Minas Gerais State League 2020

Campeonato Mineiro 2020 - Módulo I

Participants
 
AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
BOA Esporte Clube (Varginha)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
Clube Atlético PATROCINENSE (Patrocínio)
COIMBRA Esporte Clube Ltda (Contagem) (+) (1)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
TOMBENSE Futebol Clube (Tombos)
TUPYNAMBÁS Futebol Clube (Juiz de Fora)
UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia) (+)
União Recreativa dos Trabalhadores - URT (Patos de Minas)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)
 
(+) Teams promoted from Módulo II 2019
(1) Play in Belo Horizonte

FIRST PHASE
(Top 4 are qualified to Semifinals)
(Os 4 primeiros estão classificados para as Semifinais)

Table		 M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Tombense	11  8  2  1  18-06  26  Qualified
 2.América	11  7  4  0  19-07  25  Qualified
 3.Atlético	11  6  4  1  20-07  22  Qualified
 4.Caldense	11  6  2  3  18-09  20  Qualified
---------------------------------------
 5.Cruzeiro	11  6  2  3  16-10  20  Inconfidência Cup
 6.Uberlândia	11  4  2  5  11-13  14  Inconfidência Cup
 7.Boa Esporte	11  3  5  3  10-10  14  Inconfidência Cup
 8.Patrocinense	11  3  3  5  10-12  12  Inconfidência Cup
 9.URT		11  3  2  6  05-18  11
10.Coimbra	11  2  4  5  06-13  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Villa Nova	11  1  1  9  11-21  04  Relegated
12.Tupynambás	11  0  3  8  05-26  03  Relegated

Round 1
[Jan 21]
Uberlândia	0-1	Atlético	[Att.: 11,456]
 [Fabio Santos 22']
Coimbra		1-1	URT		[Att.: 1,317]
 [Carciano 71'; Ronieli 49']
[Jan 22]
Tupynambás	0-1	Tombense	[Att.: 1,387]
 [Ibson 66']
América		2-2	Caldense	[Att.: 1,825]
 [Rodolfo 30', Geovane 90+5'; Lucas 43', Luciano Mandi 79'] 
Patrocinense	2-0	Villa Nova	[Att.: 1,613]
 [Jayme 28', Rafael 66']
Cruzeiro	2-0	Boa		[Att.: 9,945]
 [Thiago 18', Welinton 86']

Round 2
[Jan 25]
Caldense	2-0	Uberlândia	[Att.: 1,231]
 [João Victor 7', André Mensalão 90']
[Jan 26]
Boa		0-0	Coimbra		[Att.: 1,613]
Atlético	5-0	Tupynambás	[Att.: 13,065]
 [Gabriel 33', Maílton 41', Fábio Santos 48', Di Santo 56', Bruno Silva 68']
URT		1-0	Patrocinense	[Att.: 2,170]
 [Ronieli 58']
[Feb 12]
Villa Nova	1-2	América		[Att.: 2,335]
 [Vítor Silva 35'; Rodolfo 48', Ademir 73']
[Feb 20]
Tombense	2-0	Cruzeiro	[Att.: 2,165]
 [Rubens 34', Cássio 63']

Round 3
[Jan 28]
Cruzeiro	1-0	Villa Nova	[Att.: 8,060]
 [Welligton (o.g.) 82']
[Jan 29]
Tombense	0-0	Boa		[Att.: 901]
Tupynambás	0-1	América		[Att.: 912]
 [Rodolfo 53']
URT		1-0	Caldense	[Att.: 1,625]
 [Welligton 59']
Uberlândia	0-0	Patrocinense	[Att.: 2,985]
Coimbra		0-0	Atlético	[Att.: 8,360]

Round 4
[Feb 1]
América		3-0	Uberlândia	[Att.: 1,255]
 [Alê 6', 49', Ademir 71']
[Feb 2]
Caldense	2-0	Villa Nova	[Att.: 1,837]
 [Luis Henrique 41', Arthur 90']
Atlético	1-1	Tombense	[Att.: 10,209]
 [Marquinhos 60'; Matheus Henrique 23']
Patrocinense	1-0	Coimbra		[Att.: 1,506]
 [Breno Cezar  22']
Tupynambás	2-4	Cruzeiro	[Att.: 2,954]
 [Grafite 4', Fabio 13'; Edílson 66', 77', Maurício 81', Jhonata Robert 88']
[Feb 19]
Boa		3-0	URT		[Att.: 1,027]
 [Jefferson 16', Gindre 81', César 84']

Round 5
[Feb 8]
Tombense	2-0	Patrocinense	[Att.: 500]
 [João Paulo 26', Rubens 36']
[Feb 9]
Uberlândia	1-0	Coimbra		[Att.: 1,555]
 [Luizinho 77']
Caldense	1-0	Boa		[Att.: 2,418]
 [Artur 26']
Cruzeiro	1-1	América		[Att.: 21,902]
 [Maurício 78'; Ademir 70']
Villa Nova	2-2	Tupynambás	[Att.: 1,231]
 [Rodolfo Mol 52', Zé Eduardo 64'; Adriano 23', Fábio 86']
URT		0-1	Atlético	[Att.: 3,738]
 [Di Santo 44']

Round 6
[Feb 15]
Tombense	4-0	URT		[Att.: 711]
 [Antônio 21', 52', Rubens 45+3', Gabriel 89']
Tupynambás	1-3	Uberlândia	[Att.: 819]
 [Bruno 41'; Joedson 50', Fábio 71', Diogo 82']
[Feb 16]
Boa		1-3	Villa Nova	[Att.: 1,033]
 [Jefferson 45+4'; Leandro 19', Paulinho 55', Zé Eduardo 68']
Atlético	1-2	Caldense	[Att.: 14,757]
 [Igor Rabelo 58'; Filipi 19', João Victor 89']
Patrocinense	1-1	Cruzeiro	[Att.: 2,736]
 [Paulo Renê 45+1'; Maurício 90+4']
[Feb 17]
Coimbra		0-2	América		[Att.: 2,502]
 [Felipe Augusto 40', Alê 11']

Round 7
[Feb 29]
América		2-1	Tombense	[Att.: 2,132]
 [Ademir 4', Rodolfo 63'; Cassio 50']
[Mar 1]
Caldense	2-2	Patrocinense	[Att.: 3,101]
 [Filipi 20', Lucas 59'; Paulo Renê 14', Marcelo 32']
Cruzeiro	2-1	Uberlândia	[Att.: 2,502]
 [Pedro Bicalho 11', Arthur 89'; Jhulliam 57']
URT		2-1	Villa Nova	[Att.: 1,469]
 [Roni 43', Josué 82'; Zé Eduardo 76']
Coimbra		1-1	Tupynambás	[Att.: 9,700]
 [Igor Silva 69'; Alisson 78']
Boa		1-1	Atlético	[Att.: 2,597]
 [Romarinho 75'; Wesley (o.g.) 34']

Round 8
[Mar 7]
Tupynambás	0-4	Patrocinense	[Att.: 576]
 [Diego Luís 18', Paulo Renê 31', 78', 87']
Atlético	2-1	Cruzeiro	[Att.: 53,576]
 [Igor Rabello 37', Rómulo Otero 90+2'; Thiago 67']
[Mar 8]
Uberlândia	2-0	URT		[Att.: 4,160]
 [Plínio 28', Wandinho 57']
Caldense	2-0	Coimbra		[Att.: 3,158]
 [Lucas 35', André Mensalão 58'] 
América		1-1	Boa		[Att.: 2,993]
 [Felipe Augusto 59'; Jefferson 69']
Villa Nova	1-2	Tombense	[Att.: 1,629]
 [Laércio 20'; Rubens 45+3', Manoel 52']

Round 9
	[Zero attendance due to Covid-19 pandemic]
[Mar 14]
Tombense	2-1	Caldense	[Att.: 0]
 [Rubens 38', Cassio 67'; Luan Costa 28']
Villa Nova	1-3	Atlético	[Att.: 0]
 [Zé Eduardo 71'; Di Santo 2', Savarino 43', Guilherme Arana 56']
[Mar 15]
Boa		2-2	Uberlândia	[Att.: 0]
 [Gindre 25', Nikolas 86'; Dija Baiano 82', Fábio Alves 90+1']
Cruzeiro	0-1	Coimbra		[Att.: 0]
 [Vitor Hugo 84']
Patrocinense	0-1	América		[Att.: 0]
 [Léo 19']
URT		0-0	Tupynambás	[Att.: 0]

On March 16, the championship was paralyzed due to the Covid-19 pandemic

Round 10 [Jul 26]
Patrocinense	0-1	Boa		[Att.: 0]
 [Marcos Paulo 51']
Cruzeiro	3-0	URT		[Att.: 0]
 [Cacá 3', Tiago 11', Marllon 53']
Uberlândia	2-1	Villa Nova	[Att.: 0]
 [Fábio Alves 19', Erick 79'; Laércio 51'] 
Tupynambás	0-4	Caldense	[Att.: 0]  in Poços de Caldas
 [Nathan 14', João Victor 35', 85', Kaique 57']
América		1-1	Atlético	[Att.: 0]
 [Vitão 76'; Nathan 31']
Coimbra		1-2	Tombense	[Att.: 0]
 [Guilherme Santos 17'; Admilton 15', Ibson 70']

Round 11 [Jul 29]
Tombense	1-0	Uberlândia	[Att.: 0]
 [Rubens 66']
Caldense	0-1	Cruzeiro	[Att.: 0]
 [Régis 14']
Boa		1-0	Tupynambás	[Att.: 0]
 [Gabriel 66']
Atlético	4-0	Patrocinense	[Att.: 0]
 [Nathan 10', Guilherme Arana 14', Savarino 16', Pedro Rosa (o.g.) 31']
URT		0-3	América		[Att.: 0]
 [Diego 23', Rickson 37', Vitão 72']
Villa Nova	1-2	Coimbra		[Att.: 0]
 [Fernandinho 18'; Diogo 45', Igor Silva 85']

Table		 M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Tombense	11  8  2  1  18-06  26  Qualified
 2.América	11  7  4  0  19-07  25  Qualified
 3.Atlético	11  6  4  1  20-07  22  Qualified
 4.Caldense	11  6  2  3  18-09  20  Qualified
---------------------------------------
 5.Cruzeiro	11  6  2  3  16-10  20  Inconfidência Cup
 6.Uberlândia	11  4  2  5  11-13  14  Inconfidência Cup
 7.Boa Esporte	11  3  5  3  10-10  14  Inconfidência Cup
 8.Patrocinense	11  3  3  5  10-12  12  Inconfidência Cup
 9.URT		11  3  2  6  05-18  11
10.Coimbra	11  2  4  5  06-13  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Villa Nova	11  1  1  9  11-21  04  Relegated
12.Tupynambás	11  0  3  8  05-26  03  Relegated

*** Topscorer: Rubens (Tombense), 6 goals ***

SEMIFINAL

[Aug 2]
Caldense	0-1	Tombense	[Att.: 0]  in Independência
 [João Paulo 15']
Atlético	2-1	América		[Att.: 0]  in Mineirão
 [Jair 19', Nathan 40'; Ademir 50']

[Aug 5]
Tombense	 -	Caldense	[Att.: 0]  in Independência
América		 -	Atlético	[Att.: 0]  in Independência
	

2019

2020 (2nd level)

2020 (3rd level)

2020 (U-20)

2020 (U-17)

2020 (U-15)

2020 (women)

2021


About this document

Prepared and maintained by Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br)
Last updated: 02 Aug 2020.

(C) Copyright Claudio Freati, RSSSF and RSSSF Brazil 2019-2020.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.