Brazil 1994 Championship - Second Level (Série B)

First Phase

Group A

Participants
América FC (Natal-RN)
Ceará SC (Fortaleza-CE)
Central SC (Caruaru-PE)
Fortaleza EC (CE)
Moto Clube (São Luís-MA)
Tuna Luso Brasileira (Belém-PA)

[Aug 7]
América-RN       1-1  Tuna Luso

[Aug 10]
América-RN       2-0  Fortaleza
Ceará            1-1  Moto Club
Central          2-1  Tuna Luso

[Aug 13]
Ceará            2-0  Tuna Luso
América-RN       2-1  Moto Club
Central          2-2  Fortaleza

[Aug 16]
Central          0-0  Moto Club
Ceará            1-1  Fortaleza

[Aug 19]
Moto Club        1-0  Ceará

[Aug 21]
Fortaleza        0-0  América-RN

[Aug 24]
Tuna Luso        2-0  Ceará
Moto Club        0-4  América-RN
Fortaleza        1-1  Central

[Aug 27-28]
Tuna Luso        0-1  América-RN
Moto Club        2-1  Central
Fortaleza        1-5  Ceará

[Aug 30]
Tuna Luso        3-2  Central

[Sep 11]
Fortaleza        3-2  Moto Club
América-RN       1-1  Ceará

[Sep 14-15]
Central          3-1  Ceará
Fortaleza        0-1  Tuna Luso

[Sep 18]
Moto Club        2-1  Tuna Luso
América-RN       1-1  Central

[Sep 21-22]
Ceará            3-0  Central
Tuna Luso        3-0  Fortaleza

[Sep 25]
Ceará            2-2  América-RN
Moto Club        2-1  Fortaleza

[Oct 2]
Tuna Luso        3-1  Moto Club
Central          6-2  América-RN

Table
 1.América-RN        10  4  5  1  16-12  13  Qualified
 2.Tuna Luso         10  5  1  4  15-11  11  Qualified
 3.Moto Club         10  4  2  4  12-16  10  Qualified
 4.Ceará             10  3  4  3  16-12  10  Qualified
-------------------------------------------
 5.Central           10  3  4  3  18-16  10
 6.Fortaleza         10  1  4  5   9-19   6  Relegated

Group B

Participants
Americano FC (Campos-RJ)
CRB (Maceió-AL)
EC Democrata (Governador Valadares-MG)
Associação Desportiva FVRD (Cariacica-ES)
Santa Cruz FC (Recife-PE)
CS Sergipe (Aracaju-SE)

[Aug 7]
CRB              3-0  Americano
Sergipe          3-1  Desportiva

[Aug 10]
CRB              0-1  Desportiva
Santa Cruz       0-0  Americano
Sergipe          3-2  Democrata

[Aug 13]
CRB              2-1  Democrata
Santa Cruz       2-2  Desportiva
Sergipe          3-0  Americano

[Aug 16]
Santa Cruz       1-2  Democrata

[Aug 21]
Democrata        0-0  Santa Cruz
Desportiva       1-0  Sergipe
Americano        2-0  CRB

[Aug 24]
Desportiva       0-1  CRB
Democrata        1-1  Sergipe
Americano        2-0  Santa Cruz

[Aug 27]
Democrata        0-0  CRB
Americano        1-0  Sergipe
Desportiva       2-1  Santa Cruz

[Sep 11]
Sergipe          2-1  CRB
Desportiva       0-0  Democrata

[Sep 14]
Santa Cruz       2-0  Sergipe
Americano        0-1  Desportiva

[Sep 18]
CRB              1-1  Santa Cruz
Desportiva       0-1  Americano

[Sep 21]
Sergipe          1-2  Santa Cruz
Democrata        1-1  Americano

[Sep 25]
Democrata        0-0  Desportiva
CRB              1-2  Sergipe

[Oct 2]
Santa Cruz       2-1  CRB
Americano        0-0  Democrata

Table
 1.Sergipe           10  5  1  4  15-12  11  Qualified
 2.Desportiva        10  4  3  3   8- 8  11  Qualified
 3.Americano         10  4  3  3   7- 8  11  Qualified
 4.Santa Cruz        10  3  4  3  11-11  10  Qualified
-------------------------------------------
 5.Democrata (GV)    10  1  7  2   7- 8   9
 6.CRB               10  3  2  5  10-11   8

Group C

Participants
América FC (São José do Rio Preto-SP)
Clube Atlético Paranaense (Curitiba-PR)
Barra do Garças FC (MT)
Goiás EC (Goiânia-GO)
Goiatuba EC (GO)
Londrina EC (PR)

[Aug 7]
Atlético-PR      0-0  Barra do Garças
América-SP       1-1  Goiás

[Aug 10]
Londrina         0-0  Barra do Garças
Atlético-PR      2-0  Goiás
América-SP       1-0  Goiatuba

[Aug 13]
América-SP       2-0  Barra do Garças
Londrina         4-4  Goiás
Atlético-PR      1-0  Goiatuba

[Aug 16]
Londrina         3-1  Goiatuba

[Aug 18]
Barra do Garças  1-0  América-SP

[Aug 21]
Barra do Garças  0-1  Atlético-PR
Goiás            2-0  América-SP

[Aug 24]
Goiás            2-0  Atlético-PR
Goiatuba         2-0  América-SP
Barra do Garças  0-2  Londrina

[Aug 27]
Goiatuba         3-0  Atlético-PR
Goiás            2-0  Londrina

[Aug 30]
Goiatuba         1-0  Londrina

[Sep 11]
Atlético-PR      1-1  Londrina
Barra do Garças  4-3  Goiatuba

[Sep 14-15]
Goiás            3-1  Barra do Garças
Londrina         1-0  Atlético-PR

[Sep 18]
Desportiva       0-1  Americano
Goiatuba         1-0  Goiás
América-SP       0-1  Atlético-PR

[Sep 22]
Londrina         2-2  América-SP

[Sep 25]
Barra do Garças  0-1  Goiás
Atlético-PR      2-1  América-SP

[Sep 29]
Goiatuba         0-1  Barra do Garças

[Oct 2]
América-SP       2-0  Londrina
Goiás            0-0  Goiatuba

Table
 1.Goiás             10  5  3  2  15- 9  13  Qualified
 2.Atlético-PR       10  5  2  3   8- 8  12  Qualified
 3.Londrina          10  3  4  3  13-13  10  Qualified
 4.Goiatuba          10  4  1  5  11-10   9  Qualified
-------------------------------------------
 5.América-SP        10  3  2  5   9-11   8
 6.Barra do Garças   10  3  2  5   7-12   8

Group D

Participants
Bangu AC (Rio de Janeiro-RJ)
Coritiba FC (Curitiba-PR)
EC Juventude (Caxias do Sul-RS)
Mogi Mirim EC (SP)
AA Ponte Preta (Campinas-SP)
GE Tiradentes (Brasília-DF)

[Aug 7]
Ponte Preta      1-1  Mogi Mirim

[Aug 10]
Ponte Preta      3-2  Coritiba
Tiradentes       0-3  Juventude
Bangu            1-1  Mogi Mirim

[Aug 13]
Tiradentes       0-2  Mogi Mirim
Ponte Preta      2-1  Juventude
Bangu            2-0  Coritiba

[Aug 16]
Bangu            0-0  Juventude
Tiradentes       1-2  Coritiba

[Aug 21]
Coritiba         2-0  Ponte Preta
Mogi Mirim       1-0  Bangu

[Aug 24]
Coritiba         2-0  Bangu
Mogi Mirim       3-0  Tiradentes
Juventude        2-1  Ponte Preta

[Aug 27]
Juventude        2-2  Bangu
Coritiba         0-1  Tiradentes
Mogi Mirim       1-2  Ponte Preta

[Aug 30]
Juventude        5-1  Tiradentes

[Sep 11]
Bangu            0-1  Ponte Preta
Mogi Mirim       0-0  Coritiba

[Sep 15]
Coritiba         0-0  Juventude

[Sep 18]
Tiradentes       3-2  Bangu
Mogi Mirim       1-2  Juventude

[Sep 21]
Ponte Preta      2-1  Bangu

[Sep 25]
Tiradentes       0-1  Ponte Preta
Coritiba         0-0  Mogi Mirim

[Sep 29-28]
Juventude        0-1  Mogi Mirim
Ponte Preta      0-0  Tiradentes

[Oct 2]
Juventude        1-4  Coritiba
Bangu            2-0  Tiradentes

Table
 1.Ponte Preta       10  6  2  2  13-10  14  Qualified
 2.Mogi Mirim        10  4  4  2  11- 6  12  Qualified
 3.Juventude         10  4  3  3  16-12  11  Qualified
 4.Coritiba          10  4  3  3  12- 8  11  Qualified
-------------------------------------------
 5.Bangu             10  2  3  5  10-12   7
 6.Tiradentes-DF     10  2  1  7   6-20   5  Relegated

Second Phase

Group E

[16 Oct] Moto Club        2-2  Santa Cruz
[xx Oct] América-RN       0-1  Desportiva

[19 Oct] América-RN       2-1  Santa Cruz
[xx Oct] Moto Club        0-0  Desportiva

[23 Oct] Santa Cruz       1-3  Desportiva
[xx Oct] Moto Club        1-1  América-RN

[30 Oct] Desportiva       0-0  Santa Cruz
[xx Oct] América-RN       1-0  Moto Club

[xx Nov] Desportiva       3-0  Moto Club
[03 Nov] Santa Cruz       1-3  América-RN

[06 Nov] Santa Cruz       1-3  Moto Club
[xx Nov] Desportiva       1-0  América-RN

Table
 1.Desportiva         6  4  2  0   8- 1  10  Qualified
-------------------------------------------
 2.América-RN         6  3  1  2   7- 5   7
 3.Moto Club          6  1  3  2   6- 8   5
 4.Santa Cruz         6  0  2  4   6-13   2

Group F

Tuna Luso        2-0  Ceará
Sergipe          1-0  Americano

Ceará            1-1  Americano
Tuna Luso        0-1  Sergipe

Tuna Luso        0-0  Americano
Ceará            3-1  Sergipe

Americano        3-0  Tuna Luso
Sergipe          1-2  Ceará

Sergipe          1-0  Tuna Luso
Americano        3-1  Ceará

Americano        1-0  Sergipe
Ceará            6-1  Tuna Luso

Table
 1.Americano          6  3  2  1   8- 3   8  Qualified
-------------------------------------------
 2.Ceará              6  3  1  2  13- 9   7
 3.Sergipe            6  3  0  3   5- 6   6
 4.Tuna Luso          6  1  1  4   3-11   3

Group G

[15 Oct] Coritiba         1-2  Mogi Mirim
[16 Oct] Londrina         1-1  Goiás

[19 Oct] Coritiba         0-1  Goiás
[19 Oct] Mogi Mirim       2-0  Londrina

[xx Oct] Mogi Mirim       1-1  Goiás
[23 Oct] Coritiba         3-1  Londrina

[xx Oct] Goiás            2-0  Mogi Mirim
[30 Oct] Londrina         4-2  Coritiba

[03 Nov] Londrina         3-1  Mogi Mirim
[03 Nov] Goiás            2-0  Coritiba

[06 Nov] Goiás            2-1  Londrina
[06 Nov] Mogi Mirim       2-2  Coritiba

Table
 1.Goiás              6  4  2  0   9- 3  10  Qualified
-------------------------------------------
 2.Mogi Mirim         6  2  2  2   8- 9   6
 3.Londrina           6  2  1  3  10-11   5
 4.Coritiba           6  1  1  4   8-12   3

Group H

[16 Oct] Goiatuba         1-2  Atlético-PR
[xx Oct] Ponte Preta      0-1  Juventude

[19 Oct] Atlético-PR      3-1  Ponte Preta
[xx Oct] Goiatuba         1-1  Juventude

[23 Oct] Atlético-PR      2-2  Juventude
[xx Oct] Goiatuba         1-0  Ponte Preta

[30 Oct] Juventude        4-2  Atlético-PR
[xx Oct] Ponte Preta      2-2  Goiatuba

[03 Nov] Ponte Preta      3-2  Atlético-PR
[xx Nov] Juventude        2-0  Goiatuba

[xx Nov] Juventude        5-3  Ponte Preta
[06 Nov] Atlético-PR      3-0  Goiatuba

Table
 1.Juventude          6  4  2  0  15- 8  10  Qualified
-------------------------------------------
 2.Atlético-PR        6  3  1  2  14-11   7
 3.Goiatuba           6  1  2  3   5-10   4
 4.Ponte Preta        6  1  1  4   9-14   3

Semifinals

[Nov 13 and 20]
Americano        0-1   0-1  Juventude
2nd Leg: Julinho

Desportiva       2-0   0-2  Goiás
Goiás qualified due to better previous phases record

Finals

[Nov 27 and Dec 4]
Goiás            2-1   1-2  Juventude
2nd Leg: Juventude Goals: Paulo Sérgio and Galeano

EC Juventude (Caxias do Sul) are the 1994 Brazilian 2nd level champions due to better season record
Juventude and Goiás are promoted to the 1995 1st Division.


Classificação Final     Pts    J     V     E     D     GP    GC    SG
 1 Juventude             27   20    11     5     4     36    23   +13
 2 Goiás                 27   20    11     5     4     29    17   +12
---------------------------------------------------------------------
 3 Desportiva            23   18     9     5     4     18    11    +7
 4 Americano             19   18     7     5     6     15    13    +2
---------------------------------------------------------------------
 5 América/RN            20   16     7     6     3     23    17    +6
 6 Atlético/PR           19   16     8     3     5     22    19    +3
 7 Mogi Mirim            18   16     6     6     4     19    15    +4
 8 Sergipe               17   16     8     1     7     20    18    +2
 9 Ponte Preta           17   16     7     3     6     22    24    -2
10 Ceará                 17   16     6     5     5     29    21    +8
11 Londrina              15   16     5     5     6     23    24    -1
12 Moto Clube            15   16     5     5     6     18    24    -6
13 Tuna Luso             14   16     6     2     8     18    22    -4
14 Coritiba              14   16     5     4     7     20    20     0
15 Goiatuba              13   16     5     3     8     16    20    -4
16 Santa Cruz            12   16     3     6     7     17    24    -7
---------------------------------------------------------------------
17 Central               10   10     3     4     3     18    16    +2
18 Democrata-GV           9   10     1     7     2      7     8    -1
19 CRB                    8   10     3     2     5     10    11    -1
20 América/SP             8   10     3     2     5      9    11    -2
21 Barra do Garças        8   10     3     2     5      7    12    -5
22 Bangu                  7   10     2     3     5     10    12    -2
---------------------------------------------------------------------
23 Fortaleza              6   10     1     4     5      9    19   -10   
24 Tiradentes/DF          5   10     2     1     7      6    20   -14

1992

1994 (1st level)

1994 (3rd level)

1995

list of champions

list of 2nd division champions


About this document

Thanks to Carlos Molinari (molinarirj@hotmail.com).

Authors: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com), Carlos Celso, Venicio Stasun and Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 05 Nov 2010

(C) Copyright Ricardo Pontes, Venicio Stasun, Carlos Celso, Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2000/2010
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.