Campeonato Brasileiro Feminino Série A2 2020


Campeonato Brasileiro Feminino Série A2 2020

Critérios de Participação
Quatro rebaixados da Série A1 2019 (Foz Cataratas, São Francisco e Sport)
Os 27 melhores classificados em cada Federação
Cinco Melhores no Ranking Nacional Masculino 2020 (Atlhetico PR, Atlético MG,
Chapecoense, Botafogo, Vasco)

Caso haja desistências, a substituição se dará pelo Ranking 
Fortaleza (em substituição ao Vitória-PE) e Atlético GO (em substituição à vaga de Roraima)


Participants

América Futebol Clube (Belo Horizonte/MG)
Associação Atlética Escola Superior Madre Celeste - Esmac (Ananindeua/PA)
Associação Chapecoense de Futebol (Chapecó/SC)
Associação Esportiva 3B da Amazônia (Manaus/AM)
Associação Napoli Caçadorense (Caçador/SC)
Atlético Acreano (Rio Branco/AC)
Atlético Clube Goianiense (Goiânia/GO)
Auto Esporte Clube (João Pessoa/PB)
Botafogo Futebol e Regatas (Rio de Janeiro/RJ)
Ceará Sporting Club (Fortaleza/CE)
Club Athlético Paranaense (Curitiba/PR)
Clube Atlético Juventus (São Paulo)
Clube Atlético Mineiro (Belo Horizonte/MG)
Clube de Regatas Vasco da Gama (Rio de Janeiro/RJ)
Clube Náutico Capibaribe (Recife/PE)
Cruzeiro Futebol Clube (Macaíba/RN)
Esporte Clube Bahia (Salvador/BA)
Fluminense Football Club (Rio de Janeiro/RJ)
Fortaleza Esporte Clube (Fortaleza/CE)
Foz Cataratas Futebol Clube (Foz do Iguaçu/PR)
Goiás Esporte Clube (Goiânia/GO)
Grêmio Desportivo Cultural Santos Dumont (Aracaju/SE)
Operário Futebol Clube (Várzea Grande/MT)
Oratório Recreativo Clube (Macapá/AP)
Real Ariquemes Esporte Clube (Ariquemes/RO)
Real Brasília Futebol Clube (Brasília/DF)
São Francisco do Conde Esporte Clube (São Francisco do Conde/BA)
Sociedade Esportiva Juventude Timonense (Timon/MA)
Sociedade Esportiva Recreativa Chapadão (Chapadão do Sul/MS)
Sociedade Esportiva Recreativa e Cultural Brasil (Farroupilha/RS)
Sociedade Esportiva São Valério (São Valério da Natividade/TO)
Sociedade Esportiva Tiradentes (Teresina/PI)
Sport Club do Recife (Recife/PE)
Toledo Colônia Work (Toledo/PR)
União Desportiva Alagoana - UDA (Maceió/AL)
Vila Nova Futebol Clube (Vila Velha/ES)


Group Stage
Top 2 each group and 4 best 3rd clubs qualified

[14 mar]

Esmac 5-0 Santos Dumont
Timonense 1-3 Tiradentes/PI
Atlético/MG 0-0 Vila Nova/ES
Napoli 4-0 Athlético/PR
Fluminense 4-2 Toledo

[15 mar]

Ceará 5-0 Oratório
São Francisco 0-2 Real Ariquemes
3B 7-0 Atlético Acreano
Bahia 8-0 UDA
Náutico 1-3 Auto Esporte
Sport 2-3 Cruzeiro/RN
Juventus 4-0 Atlético/GO
América/MG 6-0 Chapadão
Foz Cataratas 4-0 Operário/MT
Botafogo 0-0 Real Brasília
Vasco 1-1 Goiás
Chapecoense 3-4 Brasil de Farroupilha

[20 mar]

Fortaleza 8-0 São Valério


PS:The championship was paralyzed due to COVID-19 Pandemic.


[23 oct]

Athlético/PR 5-1 Toledo

[24 oct]

Oratório 2-3 Santos Dumont
Tiradentes/PI 1-3 Ceará
Fortaleza 5-0 São Francisco
Auto Esporte 1-5 Bahia

[25 oct]

Atlético/AC 2-5 Real Ariquemes
São Valério 0-10 3B
América/MG 5-0 Foz Cataratas
Goiás 1-4 Botafogo
Real Brasília 0-0 Vila Nova/ES
Chapecoense 1-2 Fluminense
Brasil de Farroupilha 0-5 Napoli

[26 oct]

Timonense 0-3 Esmac
Náutico 0-3 Sport
Atlético/GO 3-4 Operário/MT
Vasco 1-0 Atlético/MG

[28 oct]

UDA 2-2 Cruzeiro/RN
Chapadão 0-5 Juventus

[29 oct]

Santos Dumont 1-4 Tiradentes/PI

[30 oct]

Esmac 8-0 Oratório
Napoli 2-0 Chapecoense
 [Soraya 28', Sara 44']
Fluminense 1-1 Athlético/PR

[31 oct]

Ceará 2-0 Timonense
São Francisco 3-1 Atlético/AC
Real Ariquemes 4-2 São Valério
3B 2-0 Fortaleza
Toledo 4-0 Brasil de Farroupilha

[1 nov]

Bahia 3-0 Náutico
 [Nine (2) 75', 82', Danusia 90'+1']
Juventus 3-2 América/MG
Foz Cataratas 4-0 Atlético/GO
Vila Nova/ES 2-5 Goiás
Botafogo 2-0 Vasco
Atlético/MG 1-1 Real Brasília

[2 nov]

Sport 1-0 UDA

[3 nov]

Cruzeiro/RN 2-2 Auto Esporte
Operário/MT 3-1 Chapadão

[6 nov]

América/MG 3-0 Operário/MT
Vasco 3-2 Vila Nova/ES

[7 nov]

Ceará 2-2 Esmac
São Valério 3-2 Atlético/AC
Fortaleza 2-1 Real Ariquemes
3B 9-0 São Francisco

[8 nov]

Timonense 6-1 Santos Dumont
Tiradentes/PI 6-1 Oratório
Bahia 3-0 Sport
Auto Esporte 1-2 UDA
Náutico 1-0 Cruzeiro/RN
Juventus 0-0 Foz Cataratas
Chapadão 0-0 Atlético/GO
Goiás 0-2 Real Brasília
Chapecoense 2-3 Toledo
Napoli 1-0 Fluminense
Brasil de Farroupilha 0-2 Athlético/PR

[9 nov]

Botafogo 1-2 Atlético/MG

[13 nov]

Santos Dumont 1-11 Ceará
Esmac 3-5 Tiradentes/PI
São Francico 7-1 São Valério
Atlético/AC 0-10 Fortaleza
Real Ariquemes 1-4 3B
Sport 3-1 Auto Esporte
UDA 2-2 Náutico
Cruzeiro/RN 0-4 Bahia
Atlético/GO 0-1 América/MG
Foz Cataratas 5-0 Chapadão
Operário/MT 2-4 Juventus
Atlético/MG 4-0 Goiás
Real Brasília 3-0 Vasco
Vila Nova/ES 3-4 Botafogo
Athlético/PR 5-2 Chapecoense
Toledo 2-5 Napoli
Fluminense 3-0 Brasil de Farroupilha
Oratório - Timonense [cancelled]


Group A

     Team                Pts  M W D L GF GA GD

1. Ceará                  13  5 4 1 0 23  4 19   Qualified
2. Tiradentes/PI          12  5 4 0 1 19  9 10   Qualified
3. Esmac                  10  5 3 1 1 21  7 14   Qualified  [best 3rd]
----------------------------------------------- 
4. Timonense               3  4 1 0 3  7  9 -2   
5. Santos Dumont           3  5 1 0 4  6 28 -22
6. Oratório                0  4 0 0 4  3 22 -19


Group B

     Team                Pts  M W D L GF GA GD

1. 3B                     15  5 5 0 0 32  1 31   Qualified
2. Fortaleza              12  5 4 0 1 25  3 22   Qualified
3. Real Ariquemes          9  5 3 0 2 13 10  3   Qualified  [best 3rd]
-----------------------------------------------    
4. São Francisco           6  5 2 0 3 10 18 -8   
5. São Valério             3  5 1 0 4  6 31 -25
6. Atlético/AC             0  5 0 0 5  5 28 -23


Group C

     Team                Pts  M W D L GF GA GD

1. Bahia                  15  5 5 0 0 23  1 22   Qualified
2. Sport                   9  5 3 0 2  9  7  2   Qualified 
-----------------------------------------------
3. Cruzeiro/RN             5  5 1 2 2  7 11 -4    
4. UDA                     5  5 1 2 2  6 14 -8   
5. Auto Esporte            4  5 1 1 3  8 13 -5
6. Náutico                 4  5 1 1 3  4 11 -7


Group D

     Team                Pts  M W D L GF GA GD

1. Juventus               13  5 4 1 0 16  4 12   Qualified
2. América/MG             12  5 4 0 1 17  3 14   Qualified
3. Foz Cataratas          10  5 3 1 1 13  5  8   Qualified  [best 3rd]   
----------------------------------------------- 
4. Operário/MT             6  5 2 0 3  9 15 -6   
5. Atlético/GO             1  5 0 1 4  3 13 -10
6. Chapadão                1  5 0 1 4  1 19 -18


Group E

     Team                Pts  M W D L GF GA GD

1. Botafogo               10  5 3 1 1 11  6  5   Qualified
2. Real Brasília           9  5 2 3 0  6  1  5   Qualified 
-----------------------------------------------
3. Atlético/MG             8  5 2 2 1  7  3  4   
4. Vasco                   7  5 2 1 2  5  8 -3   
5. Goiás                   4  5 1 1 3  7 13 -6
6. Vila Nova/ES            2  5 0 2 3  7 12 -5


Group F

     Team                Pts  M W D L GF GA GD

1. Napoli                 15  5 5 0 0 17  2 15   Qualified
2. Athlético/PR           10  5 3 1 1 13  8  5   Qualified
3. Fluminense             10  5 3 1 1 10  5  5   Qualified  [best 3rd]  
-----------------------------------------------    
4. Toledo                  6  5 2 0 3 12 16 -4
5. Brasil de Farroupilha   3  5 1 0 4  4 17 -13
6. Chapecoense             1  5 0 0 5  8 16 -8 


Round of 16


[21 nov]

Athlético/PR 1-3 Bahia
Fluminense 1-0 Fortaleza

[22 nov]

Sport 0-5 Ceará
Foz Cataratas 0-1 Botafogo
Tiradentes/PI 0-1 América/MG
Real Brasília 1-0 3B
Real Ariquemes 1-1 Napoli

[23 nov]

Esmac 0-1 Juventus

[28 nov]

Bahia 1-0 Athlético/PR
Fortaleza 1-0 Fluminense             [pen 4-2]
Ceará 2-2 Sport
Botafogo 2-1 Foz Cataratas
América/MG 0-2 Tiradentes/PI
3B 1-1 Real Brasília
Juventus 2-2 Esmac
Napoli 3-0 Real Ariquemes


Quarterfinals


[6 dec]

Fortaleza 0-0 Bahia
Real Brasília 2-0 Tiradentes/PI
Juventus 2-4 Napoli

[11 dec]

Bahia 1-0 Fortaleza
Tiradentes/PI 0-1 Real Brasília

[13 dec]

Botafogo 2-1 Ceará
Napoli 2-2 Juventus

[20 dec]

Ceará 0-1 Botafogo


Semifinals


[10 jan 2021]

Botafogo 1-1 Bahia
Real Brasília 0-0 Napoli

[17 jan 2021]

Bahia 1-2 Botafogo
Napoli 1-1 Real Brasília             [pen 5-4]


Final


[24 jan 2021]

Napoli 2-1 Botafogo

[31 jan 2021]

Botafogo 1-2 Napoli


Napoli has won Campeonato Brasileiro Feminino Série A2 2020

Napoli, Botafogo, Bahia and Real Brasília are promoted to Série A1 2021

Topscorer: Evelyn (Bahia) - 11 goals


Source: https://www.cbf.com.br/futebol-brasileiro/competicoes/campeonato-brasileiro-feminino-a2/2020?phase=1426

List of champions

2019

2021



About this document

Prepared and maintained by Paulo de Tarso Urbas Cavalheiro for the Rec.Sport.Soccer StatisticsFoundation and RSSSF Brazil

Author: Paulo de Tarso Urbas Cavalheiro (paulo.urbas@gmail.com)
Last updated: Oct 10 2021

(C) Copyright Paulo de Tarso Urbas Cavalheiro, RSSSF and RSSSF Brazil 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.