Brazil 2013 - Third Level (Série C)

Participants

ÁGUIA de Marabá Futebol Clube (Marabá-PA)
Associação Cultural Esporte Clube BARAÚNAS (Mossoró-RN)
BETIM Esporte Clube (MG)				[1]
BRASILIENSE Futebol Clube (Brasília-DF)
Sociedade Esportiva e Recreativa CAXIAS do Sul (Caxias do Sul-RS)
Clube Recreativo e Atlético Catalano - CRAC (Catalão-GO)
Clube de Regatas Brasil – CRB (Maceió-AL)
CUIABÁ Esporte Clube (MT)
DUQUE DE CAXIAS Futebol Clube (RJ)
FORTALEZA Esporte Clube (CE)
GRÊMIO BARUERI Futebol Ltda. (Barueri-SP)
GUARANI Futebol Clube (Campinas-SP)
LUVERDENSE Esporte Clube (Lucas do Rio Verde-MT)
MACAÉ Esporte Futebol Clube (RJ)
MADUREIRA Esporte Clube (Rio de Janeiro-RJ)
MOGI MIRIM Esporte Clube (SP)
RIO BRANCO Football Club (AC)				[2]
SAMPAIO CORRÊA Futebol Clube (São Luís-MA)
SANTA CRUZ Futebol Clube (Recife-PE)
TREZE Futebol Clube (Campina Grande-PB)
VILA NOVA Futebol Clube (Goiânia-GO)


[1] Former Ipatinga FC. Plays home matches in Nova Serrana-MG.
[1] Ex-Ipatinga FC. Manda os jogos em Nova Serrana-MG.

[2] After 2012's issues, Rio Branco requested judicially to be included in this year's Série C. The Brazilian FA acquiesced, and Rio Branco was integrated
to the competition. To keep the numbers constant for 2014, five clubs will be relegated (3 from Group A and 2 from Group B), and four clubs will be promoted.

[2] Após os problemas de 2012, o Rio Branco solicitou judicialmente para que fosse incluído na Série C deste ano. A CBF não se opôs, e o Rio Branco foi
integrado à competição. Para manter os números constantes para 2014, cinco clubes serão rebaixados (3 do Grupo A e 2 do Grupo B) e quatro clubes subirão.



FIRST STAGE:
(Top 4 from each group qualify)
(Os 4 primeiros de cada grupo se classificam)

Group A

Table:
 1.Santa Cruz	   20 10  4  6  31-19  34  Qualified
 2.Luverdense	   20 10  4  6  30-20  34  Qualified
 3.Treze	   20 10  3  7  27-33  33  Qualified
 4.Sampaio Corrêa  20  9  6  5  34-19  33  Qualified
-----------------------------------------
 5.Fortaleza	   20  9  5  6  38-23  32
 6.CRB		   20  9  5  6  24-17  32
 7.Águia	   20  9  4  7  30-27  31
 8.Cuiabá	   20  8  6  6  31-21  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Brasiliense	   20  8  6  6  20-21  30  Relegated
10.Baraúnas	   20  4  1 15  17-44  13  Relegated
11.Rio Branco	   20  2  0 18   8-46   6  Relegated

Round 1
[Jun 1]
Baraúnas 	 1-4  Fortaleza					[played in Caicó-RN]
[Jun 2]
Águia 		 1-0  CRB					[played in Belém-PA]
Santa Cruz 	 2-0  Luverdense
Sampaio Corrêa 	 5-1  Brasiliense
[Jun 5]
Cuiabá 		 4-0  Treze
[Jun 13]
Rio Branco 	 0-2  Fortaleza

Round 2
[Jun 8]
Fortaleza 	 2-2  Águia					[played in Sobral-CE]
Luverdense 	 1-1  Cuiabá
Brasiliense 	 0-0  Baraúnas
Treze 		 1-1  Sampaio Corrêa
[Jun 9]
CRB 		 2-1  Santa Cruz
[Jul 3]
Luverdense	 4-0  Rio Branco

Round 3
[Jul 6]
Fortaleza	 3-0  CRB					[played in Sobral-CE]
Rio Branco	 1-3  Baraúnas
[Jul 7]
Águia		 0-2  Sampaio Corrêa				[played in Belém-PA]
Brasiliense	 0-1  Luverdense
Santa Cruz	 1-0  Cuiabá
[Jul 10]
Baraúnas	 0-2  Treze					[played in Caicó-RN]
Rio Branco	 1-2  Águia

Round 4
[Jul 13]
Santa Cruz	 2-1  Fortaleza
[Jul 14]
Sampaio Corrêa	 4-1  Baraúnas
Luverdense	 4-0  Treze
Cuiabá		 3-0  Águia
CRB		 0-1  Brasiliense
[Jul 17]
Brasiliense	 1-0  Rio Branco

Round 5
[Jul 21]
Brasiliense	 1-0  Fortaleza
Águia		 1-1  Santa Cruz
Baraúnas	 2-6  Cuiabá					[played in Caicó-RN]
Rio Branco	 0-3  Sampaio Corrêa
Treze		 0-1  CRB
[Jul 24]
Rio Branco	 1-0  CRB
Sampaio Corrêa	 1-1  Luverdense

Round 6
[Jul 27]
Fortaleza	 3-2  Treze
[Jul 28]
Águia		 2-1  Brasiliense
CRB		 2-0  Luverdense
Cuiabá		 1-0  Sampaio Corrêa
Santa Cruz	 0-2  Baraúnas
[Jul 31]
Santa Cruz	 4-0  Rio Branco

Round 7
[Jul 31]
Cuiabá		 1-1  CRB
[Aug 3]
Sampaio Corrêa	 3-0  Santa Cruz
Luverdense	 2-0  Fortaleza
[Aug 4]
Baraúnas	 0-3  Águia
Treze		 1-1  Brasiliense
Rio Branco	 0-2  Cuiabá

Round 8 [Aug 7]
Brasiliense	 0-0  Santa Cruz
Treze		 2-1  Águia
CRB		 1-0  Sampaio Corrêa
Fortaleza	 3-0  Cuiabá
Luverdense	 2-0  Baraúnas

Round 9
[Aug 10]
Santa Cruz	 6-0  Treze
[Aug 11]
Águia		 4-0  Luverdense
Baraúnas	 0-3  CRB
Cuiabá		 1-2  Brasiliense
Sampaio Corrêa	 2-1  Fortaleza
[Aug 14]
Treze		 3-0  Rio Branco

Round 10
[Aug 18]
Fortaleza	 3-0  Baraúnas
CRB		 3-1  Águia
Treze		 2-0  Cuiabá
Luverdense	 3-1  Santa Cruz
Brasiliense	 2-1  Sampaio Corrêa
[Aug 21]
Fortaleza	 6-0  Rio Branco

Round 11
[Aug 24]
Santa Cruz	 0-0  CRB
[Aug 25]
Baraúnas	 0-1  Brasiliense
Águia		 1-1  Fortaleza
Cuiabá		 1-2  Luverdense
Sampaio Corrêa	 4-2  Treze
[Aug 28]
Rio Branco	 1-2  Treze

Round 12
[Sep 1]
Sampaio Corrêa	 0-1  Águia
Luverdense	 1-0  Brasiliense
Cuiabá		 1-3  Santa Cruz
CRB		 2-0  Fortaleza
[Sep 4]
Treze		 1-0  Baraúnas
Águia		 1-0  Rio Branco

Round 13
[Sep 8]
Águia		 0-0  Cuiabá
Treze		 1-0  Luverdense
Baraúnas	 1-0  Sampaio Corrêa
Brasiliense	 0-0  CRB
Fortaleza	 2-0  Santa Cruz
[Sep 11]
Rio Branco	 1-2  Brasiliense

Round 14
[Sep 15]
CRB		 0-1  Treze
Fortaleza	 2-2  Brasiliense
Santa Cruz	 3-2  Águia
Cuiabá		 3-1  Baraúnas
Luverdense	 2-2  Sampaio Corrêa
[Sep 18]
Rio Branco	 1-0  Luverdense

Round 15
[Sep 22]
Sampaio Corrêa	 0-0  Cuiabá
Baraúnas	 1-3  Santa Cruz
Brasiliense	 2-0  Águia
Treze		 2-0  Fortaleza
CRB		 2-0  Rio Branco
[Sep 25]
Luverdense	 2-2  CRB

Round 16
[Sep 25]
Cuiabá		 3-0  Rio Branco
[Sep 28]
Fortaleza	 2-1  Luverdense
[Sep 29]
Brasiliense	 2-2  Treze
CRB		 1-1  Cuiabá
Águia		 3-1  Baraúnas
Santa Cruz	 0-0  Sampaio Corrêa

Round 17
[Oct 3]
Rio Branco	 0-2  Santa Cruz
[Oct 6]
Baraúnas	 0-1  Luverdense
Águia		 5-2  Treze
Sampaio Corrêa	 2-1  CRB
Santa Cruz	 2-0  Brasiliense
Cuiabá		 1-1  Fortaleza

Round 18
[Oct 9]
Sampaio Corrêa	 2-1  Rio Branco
[Oct 13]
CRB		 3-2  Baraúnas
Luverdense	 3-0  Águia
Treze		 1-0  Santa Cruz
Brasiliense	 1-2  Cuiabá
Fortaleza	 2-2  Sampaio Corrêa

Table:
 1.Santa Cruz	   20 10  4  6  31-19  34  Qualified
 2.Luverdense	   20 10  4  6  30-20  34  Qualified
 3.Treze	   20 10  3  7  27-33  33  Qualified
 4.Sampaio Corrêa  20  9  6  5  34-19  33  Qualified
-----------------------------------------
 5.Fortaleza	   20  9  5  6  38-23  32
 6.CRB		   20  9  5  6  24-17  32
 7.Águia	   20  9  4  7  30-27  31
 8.Cuiabá	   20  8  6  6  31-21  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Brasiliense	   20  8  6  6  20-21  30  Relegated
10.Baraúnas	   20  4  1 15  17-44  13  Relegated
11.Rio Branco	   20  2  0 18   8-46   6  Relegated



Group B

Table:
 1.Macaé	   18  9  4  5  27-20  31  Qualified
 2.Vila Nova	   18  8  5  5  20-13  29  Qualified
 3.Caxias	   18  8  5  5  17-15  29  Qualified
 4.Betim	   18  7  7  4  21-17  28  Qualified
-----------------------------------------
 4.Mogi Mirim 	   18  8  3  7  23-18  27
 5.Guarani	   18  5  9  4  15-13  24
 7.Duque de Caxias 18  4  7  7  19-22  19
 8.Madureira	   18  3 10  5  17-17  19
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.CRAC		   18  4  5  9  12-20  17  Relegated
10.Grêmio Barueri  18  4  5  9  20-36  17  Relegated

Round 1
[Jun 1]
Madureira	 0-0  Guarani
CRAC	 	 0-0  Betim
Mogi Mirim	 3-2  Duque de Caxias
[Jun 2]
Vila Nova	 3-1  Grêmio Barueri
[Jun 4]
Caxias		 2-1  Macaé

Round 1
[Jun 8]
Betim 		 0-1  Caxias
[Jun 9]
Grêmio Barueri 	 1-0  CRAC
Duque de Caxias  1-1  Vila Nova
Guarani 	 1-0  Mogi Mirim
[Jun 12]
Macaé 		 2-1  Madureira

Round 3 [Jul 6]
CRAC		 1-2  Madureira
Caxias		 0-0  Guarani
Macaé		 1-0  Duque de Caxias
Mogi Mirim	 1-0  Vila Nova
Grêmio Barueri	 1-1  Betim

Round 4
[Jul 13]
Madureira	 2-1  Duque de Caxias
Vila Nova	 1-0  CRAC
[Jul 14]
Guarani		 0-0  Grêmio Barueri
Caxias		 1-0  Mogi Mirim
Betim		 3-0  Macaé

Round 5 [Jul 20]
Madureira	 1-3  Vila Nova
Macaé		 0-1  Guarani
Duque de Caxias	 3-2  Betim
CRAC		 0-1  Caxias
Mogi Mirim	 3-1  Grêmio Barueri

Round 6
[Jul 27]
Mogi Mirim	 4-0  CRAC
Grêmio Barueri	 1-3  Macaé
[Jul 28]
Guarani		 1-0  Duque de Caxias
Vila Nova	 0-0  Betim
Caxias		 0-0  Madureira

Round 7
[Aug 3]
Madureira	 0-0  Mogi Mirim
Betim		 0-1  Guarani
Duque de Caxias	 1-3  Grêmio Barueri
[Aug 4]
Vila Nova	 4-0  Caxias
CRAC		 1-0  Macaé

Round 8
[Aug 7]
Macaé		 2-1  Mogi Mirim
Betim		 1-0  Madureira
Duque de Caxias	 1-1  CRAC
Grêmio Barueri	 0-2  Caxias
[Aug 8]
Guarani		 2-0  Vila Nova

Round 9
[Aug 10]
Madureira	 6-0  Grêmio Barueri
Caxias		 0-0  Duque de Caxias
Mogi Mirim	 2-0  Betim
[Aug 11]
Vila Nova	 0-1  Macaé
CRAC		 0-0  Guarani

Round 10
[Aug 17]
Macaé		 2-0  Caxias
Duque de Caxias	 3-1  Mogi Mirim
Guarani		 0-0  Madureira
[Aug 18]
Betim		 3-2  CRAC
Grêmio Barueri	 2-3  Vila Nova

Round 11
[Aug 24]
Madureira	 2-2  Macaé
CRAC		 2-0  Grêmio Barueri
Caxias		 1-2  Betim
[Aug 25]
Vila Nova	 1-1  Duque de Caxias
Mogi Mirim	 1-1  Guarani

Round 12
[Aug 31]
Betim		 3-3  Grêmio Barueri
Madureira	 0-2  CRAC
Duque de Caxias	 1-1  Macaé
Guarani		 0-1  Caxias
[Sep 1]
Vila Nova	 1-0  Mogi Mirim

Round 13
[Sep 7]
Mogi Mirim	 2-1  Caxias
Grêmio Barueri	 1-1  Guarani
[Sep 8]
CRAC		 1-0  Vila Nova
Duque de Caxias	 0-0  Madureira
Macaé		 0-0  Betim

Round 14
[Sep 14]
Caxias		 3-0  CRAC
Grêmio Barueri	 0-1  Mogi Mirim
Guarani		 4-4  Macaé
Vila Nova	 0-0  Madureira
[Oct 2]
Betim		 1-0  Duque de Caxias

Round 15
[Sep 21]
Madureira	 1-1  Caxias
CRAC		 0-1  Mogi Mirim
Macaé		 4-0  Grêmio Barueri
Duque de Caxias	 2-1  Guarani
[Sep 25]
Betim		 0-0  Vila Nova

Round 16
[Sep 28]
Grêmio Barueri	 3-2  Duque de Caxias
Macaé		 2-1  CRAC
Mogi Mirim	 1-1  Madureira
[Sep 29]
Caxias		 2-1  Vila Nova
Guarani		 1-2  Betim

Round 17 [Oct 5]
Madureira	 1-1  Betim
CRAC		 1-1  Duque de Caxias
Vila Nova	 1-0  Guarani
Mogi Mirim	 1-2  Macaé
Caxias		 1-1  Grêmio Barueri

Round 18 [Oct 12]
Betim		 2-1  Mogi Mirim
Guarani		 1-1  CRAC
Macaé		 0-1  Vila Nova
Duque de Caxias	 1-0  Caxias
Grêmio Barueri	 2-0  Madureira

Table:
 1.Macaé	   18  9  4  5  27-20  31  Qualified
 2.Vila Nova	   18  8  5  5  20-13  29  Qualified
 3.Caxias	   18  8  5  5  17-15  29  Qualified
 4.Betim	   18  7  7  4  21-17  28  Qualified
-----------------------------------------
 4.Mogi Mirim 	   18  8  3  7  23-18  27
 5.Guarani	   18  5  9  4  15-13  24
 7.Duque de Caxias 18  4  7  7  19-22  19
 8.Madureira	   18  3 10  5  17-17  19
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.CRAC		   18  4  5  9  12-20  17  Relegated
10.Grêmio Barueri  18  4  5  9  20-36  17  Relegated



QUARTERFINALS:
(Winners are semifinalists and promoted)
(Os vencedores passam às Semifinais e sobem)

[Oct 19]
Caxias		1-2  Luverdense
Sampaio Corrêa	5-3  Macaé
[Oct 20]
Treze		1-0  Vila Nova
[Oct 27]
Betim		0-1  Santa Cruz

[Oct 26]
Macaé		1-1  Sampaio Corrêa
[Oct 27]
Luverdense	2-0  Caxias
Vila Nova	2-0  Treze
[Nov 3]
Santa Cruz	2-1  Betim


SEMIFINALS:

[Nov 3]
Vila Nova	0-0  Sampaio Corrêa
[Nov 10]
Luverdense	0-2  Santa Cruz

[Nov 9]
Sampaio Corrêa	2-1  Vila Nova
[Nov 17]
Santa Cruz	2-1  Luverdense


FINALS:

Sampaio Corrêa	-  Santa Cruz

Santa Cruz	-  Sampaio Corrêa

Topscorer: Assisinho (Fortaleza), 12 goals.
	   Thiago Cavalcanti (Sampaio Corrêa), 10 goals.


2012

2013 (1st level)

2013 (2nd level)

2013 (4th level)

2014

list of champions

list of topscorers

winning coaches

About this document

Prepared and maintained by the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Author: RSSSF Brazil.
Last updated: 17 Nov 2013.

(C) Copyright RSSSF and RSSSF Brazil 2013.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.