Paloma 71'; Josué 44' e 85']
CSA             1-2  Santa Cruz
Picos           0-0  Central
 
[Feb 23]
Fortaleza       1-2  Ceará
  [Mazinho 10'; Narciso 46' e Claudio Adao 90']
CSA             3-0  Central
Campinense      2-0  ABC
Santa Cruz      6-1  Picos
 
[Mar 8]
Ceará           1-0  Picos
Fortaleza       0-0  Santa Cruz
Central         0-1  Campinense
ABC             1-0  CSA
 
[Mar 11]
Central         3-1  ABC
Campinense      1-0  CSA
Fortaleza       0-0  Picos
[Mar 12]
Ceará           0-0  Santa Cruz
 
[Mar 15]
Ceará           0-0  Fortaleza
Picos           1-1  Santa Cruz
[Mar 18]
CSA             2-1  Campinense
ABC             2-1  Central
 
[Mar 21]
Ceará           1-0  Central
[Mar 22]
Fortaleza       1-0  ABC
Campinense      1-1  Picos
Santa Cruz      0-0  CSA
 
[Mar 25]
Campinense      1-1  Ceará
  [Silvinho 31'; Cesar 84']
Fortaleza       3-1  CSA
  [Brasilia 55', Marquinhos Capivara 80' e Airton Fraga 83'; e Bizu 38']
Santa Cruz      2-1  ABC
Central         0-1  Picos
 
[Mar 29]
CSA             0-1  ABC
  [Odilon]
Picos           1-1  Ceará
  [Sergio Luiz 38'; Claudio Adao 66']
Central         1-0  Fortaleza
  [Helinho 57']
Campinense      0-0  Santa Cruz
 
[Apr 1]
Santa Cruz      1-1  Ceará
  [Marcelinho 64'; Ari 83']
Picos           1-0  Fortaleza
  [Carlinhos 50']
Central         0-2  CSA
ABC             0-1  Campinense
 
[Apr 4]
Ceará           2-0  CSA
[Apr 5]
ABC             2-2  Picos
  [Cacau, Joaozinho; Oscarildo e Levi]
Fortaleza       2-0  Campinense
  [Helio 71' e Eliezer 87']
Central         0-0  Santa Cruz
 
[Apr 8]
Ceará           1-0  ABC
  [Cesar 29']
Santa Cruz      0-1  Fortaleza
  [Airton Fraga (pk) 36']
Campinense      4-2  Central
CSA             2-1  Picos
                      
Table
 1.Santa Cruz      14  6  7  1  18- 6  19  Qualified, promoted
 3.Ceará           14  5  7  2  11-10  17  Qualified, promoted
 2.Fortaleza       14  6  4  4  15-11  16  Qualified, promoted 
-----------------------------------------
 4.Campinense      14  5  5  4  12-14  15
 5.Picos           14  3  8  3  10-14  14
 6.CSA             14  6  1  7  16-14  13
 7.ABC             14  3  4  7  10-16  10
 8.Central         14  3  2  9  12-19   8
 
Group II
 
Participants
 
Esporte Clube VITÓRIA (Salvador-BA)
TAGUATINGA Esporte Clube (Brasília-DF)
Associação DESPORTIVA Ferroviária (Cariacica-ES)
Associação Atlética ANAPOLINA (Anápolis-GO)
Clube do REMO (Belém-PA)
AMERICANO Futebol Clube (Campos-RJ)
ITAPERUNA Esporte Clube (RJ)
Associação Desportiva CONFIANÇA (Aracaju-SE)
 
[Feb 9]
Taguatinga      0-2  Remo
  [Edmilson, Luciano Viana]
Confiança       1-0  Desportiva
Americano       0-1  Itaperuna
  [Claudio 47']
Vitória         2-0  Anapolina
  [Jorge Porto 17' e André Carpes (pk) 68']
 
[Feb 12]
Anapolina       1-0  Remo
Itaperuna       0-0  Confiança
Americano       3-0  Desportiva
Vitória         2-0  Taguatinga
 
[Feb 16]
Desportiva      2-1  Remo
  [Silverio 6' e Mauro Soares 58'; Artur 25']
Taguatinga      2-1  Confiança
Anapolina       1-0  Americano
  [Luisinho 76']
Vitória         0-0  Itaperuna
 
[Feb 19]
Remo            5-0  Itaperuna
  [Dicão (2), Edmilson, Papelin, Cláudio (own goal)]
Anapolina       0-0  Confiança
Vitória         3-0  Desportiva
Taguatinga      1-1  Americano
 
[Feb 23]
Taguatinga      0-1  Desportiva
Americano       1-0  Vitória
  [Luisinho Lemos 43']
Itaperuna       2-0  Anapolina
  [Carlinho 11' e Paulo Roberto 44']
[Feb 24]
Remo            4-0  Confiança
  [Formiga, Arthur, Lamartine, Dicão]
 
[Mar 8]
Remo            3-1  Vitória
  [Arthur 25', Lamartine 51', Formiga 57'; Sidnei 64']
Confiança       1-0  Americano
Desportiva      2-0  Itaperuna
Anapolina       3-2  Taguatinga
 
[Mar 11]
Confiança       0-0  Vitória
Desportiva      1-0  Anapolina
Itaperuna       2-1  Taguatinga
[Mar 12]
Remo            3-1  Americano
  [Re: Formiga, Agnaldo, Arthur]
 
[Mar 18]
Remo            3-4  Desportiva
  [Re: Formiga (2), Papelim]
Confiança       3-1  Taguatinga
Itaperuna       1-1  Vitória
Americano       4-1  Anapolina
 
[Mar 22]
Remo            4-0  Taguatinga
  [Alencar, Arthur(2), Papelim]
Desportiva      3-0  Confiança
Anapolina       1-0  Vitória
 
[Mar 25]
Remo            0-0  Anapolina
Desportiva      0-0  Americano
Taguatinga      2-2  Vitória
 
[Mar 29]
Vitória         1-0  Remo
Americano       2-1  Confiança
Taguatinga      1-1  Anapolina
[?]
Itaperuna       1-1  Desportiva
 
[Apr 1]
Confiança       0-1  Remo
  [Formiga]
Desportiva      1-0  Taguatinga
[Apr 2]
Vitória         5-1  Americano
Anapolina       3-2  Itaperuna
 
[Apr 5]
Confiança       4-3  Itaperuna
  [Aldair 35', Celso Mendes (2) 36' e 69', Alexandre 66'; Indio 16', Batista (og) 25' e Alexandre 66']
 
[Apr 7]
Itaperuna       0-0  Americano
 
[Apr 12]
Desportiva      0-0  Vitória
Americano       1-1  Taguatinga
Itaperuna       1-2  Remo
  [Indio; Lamartine, Formiga]
Confiança       1-0  Anapolina
 
[Apr 14]
Americano       1-2  Remo
  [Re: Cesar 47', Lamartine]
 
[Apr 16]
Vitória         1-0  Confiança
Anapolina       4-1  Desportiva
Taguatinga      3-4  Itaperuna
 
Table
 1.Remo            14  9  1  4  30-12  19  Qualified, promoted
 2.Vitória-BA      14  6  5  3  18- 9  17  Qualified, promoted
 3.Desportiva      14  7  3  4  16-16  17  Qualified, promoted
-----------------------------------------
 4.Anapolina       14  6  3  5  15-16  15
 5.Confiança       14  5  3  6  12-17  13
 6.Itaperuna       14  4  5  5  18-23  13
 7.Americano       14  4  4  6  15-17  12
 8.Taguatinga      14  1  4  9  14-28   6
 
Group III
 
Participants
 
CORITIBA Football Club (Curitiba-PR)
BANGU Atlético Clube (Rio de Janeiro-RJ)
CRICIÚMA Esporte Clube (SC)
JOINVILLE Esporte Clube (SC)
BOTAFOGO Futebol Clube (Ribeirão Preto-SP)
Clube Atlético JUVENTUS (São Paulo-SP)
Esporte Clube NOROESTE (Bauru-SP)
UNIÃO SÃO JOÃO Esporte Clube (Araras-SP)
 
[Feb 9]
Botafogo        0-1  Bangu
  [Pião 31']
Juventus        2-0  Criciúma
  [Carlão e Sidnei]
Coritiba        0-0  União São João
Joinville       1-0  Noroeste
 
[Feb 12]
Noroeste        0-0  Bangu
União São João  0-0  Juventus
Coritiba        0-1  Criciúma
  [China (og)]
Joinville       0-1  Botafogo
 
[Feb 16]
Botafogo        1-0  Juventus
  [Nelson 39']
Noroeste        1-2  Coritiba
Joinville       1-0  União São João
  [Joao Carlos Maringa 17']
 
 
[Feb 19]
Botafogo        0-0  Coritiba
Bangu           1-0  União São João
  [Gilson]
Joinville       2-1  Criciúma
  [Nardela, Jair; Jairo Lenzi]
Noroeste        3-1  Juventus
 
[Feb 23]
Bangu           0-0  Juventus
Botafogo        0-0  Criciúma
Coritiba        0-0  Joinville
União São João  1-2  Noroeste
 
[Mar 8]
Bangu           1-0  Joinville
  [Joãozinho pt]
Noroeste        1-3  Botafogo
Juventus        0-1  Coritiba
[Mar 9]
Criciúma        2-1  União São João
  [Wilson, Zé Roberto; Roberto Carlos]
 
[Mar 11]
Juventus        0-0  Joinville
[Mar 12]
Bangu           3-1  Coritiba
  [Gilson, Januário e Marcelo Henrique; Pachequinho]
Criciúma        4-0  Noroeste
  [Vanderlei, Soares, Grizzo e Gélson (pk)]
 
[Mar 13]
União São João  0-1  Botafogo
 
[Mar 15]
Criciúma        1-0  Bangu
  [Vanderlei]
 
[Mar 18]
União São João  2-1  Bangu
  [Bangu: Pião]
Juventus        3-0  Noroeste
Criciúma        2-0  Joinville
  [Grizzo e Jairo Lenzi]
Coritiba        1-0  Botafogo
 
[Mar 21]
União São João  1-0  Criciúma
  [Edinho]
[Mar 22]
Joinville       0-0  Bangu
Coritiba        0-1  Juventus
Botafogo        1-2  Noroeste
 
[Mar 25]
Joinville       2-1  Juventus
União São João  1-0  Coritiba
 
[Mar 29]
Juventus        0-0  União São João
Botafogo        0-0  Joinville
Bangu           1-1  Noroeste
  [Cláudio Gomes; Toninho Costa]
 
[Apr 1]
Coritiba        1-1  Noroeste
União São João  2-0  Joinville
Juventus        1-0  Botafogo
 
[Apr 4]
Noroeste        1-0  Criciúma
  [Marco Aurélio]
[Apr 5]
Juventus        1-0  Bangu
  [Silva 80']
 
[Apr 14]
Bangu           0-0  Criciúma
 
[Apr 19]
Coritiba        2-1  Bangu
  [Tico e Heraldo (pk); Egmar]
 
[Apr 21]
Criciúma        2-0  Botafogo
  [Grizzo e Adilson Gomes]
Noroeste        1-0  Joinville
 
[Apr 24]
Criciúma        0-1  Coritiba
  [Pachequinho]
Botafogo        2-2  União São João
 
[Apr 26]
Criciúma        2-1  Juventus
Bangu           0-1  Botafogo
  [Nelson]
Noroeste        0-2  União São João
Joinville       0-2  Coritiba
 
Table
 1.Criciúma        14  7  2  5  15- 9  16  Qualified, promoted
 2.Coritiba        14  6  4  4  11- 9  16  Qualified, promoted
 3.União São João  14  5  4  5  12-10  14  Qualified, promoted
-----------------------------------------
 4.Juventus-SP     14  5  4  5  11- 9  14
 5.Botafogo-SP     14  5  4  5  10-10  14
 6.Noroeste        14  5  3  6  13-20  13
 7.Bangu           14  4  5  5   9- 9  13
 8.Joinville       14  4  4  6   6-11  12
 
Group IV
 
Participants
 
Clube Esportivo OPERÁRIO Varzeagrandense (Várzea Grande-MT)
OPERÁRIO Futebol Clube (Campo Grande-MS)
AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte-MG)
LONDRINA Esporte Clube (Londrina-PR)
PARANÁ Clube (Curitiba-PR)
GRÊMIO Foot-ball Porto Alegrense (Porto Alegre-RS)
Associação Atlética PONTE PRETA (Campinas-SP)
SÃO JOSÉ Esporte Clube (São José dos Campos-SP)
 
[Feb 9]
Operário-MS     2-2  Grêmio
  [Biro-Biro 36', Indio 65'; Sinval(2) 5' e 19']
Londrina        1-0  São José
Ponte Preta     0-0  América
Paraná          4-0  Operário-MT
  [Adoilson (2) 10' e st, Alcantara st, Neguinho st]
 
 
[Feb 12]
Operário-MT     0-2  Grêmio
  [Caio, Juninho]
América         1-1  Londrina
Ponte Preta     2-2  São José
Paraná          1-1  Operário-MS
  [Saulo 16'; Indio 8']
 
[Feb 16]
São José        3-0  Grêmio
  [Mathias (2) 41', 45+1' e Bandeira 51']
Operário-MS     0-0  Londrina
Operário-MT     0-1  Ponte Preta
Paraná          1-0  América
  [Saulo 81']
 
 
[Feb 19]
Operário-MT     2-1  Londrina
Paraná          2-1  São José
  [Saulo 37' e Gralak st; Silvinho st]
Operário-MS     2-1  Ponte Preta
[Feb 20]
Grêmio          0-1  América
 
[Feb 23]
América         4-1  Operário-MT
Ponte Preta     1-1  Paraná
  [Claudinho; Saulo]
Operário-MS     1-3  São José
[Feb 24]
Grêmio          2-0  Londrina
  [Alcindo(2)]
 
[Mar 8]
Grêmio          0-0  Paraná
Londrina        1-2  Ponte Preta
São José        0-0  América
Operário-MT     2-2  Operário-MS
 
[Mar 11]
São José        2-1  Operário-MT
Londrina        2-1  Paraná
[Mar 12]
Grêmio          2-1  Ponte Preta
  [Alcindo, Luciano; Darci]
América         1-0  Operário-MS
 
[Mar 18]
Operário-MT     1-5  São José
América         1-0  Grêmio
  [Euller 39']
Operário-MS     0-0  Paraná
Ponte Preta     0-1  Londrina
 
[Mar 22]
Ponte Preta     0-0  Grêmio
São José        0-1  Paraná
  [Saulo 73']
Operário-MS     0-0  América
Londrina        3-1  Operário-MT
 
[Mar 25]
Grêmio          2-1  Operário-MS
  [Cuca 5', Caio 10'; Indio 13']
São José        2-0  Londrina
América         1-2  Ponte Preta
[Mar 26]
Operário-MT     1-1  Paraná
  [Marquinhos 11'; Saulo 57']
 
[Mar 29]
Ponte Preta     1-0  Operário-MT
Grêmio          3-1  São José
  [Juninho(2) 39' e 50', Alaércio 59'; Rizza 77']
América         0-0  Paraná
Londrina        3-1  Operário-MS
 
[Apr 1]
São José        2-0  Operário-MS
Paraná          2-2  Ponte Preta
  [Adoílson 28', Serginho 38'; Júnior 22', Claudinho 43']
Londrina        1-1  Grêmio
  [Marcos Severo; Cuca]
Operário-MT     0-2  América
 
[Apr 5]
São José        1-1  Ponte Preta
  [Mathias; Claudinho]
Paraná          1-1  Grêmio
  [Saulo 13'; Juninho 15']
Londrina        0-1  América
  [Luis Carlos Martins 74']
Operário-MS     3-1  Operário-MT
  [Branco, Naldinho, Joao Lurcos; Toninho]
 
[Apr 8]
Grêmio          7-1  Operário-MT
  [Lira 19', Carlinhos 30', Cuca 37', Juninho 41', Caçapa 55', Biro-Biro 65', Caio 78'; Marquinhos 44']
Ponte Preta     1-0  Operário-MS
América         0-0  São José
Paraná          2-1  Londrina
  [Gralak 15', Maurilio 47'; Marcos Severo 84']
 
Table
 1.América-MG      14  6  6  2  12- 5  18  Qualified, promoted
 2.Paraná          14  5  8  1  17-10  18  Qualified, promoted
 3.Grêmio          14  6  5  3  22-13  17  Qualified, promoted
-----------------------------------------
 4.São José-SP     14  6  4  4  22-13  16
 5.Ponte Preta     14  5  6  3  15-13  16
 6.Londrina        14  5  3  6  15-16  13
 7.Operário-MS     14  2  6  6  13-19  10
 8.Operário-MT     14  1  2 11  11-38   4
 
At first, the 2nd phase would be disputed in knockout style. The teams would be matched according to their
record in the first phase:
 
Santa Cruz  -  União São João
Criciúma    -  Fortaleza
Ceará       -  Coritiba
Remo        -  Grêmio
América MG  -  Desportiva
Paraná      -  Vitoria  
 
However, to reduce the costs, the 2nd phase was changed and the teams were assigned in groups
according to their geographical position. To compensate, clubs with advantage in original rules
(Santa Cruz, Criciúma, Ceará, Remo, América and Paraná) earned an extra point
 
 
Second Phase

Group 1
 
Round 1
[May 3]
Ceará           1-1  Fortaleza
 [Pedro Haroldo; Helio 78']
[May 6]
Santa Cruz      0-0  Remo
 
Round 2
[May 10]
Ceará           0-0  Remo
Santa Cruz      0-1  Fortaleza
  [Pecos]
 
Round 3
[May 13]
Fortaleza       0-2  Remo
  [Formiga, Rildon]
[May 14]
Ceará           2-2  Santa Cruz
  [Claudio Adao 10' e Marcio 56'; Marcelo 36' e Sergio China 74']

Round 4
[May 17]
Remo            2-2  Santa Cruz
Fortaleza       1-1  Ceará
  [Mazinho 19'; Claudio Adao 54']
  
Round 5
[May 20]
Remo            1-1  Ceará
  [Luciano 60'; Marcio Carioca 73']
Fortaleza       4-0  Santa Cruz
  [Hélio (2) 50' e 73', Maradona 33', Mazinho Loyola 58']
 
Round 6
[May 24]
Remo            1-0  Fortaleza
  [Agnaldo]
Santa Cruz      1-0  Ceará
 
Table
 1.Remo             6  2  4  0   6- 3   9  Qualified (*) 
 3.Santa Cruz       6  1  3  2   5- 9   6  Qualified (*)
-----------------------------------------
 3.Ceará            6  0  5  1   5- 6   6  (*)
 4.Fortaleza        6  2  2  2   7- 5   6  Qualified (**)
 
(*) Extra-point
Note: First tie-break criteria: best record on tournament  
 
Group 2
 
Round 1
[May 6]
União São João  2-0  Desportiva
Vitória         2-1  América
 
Round 2
[May 10]
Desportiva      1-1  América
  [Marcio Soares 33'; Flavio 77']
Vitória         0-0  União São João
 
Round 3
[May 13]
Desportiva      0-1  Vitória
América         2-0  União São João
 
Round 4
[May 17]
América         1-1  Vitória
Desportiva      1-1  União São João
 
Round 5
[May 20]
União São João  0-0  Vitória
América         2-1  Desportiva
 
Round 6
[May 24]
União São João  1-0  América
Vitória         3-1  Desportiva
 
Table
 1.Vitória-BA       6  3  3  0   7- 3   9  Qualified
 2.América-MG       6  2  2  2   7- 6   7  Qualified (*)
 3.União São João   6  2  3  1   4- 3   7  Qualified (**)
-----------------------------------------
 4.Desportiva       6  0  2  4   4-10   2
 
(*) Extra-point
 
Note: First tie-break criteria: best record on tournament 
 
 
Group 3
 
Round 1
[May 4]
Criciúma        3-1  Coritiba
  [Everaldo, Soares e Emerson Almeida; Pachequinho]
[May 6]
Grêmio          0-1  Paraná
  [Saulo]
 
Round 2
[May 10]
Paraná          1-1  Coritiba
  [Adoilson 71'; Indio 20']
Criciúma        2-0  Grêmio
  [Vanderlei e Jairo Lenzi]
 
Round 3
[May 13]
Coritiba        1-2  Grêmio
  [Eraldo; Carlinhos, Jandir]
[May 16]
Paraná          2-1  Criciúma
  [Servilio e Alcantara; Soares]
 
Round 4
[May 17]
Coritiba        0-0  Criciúma
[May 20]
Paraná          2-1  Grêmio
  [Adoilson, Maurílio; Alcindo]
 
Round 5
[May 23]
Grêmio          1-1  Criciúma
  [Alcindo; Vanderlei]
[May 24]
Coritiba        1-1  Paraná
 
Round 6
[May 27]
Grêmio          3-0  Coritiba
  [Caio(2), Alcindo]
[May 29]
Criciúma        2-0  Paraná
  [Everaldo e Soares]
 
Table
 1.Criciúma         6  3  2  1   9- 4   9  Qualified (*)
 2.Paraná           6  3  2  1   7- 6   9  Qualified (*)
-----------------------------------------
 3.Grêmio           6  2  1  3   7- 7   5
 4.Coritiba         6  0  3  3   4-10   3
 
(*) Extra point
 
(**) Once more, the rules were changed. For unknown reasons, Fortaleza went to court claiming to have the right
to have a berth.  Instead of 6 teams qualifying to the 3rd phase, 2 more berths were created. CBF invited Fortaleza and 
Gremio, best record in tournament. Grêmio forfeited their berth to the 3rd phase alleging financial reasons, Uniao Sao Joao
won the berth
 

(**) Mais uma vez, as regras mudaram. Por razoes desconhecidas, Fortaleza entrou com um mandado de garantia, exigindo
a vaga por méritos. Apesar do clube cearense ter terminado em ultimo no seu grupo, a CBF convidou-o para a fase seguinte. 
Para completar os grupos, foi convidado o Gremio, clube com melhor retrospecto, que abriu mao da vaga alegando razoes
financeiras. Entao, foi convidado o União São João.
 
Third Phase
 
Group 1
 
Round 1
[May 31]
Vitória         1-0  Santa Cruz
  [Luis Carlos 89']
[Jun 3]
Remo            1-2  Fortaleza
  [Formiga (pk) 82'; Pecos (pk) 37' e Alberto 67']
 
Round 2
[Jun 7]
Fortaleza       1-0  Santa Cruz
  [Mazinho 76']
Vitória         1-0  Remo
 
Round 3
[Jun 11]
Santa Cruz      2-1  Remo
  [Marcelinho 48', Henagio 75'; Agnaldo 26']
Fortaleza       0-2  Vitória
 
Round 4
[Jun 14]
Santa Cruz      1-0  Vitória
  [Ribamar 35']
Fortaleza       5-1  Remo
 
Round 5
[Jun 17]
Santa Cruz      3-0  Fortaleza
  [Afranio 61', Marcelo 81', Sérgio China 89']
[Jun 18]
Remo            0-0  Vitória
 
Round 6
[Jun 21]
Remo            1-0  Santa Cruz
  [Lamartine 4']
Vitória         3-0  Fortaleza
  [Arturzinho (3) 26', 36' e 73']
 
Table
 1.Vitória          6  4  1  1   7- 1   9  Qualified
 2.Santa Cruz       6  3  0  3   6- 4   6  Qualified (a)
-----------------------------------------
 3.Fortaleza        6  3  0  3   8-10   6
 4-Remo             6  1  1  4   4-10   3
 
(a) qualified due first tie-break criterea: best record on tournament (Santa Cruz 30; Fortaleza 28)
(extra point didn't count)
 
 
Group 2
 
Round 1
[Jun 3]
América         0-0  Criciúma
Paraná          0-0  União São João
 
Round 2
[Jun 7]
União São João  1-1  Criciúma
  [Marcelo Conti; Roberto Cavalo]
América         0-0  Paraná
 
Round 3
[Jun 10]
Criciúma        0-1  Paraná
  [Maurilio]
União São João  4-1  América
 
Round 4
[Jun 14]
União São João  0-0  Paraná
[Jun 15]
Criciúma        2-1  América
  [Roberto Cavalo e Emerson Almeida; Dudu]
 
Round 5
[Jun 17]
Paraná          0-0  América
[Jun 18]
Criciúma        2-0  União São João
  [Everaldo e Emerson Almeida]
 
Round 6
[Jun 22]
América         1-0  União São João
Paraná          0-0  Criciúma
 
Table
 1.Paraná           6  1  5  0   1- 0   7  Qualified (a)
 2.Criciúma         6  2  3  1   5- 3   7  Qualified
-----------------------------------------
 3.América-MG       6  1  3  2   3- 6   5
 4.União São João   6  1  3  2   5- 5   5
 
(a) Due first tie-break criterea: best record on tournament (Parana 33; Criciuma 31)
(extra point didn't count)
(b)América 30; União São João 27
 
Semifinals
 
[Jun 25 and 29]
Santa Cruz      1-2   1-2  Paraná
  [Henagio 24'; Saulo (2) 32' e 66']
  [Marcelo 86'; Gralak 45 e Adoilson 65']
[Jun 25 and Jul 2]
Criciúma        2-1   1-3  Vitória
  [Soares (2); Luiz Carlos]
  [Roberto Cavalo; Arthurzinho (2) e Dão]
 
Final
 
[Jul 5 and 11]
Paraná          2-1   1-0  Vitória
 
2nd leg details
Venue: Fonte Nova, Salvador
Referee: Márcio Rezende de Freitas
Attendance: 60,442
Goal: Saulo 54'
Paraná: Luiz Henrique; Balu, Gralak, Servilho, Ednelson; João Antonio, Adoilson (Neguinho), Marquinhos Ferreira;
        Maurílio, Saulo, Serginho. Técnico: Otacílio Gonçalves
Vitória: Borges, Edinho, Edson Santos, Agnaldo Liz e Renato Martins, Dourado, Vampeta, Arturzinho e André Carpes 
(Luis Carlos), Dão e Alex Alves. Técnico: João Francisco

1st leg details

Paraná 2-1 Vitória
Venue: Estádio Pinheirão
Goals: Adoílson (2) (pk) 16' e 43'; Alex Alves 77'
Att: 18,746
Paraná Clube: Luiz Henrique; Balu, Servilho, Gralak e Ednélson; João Antônio, Adoílson e Marquinhos Ferreira; 
              Maurílio, Saulo (Sérgio Luiz) e Serginho (Ney Santos). Técnico: Otacílio Gonçalves.
Vitória: Borges; Edinho (Claudinho), �‰dson Baiano, Marquinhos e Renato Martins; Candeia, Dourado e �‰dson Paulista;
         Vampeta (Alex Alves), Luís Carlos e Alex Barros. Técnico: João Francisco.


Paraná Clube were the 1992 Brazilian 2nd Level Champions
 
Top scorer: Saulo (Paraná) 12 Goals
 
Classificação Final (***)
 
 1.Paraná          30 13 15  2  32-19  41  Promoted
 2.Vitória-BA      30 14  9  7  37-19  37  Promoted
-----------------------------------------
 3.Criciúma        28 13  7  8  32-20  33  Promoted
 4.Santa Cruz      28 10 10  8  31-23  30  Promoted
-----------------------------------------
 5.Remo            26 12  6  8  40-25  30  Promoted
 6.América-MG      26  9 11  6  22-17  29  Promoted
 7.Fortaleza       26 11  6  9  30-26  28  Promoted
 8.União São João  26  8 10  8  21-18  26  Promoted
-----------------------------------------
 9.Grêmio          20  8  6  6  29-20  22  Promoted
10.Ceará           20  5 12  3  16-16  22  Promoted
11.Desportiva      20  7  5  8  20-26  19  Promoted
12.Coritiba        20  6  7  7  15-19  19  Promoted 
-----------------------------------------
13.São José-SP     14  6  4  4  22-13  16
14.Ponte Preta     14  5  6  3  15-13  16
15.Anapolina       14  6  3  5  15-16  15
16.Campinense      14  5  5  4  12-14  15
17.Juventus-SP     14  5  4  5  11- 9  14
18.Botafogo-SP     14  5  4  5  10-10  14
19.Picos           14  3  8  3  10-14  14
20.CSA             14  6  1  7  16-14  13
21.Londrina        14  5  3  6  15-16  13
22.Confiança       14  5  3  6  12-17  13
23.Noroeste        14  5  3  6  13-20  13
24.Bangu           14  4  5  5   9- 9  13
25.Itaperuna       14  4  5  5  18-23  13
26.Americano       14  4  4  6  15-17  12
27.Joinville       14  4  4  6   6-11  12
28.ABC             14  3  4  7  10-16  10
29.Operário-MS     14  2  6  6  13-19  10
30.Central         14  3  2  9  12-19   8
31.Taguatinga      14  1  4  9  14-28   6
32.Operário-MT     14  1  2 11  11-38   4
 
(***) Extra points were not included
 
 

1991

1992 (1st level)

1994

list of champions

list of 2nd division champions


About this document

Source: [pla], [Zero Hora/RS, jan/92], [Jornal dos Sports/RJ, jan-mai/92] , [Diario de Pernambuco  jan-jun/92], Criciumajoaonassif.com.br

Thanks to Carlos Molinari (molinari@radiobras.gov.br).

Authors: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br), Julio Bovi Diogo (juliodiogo@terra.com.br), Santiago Reis da Cruz (info@arquivodeclubes.com)
and Ricardo FF Pontes (
rffp@yahoo.com)

Last updated: 07 Oct 2010

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, Santiago Reis da Cruz, Julio Bovi Diogo, Ricardo FF Pontes and RSSSF 1999/2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.