São Paulo State Championship 2024 Third Level (Série A-3)

Participating Clubs

Associação Desportiva SÃO CAETANO (São Caetano do Sul)
BANDEIRANTE Esporte Clube (Birigui)
CATANDUVA Futebol Clube (Catanduva)
Clube Atlético VOTUPORANGUENSE Ltda. (Votuporanga)
DESPORTIVO BRASIL Participações Ltda. (Porto Feliz)
Esporte Clube LEMENSE (Leme)
Esporte Clube SÃO BERNARDO (São Bernardo do Campo)
GRÊMIO Desportivo PRUDENTE (Presidente Prudente)
MARÍLIA Atlético Clube (Marília)
RED BULL Futebol e Entretenimento Ltda. (Bragança Paulista)
RIO PRETO Esporte Clube (São José do Rio Preto)
SERTÃOZINHO Futebol Clube (Sertãozinho)
Sociedade Esportiva ITAPIRENSE (Itapira)
Sociedade Esportiva MATONENSE (Matão)
UNIÃO SÃO JOÃO Esporte Clube (Araras)
UNIÃO SUZANO Atlético Clube (Suzano)


Table
 1.
Votuporanguense           15 9 5  1 22- 9 32  Classified
 2.EC São Bernardo           15 8 6  1 24-12 30  Classified
 3.Catanduva                 15 9 2  4 19-10 29  Classified
 4.Grêmio Prudente           15 9 1  5 30-19 28  Classified
 5.Red Bull Bragantino II    15 8 3  4 28-19 27  Classified
 6.Desportivo Brasil         15 8 2  5 14-13 26  Classified
 7.Sertãozinho               15 6 3  6 18-21 21  Classified
 8.Marília                   15 4 9  2 20-11 21  Classified
-----------------------------------------------
 9.
União São João            15 5 4  6 23-22 19
10.União Suzano              15 5 4  6 18-19 19
11.Lemense                   15 4 6  5 22-24 18
12.Rio Preto                 15 4 3  8 13-18 15
13.Bandeirante               15 3 6  6 11-16 15
14.Itapirense                15 2 9  4 19-22 15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.
São Caetano               15 2 4  9 13-21 10  Relegated for A-4 2025
16.Matonense                 15 0 1 14  5-43  1  Relegated for A-4 2025

FIRST STAGE:
(Top 8 qualify for Quarterfinals; bottom 2 are relegated)
(Os 8 primeiros se classificam para as Quartas de Final; os 2 piores são rebaixados)

First Phase

Round 1
[Jan 24]
Rio Preto                0–0   Marília
União São João           2–2   Lemense
[Igor Maduro 32', Clevinho 90'+5'; Anderson Cavalo 13', Wesley 55']
Red Bull Bragantino II   3–1   Matonense
[Vinícius Pereira 9' 82', Everton 45'+1'p; André Cardoso 41'og]
Itapirense               1-1   EC São Bernardo
[Ruan Marcos 90'+3'; Guilherme Pires 24']
Sertãozinho              2–5   União Suzano
[Thailor 11' 20'; Felipe Micael 17' 53', Dudu Bahia 25'og, Matheus Jesus 67', Éverton Dias 80']
Votuporanguense          0-2   Grêmio Prudente
[Luquinhas 37' 75']
Bandeirante              1-1   São Caetano
[Nathan Ferreira 90'+14'; Léo Kanu 48']
Catanduva                1-0   Desportivo Brasil
[Caio Vieira 37']

Round 2
[Jan 27]
São Caetano              0-0   Rio Preto
Desportivo Brasil        1–1   Itapirense
[Lyncon Filipe 90'+3'; Emerson 39']
União Suzano             0–0   Votuporanguense
Lemense                  2-2   Red Bull Bragantino II
[Nicolas Rossi 64', Wesley 76'; André Cardoso 89', Diogo 90'+3']
Marília                  0-0   União São João
[Jan 28]
Matonense                0–0   Bandeirante
EC São Bernardo          1–1   Sertãozinho
[Lucas 44'; Thailor 56']
[Mar 6]
Grêmio Prudente          0–2   Catanduva      [1]
[Pedrinho 25', Caio Vieira 58']

[1] Partida realizada no dia 27 de janeiro e com vitória do Catanduva por 1-2. O Tribunal de Justiça Desportiva anulou o resultado final pelo
    fato do time catanduvense ter realizado 6 substituições de atletas. Partida remarcada para o dia 6 de março.

[1] Match held on January 27th and Catanduva won 1-2. The Court of Sports Justice annulled the final result due to the fact that the catanduvense
    team had made 6 athlete substitutions. The match will still be rescheduled.

Round 3
[Jan 31]
Rio Preto                0-1   Desportivo Brasil
[Luketa 14']
União Suzano             5–2   Matonense
[Felipe Micael 2' 44', Gui Nascimento 29'p, Guilherme Lobo 41', Matheus Jesus 90'+1'p; Maicon Souza 67', Maycon 68']
União São João           2-3   EC São Bernardo
[Felipe Valdívia 45'+1', Yuri 85'og; Natan 8', Alan Uchoa 77'p, Douglas Andrade 90'+3']
Votuporanguense          3–0   Sertãozinho
[Reinaldo 2', Vinícius Baracioli 80' 82']
Grêmio Prudente          2–2   Marília
[Luquinha 45'+4', Maranhão 65'; João Lucas 14'p, Raphael Macena 50']
São Caetano              1–2   Lemense
[Kadir 53'; Gaberlini 24', Ronaldo Henrique 63']
Bandeirante              1-0   Red Bull Bragantino II
[Wilsinho 32'p]
Catanduva                3–0   Itapirense
[Gustavo Henrique 31', Thiaguinho 34', Caio Vieira 39']

Round 4
[Feb 3]
EC São Bernardo          3-1   Grêmio Prudente
[Natan Lima 45', Douglas Andrade 66', Alan Uchoa 90'p; Iury 31']
Desportivo Brasil        1-0   São Caetano
[Murilo 39']
Red Bull Bragantino II   1–3   Catanduva
[Caetano 45'+5'; Caio Vieira 3'p 86', Thiaguinho Santos 62']
Sertãozinho              4-1   União São João
[Thailor 29', Dudu Bahia 42', Roberto Baggio 60', Eduardo Lacerda 72'; Edimar 34']
Lemense                  1–0   Bandeirante
[Ronaldo 90'+5'p]
Itapirense               1-1   Rio Preto
[Leonardo 49'p; Marcelo Guatapará 45']
Marília                  2-0   União Suzano
[Anderson Brito 33', João Marcos 90'+5']
[Feb 4]
Matonense                0–2   Votuporanguense
[Kayky Alves 51', Jean Carlos 88']

Round 5
[Feb 7]
Desportivo Brasil        2–0   Matonense
[Jairo 7', Murilo 78']
Rio Preto                0-1   União São João
[Gabriel Cunha 90'+3']
União Suzano             1–4   Lemense
[Coutinho 89'og; Wesley 25', Gabriel Soares 40', Ronaldo 52', Nicolas Rossi 57']
Red Bull Bragantino II   1–1   Itapirense
[Diogo Bezerra 88'; Ailton Negão 45']
Votuporanguense          1-1   EC São Bernardo
[Kayky Alves 62'; Rikelmy 48']
Grêmio Prudente          2–0   Sertãozinho
[Jean Pablo 1', Luquinha 75']
Catanduva                2-1   São Caetano
[Thiaguinho Santos 32', Pedrinho 87'; Sávio Santos 79']
Marília                  1–1   Bandeirante
[Franklin 41'; João Varolo 86']

Round 6
[Feb 10]
São Caetano              1-2   União Suzano
[Foca 20'; Victor Jesus 16', Gabriel Mendes 86']
União São João           3-4   Red Bull Bragantino II
[Léo Souza 13' 18', Igor Maduro 73'; Caetano 51' 86', Johan Caicedo 54', Vinicius Pereira 65']
Sertãozinho              2-0   Matonense
[Thailor 45'+3'p, Erick 90'+2'og]
Lemense                  1-3   Desportivo Brasil
[Garbelini 81'; Murilo 32' 90'+2', Coutinho 41'og]
Bandeirante              3-2   Grêmio Prudente
[Teixeira 3', Felype Hebert 48'p, Gabriel Tota 90'+8'; Rodolfo Mol 19', Guilherme 73']
Itapirense               1–1   Marília
[Mikael 90'+5'; Ruster 78']
[Feb 11]
Rio Preto                0-2   Votuporanguense
[Wellington Rocha 2', Isaac 89']
EC São Bernardo          2–0   Catanduva
[Amarildo 37'; Gustavo Santana 50'p]

Round 7
[Feb 17]
União Suzano             0-1   Desportivo Brasil
[Kayo 18']
União São João           1–2   Bandeirante
[Felipe Valdívia 1'; Felype Hebert 20', Gustavo Índio 49']
Red Bull Bragantino II   4-0   Sertãozinho
[Gabriel Amaral 39' 55' 60', Vinicius Pereira 46']
Catanduva                0-1   Rio Preto
[Eduardo Kuhn 90'+6']
Grêmio Prudente          3-0   São Caetano
[Luquinha 28'p, Wallace 49', Moreira 90'+2']
Votuporanguense          2–1   Itapirense
[Gabriel Barcos 57', Wender Junior 83'; Léo Mineiro 67']
Marília                  1–1   Lemense
[João Lucas 75'; Anderson Brito 21'
og]
[Feb 18]
Matonense                1-2   EC São Bernardo
[Pit 53'; Douglas Andrade 35' 60']

Round 8
[Feb 21]
Desportivo Brasil        2-1   Red Bull Bragantino II
[Gustavo Henrique 74'og, Rafael Vinícius 83';
Matonense                0–6   Marília
[Breno 1'og, Luiz Henrique 5', Franklin 49' 63', Aslen 67', Romário 79']
EC São Bernardo          2-0   União Suzano
[Alan Uchôa 37', Gustavo Santana 62']
Lemense                  1-4   Grêmio Prudente
[Kaike 86'; Maranhão 4' 22' 65', Iury 19']
Itapirense               2-4   União São João
[Mikael 51', Loram 55'; Felipe Valdívia 8' 75', Léo Souza 34', Clevinho 79']
Sertãozinho              3-0   Rio Preto
[Denilton 46', Dudu Bahia 52', Brown 56']
São Caetano              1-1   Votuporanguense
[Marlon Bica 83'; Israel 56']
Bandeirante              0-1   Catanduva
[Rodrigo 90'+10']

Round 9
[Feb 24]
São Caetano              4–1   Matonense
[Rafael 15', Sávio 21', Jean Filder 88', Kadir 90'+5'; Murilo 20']
Desportivo Brasil        0-3   EC São Bernardo
[Douglas 55', Alyson Motta 73', Alan Uchôa 90'p]
União Suzano             0–0   Bandeirante
Catanduva                1-0   União São João
[Índio 67']
Grêmio Prudente          3–1   Itapirense
[Wallace 14', Luquinha 49'p, Maranhão 85'; Alessandro 57']
Votuporanguense          3-2   Red Bull Bragantino II
[Édson 45', Wendel Júnior 67', Kayky 79'; Gabriel Amaral 6', Diogo 82']
Marília                  1–0   Sertãozinho
[João Lucas 2']
[Feb 25]
Rio Preto                2–0   Lemense
[Vinícius Leite 44'p, Rômulo Chagas 55']

Round 10
[Feb 28]
EC São Bernardo          1-0   São Caetano        [played in Santana de Parnaíba]
[Alyson Motta 73']
Matonense                0–1   Catanduva
[Pedrinho 90'+7']
União São João           1–1   Votuporanguense
[Gabriel Cunha 20'; Wendel 45'+3']
Red Bull Bragantino II   3-0   Rio Preto
[Everton 12', Caetano 35' 52']
Lemense                  2–3   Itapirense
[Coutinho 56', Nicolas Rossi 88'og; Bruno Sabiá 5' 37', Léo Mineiro 85']
Sertãozinho              1–0   Bandeirante
[Thailor 45'+4'p]
Grêmio Prudente          2-1   União Suzano
[Leocovick 15', Maranhão 68'; Ramon 83']
Marília                  3-0   Desportivo Brasil
[Luizão 17', Raphael Macena 52', Michel 90'+3'p]

Round 11
[Mar 2]
São Caetano              2–0   Marília
[Sávio Santos 5', Márcio Jonatan 86'p]
Desportivo Brasil        0-0   União São João
União Suzano             1-1   Red Bull Bragantino II
[Mendes 61'; Everton 26']
Catanduva                2–0   Sertãozinho
[Bruno Miguel 60', Caio Vieira 81']
Lemense                  0–0   EC São Bernardo
Bandeirante              0–2   Votuporanguense
[Wendel Junior 31', Kayky 50']
Itapirense               4–0   Matonense
[Léo Mineiro 38'p 55', Ruan Marcos 59', Loram 76']
[Mar 3]
Rio Preto                1-2   Grêmio Prudente
[Vinícius Leite 45'+1'; Wallace 30', Rodrigo Andrade 76']

Round 12
[Mar 8]
EC São Bernardo          2–2   Marília        [played in Santana do Parnaíba]
[Douglas 33', Gustavo Santana 40'; Raphael Macena 43' 45'+1']
[Mar 9]
União São João           1-0   União Suzano
[Wemerson 14']
Red Bull Bragantino II   1-0   São Caetano
[Gabriel Moysés 90'+7']
Sertãozinho              1–1   Itapirense
[Thailor 65'; Mikael 28']
Grêmio Prudente          0-1   Desportivo Brasil
[Marcelinho 59'p]
Votuporanguense          1–0   Catanduva
[Bady 16']
Bandeirante              1-3   Rio Preto
[Diogo Calixto 35'; Rômulo 10', Ryan 48' 73']
[Mar 10]
Matonense                0–3   Lemense            [WO]  [2]

[2] As partidas da Matonense foram suspensas pela FPF (Federação Paulista de Futebol) por suspeita de envolvimento em manipulação de resultados.
    A equipe foi eliminada da competição e rebaixada para o Campeonato Paulista Série A-4 2025.

[2] Matonense's matches were suspended by the FPF (São Paulo Football Federation) on suspicion of involvement in match-fixing.
    The team was eliminated from the competition and relegated to the São Paulo State Championship 2025 Four Level (Serie A-4)
.


Round 13
[Mar 13]
Desportivo Brasil        0–1   Votuporanguense
[Wendel 54']
Matonense                0-3   Grêmio Prudente    [WO]
EC São Bernardo          2-1   Rio Preto          [played in Santana de Parnaíba]
[Gustavo Santana 24', Alan Uchôa 74'p; Eduardo Kuhn 57']
União Suzano             1–0   Catanduva
[Victor Jesus 78']
Lemense                  0–0   Sertãozinho
Itapirense               1–1   Bandeirante
[Gean Miller 9'; Felype Hebert 7'p]
São Caetano              1-3   União São João
[Sávio 73'; Toninho 20' 27', Wermeson 69']
Marília                  0-1   Red Bull Bragantino II
[Vitinho 2']

Round 14
[Mar 16]
União São João           3–0   Matonense          [WO]
Red Bull Bragantino II   3-2   Grêmio Prudente
[Diogo 19', Vinícius Lago 55' 80'; Jean Pablo 89', Maranhão 90'+4']
Sertãozinho              2-1   Desportivo Brasil
[Thailor 4', Roberto Baggio 39'; Samuel 70']
Catanduva                1–1   Marília
[Pedrinho 64'; Mateus Müller 90'+5']
Votuporanguense          3–1   Lemense
[Felipe 26', Jean Carlos 83', Édson 90'+4'; Assis 88']
Bandeirante              1-1   EC São Bernardo
[Diogo Calixto 38'; Giovane 7']
Itapirense               1-1   São Caetano
[Pedrinho 69'; Sávio 72']
Rio Preto                1–2   União Suzano
[Guilherme Nascimento 19'; Mendes 3', Bruninho 13']

Round 15
[Mar 23]
São Caetano              0–2   Sertãozinho
[Roberto Baggio 45'+1', Guilherme Café 70']
Desportivo Brasil        1–0   Bandeirante
[Lyncon Filipe 38']
Grêmio Prudente          2-1   União São João
[Luquinha 61'p, Maranhão 84'; Léo Souza 46']
Lemense                  2–2   Catanduva
[Ronaldo 5', Nicolas Rossi 75'; João Guilherme 66', Thiaguinho Santos 67']
Marília                  0–0   Votuporanguense
Matonense                0-3   Rio Preto        [WO]
EC São Bernardo          0-1   Red Bull Bragantino II        [played in Santo André]
[Kawê 88']
União Suzano             0-0   Itapirense

Quarter-finals

Round 1
[Mar 30]
Marília                  2-1   Votuporanguense
[Anderson Brito 69', Luizão 75'; Kayky 58']
Sertãozinho              0-1   EC São Bernardo
[Douglas Andrade 90'+7']
Desportivo Brasil        0-1   Catanduva
[Gustavo Henrique 9']
Red Bull Bragantino II   1-0   Grêmio Prudente
[Kawê 83']

Round 2
[Apr 6]
Votuporanguense           -    Marília
EC São Bernardo           -    Sertãozinho
Catanduva                 -    Desportivo Brasil
Grêmio Prudente           -    Red Bull Bragantino II

Topscore: Guilherme (Grêmio Prudente) - 9 gols

2023

2024 (1st level)


2024 (2nd level)

2024 (4th level)


2024 (5th level)


2025

List of champions


List of topscorers


List of 2nd level champions

List of 3rd level champions

List of 4th level champions


List of 5th level champions


List of 6th level champions


About this document

Prepared and maintained by the Bruno Lemes Silva for Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Bruno Lemes Silva (brunolemes@yahoo.com.br). 
Last updated: 31 Mar 2024

(C) Copyright RSSSF and RSSSF Brazil 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.