Brazil 1994 Championship

PARTICIPANTS

Esporte Clube BAHIA (Salvador-BA)
Esporte Clube VITÓRIA (Salvador-BA)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte-MG)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte-MG)
PAYSANDU Sport Club (Belém-PA)
Clube do REMO (Belém-PA)
Clube NÁUTICO Capibaribe (Recife-PE)
SPORT Club do RECIFE (PE)
PARANÁ Clube (Curitiba-PR)
BOTAFOGO de Futebol e Regatas (Rio de Janeiro-RJ)
Clube de Regatas FLAMENGO (Rio de Janeiro-RJ)
FLUMINENSE Football Club (Rio de Janeiro-RJ)
Clube de Regatas VASCO DA GAMA (Rio de Janeiro-RJ)
GRÊMIO Foot-Ball Porto Alegrense (Porto Alegre-RS)
Sport Club INTERNACIONAL (Porto Alegre-RS)
CRICIÚMA Esporte Clube (SC)
Clube Atlético BRAGANTINO (Bragança Paulista-SP)
Sport Club CORINTHIANS Paulista (São Paulo-SP)
GUARANI Futebol Clube (Campinas-SP)
Sociedade Esportiva PALMEIRAS (São Paulo-SP)
Associação PORTUGUESA de Desportos (São Paulo-SP)
SANTOS Futebol Clube (SP)
SÃO PAULO Futebol Clube (SP)
UNIÃO SÃO JOÃO Esporte Clube (Araras-SP)

First Phase

Group A

Round 1
[Aug 13]
Criciúma        1-1  Corinthians
  [Mauricinho; Marcelinho Carioca]
Sport           1-1  Flamengo
  [Fábio; Nélio]
[Aug 14]
Bragantino      0-0  Grêmio

Round 2
[Aug 17]
Flamengo        2-1  Bragantino
  [Nélio, Magno; Índio (own goal)]
Grêmio          2-1  Criciúma
  [Carlos Miguel (2); Betinho]
Corinthians     1-1  Sport
  [Branco; Fábio]

Round 3
[Aug 21]
Corinthians     2-2  Grêmio
  [Viola, Marco Antônio Boiadeiro; Luciano, Agnaldo]
Criciúma        1-1  Flamengo
  [Betinho; Sávio]
Bragantino      0-1  Sport
  [Fábio]

Round 4
[Aug 24]
Grêmio          2-0  Flamengo
  [Carlos Miguel, Carlinhos]
Bragantino      0-1  Corinthians
  [Marcelinho Carioca]
Sport           1-1  Criciúma
  [Juninho; Miranda]

Round 5
[Aug 28]
Criciúma        1-1  Bragantino
  [Betinho; Maurinho]
Sport           0-1  Grêmio
  [Carlos Miguel]
Flamengo        5-2  Corinthians
  [Magno (3), Marcos Adriano, Sávio; Henrique, Marques]

Round 6
[Aug 31]
Corinthians     6-1  Bragantino
  [Branco, Paulo Roberto Costa, Marques, Marco Antônio Boiadeiro, Souza, 
   Casagrande; Nando]
Flamengo        2-2  Grêmio
  [Sávio, Nélio; Osias, Carlos Miguel]
[Sep 1]
Criciúma        5-0  Sport
  [Miranda, Soares, Gilvan, Betinho, Daniel]

Round 7
[Sep 3]
Corinthians     1-0  Flamengo
  [Souza]
[Sep 4]
Grêmio          1-1  Sport
  [Émerson; Marcelo]
[Sep 7]
Bragantino      1-0  Criciúma
  [Maurinho]

Round 8
[Sep 10]
Grêmio          0-1  Corinthians
  [Marcelinho Carioca]
[Sep 11]
Flamengo        1-1  Criciúma
  [Nélio; Paulo da Pinta]
Sport           4-3  Bragantino
  [Marcelo (3), Zinho; Nando (2), Júnior]

Round 9
[Sep 18]
Sport           2-0  Corinthians
  [Marcelo (2)]
Bragantino      0-1  Flamengo
  [Sávio]
Criciúma        1-0  Grêmio
  [Betinho]

Round 10
[Sep 25]
Corinthians     3-2  Criciúma
  [Viola, Casagrande, Henrique; Jairo Lenzi, Sandro]
Flamengo        3-0  Sport
  [Sávio (3)]
Grêmio          2-1  Bragantino
  [Agnaldo, Carlinhos; Sílvio]

Table
 1.Corinthians        10  5  3  2  18-14  13  Qualified, earned a bonus point
 2.Flamengo           10  4  4  2  16-11  12  Qualified
 3.Grêmio             10  4  4  2  12- 9  12  Qualified
 4.Sport              10  3  4  3  11-16  10  Qualified
--------------------------------------------
 5.Criciúma           10  2  5  3  14-11   9
 6.Bragantino         10  1  2  7   8-18   4

Group B

Round 1
[Aug 14]
Paysandu        0-0  São Paulo
Botafogo        1-1  Vitória
  [Túlio; Dão]
Atlético-MG     0-0  Portuguesa

Round 2
[Aug 17]
Portuguesa      0-0  Botafogo
[Aug 18]
São Paulo       1-0  Atlético-MG
  [Juninho]
Vitória         0-1  Paysandu
  [Mirandinha]

Round 3
[Aug 20]
Botafogo        4-0  São Paulo
  [Túlio (3), Rogério]
[Aug 21]
Atlético-MG     1-3  Paysandu
  [Reinaldo; Édson Santos, Marcos, Roberto]
Portuguesa      1-0  Vitória
  [Cosminho]

Round 4
[Aug 24]
Paysandu        0-0  Portuguesa
Botafogo        2-1  Atlético-MG
  [Róbson, Juninho; Paulo Roberto Prestes]
[Sep 7]
Vitória         1-1  São Paulo
  [Giuliano; Júnior Baiano]

Round 5
[Aug 28]
Paysandu        2-0  Botafogo
  [Mirandinha (2)]
São Paulo       2-0  Portuguesa
  [Aílton, Caio]
Atlético-MG     3-1  Vitória
  [Valdir (2), Zé Carlos; Ricky]

Round 6
[Aug 31]
Atlético-MG     0-2  Botafogo
  [Túlio (2)]
[Sep 1]
São Paulo       2-2  Vitória
  [Caio (2); Roberto Cavalo, Ricky]
Portuguesa      3-1  Paysandu
  [Paulinho (2), Aritana; Chiquinho]

Round 7
[Sep 4]
Botafogo        5-2  Paysandu
  [Túlio (2), Moisés, Mauricinho, Wílson Gottardo; Antônio Carlos (2)]
Vitória         1-1  Atlético-MG
  [Fabinho; Renato Gaúcho]
Portuguesa      0-0  São Paulo

Round 8
[Sep 7]
Paysandu        0-2  Atlético-MG
  [Reinaldo, Renato Gaúcho]
[Sep 10]
São Paulo       4-1  Botafogo
  [Euller, Caio, Júnior Baiano, Aílton; Nélson]
[Sep 11]
Vitória         0-0  Portuguesa

Round 9
[Sep 17]
Atlético-MG     0-0  São Paulo
[Sep 18]
Botafogo        1-0  Portuguesa
  [Túlio]
Paysandu        3-1  Vitória
  [Antônio Carlos (2), Augusto; Gil Baiano]

Round 10
[Sep 24]
São Paulo       1-2  Paysandu
  [Caio; Mirandinha (2)]
[Sep 25]
Vitória         2-0  Botafogo
  [Dão, Everaldo]
Portuguesa      0-0  Atlético-MG

Table
 1.Botafogo           10  5  2  3  16-12  12  Qualified, earned a bonus point
 2.Paysandu           10  5  2  3  14-13  12  Qualified
 3.São Paulo          10  3  5  2  11-10  11  Qualified
 4.Portuguesa         10  2  6  2   4- 4  10  Qualified
--------------------------------------------
 5.Atlético-MG        10  2  4  4   8-10   8
 6.Vitória            10  1  5  4   9-13   7

Group C

Round 1
[Aug 14]
Bahia           0-0  Vasco da Gama
Santos          1-0  Remo
  [Paulinho Kobayashi]
Guarani         2-0  Cruzeiro
  [Djalminha (2)]

Round 2
[Aug 17]
Vasco da Gama   3-1  Guarani
  [França (2), Valmir (own goal); Fabinho]
Cruzeiro        0-0  Santos
Remo            1-1  Bahia
  [Alencar; Ronald]

Round 3
[Aug 20]
Santos          2-0  Vasco da Gama
  [Guga, Gallo]
[Aug 21]
Bahia           0-2  Guarani
  [Júlio César, Amoroso]
Remo            2-1  Cruzeiro
  [Wânder, Almir; Nonato]

Round 4
[Aug 24]
Cruzeiro        1-1  Vasco da Gama
  [Toninho Cerezo; Célio Lúcio (own goal)]
Guarani         1-0  Remo
  [Djalminha]
Santos          3-0  Bahia
  [Macedo, Paulinho Kobayashi, Silva]

Round 5
[Aug 27]
Guarani         4-0  Santos
  [Luizão (2), Amoroso (2)]
[Aug 28]
Vasco da Gama   3-0  Remo
  [Valdir, Ricardo Rocha, França]
Bahia           2-1  Cruzeiro
  [Raudinei, Paulo Emílio; Jean Carlo]

Round 6
[Aug 31]
Vasco da Gama   1-0  Cruzeiro
  [Jardel]
Bahia           2-1  Santos
  [Marcelo, Raudinei; Neto]
Remo            0-2  Guarani
  [Amoroso (2)]

Round 7
[Sep 4]
Cruzeiro        2-1  Bahia
  [Weberth, Mário Tilico; Ronald]
Santos          1-0  Guarani
  [Paulinho Kobayashi]
Remo            0-1  Vasco da Gama
  [Jardel]

Round 8
[Sep 7]
Guarani         1-1  Bahia
  [Júlio César; Raudinei]
[Sep 11]
Vasco da Gama   0-0  Santos
Cruzeiro        0-1  Remo
  [Helinho]

Round 9
[Sep 14]
Bahia           1-0  Remo
  [Marcelo]
[Sep 17]
Guarani         2-1  Vasco da Gama
  [Amoroso, Fábio Augusto; Valdir]
[Sep 18]
Santos          4-1  Cruzeiro
  [Macedo (2), Ranielli, Guga; Cleisson]

Round 10
[Sep 25]
Vasco da Gama   2-3  Bahia
  [Vítor, Hernande; Ronald, Marcelo, Zé Roberto]
Remo            1-4  Santos
  [Chicão; Macedo, Ranielli, Paulinho Kobayashi, Guga]
Cruzeiro        1-2  Guarani
  [Edenílson; Amoroso, Luizão]

Table
 1.Guarani            10  7  1  2  17- 7  15  Qualified, earned a bonus point
 2.Santos             10  6  2  2  16- 8  14  Qualified
 3.Vasco da Gama      10  4  3  3  12- 9  11  Qualified
 4.Bahia              10  4  3  3  11-13  11  Qualified
--------------------------------------------
 5.Remo               10  2  1  7   5-15   5
 6.Cruzeiro           10  1  2  7   7-16   4

Group D

Round 1
[Aug 14]
Palmeiras       4-1  Paraná
  [Evair (2), Zinho, Cléber; Adoílson]
Fluminense      3-1  Náutico
  [Ézio (2), Joãozinho; Naílson]
Internacional   2-0  União São João
  [Caio Júnior (2)]

Round 2
[Aug 17]
União São João  1-0  Fluminense
  [Esquerdinha]
Náutico         1-3  Palmeiras
  [Neridal; Edmundo, Maurílio, Evair]
Paraná          1-1  Internacional
  [Saulo; Nando]

Round 3
[Aug 21]
Internacional   0-2  Palmeiras
  [Edmundo, Rivaldo]
Fluminense      2-1  Paraná
  [Djair, Wélton; Tadeu]
Náutico         0-1  União São João
  [Alexandre]

Round 4
[Aug 24]
Fluminense      2-1  Internacional
  [Wélton, Ézio; Daniel Frasson]
Palmeiras       5-1  União São João
  [Rivaldo (2), Edmundo, Zinho, Evair; Esquerdinha]
[Aug 25]
Paraná          1-1  Náutico
  [João Antônio; Denílson (own goal)]

Round 5
[Aug 27]
Palmeiras       1-0  Fluminense
  [Evair]
[Aug 28]
União São João  1-2  Paraná
  [Sânder; Claudinho, Tadeu]
Internacional   5-0  Náutico
  [Dinei (3), Ânderson, Nando]

Round 6
[Aug 31]
Internacional   3-0  Fluminense
  [Mazinho Loiola, Argel, Luís Carlos Winck]
[Sep 1]
Náutico         0-0  Paraná
[Sep 7]
União São João  0-1  Palmeiras
  [Fabinho (own goal)]

Round 7
[Sep 3]
Fluminense      1-1  Palmeiras
  [Luís Antônio; Edmundo]
[Sep 4]
Paraná          2-1  União São João
  [Tadeu, Claudinho; Alex]
[Sep 7]
Náutico         1-1  Internacional
  [Catende; Dinei]

Round 8
[Sep 11]
Palmeiras       1-0  Internacional
  [Flávio Conceição]
Paraná          2-3  Fluminense
  [João Antônio, Gílson Batata; Ézio (2), Wélton]
[Nov 15]
União São João  0-0  Náutico

Round 9
[Sep 18]
Palmeiras       4-1  Náutico
  [Rivaldo (2), Evair, Edmundo; Alex]
Internacional   1-3  Paraná
  [Nando; Carlos Alberto Dias (2), Adoílson]
Fluminense      2-2  União São João
  [Djair, Ézio; Vágner, Israel]

Round 10
[Sep 24]
Paraná          2-4  Palmeiras
  [João Antônio, Antônio Carlos (own goal); Flávio Conceição, Evair, Edmundo, 
   Maurílio]
Náutico         2-1  Fluminense
  [Alex (2); Ézio]
União São João  3-0  Internacional
  [Cláudio Moura (2), Marcelo Conti]

Table
 1.Palmeiras          10  9  1  0  26- 7  19  Qualified, earned a bonus point
 2.Fluminense         10  4  2  4  14-15  10  Qualified
 3.Paraná             10  3  3  4  15-18   9  Qualified
 4.Internacional      10  3  2  5  14-13   8  Qualified
--------------------------------------------
 5.União São João     10  3  2  5  10-14   8
 6.Náutico            10  1  4  5   7-19   6

Second Phase

First Stage

Group E

Round 1
[Oct 1]
Fluminense      1-3  Corinthians
  [Luís Antônio; Viola, Marques, Marcelinho Carioca]
[Oct 2]
Guarani         0-0  Internacional
Grêmio          2-1  Portuguesa
  [Ayupe, Fabinho; Caio]
[Oct 5]
Paysandu        1-0  Vasco da Gama
  [Oberdan]

Round 2
[Oct 8]
Portuguesa      1-1  Guarani
  [Aritana; Cláudio]
[Oct 9]
Corinthians     3-0  Grêmio
  [Viola, Marques, Casagrande]
Fluminense      0-0  Vasco da Gama
Internacional   3-1  Paysandu
  [Argel, Luís Fernando Gomes, Augusto (own goal); Augusto]

Round 3
[Oct 12]
Internacional   3-2  Fluminense
  [Dinei, Caíco, Luís Carlos Winck; Wallace (2)]
Guarani         2-1  Corinthians
  [Cláudio, Amoroso; Marcelinho Carioca]
[Oct 19]
Vasco da Gama   1-0  Portuguesa
  [Pedro Renato]
Paysandu        1-0  Grêmio
  [Antônio Carlos]

Round 4
[Oct 12]
Portuguesa      1-0  Paysandu
  [Aritana]
[Oct 15]
Corinthians     2-1  Vasco da Gama
  [Célio Silva, Viola; França]
Fluminense      1-2  Guarani
  [Ézio; Amoroso, Luizão]
[Oct 16]
Grêmio          1-1  Internacional
  [Agnaldo; Nando]

Round 5
[Oct 23]
Corinthians     2-1  Portuguesa
  [Souza, Marcelinho Carioca; Simão]
Grêmio          1-2  Guarani
  [Ciro; Amoroso (2)]
Vasco da Gama   5-2  Internacional
  [Preto (2), Valdir, Gian, Alex (own goal); Nando, Mazinho Loiola]
Paysandu        0-0  Fluminense

Round 6
[Oct 26]
Internacional   0-0  Corinthians
Vasco da Gama   0-2  Grêmio
  [Ciro (2)]
Guarani         2-2  Paysandu
  [Amoroso, Jean Carlos; Flávio Goiano, Reginaldo (own goal)]
[Oct 27]
Fluminense      2-1  Portuguesa
  [Djair (2); Caio]

Round 7
[Oct 29]
Corinthians     2-1  Paysandu
  [Marcelinho Carioca, Souza; Antônio Carlos]
Guarani         2-0  Vasco da Gama
  [Amoroso, Edu Lima]
[Oct 30]
Portuguesa      1-0  Internacional
  [Simão]
Grêmio          3-1  Fluminense
  [Carlinhos (2), Ciro; Leonardo]

Table
 1.Corinthians        7  5  1  1  13- 6  12  Qualified [+1 bonus point]
 2.Guarani            7  4  3  0  11- 6  12  [+1 bonus point]
 3.Grêmio             7  3  1  3   9- 9   7
 4.Internacional      7  2  3  2   9-10   7
 5.Paysandu           7  2  2  3   6- 8   6
 6.Vasco da Gama      7  2  1  4   7- 9   5
 7.Portuguesa         7  2  1  4   6- 8   5
 8.Fluminense         7  1  2  4   7-12   4

Group F

Round 1
[Oct 1]
Palmeiras       1-0  Sport
  [Sandro (own goal)]
[Oct 2]
Flamengo        1-1  Santos
  [Nélio; Índio]
Bahia           1-1  Paraná
  [Zé Roberto; Carlos Alberto Dias]
[Oct 14]
São Paulo       1-0  Botafogo
  [Júnior Baiano]

Group F
[Sep 27]
Botafogo        1-1  Bahia
  [Túlio; Lima]
[Oct 8]
Palmeiras       1-0  Paraná
  [Antônio Carlos]
Santos          2-3  São Paulo
  [Cafu (own goal), Moisés; Júnior Baiano, André, Aílton]
Sport           1-0  Flamengo
  [Ataíde]

Group F
[Oct 12]
Paraná          0-0  Sport
[Oct 22]
Santos          2-0  Botafogo
  [Guga, Marcelo Fernandes]
Flamengo        2-0  Palmeiras
  [Sávio (2)]
[Oct 23]
São Paulo       1-1  Bahia
  [Júnior Baiano; Zé Roberto]

Group F
[Oct 15]
Bahia           1-1  Palmeiras
  [Paulo Emílio; Roberto Carlos]
[Oct 16]
Paraná          2-2  São Paulo
  [Carlos Alberto Dias, Adoílson; Müller, Aílton]
Botafogo        1-0  Flamengo
  [Juninho]
Santos          2-2  Sport
  [Guga, Paulinho Kobayashi; Sandro, Fábio]

Group F
[Oct 22]
Palmeiras       2-0  Santos
  [Zinho, Evair]
Botafogo        3-2  Paraná
  [Túlio (2), Juninho; Nei Santos, Gílson Batata]
Sport           2-1  Bahia
  [Sandro, Dedé; Raudinei]
[Oct 28]
São Paulo       3-0  Flamengo
  [Júnior Baiano, Toninho, Catê]

Group F
[Oct 26]
Palmeiras       1-0  Botafogo
  [Rivaldo]
Paraná          0-0  Flamengo
Bahia           3-2  Santos
  [Uéslei (3); Guga, Paulinho Kobayashi]
[Nov 1]
Sport           5-2  São Paulo
  [Fábio (2), Dedé, Leonardo, Juninho; Axel, Caio]

Group F
[Oct 29]
Botafogo        2-5  Sport
  [Túlio, Jéferson; Zinho (3), Sandro, Leonardo]
[Oct 30]
São Paulo       2-2  Palmeiras
  [Müller, Cafu; Edmundo (2)]
Flamengo        0-1  Bahia
  [Zé Roberto]
Santos          1-0  Paraná
  [Giovanni]

Table
 1.Palmeiras          7  4  2  1   8- 5  11  Qualified [+1 bonus point]
 2.Sport              7  4  2  1  15- 8  10
 3.São Paulo          7  3  3  1  14-12   9
 4.Bahia              7  2  4  1   9- 8   8
 5.Santos             7  2  2  3  10-11   6
 6.Botafogo           7  2  1  4   7-12   6  [+1 bonus point]
 7.Flamengo           7  1  2  4   3- 7   4
 8.Paraná             7  0  4  3   5- 8   4

Second Stage

Groups E and F

Round 1
[Nov 2]
Paraná          0-0  Corinthians
Paysandu        0-1  Santos
  [Marcelo Fernandes]
Bahia           1-1  Fluminense
  [Zé Roberto; Luís Antônio]
Portuguesa      3-0  Flamengo
  [Paulinho, Tiba, Caio]
Palmeiras       0-1  Guarani
  [Amoroso]
[Nov 3]
Internacional   1-0  Sport
  [Leandro]
Vasco da Gama   2-0  São Paulo
  [Gian, Valdir]
[Nov 28]
Botafogo        1-0  Grêmio
  [Juninho]

Round 2
[Nov 5]
Fluminense      4-1  Palmeiras
  [Ézio (2), Djair, Wallace; Rivaldo]
Santos          3-0  Vasco da Gama
  [Neto, Macedo, Paulinho Kobayashi]
Grêmio          1-3  Paraná
  [Agnaldo; Carlos Alberto Dias, Adoílson, Paulo Miranda]
[Nov 6]
São Paulo       4-0  Paysandu
  [Aílton (2), Catê, Caio]
Corinthians     0-2  Botafogo
  [Túlio, Jéferson]
Flamengo        1-2  Internacional
  [Paulo Nunes; Leandro (2)]
Guarani         2-0  Bahia
  [Luizão (2)]
Sport           0-3  Portuguesa
  [Tiba, Caio, Paulinho]

Round 3
[Nov 8]
Grêmio          1-1  Palmeiras
  [Ayupe; Flávio Conceição]
[Nov 9]
São Paulo       0-2  Portuguesa
  [Tiba, Paulinho]
Sport           0-0  Vasco da Gama
Santos          1-0  Internacional
  [Macedo]
Fluminense      2-2  Botafogo
  [Ézio, Djair; Túlio (2)]
Corinthians     2-2  Bahia
  [Henrique, Marques; Marcelo (2)]
Guarani         4-1  Paraná
  [Amoroso (3), Luizão; Claudinho]
[Nov 10]
Flamengo        0-0  Paysandu

Round 4
[Nov 12]
Internacional   0-1  São Paulo
  [Aílton]
Portuguesa      0-0  Santos
Paraná          4-1  Fluminense
  [Adoílson (2), Denílson, Tadeu; Antônio Carlos]
[Nov 13]
Vasco da Gama   1-1  Flamengo
  [Valdir; Gélson]
Palmeiras       4-1  Corinthians
  [Evair (3), Zinho; Daniel]
Botafogo        1-1  Guarani
  [Túlio; Luizão]
Paysandu        1-1  Sport
  [Chiquinho; Sérgio Luiz]
Bahia           2-0  Grêmio
  [Rivelino, Marcelo]

Round 5
[Nov 16]
Flamengo        0-3  Fluminense
  [Ézio (2), Luís Henrique]
São Paulo       3-1  Grêmio
  [Aílton (2), Axel; Leônidas]
Paysandu        0-1  Botafogo
  [Perivaldo]
Internacional   0-0  Bahia
Sport           0-2  Guarani
  [Sandoval, Amoroso]
Santos          1-2  Corinthians
  [Neto; Marques, Tupãzinho]
[Nov 17]
Portuguesa      3-1  Palmeiras
  [Caio, Paulinho, Edinam; Alex Alves]
[Nov 28]
Vasco da Gama   1-0  Paraná
  [Jardel]

Round 6
[Nov 19]
Grêmio          0-1  Flamengo
  [Nélio]
Guarani         1-0  São Paulo
  [Amoroso]
[Nov 20]
Botafogo        5-2  Portuguesa
  [Túlio (2), Mauricinho (2), Sérgio Manoel; Aritana (2)]
Fluminense      0-1  Santos
  [Macedo]
Corinthians     0-3  Sport
  [Zinho (2), Leonardo]
Palmeiras       3-0  Vasco da Gama
  [Zinho, Rivaldo, Evair]
Bahia           3-0  Paysandu
  [Marcelo (2), Uéslei]
Paraná          0-0  Internacional

Round 7
[Nov 23]
Corinthians     1-2  São Paulo
  [Pinga; Cafu, Sierra]
Grêmio          1-0  Santos
  [Jaques]
Paraná          1-0  Paysandu
  [Nei Júnior]
Guarani         0-0  Flamengo
Fluminense      1-0  Sport
  [Leonardo]
Palmeiras       1-1  Internacional
  [Rivaldo; Caíco]
Bahia           2-1  Portuguesa
  [Uéslei, Marcelo; Simão]
Botafogo        0-0  Vasco da Gama

Round 8
[Nov 26]
Santos          3-0  Guarani
  [Macedo, Ranielli, Guga]
Internacional   0-1  Botafogo
  [Marcelo]
[Nov 27]
Paysandu        1-0  Palmeiras
  [Antônio Carlos]
Portuguesa      2-0  Paraná
  [Caio, Simão]
Vasco da Gama   0-0  Bahia
Sport           1-2  Grêmio
  [Juninho; Agnaldo, Émerson]
São Paulo       4-2  Fluminense
  [Aílton, Cafu, Alemão, Palhinha; Ézio, Leonardo]
Flamengo        2-0  Corinthians
  [Nélio, Magno]

Tables

Group E
 1.Guarani            8  5  2  1  11- 5  12  Qualified
 2.Portuguesa         8  5  1  2  16- 8  11
 3.Fluminense         8  3  2  3  14-13   8
 4.Vasco da Gama      8  2  4  2   4- 7   8
 5.Internacional      8  2  3  3   4- 5   7
 6.Grêmio             8  2  1  5   6-12   5
 7.Paysandu           8  1  2  5   2-11   4
 8.Corinthians        8  1  2  5   6-16   4

Group F
 1.Botafogo           8  5  3  0  13- 5  13  Qualified
 2.Santos             8  5  1  2  10- 3  11
 3.São Paulo          8  5  0  3  14- 9  10
 4.Bahia              8  3  4  1  10- 6  10
 5.Paraná             8  3  2  3   9- 9   8
 6.Flamengo           8  2  3  3   5- 9   7
 7.Palmeiras          8  2  2  4  11-12   6
 8.Sport              8  1  2  5   5-10   4

Second Phase - overall record
 1-Guarani           15  9  5  1  22-11  24  Qual. (Gr.E 2nd stage winner) [+1]
 2-São Paulo         15  8  3  4  28-21  19  Qualified*
 3-Botafogo          15  7  4  4  20-17  19  Qual. (Gr.F 2nd stage winner) [+1]
 4-Bahia             15  5  8  2  19-14  18  Qualified*
 5-Santos            15  7  3  5  20-14  17
 6-Palmeiras         15  6  4  5  19-17  17  Qual. (Gr.F 1st stage winner) [+1]
 7-Portuguesa        15  7  2  6  22-16  16
 8-Corinthians       15  6  3  6  19-22  16  Qual. (Gr.E 1st stage winner) [+1]
 9-Sport             15  5  4  6  20-18  14
10-Internacional     15  4  6  5  13-15  14
11-Vasco da Gama     15  4  5  6  11-16  13
12-Grêmio            15  5  2  8  15-21  12
13-Fluminense        15  4  4  7  21-25  12
14-Paraná            15  3  6  6  14-17  12
15-Flamengo          15  3  5  7   8-16  11
16-Paysandu          15  3  4  8   8-19  10

* - Qualified due to better second phase record.

Qualify (Repescagem)

Round 1
[Oct 2]
Vitória         2-0  Náutico
  [Everaldo, Ramón Menezes]
Cruzeiro        3-0  Criciúma
  [Roberto Gaúcho, Jean Carlo, Nonato]
[Oct 5]
Atlético-MG     3-0  União São João
  [Carlos, Reinaldo, Darci]
[Oct 6]
Remo            0-3  Bragantino
  [Sílvio (2), Ludo]

Round 2
[Oct 9]
Cruzeiro        2-1  Vitória
  [Nonato, Macalé; Ramón Menezes]
Náutico         0-1  Remo
  [Helinho]
Criciúma        2-0  Atlético-MG
  [Betinho, Jairo Lenzi]
Bragantino      1-0  União São João
  [Sílvio]

Round 3
[Oct 12]
Vitória         0-1  Remo
  [Chicão]
[Oct 16]
Atlético-MG     1-1  Bragantino
  [Éder; Ludo]
Náutico         2-0  Cruzeiro
  [Alex (2)]
União São João  1-1  Criciúma
  [Chiquinho; Betinho]

Round 4
[Oct 19]
Bragantino      4-1  Criciúma
  [Omar (own goal), Ronaldo Alfredo, Edílson, João Santos; Cacaio]
[Oct 20]
União São João  4-2  Vitória
  [Alexandre, Neizinho, Glauco, Cláudio Moura; Everaldo (2)]
Atlético-MG     1-0  Náutico
  [Renaldo]
[Nov 1]
Remo            0-0  Cruzeiro

Round 5
[Oct 22]
Remo            2-2  Criciúma
  [Luís Carlos Goiano, Chicão; Alexandre Lopes, Cacaio]
[Oct 23]
Atlético-MG     1-0  Cruzeiro
  [Renaldo]
Bragantino      0-1  Vitória
  [Ramón Menezes]
União São João  1-0  Náutico
  [Cláudio Moura]

Round 6
[Oct 26]
Criciúma        2-2  Vitória
  [Omar, Betinho; Gil Baiano, Dão]
Náutico         2-0  Bragantino
  [Alex, Niquinha]
[Oct 27]
Atlético-MG     2-1  Remo
  [Renaldo, Adílson; Chicão]
[Oct 28]
Cruzeiro        3-2  União São João
  [Rogério, Macalé, Roberto Gaúcho; Glauco, Alexandre]

Round 7
[Oct 30]
Bragantino      1-0  Cruzeiro
  [Josicler]
Vitória         1-0  Atlético-MG
  [Ramón Menezes]
Criciúma        2-1  Náutico
  [Wílson, Betinho; Naílson]
União São João  0-0  Remo

Round 8
[Nov 2]
Vitória         0-2  Bragantino
  [Edílson (2)]
[Nov 3]
Remo            0-0  União São João
Náutico         3-1  Criciúma
  [Alex (3); Paulo da Pinta]
[Nov 23]
Cruzeiro        0-1  Atlético-MG
  [Reinaldo]

Round 9
[Nov 6]
Cruzeiro        1-1  Bragantino
  [Jean Carlo; Alberto]
Remo            0-6 Atlético-MG
  [Reinaldo (4), Renaldo, Zé Carlos]
Vitória         1-0  Criciúma
  [Dão]
Náutico         0-1  União São João
  [Cláudio Moura]

Round 10
[Nov 9]
Náutico         0-0  Atlético-MG
Criciúma        1-0  Cruzeiro
  [Jairo Lenzi]
Vitória         1-1  União São João
  [Pichetti; Carlos Roberto]
[Nov 10]
Bragantino      2-0  Remo
  [Ludo (2)]

Round 11
[Nov 13]
Cruzeiro        1-5  Remo
  [Mário Tilico; Helinho (4), Cuca]
Bragantino      2-2  Atlético-MG
  [Alberto, Edílson; Zé Carlos, Valdir]
[Nov 23]
Náutico         1-0  Vitória
  [Lúcio Surubim]
Criciúma        3-1  União São João
  [Betinho, Cacaio, Miranda; Vágner]

Round 12
[Nov 16]
Criciúma        2-1  Remo
  [Betinho, Marcos Gaúcho; Helinho]
União São João  0-0  Bragantino
Atlético-MG     2-2  Vitória
  [Renaldo, Valdir; Ramón Menezes, Dão]
[Nov 17]
Cruzeiro        2-0  Náutico
  [Toninho Cerezo, Roberto Gaúcho]

Round 13
[Nov 20]
Remo            0-1  Vitória
  [Ramón Menezes]
União São João  2-3  Cruzeiro
  [Chiquinho, Vágner; Rogério, Cleisson, Toninho Cerezo]
Bragantino      1-0  Náutico
  [Maurinho]
Atlético-MG     2-1  Criciúma
  [Adílson, Éder; Wílson]

Round 14
[Nov 27]
Vitória         2-0  Cruzeiro
  [Ramón Menezes, Gil]
Remo            2-0  Náutico
  [Mauro, Cuca]
União São João  3-1  Atlético-MG
  [Cleomar (2), Chiquinho; Gaúcho]
Criciúma        2-2  Bragantino
  [Paulo da Pinta, Alexandre Lopes; Maurinho, Donizete]

Table
 1.Bragantino        14  7  5  2  20-10  19  Qualified
 2.Atlético-MG       14  7  4  3  22-13  18  Qualified
-------------------------------------------
 3.Vitória           14  6  3  5  16-15  15
 4.Criciúma          14  5  4  5  20-23  14
 5.União São João    14  4  5  5  16-18  13
 6.Cruzeiro          14  5  2  7  15-19  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Remo              14  4  4  6  13-19  12  Relegated
 8.Náutico           14  4  1  9   9-14   9  Relegated

Quarter-Finals

First Leg
[Nov 30]
Bragantino      1-1  Corinthians
  [18' Maurinho; 94' Tupãzinho]
  [Pacaembu, att-26156]
São Paulo       1-0  Guarani
  [81' Palhinha]
  [Morumbi, att-21911]
Bahia           1-2  Palmeiras
  [50' Souza; 15' Roberto Carlos, 87' Maurílio]
  [Fonte Nova, att-69129]
[Dec 1]
Atlético-MG     2-0  Botafogo
  [13' Éder Aleixo, 39' Darci]
  [Mineirão, att-50363]

Second Leg
[Dec 3]
Palmeiras       2-1  Bahia
  [62' César Sampaio, 73' Evair; 89' Rivelino]
  [Pacaembu, att-23372]
Guarani         4-2  São Paulo
  [32' Sandoval, 65' Júlio César, 71' Luizão, 89' Valdeir; 45+2' Aílton,
   87' Caio]
  [Brinco de Ouro, att-24993]
[Dec 4]
Corinthians     0-0  Bragantino
  [Morumbi, att-35802]
Botafogo        2-1  Atlético-MG
  [42' Marcelo, 57' Moisés; 17' Reinaldo]
  [Maracanã, att-32584]

Corinthians qualified due to better first and second phase record

Semifinals

First Leg
[Dec 7]
Atletico-MG     3-2  Corinthians 
  [24',66',88' Reinaldo; 42' Branco, 57' Marcelinho Carioca]
  [Mineirão, att-82938 - 1994 Championship Record]
[Dec 8]
Palmeiras       3-1  Guarani
  [38' Cléber, 80' Zinho, 84' Evair; 37' Julio César]
  [Pacaembu, att-43142]

Second Leg
[Dec 11]
Corinthians     1-0  Atlético-MG
  [53' Branco]
  [Morumbi, att-9788]
Guarani         1-2  Palmeiras
  [85' Fábio Augusto(P); 48',88' Rivaldo]
  [Brinco de Ouro, att-23676]

Finals

First Leg
[Dec 15]
Corinthians     1-3  Palmeiras
67' Marques          45' Rivaldo
                     63' Rivaldo
                     65' Edmundo
Corinthians: Ronaldo, Paulo Roberto, Pinga (Gralak), Henrique, Branco;
             Zé Elias, Luisinho, Marcelinho Paulista (Marques), Souza;
             Marcelinho Carioca, Viola.
Palmeiras: Velloso, Cláudio, Antônio Carlos, Cléber, Roberto Carlos;
           César Sampaio, Flávio Conceição, Zinho;
           Edmundo(Amaral), Evair, Rivaldo.
Pacaembu stadium
Attendance: 36409

Second Leg
[Dec 18]
Palmeiras       1-1  Corinthians      Pacaembu
81' Rivaldo           3' Marques
Palmeiras: Velloso, Cláudio, Antônio Carlos, Cléber, Wagner;
           César Sampaio, Flávio Conceição (Amaral), Zinho;
           Edmundo (Tonhão), Evair, Rivaldo.
Corinthians: Ronaldo, Paulo Roberto, Gralak, Henrique, Branco;
             Luizinho, Marcelinho Paulista, Souza (Tupãzinho)
             Marcelinho Carioca, Viola, Marques.
Red Cards - Luizinho, Branco (Corinthians), Zinho(Palmeiras).
Referee   - Marcio Rezende de Freitas.
Pacaembu stadium
Attendance: 35217

SE Palmeiras are the 1994 Brazilian champions

Final Table
 1-Palmeiras         31 20  6  5  58-30  46 Qualified to Copa Libertadores 1995
 2-Corinthians       31 12  9 10  43-44  33
 3-Guarani           29 17  6  6  45-26  40
 4-Atlético-MG       28 11  8  9  36-28  30
 5-Botafogo          27 13  6  8  38-32  32
 6-São Paulo         27 12  8  7  42-35  32
 7-Bahia             27  9 11  7  32-31  29
 8-Bragantino        26  8  9  9  29-29  25
 9-Santos            25 13  5  7  36-22  31
10-Portuguesa        25  9  8  8  26-20  26
11-Grêmio            25  9  6 10  27-30  24
12-Vasco da Gama     25  8  8  9  23-25  24
13-Sport             25  8  8  9  31-34  24
14-Flamengo          25  7  9  9  24-27  23
15-Fluminense        25  8  6 11  35-40  22
16-Paysandu          25  8  6 11  22-32  22
17-Internacional     25  7  8 10  27-28  22
18-Paraná            25  6  9 10  29-35  21
19-Vitória           24  7  8  9  25-28  22
20-Criciúma          24  7  9  8  34-34  23
21-União São João    24  7  7 10  26-32  21
22-Cruzeiro          24  6  4 14  22-35  16
23-Remo              24  6  5 13  18-34  17
24-Náutico           24  5  5 14  16-33  15

1993

1994 (2nd level)

1994 (3rd level)

1995

list of champions.

list of 2nd division champions.


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes and Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil Source: Placar

Authors: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com) and Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 8 Dec 2000

(C) Copyright Ricardo Pontes, Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.