São Paulo State Championship 2024 Four Level (Série A-4)

Participating Clubs

AMÉRICA Futebol Clube (São José do Rio Preto)
Associação Atlética FRANCANA (Franca)
BARRETOS Esporte Clube (Barretos)
Clube ATLÉTICO JOSEENSE (São José dos Campos)
Clube Atlético PENAPOLENSE (Penápolis)
Clube Atlético TAQUARITINGA (Taquaritinga)
Esporte Clube XV DE NOVEMBRO (Jaú)
Futebol Clube SKA BRASIL (Santana de Parnaíba)
Grêmio Desportivo SÃO-CARLENSE Ltda. (São Carlos)
Grêmio Osasco AUDAX Esporte Clube (Osasco)
INDEPENDENTE Futebol Clube (Limeira)
JABAQUARA Atlético Clube (Santos)
NACIONAL Atlético Clube (São Paulo)
RIO BRANCO Esporte Clube (Americana)
UNIÃO Agrícola BARBARENSE Futebol Clube (Santa Bárbara D’Oeste)
Vila Operária Clube Esporte Mariano - VOCEM (Assis
)

Table
 1.
XV de Novembro           3 3 0 0 7-1 9
 2.
São-Carlense             3 2 1 0 8-3 7
 3.Taquaritinga             3 2 1 0 5-3 7
 4.Barretos                 3 2 1 0 3-1 7
 5.Francana                 3 2 0 1 3-1 6
 6.Audax                    3 1 2 0 4-3 5
 7.Penapolense              3 1 1 1 4-3 4
 8.Rio Branco               3 1 1 1 2-2 4
-----------------------------------------
 9.
Nacional                 3 1 1 1 4-6 4
10.Jabaquara                3 1 0 2 2-4 3
11.VOCEM                    3 0 2 1 2-3 2
12.Independente             3 0 2 1 1-3 2
13.América                  3 0 2 1 3-7 2
14.União Barbarense         3 0 1 2 0-2 1
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.
Atlético Joseense        3 0 1 2 1-4 1
16.Ska Brasil               3 0 0 3 2-5 0

FIRST STAGE:
(Top 8 qualify for Quarterfinals; bottom 2 are relegated)
(Os 8 primeiros se classificam para as Quartas de Final; os 2 piores são rebaixados)

First Phase

Round 1
[Jan 27]
América            0–0   União Barbarense
Ska Brasil         1–2   Audax
[Victor Zaga 29'; Pedro Medeiros 3', Bruninho 17'p]
Jabaquara          0–1   Barretos
[Edílson 66']
Penapolense        0–1   Rio Branco
[Gustavo Brandão 10']
Independente       0–2   Nacional
[Douglas 31', Paolo 72']
[Jan 28]
Atlético Joseense  0–1   São-Carlense
[Vinícius Soares 90'+3']
XV de Novembro     1–0   Francana
[Bryan 87']
VOCEM              1–2   Taquaritinga
[Alex Cícero 81'; Lucas Duarte 18'p, Adson 59']

Round 2
[Feb 2]
Barretos           0–0   Independente
[Feb 3]
Taquaritinga       1–0   Ska Brasil
[Guilherme Ramos 35']
Nacional           1–1   Penapolense
[Victor Hugo 45'+1'p; Cauê 65']
Rio Branco         0–0   VOCEM
União Barbarense   0–1   XV de Novembro
[Bryan 46']
Audax              0–0   Atlético Joseense
São-Carlense       5–1   América
[Fabrício 25', Vinícius 34', João Victor 37' 79', Gabriel Argentino 85'; Vinícius Souza 61']
[Feb 4]
Francana           2–0   Jabaquara
[Gustavo Lacerda 24', Victor Borgheti 90'+2']

Round 3
[Feb 6]
América            2–2   Audax
[Ifeanyi 34'og, Lucas Duarte 37'; Lucas Andrade 37', Caio Cézar 90'+2']
[Feb 7]
Francana           1–0   União Barbarense
[João Pedro 34']
Barretos           2–1   Ska Brasil
[Daniel 70'p, Rodrigo Fuzil 85'; Rafael Lucas 48']
Penapolense        3–1   Atlético Joseense
[França 3', Garrinsha 45'+5', Cauê Caruzo 54'; Dioran 35']
Taquaritinga       2–2   São-Carlense
[Adson 11', Lucas Duarte 34'; Jacone 64', Jesus 90'p]
XV de Novembro     5–1   Nacional
[Juan Carlos 10' 63', Wilson 49', Pedro Leonardo 58', Alexandre 90'+4'; Douglas Santos 29']
Independente       1–1   VOCEM
[Luiz 43'; Pedro Henrique 22']
Rio Branco         1–2   Jabaquara
[Pedro Henrique 55'; Rodriguinho 38' 58']

Round 4
[Feb 10]
Atlético Joseense   –    América
Penapolense         –    Francana
Ska Brasil          –    Independente
Audax               –    XV de Novembro
São-Carlense        –    Rio Branco
Jabaquara           –    Taquaritinga
União Barbarense    –    Barretos
VOCEM               –    Nacional

Round 5
[Feb 18]
Francana            –    São-Carlense
América             –    Jabaquara
Taquaritinga        –    Barretos
XV de Novembro      –    Penapolense
Independente        –    Audax
Nacional            –    Atlético Joseense
Rio Branco          –    Ska Brasil
União Barbarense    –    VOCEM

Round 6
[Feb 21]
América             –    Independente
Barretos            –    Nacional
Atlético Joseense   –    União Barbarense
Taquaritinga        –    Francana
Ska Brasil          –    VOCEM
Audax               –    Rio Branco
São-Carlense        –    Penapolense
Jabaquara           –    XV de Novembro

Round 7
[Feb 25]
Francana            –    Rio Branco
Barretos            –    América
Atlético Joseense   –    Ska Brasil
Penapolense         –    Jabaquara
Audax               –    São-Carlense
Independente        –    Taquaritinga
Nacional            –    União Barbarense
VOCEM               –    XV de Novembro

Round 8
[Feb 28]
Francana            –    Audax
XV de Novembro      –    Ska Brasil
São-Carlense        –    Barretos
Jabaquara           –    Independente
Nacional            –    Taquaritinga
Rio Branco          –    América
União Barbarense    –    Penapolense
VOCEM               –    Atlético Joseense

Round 9
[Mar 3]
América             –    VOCEM
Barretos            –    Francana
Taquaritinga        –    XV de Novembro
Ska Brasil          –    Penapolense
Audax               –    União Barbarense
São-Carlense        –    Independente
Jabaquara           –    Atlético Joseense
Rio Branco          –    Nacional

Round 10
[Mar 6]
Atlético Joseense   –    Barretos
Penapolense         –    América
Ska Brasil          –    Jabaquara
Audax               –    Taquaritinga
Independente        –    XV de Novembro
Nacional            –    São-Carlense
União Barbarense    –    Rio Branco
VOCEM               –    Francana

Round 11
[Mar 10]
Francana            –    Nacional
América             –    Ska Brasil
Barretos            –    Audax
Taquaritinga        –    Rio Branco
XV de Novembro      –    Atlético Joseense
São-Carlense        –    União Barbarense
Independente        –    Penapolense
VOCEM               –    Jabaquara

Round 12
[Mar 17]
Atlético Joseense   –    Independente
Penapolense         –    VOCEM
XV de Novembro      –    América
Ska Brasil          –    Francana
Jabaquara           –    São-Carlense
Nacional            –    Audax
Rio Branco          –    Barretos
União Barbarense    –    Taquaritinga

Round 13
[Mar 20]
Francana            –    Atlético Joseense
Barretos            –    VOCEM
Taquaritinga        –    Penapolense
Audax               –    Jabaquara
São-Carlense        –    Ska Brasil
Nacional            –    América
Rio Branco          –    XV de Novembro
União Barbarense    –    Independente

Round 14
[Mar 24]
América             –    Taquaritinga
Atlético Joseense   –    Rio Branco
Penapolense         –    Barretos
XV de Novembro      –    São-Carlense
Ska Brasil          –    União Barbarense
Independente        –    Francana
Jabaquara           –    Nacional
VOCEM               –    Audax

Round 15
[Mar 30]
Francana            –    América
Barretos            –    XV de Novembro
Taquaritinga        –    Atlético Joseense
Audax               –    Penapolense
São-Carlense        –    VOCEM
Nacional            –    Ska Brasil
Rio Branco          –    Independente
União Barbarense    -    Jabaquara

Topscore: João Victor (São-Carlense) and Bryan (XV de Novembro) - 2 goals

2023

2024 (1st level)


2024 (2nd level)

2024 (3rd level)


2024 (5th level)


2025

List of champions


List of topscorers


List of 2nd level champions

List of 3rd level champions

List of 4th level champions


List of 5th level champions


List of 6th level champions


About this document

Prepared and maintained by the Bruno Lemes Silva for Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Bruno Lemes Silva (brunolemes@yahoo.com.br). 
Last updated: 08 Feb 2024

(C) Copyright RSSSF and RSSSF Brazil 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.