Brazil Women's Cup 2009

Participants:
SÃO PAULO (3 berths):
Botucatu EC (Botucatu)
Saad EC (Avaré)
Santos FC (Santos)

RIO DE JANEIRO (2 berths):
Volta Redonda FC (Volta Redonda)
CEPE Caxias (Duque de Caxias)

RIO GRANDE DO SUL (2 berths):
EC Pelotas (Pelotas)
Porto Alegre FC (Porto Alegre)

MINAS GERAIS (2 berths):
AER Iguaçu (Ipatinga)
C Atlético M (Belo Horizonte)

PARANÁ (1 berth):
Novo Mundo FC (Curitiba)

PERNAMBUCO (1 berth):
Sport CR (Recife)

BAHIA (1 berth):
São Francisco do Conde EC (São Francisco do Conde)

GOIÁS (1 berth):
Aliança FC (Goiânia)

SANTA CATARINA (1 berth):
AE Kinderman (Caçador)

CEARÁ (1 berth):
Caucaia EC (Caucaia)

PARÁ (1 berth):
Pinheirense EC (Belém)

RIO GRANDE DO NORTE (1 berth):
Potiguar EC (Natal)

ALAGOAS (1 berth):
AA CESMAC (Maceió)

DISTRITO FEDERAL (1 berth):
Cresspom (Brasília)

ESPÍRITO SANTO (1 berth):
Desportiva C S/A (Cariacica)

MARANHÃO (1 berth):
EC Boa Vontade (São Luís)

PARAÍBA (1 berth):
Botafogo FC (João Pessoa)

MATO GROSSO DO SUL (1 berth):
MS Saad (Campo Grande) - replaced by EC Comercial (Campo Grande)

AMAZONAS (1 berth):
AA Nílton Lins (Manaus)

SERGIPE (1 berth):
AD Atlético Gloriense (Itabaiana)

PIAUÍ (1 berth):
SE Tiradentes (Teresina)

MATO GROSSO (1 berth):
Mixto EC (Cuiabá)

ACRE (1 berth):
Assemurb FC (Rio Branco)

RONDÔNIA (1 berth):
AF Juventus (Porto Velho)

TOCANTINS (1 berth):
Vila São José EC (Gurupi)

AMAPÁ (1 berth):
Oratório RC (Macapá)

RORAIMA (1 berth):
São Raimundo EC (Iracema)
Obs.: 1) In each match, the second mentioned team plays the 2nd leg in home.
      2) Away goal rule applied on all phases.

First Round
[if the away team wins the 1st leg by 3 or more goals of difference, no 2nd leg is played]

                                              1st leg       2nd leg
                                              (24/09)       (01/10)
 1 São Raimundo (RR) - Nílton Lins (AM)         3-0           0-2
 2 Juventus (RO) - Assemurb (AC)                0-1           2-4
 3 Oratório (AP) - Pinheirense (PA)             2-2           1-7
 4 Tiradentes (PI) - Boa Vontade (MA)           2-2           5-1
 5 Atlético Gloriense (SE) - S. Francisco (BA)  0-6           0-0
 6 CESMAC (AL) - Potiguar (RN)                  3-1           4-1
 7 Botafogo (PB) - Sport (PE)                   0-4           0-0
 8 São José (TO) - Caucaia (CE)                 0-4           0-0
 9 Mixto (MT) - Aliança (GO)                    1-0           1-2
10 Cresspom (DF) - Santos (SP)                  1-4           0-0
11 Atlético (MG) - Volta Redonda (RJ)           2-0           2-1
12 Novo Mundo (PR) - Pelotas (RS)               8-0           6-1
13 Iguaçu (MG) - Saad (SP)                      2-4           2-2
14 Comercial (MS) - Botucatu (SP)               0-2           0-8
15 Desportiva (ES) - CEPE Caxias (RJ)           1-5           0-0
16 Kinderman (SC) - Porto Alegre (RS)           2-2           2-0
Second Round
                                              1st leg       2nd leg
                                              (22/10)       (29/10)
17 São Raimundo (RR) - Assemurb (AC)            3-1           4-1
18 Tiradentes (PI) - Pinheirense (PA)           2-2           1-3
19 CESMAC (AL) - São Francisco (BA)             1-4           0-10
20 Caucaia (CE) - Sport (PE)                    2-0           2-2
21 Mixto (MT) - Santos (SP)                     0-12          0-11
22 Novo Mundo (PR) - Atlético (MG)              4-2           2-1
23 Botucatu (SP) - Saad (SP)                    2-3           7-2
24 Kinderman (SC) - CEPE Caxias (RJ)            1-2           0-0
Quarterfinals
                                              1st leg       2nd leg
                                              (12/11)       (19/11)
25 São Raimundo (RR) - Pinheirense (PA)         4-6           2-6
26 Caucaia (CE) - São Francisco (BA)            1-2           0-5
27 Novo Mundo (PR) - Santos (SP)                0-4           0-7
                                                [Marta (2), Cristiane (2), Erika, Maurine, Fram]
28 CEPE Caxias (RJ) - Botucatu (SP)             2-2           1-5
Semifinals (single matches played in Bauru)

29 Santos (SP) - Pinheirense (PA)               8-0  (26/11)
                                                [Cristiane (4), Maurine (2), Marta, Erika]
30 Botucatu (SP) - São Francisco (BA)           6-0  (27/11)
                                                [Formiga (3), Giovana, Andréia, Anne]
3rd Place Match (single match played in São Paulo)
                                              (01/12)
   Pinheirense (PA) - São Francisco (BA)        1-5
FINAL (single match played in São Paulo)
                                              (01/12)
   Santos (SP) - Botucatu (SP)                  3-0
                                                [Marta (2), Cristiane]
SANTOS Champions of Womens' Copa do Brasil 2009 and classified to Womens' Copa Libertadores 2010.
Topscorer: Marta (Santos), 18 goals

2008

2009 (men)

2008

list of champions (Copa do Brasil)

list of champions (all womens' national competitions)


About this document

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 02 Dec 2009

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2009
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.