Brazil 1993 Championship

PARTICIPANTS

Esporte Clube BAHIA (Salvador-BA)
Esporte Clube VITÓRIA (Salvador-BA)
CEARÁ Sporting Club (Fortaleza-CE)
FORTALEZA Esporte Clube (Fortaleza-CE)
Associação DESPORTIVA Ferroviária (Vitória-ES)  
GOIÁS Esporte Clube (Goiânia-GO)
AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte-MG)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte-MG)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte-MG)
PAYSANDU Sport Club (Belém-PA)
Clube do REMO (Belém-PA)
Clube NÁUTICO Capibaribe (Recife-PE)
SANTA CRUZ Futebol Clube (Recife-PE)
SPORT Club do RECIFE (Recife-PE)
Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba-PR)
CORITIBA Football Club (Curitiba-PR)
PARANÁ Clube (Curitiba-PR)
BOTAFOGO de Futebol and Regatas (Rio de Janeiro-RJ)
Clube de Regatas FLAMENGO (Rio de Janeiro-RJ)
FLUMINENSE Football Club (Rio de Janeiro-RJ)
Clube de Regatas VASCO DA GAMA (Rio de Janeiro-RJ)
GRÊMIO de Football Porto Alegrense (Porto Alegre-RS)
Sport Club INTERNACIONAL (Porto Alegre-RS)
CRICIÚMA Esporte Clube (Criciúma-SC)
Clube Atlético BRAGANTINO (Bragança Paulista-SP)
Sport Club CORINTHIANS Paulista (São Paulo-SP)
GUARANI Futebol Clube (Campinas-SP)
Sociedade Esportiva PALMEIRAS (São Paulo-SP)
Associação PORTUGUESA de Desportos (São Paulo-SP)
SANTOS Futebol Clube (Santos-SP)
SÃO PAULO Futebol Clube (São Paulo-SP)
UNIÃO SÃO JOÃO Esporte Clube (Araras-SP)

First Phase

4 Groups of 8 teams.  Top 3 from groups A and B qualified to the second phase.
Top 2 from groups C and D qualified to playoffs to determine 2 teams that 
would qualify to second phase.  Bottom 4 form groups C and D were relegated.

CBF decided that the members of the Clube dos Treze (Club of 13), which are 
Bahia, Botafogo, Fluminense, Flamengo, Vasco, Corinthians, Palmeiras, São Paulo, 
Santos, Cruzeiro, Atlético-MG, Internacional, Grêmio, would compose the 
Groups A and B along with Bragantino, Sport and Guarani (due to better 1992 season 
record).  All other teams would dispute the championship in the Groups C and D.
This meant that Grêmio, who were 9th in the 1992 2nd level, could not be
relegated, but Paraná, who were the 1992 champions, could be relegated.

Group A

Round 1
[Sep 6]
São Paulo       3-2  Internacional
  [Matosas, Dinho, Jura; Paulinho, Wágner]
Bragantino      0-0  Botafogo
[Sep 7]
Cruzeiro        0-2  Corinthians
  [Tupãzinho, Leandro Silva]
Bahia           1-1  Flamengo
  [Marcelo; Casagrande]

Round 2
[Sep 11]
Internacional   1-0  Botafogo
  [Vladimir]
[Sep 12]
São Paulo       1-1  Corinthians
  [Matosas; Elias]
Flamengo        1-1  Bragantino
  [Júnior Baiano; João Santos]
Bahia           1-3  Cruzeiro
  [Naldinho; Marco Antônio Boiadeiro, Roberto Gaúcho, Ronaldo]

Round 3
[Sep 18]
São Paulo       2-0  Bahia
  [Dinho, Guilherme]
Cruzeiro        1-2  Flamengo
  [Ronaldo; Rogério, Marcelinho Carioca]
[Sep 20]
Botafogo        0-1  Corinthians
  [Rivaldo]
Internacional   1-1  Bragantino
  [Wágner; Sílvio]

Round 4
[Sep 15]
Bahia           1-0  Botafogo
  [Marcelo]
[Sep 22]
Flamengo        2-0  São Paulo
  [Casagrande, Edu Lima]
[Oct 6]
Bragantino      1-0  Cruzeiro
  [Alberto]
[Oct 9]
Corinthians     2-0  Internacional
  [Leto, Tupãzinho]

Round 5
[Sep 25]
Bragantino      0-0  Corinthians
[Sep 26]
Botafogo        0-1  Flamengo
  [Rogério]
São Paulo       0-0  Cruzeiro     [match also valid for Recopa Sudamericana 1992]
Internacional   1-0  Bahia
  [Vladimir]

Round 6
[Sep 29]
Flamengo        3-0  Internacional
  [Marcão (own goal), Marcelinho Carioca, Casagrande]
Bahia           1-3  Corinthians
  [Duda; Válber, Rivaldo, Zé Elias]
[Oct 9]
Cruzeiro        3-0  Botafogo
  [Ronaldo, Nonato, Macedo]
[Oct 10]
São Paulo       3-3  Bragantino
  [Dinho, Valdeir, Palhinha; João Santos, Claudinho, Sílvio]

Round 7
[Oct 3]
Corinthians     1-0  Flamengo
  [Rivaldo]
Botafogo        0-4  São Paulo
  [Palhinha (2), Toninho Cerezo, Valdeir]
Internacional   3-0  Cruzeiro
  [Adílson (2), Mazinho Loiola]
Bahia           1-0  Bragantino
  [Marcelo]

Round 8
[Oct 9]
Bragantino      3-3  Internacional
  [Ludo (2), Alberto; Mazinho Oliveira (2), Élson]
[Oct 12]
Corinthians     5-1  Bahia
  [Rivaldo (2), Viola (2), Válber; Marcelo]
[Nov 5]
Cruzeiro        1-1  São Paulo
  [Ronaldo; Leonardo]
[Nov 12]
Flamengo        2-0  Botafogo
  [Casagrande, Júnior Baiano]

Round 9
[Oct 16]
Bragantino      5-1  Flamengo
  [Claudinho (3), Sílvio (2); Renato Gaúcho]
Corinthians     1-0  São Paulo
  [Simão]
[Oct 17]
Bahia           0-1  Internacional
  [Mazinho Loiola]
Botafogo        0-1  Cruzeiro
  [Ronaldo]

Round 10
[Oct 23]
Bragantino      0-0  São Paulo
[Oct 24]
Flamengo        2-1  Cruzeiro
  [Edu Lima, Casagrande; Toninho]
[Oct 25]
Internacional   1-1  Corinthians
  [Paulinho; Mabília]
[Nov 5]
Botafogo        3-0  Bahia
  [Sinval (2), Róbson]

Round 11
[Oct 30]
Bahia           1-1  São Paulo
  [Ramón Menezes; Palhinha]
Internacional   2-0  Flamengo
  [Élson, Zinho]
[Oct 31]
Corinthians     5-1  Botafogo
  [Viola (2), Rivaldo (2), Válber; André Duarte]
Cruzeiro        1-0  Bragantino
  [Ronaldo

Round 12
[Nov 3]
Botafogo        2-0  Internacional
  [Rogério, Róbson]
[Nov 7]
Corinthians     2-1  Bragantino
  [Simão, Válber; Nei]
São Paulo       2-0  Flamengo
  [Müller, Palhinha]
Cruzeiro        6-0  Bahia
  [Ronaldo (5), Careca]

Round 13
[Oct 9]
Flamengo        1-1  Bahia
  [Marcelinho Carioca; Marcelo]
[Oct 28]
Botafogo        1-1  Bragantino
  [Marcelo; Marcelo Prates]
[Nov 10]
Corinthians     2-1  Cruzeiro
  [Válber, Rivaldo; Edenílson]
[Nov 12]
Internacional   1-1  São Paulo
  [Zinho; Leonardo]

Round 14
[Nov 14]
Flamengo        1-1  Corinthians
  [Marcelinho Carioca; Hergos]
São Paulo       1-0  Botafogo
  [Müller]
Cruzeiro        4-1  Internacional
  [Edenílson (2), Zelão, Ronaldo; Paulinho]
Bragantino      2-2  Bahia
  [Sílvio, Claudinho; Arthurzinho, Marcelo]

Table
 1-Corinthians      14 10  4  0  27- 8  24  Qualified
 2-São Paulo        14  5  7  2  19-12  17  Qualified
 3-Flamengo         14  6  4  4  17-16  16  Qualified
------------------------------------------
 4-Cruzeiro         14  6  2  6  22-15  14
 5-Internacional    14  5  4  5  17-20  14
 6-Bragantino       14  2  9  3  18-16  13
 7-Bahia            14  2  4  8  10-29   8
 8-Botafogo         14  2  2 10   7-21   6

Group B

Round 1
[Sep 4]
Guarani         1-1  Palmeiras
  [Gustavo; Alexandre Rosa]
Grêmio          3-2  Fluminense
  [Sérgio Winck, Gílson, Adil; Ézio (2)]
[Sep 5]
Vasco da Gama   1-0  Atlético-MG
  [Valdir]
[Sep 7]
Sport           0-2  Santos
  [Zé Renato, Almir]

Round 2
[Sep 11]
Atlético-MG     1-1  Santos
  [Valdir; Darci]
[Sep 12]
Palmeiras       3-0  Sport
  [Edmundo (2), Paulo Sérgio]
[Sep 13]
Guarani         2-2  Grêmio
  [Djalminha (2); Pingo, Gílson]
[Oct 6]
Fluminense      1-3  Vasco da Gama
  [Lira; França, Geovani, Hernande]

Round 3
[Sep 18]
Santos          0-2  Fluminense
  [Chiquinho, Nílson]
Grêmio          1-1  Palmeiras
  [Fabinho; Edmundo]
Atlético-MG     0-1  Sport
  [Gilberto]
[Sep 20]
Vasco da Gama   0-0  Guarani

Round 4
[Sep 22]
Guarani         2-1  Santos
  [Clóvis (2); Guga]
Fluminense      2-0  Atlético-MG
  [Jerry, Nílson]
Sport           1-0  Grêmio
  [Moura]
[Oct 9]
Palmeiras       2-0  Vasco da Gama
  [Edílson, Zinho]

Round 5
[Sep 25]
Sport           1-1  Fluminense
  [Luís Carlos Carioca; Nílson]
[Sep 26]
Vasco da Gama   2-4  Grêmio
  [Valdir, Geovani; Paulão, Caio, Gílson, Fabinho]
Santos          3-1  Palmeiras
  [Sérgio Manoel, Ranielli, Almir; Roberto Carlos]
Atlético-MG     1-0  Guarani
  [Valdir]

Round 6
[Sep 29]
Guarani         3-1  Fluminense
  [Clóvis (2), Djalminha; Ézio]
Grêmio          0-1  Santos
  [Darci]
Vasco da Gama   0-1  Sport
  [Zinho]
[Sep 30]
Palmeiras       1-0  Atlético-MG
  [Edílson]

Round 7
[Oct 2]
Santos          1-1  Vasco da Gama
  [Neizinho; Valdir]
[Oct 3]
Fluminense      2-4  Palmeiras
  [Julinho, Nílson; Edílson (2), Zinho, Evair]
Atlético-MG     0-0  Grêmio
[Oct 4]
Sport           0-0  Guarani

Round 8
[Oct 9]
Santos          3-0  Sport
  [Guga (3)]
Fluminense      0-1  Grêmio
  [Charles]
[Oct 10]
Palmeiras       3-1  Guarani
  [Edmundo, Antônio Carlos, Evair; Fernando]
[Oct 12]
Atlético-MG     1-3  Vasco da Gama
  [Reinaldo; William, França, Valdir]

Round 9
[Oct 16]
Sport           1-2  Palmeiras
  [Moura; Evair, Jean Carlo]
[Oct 17]
Vasco da Gama   2-0  Fluminense
  [Valdir, Pedro Renato]
Grêmio          0-1  Guarani
  [Clóvis]
[Oct 18]
Santos          1-0  Atlético-MG
  [Cuca]

Round 10
[Oct 23]
Vasco da Gama   0-1  Palmeiras
  [Zinho]
Atlético-MG     1-2  Fluminense
  [Valdir; Nílson (2)]
[Oct 24]
Santos          3-3  Guarani
  [Guga (2), Zé Renato; Robert, Fernando, Clóvis]
Grêmio          2-1  Sport
  [Carlos Miguel, Paulão; Marcelo Gomes]

Round 11
[Oct 20]
Guarani         2-0  Vasco da Gama
  [Clóvis (2)]
[Oct 28]
Sport           2-1  Atlético-MG
  [Sandro, Acácio; Zé Carlos]
[Oct 30]
Palmeiras       3-1  Grêmio
  [Edmundo (2), Luciano (own goal); Luciano]
[Oct 31]
Fluminense      3-4  Santos
  [Nílson (2), Andrei; Guga (2), Axel, Sérgio Manoel]

Round 12
[Nov 2]
Sport           2-5  Vasco da Gama
  [Luís Carlos Carioca, Bizu; França, Yan, Valdir, Júnior, Pimentel]
[Nov 6]
Atlético-MG     2-3  Palmeiras
  [Serginho, Toninho Pereira; Saulo, Edílson, Edmundo]
[Nov 7]
Santos          2-0  Grêmio
  [Júnior, Gallo]
[Nov 8]
Fluminense      1-2  Guarani
  [Celinho; Fernando, Tiba]

Round 13
[Nov 2]
Guarani         2-0  Atlético-MG
  [Róbinson, Clóvis]
[Nov 10]
Palmeiras       0-1  Santos
  [Guga]
[Nov 11]
Grêmio          4-1  Vasco da Gama
  [Charles (2), Carlos Alberto Dias, Branco; Valdir]
Fluminense      0-0  Sport

Round 14
[Nov 13]
Guarani         2-0  Sport
  [Édson Pezinho, Djalminha]
[Nov 14]
Palmeiras       2-1  Fluminense
  [Maurílio, Sorato; Andrei]
Grêmio          2-0  Atlético-MG
  [Carlos Alberto Dias, Carlos Miguel]
Vasco da Gama   1-1  Santos
  [Júnior; Guga]

Table
 1-Palmeiras        14 10  2  2  27-14  22   Qualified
 2-Santos           14  8  4  2  24-14  20   Qualified
 3-Guarani          14  7  5  2  21-13  19   Qualified
------------------------------------------
 4-Grêmio           14  6  3  5  20-17  15
 5-Vasco da Gama    14  5  3  6  19-20  13
 6-Sport            14  4  3  7  10-21  11
 7-Fluminense       14  3  2  9  18-26   8
 8-Atlético-MG      14  1  2 11   7-21   4

Group C

Round 1
[Sep 4]
Náutico         2-1  Santa Cruz
  [Niquinha, Mílton Lima; Marco Antônio]
Goiás           0-3  Vitória
  [Pichetti (2), Paulo Isidoro]
[Sep 7]
Ceará           3-1  Fortaleza
  [Vítor Hugo, Sérgio Alves, Mirandinha; Elói]
Remo            2-1  Paysandu
  [Ageu, Mário César; Marcos Roberto]

Round 2
[Sep 11]
Vitória         0-0  Fortaleza
Santa Cruz      0-1  Paysandu
  [Jorginho]
[Sep 12]
Ceará           3-1  Goiás
  [Júnior Xavier (2), Ivanildo; Alex]
Remo            2-1  Náutico
  [Ageu, Agnaldo; Maurício]

Round 3
[Sep 15]
Goiás           1-2  Remo
  [Vivinho; Ageu, Alex]
Paysandu        1-1  Náutico
  [Marcos Roberto; Gilberto]
Fortaleza       1-2  Santa Cruz
  [Bujica; Célio, Cláudio Adão]
Ceará           0-3  Vitória
  [Claudinho (3)]

Round 4
[Sep 18]
Vitória         2-1  Remo
  [João Marcelo, Alex Alves; Biro-Biro]
Fortaleza       1-1  Náutico
  [Bujica; Rizza]
Ceará           0-1  Santa Cruz
  [Serginho]
Paysandu        1-1  Goiás
  [Carlos André; César Mineiro]

Round 5
[Sep 22]
Santa Cruz      5-1  Remo
  [Cláudio Adão (2), Willians, Arlan, Célio; Ageu]
Ceará           1-0  Náutico
  [Ronaldo]
Paysandu        2-0  Vitória
  [Rogerinho, Éverson]
Fortaleza       1-1  Goiás
  [Alaílson; César Mineiro]

Round 6
[Sep 26]
Náutico         0-2  Vitória
  [Alex Alves, Pichetti]
Remo            2-0  Ceará
  [Giovanni, Édson Boaro]
Fortaleza       0-2  Paysandu
  [Oberdan, Éverson]
Goiás           1-0  Santa Cruz
  [Vivinho]

Round 7
[Sep 29]
Remo            6-0  Fortaleza
  [Ageu (2), Édson Boaro, Giovanni, Júnior, Dema]
Ceará           2-0  Paysandu
  [Ronaldo, Wanks]
Náutico         0-0  Goiás
[Sep 30]
Vitória         2-1  Santa Cruz
  [Roberto Cavalo, Alex Alves; Serginho]

Round 8
[Oct 6]
Santa Cruz      1-2  Náutico
  [Lê; Paulo Leme (2)]
Paysandu        1-1  Remo
  [Marcos Roberto; Giovanni]
Fortaleza       0-1  Ceará
  [Osmar]
[Oct 7]
Vitória         3-1  Goiás
  [Roberto Cavalo (2), Gerônimo; Wallace]

Round 9
[Oct 10]
Fortaleza       3-1  Vitória
  [Sérgio (2), Bujica; Pichetti]
Náutico         1-0  Remo
  [Paulo Leme]
Goiás           2-2  Ceará
  [Vivinho, César Mineiro; Gílson, Ivanildo]
[Oct 11]
Paysandu        2-1  Santa Cruz
  [Mané Ferreira, Marquinhos Capixaba; Marco Antônio]

Round 10
[Oct 13]
Fortaleza       2-1  Remo
  [Sérgio (2); Mauricinho]
Goiás           3-0  Náutico
  [Wallace (2), Vivinho]
[Oct 14]
Paysandu        1-0  Ceará
  [Marquinhos Capixaba]
Santa Cruz      0-0  Vitória

Round 11
[Oct 17]
Goiás           0-0  Paysandu
Remo            2-0  Vitória
  [Mário César, Giovanni]
Santa Cruz      3-0  Ceará
  [Serginho, Willians, Marcelo]
Náutico         3-1  Fortaleza
  [Niquinha, André, Gilberto; Josué]

Round 12
[Oct 20]
Vitória         2-1  Ceará
  [Alex Alves, Fabinho; Ronaldo]
Náutico         0-0  Paysandu
Santa Cruz      1-1  Fortaleza
  [Marcelo; Eliézer]
[Oct 21]
Remo            4-0  Goiás
  [Ageu (2), Guilherme, Tarcísio]

Round 13
[Oct 24]
Vitória         4-1  Náutico
  [Claudinho (3), Alex Alves; Paulo Leme]
Paysandu        1-0  Fortaleza
  [Jairo]
Ceará           2-1  Remo
  [Júnior Xavier, Ronaldo; Tarcísio]
Santa Cruz      3-1  Goiás
  [Marcelinho (2), Marcelo; Niltinho]

Round 14
[Oct 27]
Vitória         5-2  Paysandu
  [Claudinho (3), Alex Alves, Pichetti; Mané Ferreira, Marcos Roberto]
Remo            3-1  Santa Cruz
  [Mauricinho (3); Arlan]
Goiás           0-0  Fortaleza
Náutico         2-1  Ceará
  [Maurício, Jéferson; Claudemir]

Table
 1-Vitória          14  9  2  3  27-14  20  To Playoff
 2-Remo             14  8  1  5  28-17  17  To Playoff
------------------------------------------
 3-Paysandu         14  6  5  3  15-13  17
 4-Náutico          14  5  4  5  14-18  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-Ceará            14  6  1  7  16-19  13  Relegated
 6-Santa Cruz       14  5  2  7  20-17  12  Relegated
 7-Goiás            14  2  6  6  12-22  10  Relegated
 8-Fortaleza        14  2  5  7  11-23   9  Relegated

Group D

Round 1
[Sep 4]
Portuguesa      5-2  Criciúma
  [Bentinho (2), Paulinho Kobayashi, Maurício, Fernando; Paulo da Pinta, 
  Everaldo]
Paraná          1-3  América
  [Gralak; Euller, Hamílton, Flávio]
Atlético-PR     0-3  União São João
  [Osias (2), Edinho]
Desportiva      0-1  Coritiba
  [Ronaldo]

Round 2
[Sep 11]
União São João  2-1  Portuguesa
  [Osias (2); Paulinho Kobayashi]
[Sep 12]
Paraná          6-1  Desportiva
  [Serginho Brasília, Gralak, Luís Américo, Davi, Toto, Marcão; 
  Marcão (own goal)]
América         0-0  Atlético-PR
Criciúma        1-0  Coritiba
  [Omar]

Round 3
[Sep 15]
Portuguesa      1-2  América
  [Bentinho; Fagundes, Euller]
Coritiba        1-1  União São João
  [Paulo César; Chiquinho]
Criciúma        2-1  Desportiva
  [Dauri, Soares; Wélber]
[Sep 16]
Atlético-PR     0-0  Paraná

Round 4
[Sep 18]
União São João  5-1  Criciúma
  [Osias (3), Alexandre, Esquerdinha; Jairo Lenzi]
América         0-0  Coritiba
Paraná          1-0  Portuguesa
  [Adoílson]
Desportiva      1-1  Atlético-PR
  [Márcio Bueno; Barbosa]

Round 5
[Sep 22]
Desportiva      1-0  União São João
  [Barbosa]
Portuguesa      2-0  Atlético-PR
  [Paulinho Kobayashi (2)]
Criciúma        3-1  América
  [Sílvio, Wílson, Clóvis; Paulo da Pinta (own goal)]
Coritiba        0-0  Paraná

Round 6
[Sep 26]
Paraná          2-0  Criciúma
  [Adoílson, Gralak]
América         1-3  União São João
  [América: Marins; Israel (2), Osias]
Atlético-PR     1-3  Coritiba
  [João Carlos Cavalo; Hélcio, Fernando, Cosme]
Portuguesa      3-1  Desportiva
  [Bentinho (2), Paulinho Kobayashi; Dedé]

Round 7
[Sep 29]
União São João  0-0  Paraná
Coritiba        2-2  Portuguesa
  [Fernando (2); Bentinho, Geraldão]
Criciúma        3-0  Atlético-PR
  [André Carpes (2), Everaldo]
Desportiva      1-4  América
  [Barbosa; Hamílton, Guttemberg, Euller, Flávio]

Round 8
[Oct 6]
União São João  0-1  Atlético-PR
  [Paulo Rink]
Coritiba        0-0  Desportiva
Criciúma        1-2  Portuguesa
  [Everaldo; Dener (2)]
América         2-2  Paraná
  [Ednélson (own goal), Hamílton; Luís Américo, Gralak]

Round 9
[Oct 9]
Portuguesa      2-1  União São João
  [Bentinho, Dener; Osias]
[Oct 10]
Coritiba        1-1  Criciúma
  [Jorge Luís; Ânderson]
Atlético-PR     5-1  América
  [João Carlos Cavalo, Leomar, Ademir, Ronaldo (own goal), Assis; Hamílton]
Desportiva      0-0  Paraná

Round 10
[Oct 13]
América         4-1  Portuguesa
  [Hamílton (2), Euller (2); Dener]
Paraná          0-4  Atlético-PR
  [Ademir, Dedé, Leomar, João Carlos Cavalo]
União São João  3-1  Coritiba
  [Israel (3); Heberth]
Desportiva      1-2  Criciúma
  [Barbosa; Ânderson, Dauri]

Round 11
[Oct 16]
Portuguesa      1-0  Paraná
  [Paulinho Kobayashi]
Atlético-PR     2-2  Desportiva
  [João Carlos Cavalo (2); Marcelo Brito, Wélder]
[Oct 17]
Criciúma        1-1  União São João
  [Everaldo; Esquerdinha]
Coritiba        1-0  América
  [Hélcio]

Round 12
[Oct 20]
União São João  2-0  Desportiva
  [Dedé (own goal), Osias]
Paraná          3-0  Coritiba
  [Ednélson, Márcio (own goal), Wanderlei]
Atlético-PR     0-0  Portuguesa
América         0-0  Criciúma

Round 13
[Oct 24]
União São João  0-0  América
Desportiva      0-0  Portuguesa
Criciúma        0-1  Paraná
  [Serginho Brasília]
Coritiba        0-0  Atlético-PR

Round 14
[Oct 27]
Portuguesa      3-0  Coritiba
  [Souza, Paulinho Kobayashi, Toninho Cajuru]
Paraná          1-0  União São João
  [Cláudio]
Atlético-PR     0-1  Criciúma
  [Émerson]
América         0-0  Desportiva

Table
 1-Portuguesa       14  7  3  4  23-16  17  To Playoff
 2-Paraná           14  6  5  3  17-11  17  To Playoff
------------------------------------------
 3-União São João   14  6  4  4  21-11  16
 4-Criciúma         14  6  3  5  18-20  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 5-América-MG       14  4  6  4  18-18  14  Relegated
 6-Coritiba         14  3  7  4  10-15  13  Relegated
 7-Atlético-PR      14  3  6  5  14-16  12  Relegated
 8-Desportiva       14  1  6  7   9-23   8  Relegated

N.B. América-MG was suspended for 2 years in 1994, because they contested
     their relegation in a civil court.  In 1996 the team would return to the
     2nd Level.

Groups C and D - Playoff
[Nov 7 and 14]
Paraná          1-1   0-0  Vitória
  [Nei Santos; Alex Alves]
Remo            5-2   0-2  Portuguesa
  [Ageu (2), Mauricinho, Guilherme, Tarcísio; Paulinho Kobayashi, Dener]
  [Bentinho (2)]

Remo and Vitória (due to better first phase record) qualified to 
the second phase

Second Phase

Group E

Round 1
[Nov 20]
Corinthians     3-2  Santos
  [Rivaldo, Válber, Zé Elias; Guga (2)]
Vitória         1-0  Flamengo
  [Roberto Cavalo]

Round 2
[Nov 24]
Vitória         2-1  Corinthians
  [Claudinho, Alex Alves; Tupãzinho]
[Nov 26]
Flamengo        1-1  Santos
  [Rogério; Neizinho]

Round 3
[Nov 28]
Santos          3-3  Vitória
  [Guga (2), Júnior; Paulo Isidoro, Roberto Cavalo, Pichetti]
Flamengo        1-1  Corinthians
  [Renato Gaúcho; Viola]

Round 4
[Dec 1]
Vitória         2-2  Santos
  [Paulo Isidoro (2); Guga, Cuca]
Corinthians     2-2  Flamengo
  [Tupãzinho, Viola; Marcelinho Carioca, Renato Gaúcho]

Round 5
[Dec 4]
Santos          2-1  Flamengo
  [Ranielli, Almir; Lula (own goal)]
[Dec 5]
Corinthians     2-2  Vitória
  [Rivaldo, Henrique; Roberto Cavalo, Pichetti]

Round 6
[Dec 8]
Flamengo        1-1  Vitória
  [Renato Gaúcho; Roberto Cavalo]
Santos          1-2  Corinthians
  [Almir; Rivaldo, Viola]

Table
 1-Vitória           6  2  4  0  11- 9   8  Qualified
------------------------------------------
 2-Corinthians       6  2  3  1  11-10   7
 3-Santos            6  1  3  2  11-12   5
 4-Flamengo          6  0  4  2   6- 8   4

Group F

Round 1
[Nov 21]
Palmeiras       1-1  São Paulo
  [Edílson; Leonardo]
[Nov 22]
Remo            1-1  Guarani
  [Agnaldo; Djalminha]

Round 2
[Nov 25]
Guarani         1-2  Palmeiras
  [Djalminha; Zinho (2)]
[Nov 26]
São Paulo       2-0  Remo
  [Müller, Palhinha]

Round 3
[Nov 28]
São Paulo       3-2  Guarani
  [Palhinha, Juninho, Cafu; Clóvis, Alex]
Remo            1-2  Palmeiras
  [Guilherme; César Sampaio, Edmundo]

Round 4
[Dec 1]
Remo            0-1  São Paulo
  [André]
Palmeiras       3-0  Guarani
  [Edílson, Evair, Edmundo]

Round 5
[Dec 4]
São Paulo       0-2  Palmeiras
  [Edmundo, César Sampaio]
[Dec 5]
Guarani         8-2  Remo
  [Clóvis (3), Tiba (3), Henrique, Édson Pezinho; Giovanni, Guilherme]

Round 6
[Nov 19]
Guarani         0-1  São Paulo
  [Guilherme]
[Dec 8]
Palmeiras       0-0  Remo

Table
 1-Palmeiras         6  4  2  0  10- 3  10  Qualified
------------------------------------------
 2-São Paulo         6  4  1  1   8- 5   9
 3-Guarani           6  1  1  4  12-12   3
 4-Remo              6  0  2  4   4-14   2

Finals
[Dec 12 and 19]
Vitória         0-1   0-2  Palmeiras
  [Edílson]
  [Evair, Edmundo]
19/dezembro/1993 
PALMEIRAS 2X0 VITÓRIA 
Local: Morumbi (São Paulo-SP); 
Juiz: Márcio Rezende de Freitas (MG); 
Público Presente: 88.644 espectadores; 
Gols: Evair 4 e Edmundo 23 do 1º tempo; 
Cartões Amarelos: Gil Sergipano, J.Marcelo, Rodrigo e Renato Martins;
Expulsão: China. 
PALMEIRAS : Sérgio, Gil Baiano, Antônio Carlos, Cléber (Tonhão) e Roberto Carlos;
César Sampaio, Mazinho, Zinho e Edílson; Edmundo e Evair (Sorato) 
Técnico: Wanderley Luxemburgo. 
VITÓRIA : Dida, Rodrigo, João Marcelo, China e Renato Martins; Gil Sergipano,
Roberto Cavalo e Paulo Isidoro; Alex Alves, Claudinho e Giuliano (Fabinho) (Evandro).
Técnico: Fito Neves. 
SE Palmeiras were the 1993 Brazilian champions

Final Table
 1-Palmeiras        22 16  4  2  40-17  36 Qualified to Copa Libertadores 1994
 2-Vitória          24 11  8  5  39-27  30
 3-Corinthians      20 12  7  1  38-18  31
 4-São Paulo        20  9  8  3  27-17  26
 5-Santos           20  9  7  4  35-26  25
 6-Guarani          20  8  6  6  33-25  22
 7-Remo             22  9  3 10  37-35  21
 8-Flamengo         20  6  8  6  23-24  20
 9-Portuguesa       16  8  3  5  27-21  19
10-Paraná           16  6  7  3  18-12  19
11-Paysandu         14  6  5  3  15-13  17
12-União São João   14  6  4  4  21-11  16
13-Grêmio           14  6  3  5  20-17  15
14-Criciúma         14  6  3  5  18-20  15
15-Cruzeiro         14  6  2  6  22-15  14
16-América-MG       14  4  6  4  18-18  14
17-Internacional    14  5  4  5  17-20  14
18-Náutico          14  5  4  5  14-18  14
19-Bragantino       14  2  9  3  18-16  13
20-Vasco da Gama    14  5  3  6  19-20  13
21-Ceará            14  6  1  7  16-19  13
22-Coritiba         14  3  7  4  10-15  13
23-Santa Cruz       14  5  2  7  20-17  12
24-Atlético-PR      14  3  6  5  14-16  12
25-Sport            14  4  3  7  10-21  11
26-Goiás            14  2  6  6  12-22  10
27-Fortaleza        14  2  5  7  11-23   9
28-Fluminense       14  3  2  9  18-26   8
29-Desportiva       14  1  6  7   9-23   8
30-Bahia            14  2  4  8  10-29   8
31-Botafogo         14  2  2 10   7-21   6
32-Atlético-MG      14  1  2 11   7-21   4

1992

2nd level (qualifying tournament to 1994)

1994

list of champions.

list of 2nd division champions.


About this document

Thanks to Venício Stasun (vstasun@rondonesportes.com)

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com)
Last updated: 18 Nov 2000

(C) Copyright Ricardo Pontes, RSSSF and RSSSF Brazil 2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.