São Paulo State Championship 2024 Second Level (Série A-2)

Participating Clubs

Associação Atlética PORTUGUESA (Santos)
Associação Esportiva VELO CLUBE Rioclarense (Rio Claro)
Atlético MONTE AZUL (Monte Azul Paulista)
CAPIVARIANO Futebol Clube (Capivari)

Clube Atlético JUVENTUS (
São Paulo)
Clube Atlético LINENSE (Lins)
COMERCIAL Futebol Clube (Ribeirão Preto)
Esporte Clube NOROESTE (Bauru)
Esporte Clube PRIMAVERA (Indaiatuba)
Esporte Clube SÃO BENTO (Sorocaba)
Esporte Clube TAUBATÉ (Taubaté)

Esporte Clube XV DE NOVEMBRO (Piracicaba)
FERROVIÁRIA SAF (Araraquara)
OESTE Futebol Clube (Barueri)
RIO CLARO Futebol Clube (Rio Claro)
SÃO JOSÉ Esporte Clube SAF (São José dos Campos)

Table
 1.
São José                7 5 2 0 12- 3 17
 2.
São Bento               7 5 1 1 12- 3 13
 3.Taubaté                 7 3 3 1  6- 4 12
 4.Noroeste                7 3 2 2 10- 7 11
 5.Velo Clube              7 3 2 2  5- 4 11
 6.Portuguesa              7 3 2 2  7- 8 11
 7.Ferroviária             7 2 5 0  7- 4 11
 8.Rio Claro               7 2 3 2 10- 9  9
-------------------------------------------
 9.
Oeste                   7 2 3 2  6- 7  9
10.Linense                 7 2 1 4  5- 8  7
11.Juventus                7 2 1 4  5-11  7
12.XV de Novembro          7 1 4 2  4- 4  7
13.Capivariano             7 1 3 3  7- 8  6
14.Primavera               7 1 2 4  4- 8  5
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.
Monte Azul              7 1 2 4  8-13  5
16.Comercial               7 0 4 3  4-11  4

FIRST STAGE:
(Top 8 qualify for Quarterfinals, bottom 2 are relegated)
(Os 8 primeiros se classificam para as Quartas de Final, os 2 piores são rebaixados)

First Phase

Round 1
[Jan 17]
Juventus        0-1   São Bento
[Vitão 90']
Primavera       2-0   Portuguesa
[Patrick Fabiano 13' 31']
Monte Azul      1-1   Ferroviária
[Wallace 12'; Vitor Barreto 51']
Rio Claro       2-0   Oeste
[Cesinha 14', Erick Luis 51']
Capivariano     2-0   Comercial
[Bryan 8', Neto Costa 49'p]
Linense         0-1   Velo Clube
[Felipinho 86'p]
São José        2-1   Noroeste
[Nicholas 42', João Gabriel 57'; Carlão 13']
Taubaté         1-1   XV de Novembro
[Bambam 90'+3'p; Vitor Braga 89']

Round 2
[Jan 20]
Oeste           1-1   São José
[Régis Potiguar 68'; João Gabriel 51']
São Bento       3–0   Primavera         [1]
[Lucas Lamoglia 62', Lucas Ferreira 73', Rava 79']
XV de Novembro  1–2   Linense
[Daniel Costa 42'; Luan Santos 55' 87']
Velo Clube      2-1   Monte Azul
[Felipinho 45'+1'p, Gaia 86'; Vitinho 58']
[Jan 21]
Portuguesa      0–0   Taubaté
Comercial       2-2   Rio Claro
[Vitor Alagoano 47', Gabriel Hilário 79'; Denilson 70', Gustavo Sapeka 81']
Noroeste        2–2   Capivariano
[Carlão 1' 90'+1'; Alencar 21'p 77']
Ferroviária     2–1   Juventus
[Batista 16', Lucas Rodrigues 47'; Thiago Rubim 58']

[1] Partida suspensa aos 39 minutos do primeiro tempo devido as fortes chuvas e ventos e o campo de jogo alagado.
    A disputa foi reiniciada no dia 21 de janeiro, a partir das 10h.

Round 3
[Jan 24]
Primavera       1-2   São José
[Patrick 44'; Wagner Balotelli 24'; Léo Gobo 90'+2']
Monte Azul      1–2   Portuguesa
[Vitinho 49'; Guilherme Cerqueira 24', Franco 51']
Rio Claro       0–3   Noroeste
[Matheus Blade 10', Carlão 34', Isael 73']
Juventus        1-0   Velo Clube
[Iago Motta 83']
Capivariano     1–1   Taubaté
[Paulinho 41'; Yamada 90'+3']
Ferroviária     1-1   São Bento
[Batista 7'; Diego Mathias 40']
Linense         2–0   Comercial
[Laion 67', Gabriel Popó 79']
XV de Novembro  0–1   Oeste
[Léo Ceará 38']

Round 4
[Jan 27]
Rio Claro       0–0   Primavera
São Bento       0-2   XV de Novembro
[Anderson Magrão 13', Daniel Costa 57']
Noroeste        1–0   Linense
[Luizão 89']
Oeste           0-0   Velo Clube
São José        1–0   Capivariano
[João Gabriel 21']
[Jan 28]
Taubaté         2-1   Monte Azul
[David Ribeiro 25', Yamada 53'; Lucas Black 5']
Portuguesa      2–1   Juventus
[Franco 88', Léo Santos 90'+4'; Thiago Rubim 57']
Comercial       1–1   Ferroviária
[Claudemir 21'; Paulinho Santos 11']

Round 5
[Jan 31]
Juventus        1–1   Linense
[Thiago Rubim 87'; Luan Santos 69']
Noroeste        1–1   Comercial
[Carlão 6'; Júnior Sergipano 88']
Oeste           3–2   Capivariano
[Tite 32' 49', Reifit 62'; André 47'og, Neto Costa 72']
São Bento       3-0   Monte Azul
[Lucas Batatinha 5', Diego Mathias 43' 44']
Velo Clube      1–2   Portuguesa
[Felipinho 61'; Diogo Carlos 12', Evailton 17']
Taubaté         1–0   Primavera
[Bambam 61']
São José        1-0   Rio Claro
[João Gabriel 22']
Ferroviária     0-0   XV de Novembro

Round 6
[Feb 3]
Capivariano     0–1   Juventus
[Lissandro 32']
Primavera       1–2   Noroeste
[Josiel 67'; Carlão 45'+4', PH 48']
Portuguesa      1–1  Oeste
[Bruno Moraes 40'; Alex Reinaldo 87']
Comercial       0-3   São Bento                [played in Jaú]
[Diego Mathias 11', Cristiano 25', Coutinho 69']
XV de Novembro  0-0   São José
Linense         0–1   Taubaté
[David Ribeiro 72']
Velo Clube      0–0   Ferroviária
[Feb 4]
Monte Azul      3-3   Rio Claro
[Gui Sales 11' 43', Lucas Black 59'; Geovany 37', Peixoto 68', Roni 90'+4']

Rodada 7
[Feb 6]
Comercial       0–0   Primavera
Portuguesa      0–2   Ferroviária
[Vitor Barreto 47', Thomaz 90'+4']
[Feb 7]
Rio Claro       3–0   Linense
[Denilson 49'p, 60', 89']
Noroeste        0-1   Velo Clube
[Felipinho 86'p]
Oeste           0-1   Monte Azul               
[played in Itú]
[Gui Sales 25']
São Bento       1–0   Taubaté
[Lucas Batatinha 8']
São José        5–0   Juventus
[João Gabriel 45'+5', Matheus Serafim 62' 90'+1', Jackson 73', Luã Lúcio 87']
XV de Novembro  0–0   Capivariano

Round 8
[Feb 10]
Capivariano      -    São Bento
Taubaté          –    Oeste
Monte Azul       -    São José
Juventus         -    XV de Novembro
Velo Clube       –    Comercial
Ferroviária      -    Rio Claro
Linense          –    Primavera
Noroeste         –    Portuguesa

Round 9
[Feb 17]
Rio Claro        –    Taubaté
Oeste            –    Noroeste
São Bento        -    Velo Clube
Ferroviária      –    Linense
XV de Novembro   –    Portuguesa
São José         –    Comercial
[Feb 18]
Primavera        –    Capivariano
Juventus         -    Monte Azul

Round 10
[Feb 21]
Primavera        –    Juventus
Capivariano      -    Rio Claro
Linense          -    Monte Azul
Noroeste         –    Ferroviária
Portuguesa       -    São Bento
Velo Clube       -    XV de Novembro
Comercial        –    Oeste
Taubaté          -    São José

Round 11
[Feb 24]
Portuguesa       –    Comercial
Velo Clube       -    Rio Claro
São Bento        –    Oeste
XV de Novembro   –    Primavera
Linense          -    São José
[Feb 25]
Juventus         –    Taubaté
Monte Azul       –    Noroeste
Ferroviária      –    Capivariano

Round 12
[Mar 2]
Noroeste         -    São Bento
Capivariano      –    Linense
Primavera        -    Monte Azul
Taubaté          -    Velo Clube
Rio Claro        –    Juventus
São José         –    Portuguesa
Oeste            –    Ferroviária
[Mar 3]
Comercial        -    XV de Novembro

Round 13
[Mar 6]
Monte Azul       –    Capivariano
Ferroviária      –    Taubaté
Oeste            –    Primavera
São Bento        –    Linense
Portuguesa       -    Rio Claro
Velo Clube       -    São José
Comercial        –    Juventus
XV de Novembro   –    Noroeste

Round 14
[Mar 9]
Capivariano      –    Portuguesa
Rio Claro        -    São Bento
Linense          –    Oeste
[Mar 10]
Juventus         –    Noroeste
Primavera        -    Velo Clube
Taubaté          –    Comercial
Monte Azul       -    XV de Novembro
São José         –    Ferroviária

Round 15
[Mar 16]
Portuguesa       –    Linense
Velo Clube       –    Capivariano
Comercial        -    Monte Azul
Noroeste         –    Taubaté
Ferroviária      –    Primavera
Oeste            –    Juventus
São Bento        -    São José
XV de Novembro   -    Rio Claro

Topscore: Carlão (Noroeste) - 6 goals


2023

2024 (1st level)


2024 (3rd level)

2024 (4th level)


2024 (5th level)


2025

List of champions


List of topscorers


List of 2nd level champions

List of 3rd level champions

List of 4th level champions


List of 5th level champions


List of 6th level champions


About this document

Prepared and maintained by the Bruno Lemes Silva for Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Bruno Lemes Silva (brunolemes@yahoo.com.br). 
Last updated: 08 Feb 2024

(C) Copyright RSSSF and RSSSF Brazil 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.