Brazil Women's Cup 2012

Participants:
SÃO PAULO (3 berths):
AD Centro Olímpico (São Paulo)
São José EC (São José dos Campos)
AA Francana (Franca)

RIO DE JANEIRO (2 berths):
CEPE Duque de Caxias (Duque de Caxias)
CR Vasco da Gama (Rio de Janeiro)

RIO GRANDE DO SUL (2 berths):
ATE Flores da Cunha (Flores da Cunha)
Atlântico EC (Erechim)

MINAS GERAIS (2 berths):
C Atlético Mineiro (Belo Horizonte)
AER Iguaçu (Ipatinga)

PARANÁ (1 berth):
Foz Cataratas FC (Foz do Iguaçu)

PERNAMBUCO (1 berth):
AAD Vitória das Tabocas (Vitória de Santo Antão)

BAHIA (1 berth):
São Francisco do Conde EC (São Francisco do Conde)

GOIÁS (1 berth):
Clube Jaó (Goiânia)

SANTA CATARINA (1 berth):
SE Kindermann (Caçador)

CEARÁ (1 berth):
Caucaia EC (Caucaia)

PARÁ (1 berth):
Pinheirense EC (Belém)

RIO GRANDE DO NORTE (1 berth):
América FC (Natal)

ALAGOAS (1 berth):
AA CESMAC (Maceió)

DISTRITO FEDERAL (1 berth):
ASCOOP (Gama)

ESPÍRITO SANTO (1 berth):
Comercial FC (Castelo)

PARAÍBA (1 berth):
Botafogo FC (João Pessoa)

MARANHÃO (1 berth):
EC Viana (Viana)

AMAZONAS (1 berth):
GE Iranduba da Amazônia (Iranduba)

MATO GROSSO DO SUL (1 berth):
EC Campo Grande (Campo Grande)

SERGIPE (1 berth):
S Boca Júnior FC (Cristinápolis)

PIAUÍ (1 berth):
EC Flamengo (Teresina)

MATO GROSSO (1 berth):
AA Serra (Tangará da Serra)

ACRE (1 berth):
AD Amazônia (Rio Branco)

TOCANTINS (1 berth):
Intercap EC (Paraíso do Tocantins)

RONDÔNIA (1 berth):
Santos PVFC (Porto Velho)

AMAPÁ (1 berth):
Oratório RC (Macapá)

RORAIMA (1 berth):
Baré EC (Boa Vista)

Obs.: 1) In each match, the second mentioned team plays the 2nd leg in home.
      2) Away goal rule applied on all phases.

First Round
[if the away team wins the 1st leg by 3 or more goals of difference, no 2nd leg is played]

                                              1st leg       2nd leg
                                              (10/03)       (17/03)
 1 Baré (RR) - Oratório (AP)                    1-1           4-2
 2 Amazônia (AC) - Iranduba (AM)                2-2           0-5
 3 CESMAC (AL) - São Francisco (BA)             1-9           n/p
 4 Flamengo (PI) - Caucaia (CE)                 1-2           1-4    [a]
 5 Intercap (TO) - Viana (MA)                   1-2           0-3
 6 Santos (RO) - Pinheirense (PA)               0-1           0-4    [b]
 7 Boca Júnior (SE) - Vitória (PE)              0-9           n/p
 8 Botafogo (PB) - América (RN)                 0-1           0-3
 9 Clube Jaó (GO) - Atlético (MG)               0-4           n/p
10 CEPE D. Caxias (RJ) - Centro Olímpico (SP)   0-4           n/p
11 ASCOOP (DF) - Vasco (RJ)                     0-6           n/p
12 Serra (MT) - Iguaçu (MG)                     6-0           4-0
13 Comercial (ES) - São José (SP)               0-4           n/p
14 Kindermann (SC) - Atlântico (RS)             6-0           4-0    [c]
15 Flores da Cunha (RS) - Francana (SP)         0-3           n/p
16 Campo Grande (MS) - Foz Cataratas (PR)       1-13          n/p
[a] 2nd leg in 16/03
[b] 2nd leg in 18/03
[c] 1st leg in 31/03, 2nd leg in 07/04
Second Round
[if the away team wins the 1st leg by 3 or more goals of difference, no 2nd leg is played]

                                              1st leg       2nd leg
                                              (14/04)       (21/04)
17 Baré - Iranduba                              2-1           1-2
18 Caucaia - São Francisco                      2-2           0-1
19 Viana - Pinheirense                          0-1           1-2
20 América (RN) - Vitória (PE)                  0-15          n/p
21 Atlético (MG) - Centro Olímpico              1-2           0-5
22 Serra - Vasco                                1-4           n/p
23 Kindermann - São José                        1-1           0-1
24 Foz Cataratas - Francana                     2-0           1-0
Quarterfinals
                                              1st leg       2nd leg
                                              (28/04)       (05/05)
25 Iranduba - São Francisco                     0-1           1-4
                                                [Ciça]
26 Pinheirense - Vitória (PE)                   0-2           0-1
                                                [Ketlen, Carol Baiana]
                                                [Bia]
27 Vasco - Centro Olímpico                      0-0           1-3
                                                [Maicon ; Debinha, Chu, Karen]
28 São José - Foz Cataratas                     0-1           2-0
                                                [Bruna Benites]
                                                [Giovânia]
Semifinals
                                              1st leg       2nd leg
                                              (19/05)       (26/05)
29 Centro Olímpico - Vitória (PE)               1-0           1-1
                                                [Gabi]
30 São José - São Francisco                     4-1           3-2
                                                [Formiga, Giovânia (2), Michele Carioca ; ?]
FINAL
                                              1st leg       2nd leg
                                              (03/06)       (10/06)
   São José - Centro Olímpico                   1-0           4-2
                                                [Karen]
                                                [Giovânia, Francielle, Michele Carioca (2) ; Maurine, Karen]
SÃO JOSÉ Champions of Womens' Copa do Brasil 2012 and classified to Womens' Copa Libertadores 2013.

2011

2012 (men)

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 16 Jun 2012

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2011/2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.