São Paulo State Championship 2021 - Third Level (Série A-3)

Participants:

BANDEIRANTE Esporte Clube (Birigui)
BARRETOS Esporte Clube (Barretos)
BATATAIS Futebol Clube (Batatais)
CAPIVARIANO Futebol Clube (Capivari)
Clube Atlético LINENSE (Lins)
Clube Atlético PENAPOLENSE (Penápolis)
Clube Atlético VOTUPORANGUENSE LTDA. (Votuporanga)
COMERCIAL Futebol Clube (Ribeirão Preto)
DESPORTIVO BRASIL Participações LTDA (Porto Feliz)
Esporte Clube NOROESTE (Bauru)
Esporte Clube PRIMAVERA (Indaiatuba)
MARÍLIA Atlético Clube (Marília)
NACIONAL Atlético Clube (São Paulo)
OLÍMPIA Futebol Clube (Olímpia)
RIO PRETO Esporte Clube (São José do Rio Preto)
SÃO JOSÉ Esporte Clube (São José dos Campos)

Table
1.Noroeste 3 3 0 0 7-1 9
2.Marília 3 2 1 0 4-0 7
3.Nacional 3 2 0 1 8-6 6
4.Linense 3 1 2 0 5-4 5
5.Desportivo Brasil 3 1 2 0 3-2 5
6.Primavera 3 1 1 1 3-3 4
7.Comercial 3 1 1 1 2-2 4
8.Votuporanguense 3 1 1 1 1-1 4
---------------------------------------------
9.Rio Preto 3 1 1 1 3-4 4
10.Bandeirante 3 1 0 2 4-4 3
11.Barretos 3 1 0 2 3-6 3
12.Batatais 3 0 3 0 1-1 3
13.São José 3 0 2 1 4-5 2
14.Olímpia 3 0 2 1 2-3 2
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Capivariano 3 0 1 2 2-6 1
16.Penapolense 3 0 1 2 1-5 1

FIRST STAGE:
(Top 8 qualify for Quarterfinals, bottom 2 are relegated)
(Os 8 primeiros se classificam para as Quartas de Final, os 2 piores são rebaixados)

First Phase

Round 1
[Mar 6]
Rio Preto 1-0 Votuporanguense
[Leandro Love 90']
Desportivo Brasil 0-0 Batatais
Primavera 0-2 Comercial
[Felipinho 16', Gabriel Duarte 67']
Olímpia 2-3 Nacional
[Edson Pio 58'p, Maranhão 76'; Gustavo França 45', Éder Paulista 50'p, César 90'+1']
Marília 2-0 Capivariano
[Gustavo Nescau 33', Bruno Sabiá 89']
São José 2-2 Linense
[Branquinho 18', Glauco 88'og; Thiago Humberto 35', Rodrigo Lobão 51']
[Mar 7]
Bandeirante 1-2 Noroeste
[Anderson Cavalo 21'; Pedro Felipe 68', Igor Pimenta 71']
Barretos 2-0 Penapolense
[Hiago 43', David 90'+4']

Round 2
[Mar 10]
Batatais 0-0 Primavera
Votuporanguense 0-0 Marília
Nacional 2-3 Desportivo Brasil
[Éder Paulista 39', Paolo 86'; Walison Madalena 11' 38', Guilherme Madruga 31']
Capivariano 2-2 São José
[Emanuel 27', André 66'; Gutierrez 54', Oliveira 89']
Linense 2-1 Bandeirante
[Wesley 43', Russo 64'; Yuri 57']
Penapolense 1-1 Rio Preto
[Américo 43'; Nino 76']
Comercial 0-0 Olímpia
Noroeste 3-0 Barretos
[Celso Alemão 51', Guilherme Teixeira 61', Alecsandro 62']

Round 3
[Mar 13]
Nacional 3-1 Rio Preto
[Éder Paulista 2' 72', César 90'+2'p; Jê 80'p]
Olímpia 0-0 Desportivo Brasil
Comercial 0-2 Noroeste
[Richarlyson 30', Leleco 89']
Marília 2-0 Penapolense
[Joãozinho 34', Orlando Júnior 75']
São José 0-1 Votuporanguense
[Gabriel Barcos 90']
[Mar 14]
Linense 1-1 Batatais
[Thiago Humberto 25'; Estevão 77']
Bandeirante 2-0 Capivariano
[Chico 12', Welbinho 89']
Barretos 1-3 Primavera
[Carioca 49'; Wagner 55', Pablo 64', Jhow 78']

Round 4
[Mar 20]
Rio Preto - Bandeirante
Batatais - Nacional
Desportivo Brasil - Marília
Primavera - Linense
Votuporanguense - Comercial
Penapolense - Olímpia
Noroeste - São José
[Mar 21]
Capivariano - Barretos

Round 5
[Mar 23]
Comercial - Penapolense
[Mar 24]
Barretos - Rio Preto
Nacional - Votuporanguense
Olímpia - Marília
Bandeirante - Desportivo Brasil
Linense - Capivariano
Noroeste - Primavera
São José - Batatais

Round 6
[Mar 27]
Rio Preto - Linense
Batatais - Comercial
Desportivo Brasil - São José
Primavera - Olímpia
Votuporanguense - Bandeirante
Penapolense - Nacional
Marília - Barretos
[Mar 28]
Capivariano - Noroeste

Round 7
[Mar 30]
Comercial - Nacional
[Mar 31]
Rio Preto - Primavera
Barretos - Desportivo Brasil
Batatais - Capivariano
Bandeirante - Marília
Linense - Votuporanguense
Noroeste - Penapolense
São José - Olímpia

Round 8
[Apr 3]
Desportivo Brasil - Rio Preto
Primavera - São José
Nacional - Barretos
Olímpia - Bandeirante
Votuporanguense - Noroeste
Penapolense - Linense
Marília - Batatais
[Apr 4]
Capivariano - Comercial

Round 9
[Apr 7]
Rio Preto - Marília
Barretos - São José
Batatais - Votuporanguense
Capivariano - Penapolense
Bandeirante - Primavera
Linense - Nacional
Comercial - Desportivo Brasil
Noroeste - Olímpia

Round 10
[Apr 10]
Desportivo Brasil - Linense
Primavera - Marília
Nacional - Noroeste
Olímpia - Rio Preto
Votuporanguense - Capivariano
Comercial - Barretos
São José - Bandeirante
[Apr 11]
Penapolense - Batatais

Round 11
[Apr 14]
Rio Preto - São José
Barretos - Olímpia
Batatais - Bandeirante
Votuporanguense - Penapolense
Capivariano - Primavera
Linense - Comercial
Noroeste - Desportivo Brasil
Marília - Nacional

Round 12
[Apr 17]
Desportivo Brasil - Votuporanguense
Nacional - Capivariano
Olímpia - Batatais
Penapolense - Primavera
Noroeste - Linense
Comercial - Rio Preto
São José - Marília
[Apr 18]
Bandeirante - Barretos

Round 13
[Apr 21]
Batatais - Noroeste
Votuporanguense - Olímpia
Capivariano - Rio Preto
Primavera - Desportivo Brasil
Nacional - São José
Linense - Barretos
Penapolense - Bandeirante
Marília - Comercial

Round 14
[Apr 24]
Rio Preto - Batatais
Desportivo Brasil - Capivariano
Primavera - Nacional
Olímpia - Linense
Marília - Noroeste
São José - Penapolense
[Abr 25]
Bandeirante - Comercial
Barretos - Votuporanguense

Round 15
[May 1]
Batatais - Barretos
Linense - Marília
Penapolense - Desportivo Brasil
Votuporanguense - Primavera
Capivariano - Olímpia
Comercial - São José
Noroeste - Rio Preto
Nacional - Bandeirante

2020


2021 (1st level)


2021 (2nd level)


2021 (4th level)


2021 (Cup)


2022


list of champions


list of 2nd level champions


list of 3rd level champions


list of 4th level champions


list of 5th level champions


list of 6th level champions


list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Bruno Lemes Silva for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Bruno Lemes Silva (nolesil@gmail.com)
Last updated: 15 Mar 2021.

(C) Copyright Bruno Lemes Silva, RSSSF and RSSSF Brazil 2021.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.