Brazil Women's Cup 2011

Participants:
SÃO PAULO (3 berths):
Santos FC (Santos)
São José EC (São José dos Campos)
Rio Preto EC (São José do Rio Preto)

RIO DE JANEIRO (2 berths):
Duque de Caxias FC/CEPE (Duque de Caxias)
CR Vasco da Gama (Rio de Janeiro)

RIO GRANDE DO SUL (2 berths):
Canoas SC (Canoas)
CEF Flamengo (Alegrete)

MINAS GERAIS (2 berths):
C Atlético Mineiro (Belo Horizonte)
AER Iguaçu (Ipatinga)

PARANÁ (1 berth):
Foz Cataratas FC (Foz do Iguaçu)

PERNAMBUCO (1 berth):
AAD Vitória das Tabocas (Vitória de Santo Antão)

GOIÁS (1 berth):
A Atletas de Jesus (Goiânia)

BAHIA (1 berth):
São Francisco do Conde EC (São Francisco do Conde)

SANTA CATARINA (1 berth):
SE Kindermann (Caçador)

CEARÁ (1 berth):
Caucaia EC (Caucaia)

PARÁ (1 berth):
Tuna Luso Brasileira (Belém)

RIO GRANDE DO NORTE (1 berth):
CE Força e Luz (Goianinha)

ALAGOAS (1 berth):
União DAL-ME (Maceió)

DISTRITO FEDERAL (1 berth):
Cresspom (Brasília)

ESPÍRITO SANTO (1 berth):
Colatina SE (Colatina)

PARAÍBA (1 berth):
Botafogo FC (João Pessoa)

MARANHÃO (1 berth):
EC Viana (São Luís)

AMAZONAS (1 berth):
GE Iranduba da Amazônia (Iranduba)

MATO GROSSO DO SUL (1 berth):
EC Comercial (Campo Grande)

SERGIPE (1 berth):
CD Canindé SF (Aracaju)

PIAUÍ (1 berth):
SE Tiradentes (Teresina)

MATO GROSSO (1 berth):
Mixto EC (Cuiabá)

ACRE (1 berth):
AD Amazônia (Rio Branco)

TOCANTINS (1 berth):
AA Atenas (Palmas)

RONDÔNIA (1 berth):
Santos PVFC (Porto Velho)

AMAPÁ (1 berth):
Oratório RC (Macapá)

RORAIMA (1 berth):
São Raimundo EC (Iracema)
Obs.: 1) In each match, the second mentioned team plays the 2nd leg in home.
      2) Away goal rule applied on all phases.

First Round
[if the away team wins the 1st leg by 3 or more goals of difference, no 2nd leg is played]

                                              1st leg       2nd leg
                                              (18/08)       (25/08)
 1 São Raimundo (RR) - Iranduba (AM)            1-5           n/p
 2 Atenas (TO) - Tuna Luso (PA)                 0-0           0-3
 3 Santos (RO) - Amazônia (AC)                  1-0           0-3
 4 Oratório (AP) - Viana (MA)                   0-2           1-4
 5 Força e Luz (RN) - Caucaia (CE)              0-6           n/p
 6 Tiradentes (PI) - Vitória (PE)               1-2           0-3
 7 Botafogo (PB) - União (AL)                   3-1           3-1
 8 Canindé (SE) - São Francisco (BA)            2-7           n/p
 9 Mixto (MT) - Atletas de Jesus (GO)           1-1           1-2
10 Cresspom (DF) - Santos (SP)                  1-6           n/p
11 Kindermann (SC) - Canoas (RS)                6-0           1-0
12 Foz Cataratas (PR) - Flamengo (RS)           9-0           5-1
13 Comercial (MS) - Atlético (MG)               1-4           n/p
14 Iguaçu (MG) - São José (SP)                  0-1           0-2
15 Duque de Caxias/CEPE (RJ) - Rio Preto (SP)   1-5           n/p
16 Colatina (ES) - Vasco (RJ)                   1-6           n/p
Second Round
                                              1st leg       2nd leg
                                              (01/09)       (08/09)
17 Iranduba - Tuna Luso                         1-0           2-4
18 Amazônia - Viana                             2-5           n/p
19 Caucaia - Vitória                            0-3           n/p
20 Botafogo - São Francisco                     0-1           0-1
21 Atletas de Jesus - Santos                    0-6           n/p
22 Kindermann - Foz Cataratas                   1-0           0-2
23 Atlético (MG) - São José                     0-2           1-0
24 Vasco - Rio Preto                            0-0           0-2
Quarterfinals
                                              1st leg       2nd leg
                                              (15/09)       (22/09)
25 Viana - Tuna Luso                            1-1           1-0
26 São Francisco - Vitória                      2-6           0-4
27 Foz Cataratas - Santos                       2-1           0-0
28 Rio Preto - São José                         3-1           2-4
Semifinals
                                              1st leg       2nd leg
                                              (03/11)       (10/11)
29 Viana - Foz Cataratas                        0-0           0-0     [6-7pen]
30 Vitória - Rio Preto                          2-0           2-2     [x]
[x] 1st leg 05/11, 2nd leg 08/11
FINAL
                                              1st leg       2nd leg
                                              (19/11)       (26/11)
   Vitória - Foz Cataratas                      0-2           0-3
FOZ CATARATAS Champions of Womens' Copa do Brasil 2011 and classified to Womens' Copa Libertadores 2012.

2010

2011 (men)

2012

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 01 Dec 2011

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2011
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.